Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 856 έως 870 (από 1,268 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@cranfield Γεια σου, Γιάννη.
    Γίνε πιο συγκεκριμένος… Nitro είναι ο αφρός, όχι κάποιο μοντέλο. Επίσης, για ποιο carbon plated λες, το Deviate ή το Deviate Elite;

True to size είναι τα Puma αλλά αν παραγγείλεις βάσει EU, πας μισό κάτω από το κανονικό σου.

cranfield
    Συμμετέχων

Νικο καλησπερα ναι εχεις δικιο το Deviate. Αρα αν ειμαι σε κανονικο 44.5 παω σε 44 αν καταλαβα καλα.

Ευχαριστω πολυ!!!

Echetlos
    Συντονιστής

@cranfield Περίμενε, Γιάννη….
    Τo Deviate έχει πάρα πολλές αναφορές για ερεθισμό στον αχίλλειο, εξαιτίας της ραφής στο σημείο.
    Εξαιρετικό παπούτσι κατά τ’ άλλα, αν όμως δεν μπορείς να το φορέσεις…

Ναι, σε 44 πας σε όλα τα Puma.

cranfield
    Συμμετέχων

Ναι Νικο το διαβασα αυτο που αναφερεις και με προβληματισε… μηπως να περιμενω προσφορα στα elite καλυτερα εχεις δικιο! Βεβαια εχω και τα adizero pro στο μυαλο αλλα νομιζω τα puma ειναι περισσοτερα κοντα σε αυτο που αρχικα ηθελα και επιπλεον οπως αναφερεις εχω διαβασει εξαιρετικες κριτικες για τον αφρο τους.

Ευχαριστω πολυ!

Echetlos
    Συντονιστής

Τρέχω περίπου έναν μήνα με το Elite.
    Πάρα πολύ καλό παπούτσι, απλά όχι αγωνιστικό. Και φοριέται και στα πάντα, ακόμη και σε easy runs.
    Ασ’ το το Adizero Pro, κανένα νόημα, ιδίως σ’ αυτή την τιμή. Κούτσουρο. Μακράν καλύτερο το Adios 6.

cranfield
    Συμμετέχων

Super Νικο σε ευχαριστω για την βοηθεια. Οπως παντα ησουν ξεκαθαρος!

Καλο βραδυ

Γιαννης

Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

τρέχαμε με φίλο ο Σάββατο βράδυ, εγώ αρκετά πιασμένος από τα χιλιόμετρα της εβδομάδας, αυτός όχι στην καλύτερη κατάσταση τελευταίο καιρό, και συμφωνία να τρέξουμε σε recovery ρυθμό.. αυτός ήρθε με το vapor fly (1), “για να μπορώ να σε πιάσω”, μου είπε, και εγώ δεν έδωσα σημασία. όσο παιρνούσαν τα χιλιόμετρα ασυναίσθητα μου ανέβαζε ρυθμό, του υπενθύμιζα ότι είπαμε να μην πιέσουμε, εκεί αυτός, κατεβήκαμε στο 4,08”..ε στο 9ο χμ είπαμε να αλλάξουμε παπούτσια, του δίνω τα sl20 και φοράω τα VF.. χωρίς να το καταλάβω έκανα 1,5χμ στο 3,42”, (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΖΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!), ενώ αυτός έμεινε πίσω σε μόλις 3 στροφές στίβου κάπου 40”.. ξέρω, ακούγομαι σαν να ανακάλυψα την Αμερική, αλλά ήδη παρήγγειλα το 2ο carbon plated παπούτσι μου (έχω ήδη adios pro2), με τα οποία έκανα 1000αρια κάπου 10” ταχύτερα και 400αρια κάπου 2,5-3” από τα sl20

Echetlos
    Συντονιστής

@nestoras_katsios Άλλος κόσμος, έτσι;

Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

εντελώς.. για πότε εγκατέλειψα την άποψη “έλα μωρέ, όλα marketing είναι για μας τα πάρουν” και παρήγγειλα ήδη 2 supeshoes σε ένα μήνα!

PanDex
    Συμμετέχων

@nestoras_katsios @echetlos σταυρωστε με και άλλο…. Ψάχνω να βρω λόγους να μην δώσω το διφραγγο..

Echetlos
    Συντονιστής

🤣

Vasilis Giannaris
    Συμμετέχων

Αγορά από Ιταλό το alpha fly στα 179 που είναι πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο παπούτσι καί έτσι σε λίγες μέρες θα εχω τα δύο κορυφαία παπούτσια το vaporfly next και το alpha fly άντε να βρω και δύο γρήγορα πόδια και είμαι οκ.παντως για να πω και εγώ την γνώμη μου για το vaporfly next θα πω ότι έχοντας τρέξει μονο 20 χλμ το τελευταίο χρόνο και με σύνολο 100 χλμ προπόνηση Σεπτέμβρη και Οκτωβρίο κατέβασα φορώντας τα next 3.30 λεπτά το 5αρι μου και στο δεκαρι του μαραθωνίου σχεδόν 6 λεπτά κάτω το προσωπικό μου χρόνο καί για μένα ήταν θέμα καθαρά του παπουτσιού καί όχι προπόνησης.τα alpha fly τα πήρα για τόν μαραθώνιο του 22 μια καί οι περισσότεροι το προτιμούν για μαραθώνιο από το next ενώ το vaporfly στα 5,10 και 21. Πάντως αν είχαν βάλει τα next προσφορά αυτά θα επερνα.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@vasilis_giannaris σίγουρα βοηθάει το παπούτσι, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν μπορεί να οφείλεται μόνο στο παπούτσι. Μου φαίνεται απίστευτο να κατέβασες ειδικά το 5ρι κατά 3:30mins (δηλαδή να κερδίσες 42sec/km) μόνο και μόνο από διαφορετικό παπούτσι

Vasilis Giannaris
    Συμμετέχων

Έτρεξα τον Σεπτέμβριου μετά από ένα χρόνο αποχής με μια προπόνηση 3 χλμ και έκανα ένα δευτερόλεπτο καλύτερο χρόνο από αυτόν πού είχα στο 5 αρι του ημιμαραθωνιου στην συνέχεια με 100 χλμ προπόνηση πού έβαλα πρώτη φορά τέσσερις διαλυματικες κάνω το δεκαρι 5.40 γρηγορότερα με 3 κιλά βάρος περισσότερα από ότι ζυγίζω και μοναδική βοήθεια ότι με τράβηξε με τον Ρυθμό πού μου έδωσε ένας συνάδελφος.η αίσθηση τού παπουτσιού στο δεύτερο πενταρι πραγματικά δεν υπήρχε…. πήγαινε μόνο του 😀😃😃. Πιστεύω ότι βελτιώνει από τον πολύ γρήγορο μέχρι εμένα πού είμαι Άργος,το πόσο δίνει;για εμένα πάνω από 4%.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια Βασίλη όπως και να έχει! Το 4% του παπουτσιού το 96% δικό σου!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 856 έως 870 (από 1,268 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.