Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 844 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Allex
    Συμμετέχων

Μετά από πολύ διάβασμα στα review, αποφάσισα για vaporfly. Νομίζω ότι δεν θα το μετανιώσω.
    Έχω από τον περυσινό μαραθώνιο που ακυρώθηκε, την εγγραφή. Παρότι δεν είμαι στην κατάσταση που ήμουν θέλω να παω να τον τρέξω, έστω και αν εγκαταλείψω κάποια στιγμή η κάνοντας 5 ώρες. Το ερώτημα είναι με τι παπούτσι να παω;
    Σκέφτομαι τα invincible αν δεν με έχουν εγκαταλείψει μέχρι τότε.

Echetlos
    Συντονιστής

@allex Εννοείται πως θα πας με το VF.

Allex
    Συμμετέχων

Ακόμα και σε αργό ρυθμό να προτιμήσω αυτά;
    Εννοώ ότι δεν θα κατέβω για pb η προσπάθεια αυτού, απλά για την εμπειρια.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 1 εβδομάδα πριν από Allex.
    Echetlos
    Συντονιστής

@bgbg Το καλύτερο είναι να πας σε ένα κατάστημα που έχει διάδρομο και να δοκιμάσεις διάφορα μοντέλα. Κι όποιο το νοιώθεις καλύτερα στο πόδι σου, αυτό είναι. Θα μπορούσες να δεις τα Nike Vomero, Brooks Ghost/Glycerin, Asics Nimbus.

Παρακαλώ θερμά για την πρόταση σας: αργά 10αρια (γύρω στα 58′), 1,79cm, 81κιλα, 48 ετών, τρέξιμο σε άσφαλτο και πατημένο χώμα, φλεγμονές στον αχιλλειο τένοντα, ελαφρύ υπερπρηνισμο. Ειδικά για το τελευταίο, διαβάζω αντιφατικά πράγματα όπως “πάρε ειδικό παπούτσι” “μην πάρεις ειδικό παπούτσι”. Συγχωρειστε παρακαλώ την άγνοια του αδαούς και δεχτείτε τις ευχαριστίες μου.

Echetlos
    Συντονιστής

@allex Κοίτα, οι έρευνες έχουν δείξει ότι το όφελος του VF είναι στατιστικά μεγαλύτερο στους πιο αργούς δρομείς. Δεν μπορώ να σου πω όμως και με σιγουριά, παίζουν ένα σωρό πράγματα ρόλο. Θα μπορούσες να το δοκιμάσεις σε μεγάλα LRs και να δεις.
    Το Invincible το έχεις φορέσει σε μεγάλο τρέξιμο;

Ακόμα και σε αργό ρυθμό να προτιμήσω αυτά;
    Εννοώ ότι δεν θα κατέβω για pb η προσπάθεια αυτού, απλά για την εμπειρια.

geomaz
    Συμμετέχων

Νίκο σκοπεύεις να κάνεις παρουσιαση- δοκιμή τα…. Adidas adizero prime X… ;;;

Echetlos
    Συντονιστής

Όχι, Γιώργο. Εκτός αν το πάρει κανείς φίλος, είναι στο νούμερό μου και μου το δώσει να το τρέξω. Που δε νομίζω.
    Πολλά τα λεφτά για ένα παπούτσι που ξέρω ότι θα το πάρω μόνο από περιέργεια (δική σου).

Vanzel
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας!
    Ψάχνοντας παπούτσια για προπόνηση σε δρόμο και γήπεδο και διαβάζοντας το forum πήγα χθες και δοκίμασα 3 μοντέλα.
    Το novablast,το floatride energy 3 και το Nike Air Zoom Tempo NEXT%.Το τελευταίο το δοκίμασα μόνος μου χωρίς να έχω δει κάποια αναφορά εδώ.Μου φάνηκε καλύτερο και από τα 3 όμως στο πόδι.Το novablast μου φάνηκε σαν βάρκα,to floatride ήταν κάπως σφιχτό στο κουτεπιέ,χωρίς να το έχω σφίξει πολύ.Έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο nike;Μοιάζει με το vaporfly;
    Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο (εκτός από brooks);

giannis d
    Συμμετέχων

Φιλε μου προσωπικα επιδη τρεχω κ με τα δυο ,απλα το vaporfly δε συγκρινεται ,αν θες ριξε μια ματια και στο infinity 2 το οποιο ειναι εξαιρετικο παπουτσι ,το tempo μονο για γρηγορα τρεξιματα ,φυσικα υπαρχουν ποιο ειδικοι απο μενα εδω να σου πουν ποιο πολλα

Echetlos
    Συντονιστής

@vanzel Τρία αρκετά διαφορετικά μοντέλα…
    Εσύ τι ακριβώς θες από το παπούτσι;

Ψάχνοντας παπούτσια για προπόνηση σε δρόμο και γήπεδο και διαβάζοντας το forum πήγα χθες και δοκίμασα 3 μοντέλα.
    Το novablast,το floatride energy 3 και το Nike Air Zoom Tempo NEXT%.Το τελευταίο το δοκίμασα μόνος μου χωρίς να έχω δει κάποια αναφορά εδώ.Μου φάνηκε καλύτερο και από τα 3 όμως στο πόδι.Το novablast μου φάνηκε σαν βάρκα,to floatride ήταν κάπως σφιχτό στο κουτεπιέ,χωρίς να το έχω σφίξει πολύ.Έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο nike;Μοιάζει με το vaporfly;
    Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο (εκτός από brooks);

Vanzel
    Συμμετέχων

Ξεκούραστα πόδια και ένα boost στην ώθηση,όσο είναι δυνατόν φυσικά από ένα παπούτσι…

Echetlos
    Συντονιστής

@vanzel Εννοώ για τι είδους προπονήσεις.

Vanzel
    Συμμετέχων

Βασικά για αρχή θα ήθελα ένα παπούτσι για όλες τις προπονήσεις,όπως έκανα πάντα δλδ,άσχετα αν αυτό δεν είναι και πολύ σωστό.Και διαλειμματικές και long και χαλαρά τρεξίματα.Τα long σταδιακά θα τα κάνω στο βουνό,επειδή κυρίως με το trail run ασχολούμαι,οπότε περισσότερο για διαλειμματική και χαλαρώματα τα θέλω που θα τα κάνω άσφαλτο-γήπεδο.

Echetlos
    Συντονιστής

Αφού τα θες και για κομμάτια, πάρε το Reebok τότε.

Vanzel
    Συμμετέχων

Ενώ έχω διαβάσει την κριτική σου για τα reebok που με ενθουσίασε, δεν ενθουσιάστηκα όταν τα δοκίμασα.Για τα Nike Air Zoom Tempo NEXT% έχεις άποψη;Δεν έχω δει από κανέναν κριτική.Η σόλα του μου φάνηκε ίδια με το alphafly.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 844 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.