Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 511 έως 525 (από 670 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Babinovski01
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ Νίκο.

geomaz
    Συμμετέχων

Νικο (Echetlos) τελικα το παπουτσι του φιλου (ειναι απο αυτα που πηραμε απο τον Βαφειαδη),η μοιρα θελησε να γινει…δικο μου.
    Ο λογος ειναι οτι τα δηλωμενα νουμερα της adidas ειναι μικροτερα απο τα αντιστοιχα αλλων εταιριων πχ της nike, saucony,brooks.
    Για να φανταστεις,εβαλα εσωτερικα σολες απο νουμερο 43 των προαναφερομενων εταιριων και ερχονται ισα-ισα στο 44 της adidas! (ο φιλος επειτα θυμηθηκε οτι ενω σε ολα φοραει 44,στην adidas βαζει 44,2/3..).Ημουν κ@λ@φαρδος αφου απεκτησα στην κατοχη μου ενα τετοιο παπουτσι μονο με…100ευρω,ουσιαστικα καινουριο.

Οποτε ναι το ετρεξα και αλλες 2 φορες.
    Η εντυπωση που μου δινει ειναι οτι εχει μια ‘σπογκωδης’ -θα την χαρακτηριζα- ελαστικοτητα που ναι μεν δεν ειναι ιδιαιτερα μαλακη/καπως ‘σφιχτη’ ρυθμιση θα την ελεγα σε νορμαλ ρυθμους,ομως οσο ανεβαζα (ειδικα σε κατι μεγαλα παρατεταμενα κατηφορικα κομματια 1-1,5χλμ),αισθανομουν καταπληκτικα προστασια/σαν ‘απεριοριστη’ (για να καταλαβεις νιωθω οτι ειναι σημαντικα περισσοτερη απο αυτην των invincible !-που νιωθω οτι ο αφρος τους τερματιζει οταν καταβαινω ‘μπαλα’ τα συγκεκριμενα κομματια).Ισως ομως και να αλλαζει η γεωμετρία με το υποπτερνιο και να ‘φορτιζει/ρολλαρει’ αποτελεσματικοτερα τωρα,τουλαχιστον στους δικους μου ρυθμους (τεμπο 4 20-4 30 και βαρος 80 κιλα)

Εαν με ρωτησεις τι προτιμω,τα alpha ‘η αυτα, δεν τιθεται θεμα για τα προσωπικα μου γουστα.
    Αφου το ‘εργαστηριο’ της nike με παει τραμπολινο-τραμπολινο..αφρο ολη την διαδρομη…

Ομως σκεφτομουν οτι στα 200 ευρω,το adizero adios pro,σιγουρα αποτελει εξαιρετικη προταση ακομα και ως προπονητικο!

Για σκεψου λιγο..ποιος ο λογος να αγορασει καποιος το nike tempo next%,που τα πιο θετικα σχολια λενε οτι ειναι καλο μονο για τεμπο προπονησεις και να μην παρει στα ιδια λεφτα το adidas;…

Ασε δε που τα ρεκορ φετος απεδειξαν στην πραξη και μαλιστα επαναλαμβανόμενα, οτι στο επιπεδο των elite τουλαχιστον,το adidas ειναι ισαξιο των nike alpha και next%! (Η μεγαλυτερη ταχυτητα που εχει πιασει ποτε δρομεας σε ημι πραγματοποιήθηκε με αυτα (2 44/χλμ!),οπως επισης φανηκε οτι τα alpha δεν βοηθησαν τον Κιπτσογκε στο Λονδίνο ,οπου εμεινε πραγματικα πολυ πισω σε σχεση με τον αθλητη της adidas,που εχασε την πρωτη θεση στο ‘νημα’..

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Έβαλες επιπλέον πάτο επάνω στον ήδη, μη αφαιρούμενο, υπάρχοντα;

geomaz
    Συμμετέχων

Νικο ναι,αλλα μονο για να μετρησω το εσωτερικο μηκος.
    Μαλιστα ο πατος των nike react miller, αν και 43 βλεπαμε και σχολιαζαμε με τους φιλους οτι στο 44αρι adidas εμπαινε οριακα,αφου εβρισκε στις ακριες μπρος-πισω και επρεπε να τον ‘στρωσεις’. Φοβερο ετσι;

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Με έχεις μπερδέψει, Γιώργο…
    Προσπαθούσατε να βάλετε έναν πάτο πάνω από έναν άλλον ίδιο μήκους και περιμένατε να χωρέσει;
    Λογικό δεν είναι να μην χωράει;

Εντελώς true to size μου είναι εμένα το Adios Pro, πάντως.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 2 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    Periklis
    Συμμετέχων

Καλημέρα! Περιμένω πως και πως το Review για το Adios Lightstrike PRO το οποίο ξαφνικά εμφανίζεται και “ταράζει” τα νερά!!!
    Aναρωτιέμαι μονάχα, παρότι γράφει Lightstrike δεν εχει καμμιά σχέση με το μεχρι τώρα που ξέραμε το οποίο θυμιζε EVA υλικο; ; ;
    Πότε θα κυκλοφορήσει ξέρουμε;

Echetlos
    Συντονιστής

Ο Lightstrike είναι απλός EVA.
    Ο Lightstrike Pro δεν ξέρουμε επίσημα τι είναι αλλά μάλλον κάποια TPU/EVA σύνθεση.

