Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 721 έως 735 (από 844 συνολικά)
  • Συντάκτης
    KADIETICIAN
    Συμμετέχων

Νίκο μετα την αγορά και του rebel v2 και του nitro velocity αλλά και του floatride 3 ηθελα να σε ρωτησω αν μπορω να κανω με κάποια από τα παραπάνω LR από 25, ημι μεχρι και Μαραθωνιο. Σε ευχαριστω.

Echetlos
    Συντονιστής

@apostolakis Όλα είναι ικανά παπούτσια από θέμα προστασίας, για τις αποστάσεις που λες. Έχουν και το cushioning και το softness.
    Είναι και θέμα του τι έχει συνηθίσει κανείς βέβαια.
    Προσωπικά, θα επέλεγα το Puma λόγω μεγαλύτερης σταθερότητας. Παίζει ρόλο στα μεγάλα τρεξίματα.

PanDex
    Συμμετέχων

Mετά από καμιά 50αρια χλμ έκαστος floatride 3 > liberate nitro. Η πλήρης απουσία ακαμψίας που έχει το puma έρχεται σε αντίθεση με τον χαρακτήρα του. Πολύ καλό παπούτσι με αλλά.. Το reebok εξαιρετικό σε όλα. Έναν δρομέα που οι γρήγοροι ρυθμοί του είναι από 4.30-4.00, ίσως τον ικανοποιήσει το puma.

KADIETICIAN
    Συμμετέχων

Νίκο άλλες 2 ερωτήσεις. Ξέρουμε διαφορά μεταξυ του rebel v2 και του propel v3? Έχουν αλλη πυκνότητα αφρού ή την ίδια; Επίσης hoka rincon 3 vs novablast 2.Για LR σε pace 4:40-5:00 καλύτερο;;

Echetlos
    Συντονιστής

@apostolakis Άλλος ο νέος Fuelcell των Rebel v2, RC v2 και Lerato, άλλος των υπολοίπων. Το αναφέρω και στα review τους. Πιο μαλακός, ελαφρύς και bouncy. To Propel 3 έχει σκληρύνει δεν είναι σαν το v1.
    Και το Rincon και το Novablast τους έχουν αυτούς τους ρυθμούς. Το πρώτο είναι σαφώς πιο σβέλτο κι ελαφρύ, πιο σταθερό, πιο παραδοσιακό up-tempo παπούτσι, το άλλο αρκετά πιο μαλακό και ελαστικό. Πιο “fun” πάντως το Asics.

@panosdimi
    Συμφωνώ Πάνο, για σένα το Liberate είναι ένα tempo/ελαφρύ προπονητικό. Απέχεις όμως από τον μέσο, ακόμη και καλό, ερασιτέχνη.

KADIETICIAN
    Συμμετέχων

Νομιζα οτι μονο το propel v2 ειχε σφιχτό tuning και στο v3 αλλαξε και παλι και εγινε πιο μαλακο σαν το rebel v2. Σε ευχαριστω για τον χρονο σου…Oπως εχεισ καταλαβει σε ακολουθω πιστά και εχεις πεσει μεσα σε ολα…..

Dionysis Zaglis
    Συμμετέχων

Καλημέρα σε όλους τους συντρέχτες. Να σας ενημερώσω ότι η ΝΙΚΕ έχει έκπτωση 25 τοις εκατό σε αρκετά παπούτσια. Έχει μήπως πάρει κανείς το pegasus to 38 να μας πει εντυπώσεις; Γιατί στα 90 ευρώ που βγαίνει αξίζει νομίζω μία ευκαιρία. @Echetlos Νίκο έχεις άποψη γι αυτά;

Echetlos
    Συντονιστής

Όχι, δεν άλλαξε το ν3, εξακολουθεί να είναι ξεκάθαρα πιο σφιχτό από ν1, το οποίο ήταν πολύ μαλακό. Το Rebel πλέον έχει άλλον αφρό από τα υπόλοιπα FC. Με δεδομένα τα τρία μοντέλα που ήδη έχεις, αυτό που θεωρητικά σου λείπει είναι το Novablast.

@dionysis_zaglis
    Η σόλα παραμένει ίδια με του 37, μόνο το upper αλλάζει. Βελτιωμένο, απ’ ό,τι λένε.
    Καλό και τίμιο προπονητικό, με μεγάλη προστασία πλέον. Απλά, ο React δεν με ενθουσιάζει και τόσο πια, δεν ξέρω γιατί. Π.χ. προτιμάω το Velocity στην κατηγορία αυτή.

