Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 592 συνολικά)
  • Συντάκτης
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Για προπόνηση μαραθωνίου, ποια 3 παπούτσια θα διαλέγατε για το rotation σας;

Long Run και Συνεχόμενο Τρέξιμο σε ρυθμό ώς MP: Nike Ιnvincible. Πιο ξεκούραστo από το Nova και από Turbo2. Το Turbo2 με ενόχλησε (και αρκετούς άλλους) στα νύχια μετά από κάποια km, το Turbo 1 ήταν υπέροχο σε τόσο σε αυτή την κατηγορία όσο και στην επόμενη

HMP – Tempo: Endorphin Speed ή Nova

Intervals: Endorphin Speed

Τα AF και VF δεν θα τα συνιστούσα για προπόνηση παρά μόνο για την ημέρα του αγώνα, ώστε να “νοιώσεις” το extra boost. Στον αντίλογο “θα έχεις ξεκουραστα πόδια” μετά την προπόνηση η απάντηση είναι ότι άν θες να έχεις ξεκούραστα πόδια, μην προπονηθείς καθόλου! Στην προπόνηση καλύτερα να δουλεύουν τα πόδια και όχι να κάνουν “τραμπολίνο” τα παπούτσια

Echetlos
    Συντονιστής

Σωστό το σκεπτικό σου για τα AF/VF ως προπονητικά Αριστείδη, θα μπορούσε όμως κάποιος να πει το ίδιο και για τα Invincible σε χρήση LR. Κι εκεί κλέβει το πόδι, αφού ο ZoomX το κρατάει σημαντικά πιο ξεκούραστο σε σχέση με άλλα και δεν παίρνεις τη νευρομυϊκή προσαρμογή που επιδιώκεις. Ακόμη και το E-Speed απέχει πολύ από το κλασικό performance που χρησιμοποιούσαμε στις διαλειμματικές.

Allex
    Συμμετέχων

Όπου κλασικό performance Boston η razor; Η μιλάμε για κάτι σαν τα takumi?

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Σωστό, η πλάκα/pods όμως (των AF/VF) είναι που κάνει τη μεγάλη διαφορά και το πόδι να “τεμπελιάζει”.
    Ο ZoomX υπήρχε και στα Turbo1/2. Το invincible το προτείνω γιατί ομοιoμορφίζει την πίεση που δέχεται το πέλμα σου και προλαμβάνεις “δυσάρεστες” καταστάσεις. Παρότι ογκώδες είναι ελαφρύ, ενώ παράλληλα το πόδι δουλεύει (δεν πάει μόνο του το παπούτσι).

Το e-speed όντως δεν είναι κλασικό performance, αλλά μιας και μιλάμε για προπόνηση μαραθωνίου δεν νομίζω να απαιτείται κάποιο performance. Με 1 παπούτσι (e-speed ή κάτι αυτού του τύπου) “καλύπτεις” Tempo και Intervals και επιλέγεις 2 παπούτσια (invi + nova/Turbo/??? ) για LR-συνεχόμενο-recovery που ειναι και ο μεγάλος όγκος. Στο invi δεν έχω αίσθηση πώς θα είναι οι μηχανικές ιδιότητες του αφρού μετά από π.χ. 500km, αναμένουμε το review

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Κι όμως… Η πλάκα λειτουργεί απλά ως μοχλός και σου δίνει αυτή την αίσθηση προώθησης. Η πολλή δουλειά γίνεται από τον αφρό, ο ZoomΧ είναι που σου δίνει το bounce και σου αφήνει τα πόδια σα να μην έτρεξες. Υπό μία έννοια λοιπόν, με το Invincible “κλέβεις” σχεδόν εξίσου και με το Turbo κατά το ήμισυ.
    Το Speed έχει κι αυτό Pebax, άρα μειωμένη κόπωση.
    Έχει πλάκα και speedroll, άρα ευκολότερη προώθηση προς τα εμπρός.
    Δεν είναι τόσο εμφανή όσο στα Nike, σίγουρα όμως αποτελούν βοήθημα.

Θέλω να πω ότι οι συσχετισμοί είναι αρκετά δύσκολοι στο να καθορίσεις με τι θα προπονείσαι για να προσαρμοστείς και με τι θα αγωνιστείς για να αποδώσεις. Αυτός που κάνει τα γρήγορά του με Brooks Launch, θα πει για σένα με το Speed, ό,τι λες κι εσύ γι’ αυτόν που τα κάνει με το VF. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω…

@allex
    Boston, Razor, Kinvara κτλ.

