Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@dimitragramm Συμφωνώ απολύτως, η σταθερότητα είναι πιο σημαντική μετά τα πολλά χλμ.
    Και πάλι δεν μπορώ να σου απαντήσω για το νούμερο. Τι φοράς τώρα και σε τι μοντέλο;

mashine
    Συμμετέχων

@dimitrissss Βάρος ξεβάρος το boost ειναι αθάνατο! 😛

dimitrissss
    Συμμετέχων

Ημί Ναυπλίου με Skechers GoRun Ride 5 στην υγειά του Πήλικα!

big-blue
    Συμμετέχων

Κύριε Νίκο, @echetlos , θα πρότεινα να μας φτιάξεις ένα θεματάκι με τους όρους που χρησιμοποιούμε στις παρουσιάσεις των παπουτσιών μήπως και καταλάβουμε όλα αυτά τα πολύπλοκα και οι λιγότερο μυημένοι, ακόμα και οι καινούργιοι.
    Εγώ νομίζω πως δε μπορώ να καταλάβω τη διαφορά ανάμεσα στην αίσθηση του σκληρού ή μαλακού παπουτσιού και του λιγότερου ή περισσότερου cushioning (απορροφητικότητα;) και τι διαλέγουμε απ´ όλα αυτά

Echetlos
    Συντονιστής

Εκεί στην Saucony φαίνεται να είχαν πολλά κέφια…

IMG_3215(1)

PanDex
    Συμμετέχων

@echetlos Πραγματικά Νίκο περιμένω με ανυπομονησία τις κριτικές σου για αυτό το παπούτσι…Θυμίζει και λίγο zante ομολογώ…

Echetlos
    Συντονιστής

@panosdimi Είναι πιο μαλακό, Πάνο.
    Κι όχι ακριβώς μαλακό, πιο “smooth” που λένε…
    Μια αναγνωριστική βόλτα έχω κάνει μόνο, θα δείξει.

tormix78
    Συμμετέχων

Περιμένουμε την κριτική. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής αγόρασα το triumph iso 3 για να στρωθεί μεχρι την 2 Απριλίου και να τρέξω με αυτό καθώς είμαι απολύτως ευχαριστημένος από τον “μπαμπά ” του. Το φόρεσα (freedom) μου άρεσε πάρα πολύ , ίσως το ομορφότερο παπούτσι που έβγαλαν, αλλά στο πάτημα κάτι δεν…Νομίζω ότι θυμίζει αρκετά ultra boost όσον αφορά την σταθερότητα. Όμως περιμένω με ανυπομονησία την κριτική σας καθώς δεν με λες και έμπειρο για να το κρίνω.

Echetlos
    Συντονιστής

@michalistoros Κοίτα Μιχάλη, υπάρχει πολύ λιγότερο Everun στην σόλα απ’ όσο boost στο Ultra. Λέγεται επίσης πως είναι και ελαφρώς πιο “σφιχτό” από το αντίστοιχο TPU της Adidas. Δεν διέκρινα κάτι τέτοιο αλλά μιλάμε για 3χλμ όλα κι όλα. Ίδωμεν…
    Ίσως σου έδωσε αυτή την εντύπωση κι η απουσία σκληρού κολάρου γύρω από την φτέρνα.

Yiannis
    Συμμετέχων

Περιμένουμε review, η καινοτομία full everun midsole είναι τόσο σημαντική όσο του boost απ΄ότι έχω διαβάσει. Απ τις εικόνες εμένα μου φαίνεται κάπως σκληρότερη απ την adidas, μοιάζουν Νίκο ή μιλάμε για διαφορετικά τελείως υλικά?

Echetlos
    Συντονιστής

@ichasone Ίδιο υλικό είναι Γιάννη, TPU. Απλά το everun είναι 10% πιο σφιχτό από το boost.

than
    Συμμετέχων

Έτρεξα στην Καλαμπάκα με τα Nike Free RN Distance (έχω 2 ζευγάρια). Για άλλη μια φορά μου φάνηκαν τέλεια! Θα τα φορέσω και στο μαραθώνιο και στο επόμενο 10άρι που θα κάνω (όποτε). Για 5άρι το συζητάμε…
    Παρεμπιπτόντως, αγόρασα με 50€ έκαστο τα Nike Free Run και τα Nike Free Run Flyknit. το πρώτο για παντός καιρού-τύπου προπονήσεις, το δεύτερο για πιο γρήγορα/δυνατά κομμάτια και ενδεχομένως και για κανά αγωνιστικό 5άρι. Με τρομάζει λίγο το τόσο μίνιμαλ του Flyknit, αλλά γενικά στα παπούτσια, αν δεν μιλάμε για άκρως εξεζητημένες περιπτώσεις παπουτσιού, τρέχω με τα πάντα. Δεν καταλαβαίνω διαφορές, ευαισθησίες πουθενά, λίγο πολύ όλα με βολεύουν…! Τα τελευταία δυο χρόνια προτιμώ τα λίγο πιο ελαφριά μοντέλα, αλλά σε γενικές γραμμές, όλα με έχουν βολέψει!

Echetlos
    Συντονιστής

@thanasiskypraios Τα είπες όλα, τα υπόλοιπα είναι για να ‘χουμε να λέμε..!!!

…αλλά γενικά στα παπούτσια, αν δεν μιλάμε για άκρως εξεζητημένες περιπτώσεις παπουτσιού, τρέχω με τα πάντα. Δεν καταλαβαίνω διαφορές, ευαισθησίες πουθενά, λίγο πολύ όλα με βολεύουν…!

dimitrissss
    Συμμετέχων

Σύμφωνα με την ψιλοταλαιπωρημένη καμάρα του δεξιού μου ποδιού, Isofit vs Flywire σημειώσατε 2!

Echetlos
    Συντονιστής

Εσύ έχεις το πλήρες πακέτο isofit, ε;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.