Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 913 συνολικά)
  • Συντάκτης
    geomaz
    Συμμετέχων

Εάν δεν σου επιτρέπεται να δώσεις συγκεκριμένες πληροφοριες περιγραφης,πχ αλλαγές, drop,κλπ…μπορείς να μας πεις την γνώμη σου γενικότερα;
    Πχ από αυτά που είδες είναι σημαντικά βελτιωμένο σε σχέση με το υπάρχον; ποτε υπολογίζεις να βγει στην αγορά Νικο;
    Ευχαριστώ!

….ειδα πριν λίγο και το τελικό Alphafly 2, όχιπρωτότυπο ή camo, από insider info.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 1 εβδομάδα πριν από Echetlos.
    Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Φωτογραφία ήταν Γιώργο, απλά μέσα από την εταιρεία.
    Έχει άλλη γεωμετρία η σόλα, πιο φαρδιά κιόλας, την διαφορά όμως θεωρώ ότι θα την κάνει ο αφρός κάτω από τα pods. Έμοιαζε πιο ογκώδες, νομίζω. Το ύφασμα έδειχνε διαφορετικό, παρότι έγραφε Atomknit.
    Δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά, παρόλο που ήταν σε ένα μωβ χρώμα, αντί για μαύρο ή άσπρο που δεν διακρίνεις λεπτομέρειες.
    Δεν μου το έδωσαν καν να το κρατήσω το κινητό, να ζουμάρω περισσότερο. Ημ/νία ξέχασα να ρωτήσω.

Echetlos
    Συντονιστής

Πρώτο τρέξιμο με τα Prime X, υπό βροχή και σε διαδρομή με αρκετές στροφές. Ρυθμός easy.
    Δεν το ένοιωσα ιδιαίτερα πιο ασταθές από π.χ. τα VF, AF ή το Novablast 1. Σίγουρα θέλει να έχεις το νου σου αλλά δεν είναι και τόσο δραματικά τα πράγματα.

geomaz
    Συμμετέχων

Νικόλα, δηλαδή συγγνώμη τώρα, έβαλες τον Godzilla των δομικών παπουτσιων και είχες να δηλώσεις μόνο τα παραπανω;;

Πως είναι σε σχέση με τα alphafly αγόρι μου;;!
    Είναι μαλακό όπως λένε;Σε πεταει σαν καταπέλτης προς τα μπροστά όπως ορισμένοι λένε;;
    Δώσε στον λαό γνώση , μην στα σκοτάδια μας κρατάς! ( είναι και ωραίο πολυ το τωρινό χρώμα!!)

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Χαχαχα… και τι θα γράψω στο review;

Άντε, επειδή θ’ αργήσει…
    Πααααρα πολύ μαλακό και spongy, γίνεται πιο κοντρολαρισμένο όσο δυνατότερα πατάς.
    Σίγουρα πολύ ασταθές αλλά αν προσέξεις το form σου, δεν είναι κι όπως τα λένε τα πράγματα. Δε μπορείς να τεμπελιάζεις ή να ξεχαστείς, πάντως. Σημειωτέον, το δοκίμασα και στις χειρότερες δυνατές συνθήκες. Πολλή βροχή, λίμνες, λείο τσιμέντο και διαδρομή με στροφές (Νιάρχος).

Σε softness δεν συγκρίνεται με τίποτα γνωστό. Μπορεί το Invincible να έχει πιο αραιή και εύκολη συμπίεση, εδώ όμως μιλάμε για σχεδόν 40% επιπλέον χιλιοστά. Αρκετή επιστροφή ενέργειας, όχι όμως επιπέδου ZoomX. Ξεκάθαρα.
    Ούτε και κατά την γνώμη μου συγκρίνεται με το AF ή το VF σαν μηχανική βοήθεια. Δε νοιώθεις πλάκα, ούτε και “μοχλό”. Οπότε, δεν ισχύει αυτό περί καταπέλτη. Είναι όμως απίστευτα ξεκούραστο, εύκολο και σχετικά φυσικό σαν πάτημα. Άνετα πας σε αργούς ρυθμούς, αρκεί να προσέχεις.
    Όλα αυτά από ένα τρέξιμο βέβαια. Θα επανέλθω.

20211215_093102

geomaz
    Συμμετέχων

Νίκο σε ευχαριστώ.
    Ερχονται Χριστούγεννα/ θέλω ένα δώρο… Έχει -20% με την εγγραφή η adidas,
    Είναι πολυ όμορφα,
    Ακουσα αυτά που ήθελα να ακούσουν τα αφτιά μου…
    Τα παραγγειλα..

Echetlos
    Συντονιστής

Τώρα το λες για το -20%; 😠

geomaz
    Συμμετέχων

Νίκο το γράφει στην επίσημη ιστοσελίδα με το που μπει κάποιος ότι με την εγγραφή έχει -20% .
    Και τα συγκεκριμένα, δεν εξαιρούνται.
    Το δέχτηκε κανονικά στην παραγγελια.

Echetlos
    Συντονιστής

Ε είναι πολύ κάτω αυτό, εγώ σταματάω στην Beyonce!

geomaz
    Συμμετέχων

🤣🤣🤣

Echetlos
    Συντονιστής

Μετά από 3 τρεξίματα αυτήν την εβδομάδα με τα Prime X, ήτοι:
    1 easy σε πολύ βρεγμένο τσιμέντο και με στροφές, 10Κ σε ΜΡ σε στίβο και 17Κ επίσης σε διαδρομή με στροφές.