giorgosgr
    Συμμετέχων

@aristidi την ιδία άποψη έχω και εγώ για μενα nπου έχω υπερπηνισμό στο αριστερό πόδι το nova μου ήταν πολύ άβολο ,ευτυχώς το δανείστηκα πριν το αγοράσω και το απέκλεισα από κάθε αγορά. Για να καταλάβεις αν ένα παπούτσι αξίζει τα λεφτά του για προπονητικό κατά την γνώμη μου πρέπει να σου βγάλει 1000 χιλιόμετρα όλα τα turbo μου τα έβγαλαν και τα είχα αγοράσει όλα κάτω από 100 ευρώ. Πλέον όμως στην nike σπάνια να βρεις τέτοιες προσφορές και αναγκάζεσαι να δωσεις το κάτι παραπάνω. Συμφωνώ και εγώ ότι αν κακομάθεις τα πόδια σου σε προπονήσεις με carbon εκτός ότι θα πρέπει να σκας μια περιουσία , στον αγώνα δεν θα έχεις το extra boost .το invi το τρέχω πλέον καθημερινά μιας και δεν κάνω διαλλειματικες κλπ και θα έχω μια εικόνα πόσα χιλιόμετρα βγάζει σύντομα. Ένα άλλο τίμιο παπούτσι με μαλακό πάτημα είναι το Clifton7 δυστυχώς όμως ποτέ δεν συνήθισα το χαμηλό drop και το κρατώ πλέον σαν καθημερινό. το e-speed είναι το πιο βολικό παπούτσι για γρήγορες προπονήσεις που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής αν ήξερα ότι θα μου ταίριαζε τόσο καλά όταν το είχε βάλει προσφορά ο ιταλός θα αγόραζα 2 ζευγάρια .

Echetlos
    Συντονιστής

Καλά, 1000 χλμ είναι υπερβολικό νούμερο κι ας υπάρχουν κάποια λίγα που το φτάνουν.
    Μέχρι προχθές, αν το παπούτσι περνούσε τα 600 χιλιόμετρα, ήμασταν ευχαριστημένοι.
    Όχι ότι δεν παίζει ρόλο η ανθεκτικότητα αλλά υπάρχουν και ποιοτικά χαρακτηριστικά που θα επιλέξεις ένα μοντέλο.

geomaz
    Συμμετέχων

Παιδια να προσθεσω κατι για τα invincible.
    Μου δινουν την αισθηση,οτι μετα απο καποια δυνατη προπονηση,μπορεις να τα φορεσεις την επομενη μερα και να δουλεψεις πχ ελαφρια αεροβια,χωρις ομως να καταπονηθεις νευρο,μυικο/σκελετικα.’Η τουλαχιστον οχι τοσο οσο θα συνεβαινε με τα υπολοιπα συνηθισμενα παπουτσια.
    Τουλαχιστον αυτην την εντυπωση μου δινουν,οτι δεν καταπονουμε απο την κρουση,ενω παραλληλα μπορω και εκεινη τη μερα να γυμναστω αεροβια,καρδιοαναπνευστικα.
    Δεν ξερω ποσο κατανοητο γινεται αυτο που λεω,αλλα καπως ετσι το αισθανομαι.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Νίκο εάν το Invi “κλέβει” εξίσου με το AF/VF τότε μάλλον δέν ξέρω να κλέβω χαχαχα
    Γιατί για να διατηρήσω MP στο Invi θέλω σημαντικά μεγαλύτερη προσπάθεια όχι απλά από τα AF/VF αλλά ακόμα και από τα Turbo και Nova. Αλλά το προτιμώ γιατί η προστασία είναι μεγαλύτερη (και η ευστάθεια σε σχέση με το Nova).

@giorgos-grig
    και εμένα τα Nova όταν τα φόραγα 6/6 προπονήσεις μου ζόριζαν το μετατάρσιο του μεγάλου δεξιού δαχτύλου λόγω ήπιου υπερπρηνισμού

@geomaz
    το “recovery run” όντως ειναι το δυνατό τους σημείο.

giorgosgr
    Συμμετέχων

Το invi Είναι το τέλειο παπούτσι για recovery και ρυθμούς +-5 ,το φοράς πας σε πεζοδρόμια και δεν καταλαβαίνεις τίποτα προσωπικά το δοκίμασα σε διαφορετικούς ρυθμούς σε γρήγορους ρυθμούς σε δυσκολεύει πολύ σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι όπως το νεχτ ότι το φοράς και κλέβεις . Στα πρώτα τρεξίματα μου φάνηκαν αρκετά βαριά μέχρι που τα συνήθισα , είναι ακριβό παπούτσι αν βγάζει χιλιόμετρα χαλάλι του θα το πάρω ξανά .

tse89
    Συμμετέχων

Διαφωνώ με σας παραπάνω για την χρήση των vf!!! Σημασία εχει να τα βάζεις μεσα στο rotation και οχι σε αγωνες μονο αφου ετσι κ αλλιώς δεν γίνονται!! Με
    Ποια λογική να εχεις στην κατοχή σου ενα τοσο καλό αγαθό και να μη το χρησιμοποιήσεις!τότε γιατί το παίρνεις;για να πας σε εναν αγώνα να τα πς καλά και να πεις μπραβο ειμαι ο γαμάτος και το παπούτσι πιο γαμάτο;!! Αφού τα εχω εγω τα φοράω δεν θα τα εχω στα πιτς!! Οσο για τους αγώνες αν εισαι καλός μια χαρά θα βγάλεις τους χρόνους με οποιοδήποτε παπούτσι