Allex
    Συμμετέχων

Έχω μερικές ερωτήσεις, οποίος μπορεί ας απαντήσει.
    Αρχικά, θέλω ένα παπούτσι που να μπορώ να το χρησιμοποιώ άσφαλτο αλλά και χωματόδρομο. Παλαιότερα σε αγώνες βουνού(Συζαθλος,Παλατιδειος,Salomon cup) τα είχα τρέξει με ultraboost και nimbus. Ικανοποιημένος αλλά σίγουρα για μονοπάτια δε τα λες κατάλληλα.
    Αυτά που έχω στη κατοχή μου αυτή τη περίοδο είναι τα
    1) Skechers maxroad4
    2) Nike Pegasus Turbo 2
    3) Adidas Boston 8
    4) Nike ZoomX Invicible
    5) Reebok Floatride 3

Δεν ξέρω πλην του Pegasus αν μπορώ να τα συγκρίνω με κανενα από τα αλλά 2 για τρέξιμο σε χωματοδρομο.
    Έπειτα θέλω να συμπληρώσω τη γκάμα με ένα παπούτσι carbon. Μπορεί να μη το χρειάζομαι πραγματικά αυτή τη στιγμή αλλά είναι ωραία τα άτιμα. Έχω ξεχωρίσει τα Vaporfly,Endorphin Pro,Metaspeed Sky.
    Επειδή πολλοί τα έχετε, προτείνετε κάποιο συγκεκριμένα;

cranfield
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας,

Εχει κάποιος γνώμη για το Adizero Adios 6 καθώς διάβασα κάποιες θετικές κριτικές. Το θέλω για να κάνω intervals & tempo, είχα μέχρι τώρα το fly 2 και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια η λογική μετάβαση θα ήταν πιθανόν το endorphin speed που έχει και plate αλλά το θεωρώ ότι είναι ακριβό (150€+) συγκριτικά με το adios που είναι αρκετά φθηνότερο (<110€). Ελπίζω να μην είναι σαν το boston γιατί πλέον δεν μου κάνει…
    Επίσης βλέπω και διαφορετκές μετρήσεις στα ύψη μπροστά/πίσω στο adidas side με άλλα side που κάνουν αξιολόγηση.

Ευχαριστώ,
    Γιάννης

Echetlos
    Συντονιστής

@cranfield Είναι μέσα στα επόμενα reviews, Γιάννη.
    Περίεργο παπούτσι… Προσωπικά μου αρέσει αρκετά, αν και δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς είναι. Ας πούμε ένα Boston με περισσότερη προστασία, κυρίως μπροστά. Semi-firm πάτημα αλλά δεν θα σε κουράσει ποτέ στα μετατάρσια. Πολύ σταθερό κι ευθύβολο.
    Πάει καλά σε tempo runs, πάει μια χαρά σε easy (αν δεν θες μαλακό πάτημα), ενώ και σε δύο 18άρια που το φόρεσα, δεν με κούρασε καθόλου. Το αντίθετο…
    Στον στίβο δεν μου άρεσε, παρ’ όλα αυτά. Το θέμα είναι ότι δεν έχει το κλασικό πάτημα των Adizero, με το ground feel και το responsiveness, ούτε όμως και την ευκολία των μοντέρνων performance, με το rebound από τους εξελιγμένους αφρούς.

20210708_091714

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 2 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    Echetlos
    Συντονιστής

@allex Συντρέχτη… ρωτάς για 8 διαφορετικά μοντέλα, από διάφορες κατηγορίες μάλιστα.
    Τυχαίνει για όλα να υπάρχει review, βέβαια.

Hadabis
    Συμμετέχων

Μεταξυ vaporfly και endorphin pro σιγουρα vaporfly. Φαντασου τα vaporfly σε αισθηση λιγο σαν τα turbo 2 αλλα με πιο πολυ αφρο και αρκετα πιο μπιστηχτα. Τα asics δεν ξερω καν αν μπορεις να τα βρεις ευκολα. Οσο για χωμα που λες σιγουρα θα ετρεχα με τα reebok μου φενονται τα πιο σταθερα. Σιγουρα οχι με τα turbo ουτε με το invincible, για τα αλλα δεν εχω ιδεα παντως τα reebok φενονται σταθερα γενικα.

Τριάντος Μακρής
    Συμμετέχων

Καλημέρα,θα ήθελα προτάσεις για ένα παπούτσι κατάλληλο για να τρέξω στον μαραθώνιο. Αυτή την εποχή για long runs και διαλλειματικες προπονήσεις χρησιμοποιώ το turbo 2 το οποίο μου ταιριάζει πολύ καλά.
    Δεδομένου όμως πως δεν υπάρχει πια και λογω της έκπτωσης 25% που έχει η Nike αυτές τις ημέρες εχω δει το infinity και το invincible.
    Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για τα novablast και τα rebel ν2;

Echetlos
    Συντονιστής

@triantos Καλησπέρα.
    Για όλα όσα αναφέρεις υπάρχει σχτικό review.
    Θεωρητικά, το ΝΒ είναι ό,τι πιο κοντινό στο Turbo. Αν τώρα σου επαρκεί για τα 42Κ, εσύ το ξέρεις αυτό.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 721 έως 735 (από 844 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.