Τρομερά ξεκούραστο, τρελό cushioning και πολύ μαλακό. Δεν έχει το βούλιαγμα του ZoomX ή του FuelCell (ACL), καθώς νοιώθεις ότι συμπιέζεις την μισή σόλα μόνο. Βέβαια, μισή σόλα=25mm… Περισσότερα για το softness στο review.

Σίγουρα είναι αρκετά ασταθές, αν κάποιος όμως δεν φορτίζει πολύ την φτέρνα, δεν θα έχει ιδιαίτερο θέμα. Το πρόβλημα είναι το πλάτος της σόλας πίσω, όχι τόσο το ύψος της. Προσωπικά πάντως, δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι κινδυνεύω στρίβοντας, ούτε όμως και αφέθηκα ποτέ εντελώς. Μεγάλο ρόλο παίζει και το κλείδωμα της φτέρνας. Υπ’ όψιν, πρηνίζω πολύ.

αndreas_kriti
    Συμμετέχων

Καλησπέρα κοπέλια.Με κωδικό από picodi στην adidas έχει τα adizero adios 6 (λευκό και μπλέ) -30% τουτ’εστιν απο 130 στα 91.

Echetlos
    Συντονιστής

@geomaz Χαχαχα… new sherrif in town, ε;

Όντως, πολύ απολαυστικό παπούτσι και ξεκούραστο.
    Έκανα κι εγώ ένα 17άρι την Κυριακή και δούλεψαν άψογα.

Νιιιικοοοο! Έχουμε θέμα με αυτά τα adidas adizero prime x… Χθες στο καθιερωμένο 20 αρι, με την ίδια προσπαθεια/ αίσθηση ( το επιβεβαιωναν και οι μέσοι καρδιακοι παλμοι), ήμουν 5 δευτερόλεπτα κάτω το χλμ σε σχέση με τα alphafly!!

Η δε προστασια σε άλλο επίπεδο, μετά περα απο το ηπιο πιασιμο στην πλατη λόγω δρομικης στάσης , τα ποδια ήταν σαν να μην είχαν τρέξει!!

Όταν τελείωσα ήταν εκεί στην περιοχη μια παρεα φίλων δρομέων, όπου παρότρυνα έναν απο αυτους να τα βάλει..
    Χοροπηδάτε μετά τα πρωτα μέτρα κραυγάζοντας ” Τι να αυτά ρεεεε!! Τραμπολίνο!! Δεν υπάρχει λέμε! Δεν υπάρχει!!

Blackdog
    Συμμετέχων

Propel v2 και v3 για τι χρήση; Από ότι έχω διαβάσει είναι πιο σφιχτά από το v1. Συγκριτικά με novablast τι λέτε;

big-blue
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
    Να σας πως και εγώ τη μίνι περιπέτειά μου.
    Μετά τον ΑΜΑ 2021 όπου τον έτρεξα με τα Reebok Forever Floatride Energy 3 (και δεν ξέρω εγώ πως αλλιώς τα λένε), άκουγα έναν θόρυβο όταν τα έτρεχα, σαν να είναι βρεγμένη η σόλα… Μην τα πολυλογώ, στον ΑΜΑ το παπούτσι είχε σκάσει, είχε σκιστεί η σόλα, ο αφρός, στο πλάι. Είχα κάνει μόνο 263χλμ με αυτό, απ’ τα οποία τα 42 στον ΑΜΑ.
    Επικοινώνησα με την εταιρεία και με διαβεβαίωσαν πως είχαν εγγύηση για δυο χρόνια. Όμως θυμήθηκα πως το είχα πάρει από γνωστό σκρουτζομάγαζο. Μίλησα με αυτούς και μου είπαν πως η reebok δίνει τη συγκεκριμένη εγγύηση μόνο για αγορά από το site της εταιρείας (πολύ unfair αυτό, αλλά thats καπιταλισμός, λουστείτε τα). Επίσης, μετά τις φωτογραφίες που τους έστειλα μου είπαν πως είναι δική μου ευθύνη, πως τα έσκισα εγώ κτλ. Αυτό βέβαια θα μπορούσε να γίνει αν περπατούσα στο πλάι, γιατί δεν υπήρχε συνέχεια του σκισίματος μπροστά ή πίσω από αυτό.
    Τέλος πάντων, μετά από αρκετή γκρίνια δική μου, μου επέστρεψαν το ποσό. Δεν ξέρω αν το κάλυψε η μαμά εταιρεία ή το μαγαζί που τα πήρα, πιθανολογώ το δεύτερο.
    Επειδή δεν είχε νούμερο, αφού το παπούτσι μ άρεσε πολύ, πήρα το puma liberate nitro (δίνοντας άλλα 50ευρά νομίζω), έτσι για να τη σπάσω στον Πήλικα, αφού είναι racing παπουτσάκι και δεν είναι για την κατάστασή μου:)
    Τέλος πάντων, προσπαθώ εδώ και κάτι μέρες να το τρέξω, αλλά μια βρέχει, δυο έχω δουλειά, τρεις κάνει ψόφο σε συνδυασμό με υγρασία, το έτρεξα χτες στο διάδρομο… Πολύ ελαφρύ παπούτσι, ωραία δένει στο πόδι, είναι κάπως μακρύ όπως λέει ο άρχοντας των παπουτσιών (πήγα μισό νούμερο κάτω απ’ το κανονικό μου).
    Όταν το βάλω στο στίβο θα σας πω εντυπώσεις.
    Ως τότε, καλή πρωτοχρονιά με υγεία, παπουτσάρες και κρασάρες!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 886 έως 900 (από 913 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.