Echetlos
    Συντονιστής

Με τα carbon plated Nike “κλέβεις” στο συγκεκριμένο είδος προπονήσεων. Πας πιο ανέξοδα, άρα μπορείς να παρατείνεις την παραμονή σου σε έναν απαιτητικό ρυθμό, να το πούμε χοντρικά.
    Με το Invincible “κλέβεις” σε άλλο είδος προπόνησης και με διαφορετικό τρόπο. Όταν στο LR στοχεύεις σε νευρομυικές και μεταβολικές προσαρμογές, έχοντας μία σόλα που επιτρέπει στα πόδια σου να δουλεύουν λιγότερο και σου τα κρατάει ξεκούραστα, αντίστοιχα περιορίζεις και το ερέθισμα της συγκεκριμένης προπόνησης.

giorgosgr
    Συμμετέχων

Ξέρει κανείς πόσα χιλιόμετρα βγάζουν τα νεχτ ; Τα αγόρασα για αγώνες και δυστυχώς πρόλαβα μόνο 2 ,έκτοτε τα έχω φυλαγμένα στην ντουλάπα . Μακάρι του χρόνου να αρχίσουν πάλι οι αγώνες κανονικά .Νίκο έχεις πολύ δίκιο σε αυτό ο αφρός αυτος κάνει την διαφορά , όσα ζευγάρια αλλά και αν δοκίμασα της nike δεν είχαν καμία σχέση . Δεν είμαι κολλημένος με την εταιρία αλλά το γεγονός ότι δεν είχα ουδέποτε καμία ενόχληση με κάνει να μην θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο . Δεν είναι χαζοί στο marketing στην Νικε κατάλαβαν ότι είναι πολύ μπροστά από τις άλλες εταιρίες και τα κοπανανε 179 ευρώ στην καλύτερη να σου στείλει ένα κουπόνι 25 για τα γενέθλιά σου και άντε να το βάλει σε κάποια προσφορα . Ο Ιταλός το έβαλε με έκπτωση 15 και τα νούμερα φύγανε με συνοπτικές διαδικασίες . Πολύ φοβάμαι από εδώ και στο εξής ότι αυτό τον αφρό θα το πληρώνεις 135 και πάνω , αν βγάζει 1000 χιλιόμετρα εγώ θα το αγοράσω κι άλλες φορές . Έχω την αίσθηση ότι βγάζει παραπάνω . Για μένα όλα τα review σου είναι τέλεια αλλά για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα θέλω την πληροφορία των χιλιομέτρων. δεν την ζητάω από σένα γιατί ξέρω ότι έχεις πολλά παπούτσια στην ντουλάπα σου.

Echetlos
    Συντονιστής

@giorgos-grig Τα πρώτα που είχα πάρει είναι στα 200+ χλμ και δεν βλέπω καμμία διαφορά, Γιώργο.
    Έχω τρέξει με φίλου, κοντά στα 450χλμ, και το παπούτσι ήταν απλά λίγο πιο μαλακό.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@echetlos Νίκο κατάφερα (επιτέλους) να καταλάβω τι εννοείς!
    Μέχρι τώρα δεν είχα κάνει “καθαρόαιμο” LR (30ρι σε ρυθμό αρκετά πιο αργό από MP) με τα Invi. Είχα κάνει μόνο 20ρια LR σε MP
    Οπότε αλλάζω την πρόταση μου σε
    Long Run: Turbo/Nova
    Συνεχόμενο ή Recovery: Ιnvincible ή Turbo/Nova
    HMP – Tempo: Endorphin Speed ή Turbo/Nova
    Intervals: Endorphin Speed

@tse89
    Αν τα έχεις ήδη ή αν τρέχεις σε “Run for Fun” καταστάσεις προφανώς και δεν θα τα έχεις στα pits. Και εγώ τα φοράω τα 4% που και που, αλλά είμαι σε “ουδέτερη” προπονητικά περίοδο.
    Αλλά άν σε ρώταγε κάποιος πες μου “3 παπούτσια για προπόνηση Μαραθωνίου” ποιά 3 θα του πρότεινες? Θα ήταν και τα VF μέσα σε αυτά? Τα 3 δικά μου ήταν απάντηση σε αυτή την συγκεκριμένη ερώτηση και στη λογική α)βέλτιστο προπονητικό ερέθισμα, β) αποφυγή τραυματισμών (από τον μεγάλο όγκο που συνεπάγεται η προπόνηση Μαραθωνίου) και γ) κόστος στην τσέπη

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 592 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.