Hadabis
    Συμμετέχων

καλησπερα συντρεχτες κατοχος turbo 2 εχοντας κανει γυρω στα 700 χιλιομετρα προ καιρου βρηκα ενα τελευταιο σε καλη τιμη 44 αρι και πηρα αλλο ενα. Δυστυχως εχοντας γραψει μονο 100 χιλιομετρα εβγαλα το ενα παπουτσι πατωντας με το δεξι το αριστερ και στην ενωση σκιστηκε ο αφρος, αρα θα χρειαστω αλλο ενα trainer και ειμαι αναμεσα σε hoka mach 4 που το βρισκω 120 περιπου και energy floatride 3. Εχεται να μου προτεινετε καποιο απο τα δυο αν και αυτος που πιθανον να τα εχει τρεξει εδω μεσα ειναι ο @echetlos. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Echetlos
    Συντονιστής

@hadabis Το FE3 το έχω τρέξει μία φορά, θα το βάλω και την Κυριακή σε μεγαλύτερο τρέξιμο. Μου άρεσε πολύ.
    Πιο παραδοσιακό πάτημα, έχει την προστασία του, έχει το pop του και κάνει πολλά πράγματα. Το upper του δεν είναι απλά αναβάθμιση σε σχέση με πριν αλλά από τα καλύτερα που έχω φορέσει. Για το πόδι μου, τουλάχιστον.
    Το Mach δεν το έχω δοκιμάσει.
    Αντικαταστάτης του Turbo, έχουμε ξαναπεί ότι θα μπορούσε να είναι E-Speed, κυρίως σε θέμα versatility, μιας και το πάτημα δεν μοιάζει και τόσο.
    Πιστεύω ότι εξίσου πολυχρηστικό θα είναι και το νέο Rebel, το οποίο έρχεται εδώ μάλλον Μάϊο.

Hadabis
    Συμμετέχων

το ατιμο το speed δυσκολα το βρισκεις σε λιγο καλυτερη τιμη το τελευταιο καιρο μου φενεται θα παω στο reebok που ειναι και καλο value for money στα 80 ευρω, γιατι το mach το φοβαμαι οτι δεν θα βγαλει αρκετα χιλιομετρα

giannis d
    Συμμετέχων

αγαπητε κανε μια κρουση ,με κατι αναλογο σε φιλο συντρεχτη του εστειλαν καινουργιο ,απο NIKE

Echetlos
    Συντονιστής

@hadabis και λοιποί…
    18άρι σήμερα με το Energy 3 και το παπούτσι είναι από τα καλύτερα “νορμάλ” μοντέλα που έχω τρέξει.
    Ρυθμός από 5:40 στην αρχή, μέχρι και 4:10, παντού πήγαινε πολύ όμορφα. Δεν είναι ακριβώς το squishy cushioning που βλέπουμε τελευταία αλλά super smooth πάτημα και αβίαστο ρολάρισμα.
    Το upper εξαιρετικό, καμμία σχέση με το κάπως οπισθοδρομικό του V1.
    Άψογο lightweight/performance trainer.

Alberto
    Συμμετέχων

Φίλοι συντρέχτες θα ήθελα να σας παρακαλέσω όταν αναφέρεστε σε κάποιο μοντέλο να γράφετε και τη μάρκα. Το αντιλαμβάνομαι ότι ίσως είναι κουραστικό και φαίνεται πλεονασμός αλλά από την άλλη αν κάποιος δεν παρακολουθεί την αγορά ή δεν παρακολουθεί κάποιες συγκεκριμένες φίρμες, χάνεται. (εγώ για παράδειγμα δεν ξέρω κανένα μoντέλο από NB, Reebok και Skechers).

Echetlos
    Συντονιστής

Έχεις δίκιο, Λάμπρο.
    Reebok Floatride Energy 3.

Echetlos
    Συντονιστής

Υπάρχει κανονικό review, Απόστολε.

Νίκο καλησπέρα… Γλυκοκοιτάζω το rocket x… Μια γνώμη σε σχέση με τα υπόλοιπα carbon plate παπούτσια οπότε μπορέσεις.. Ευχαριστώ πολύ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 511 έως 525 (από 670 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.