Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    roukounas
    Συμμετέχων

@diazz

Μετα απο 50 χλμ με το Νike Pegasus 33 μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι πολυ ανετο παπουτσι. Στο 1ο τρεξιμο ειχα φοβηθει γιατι με πονουσε αφορητα τα πλαγια του ποδιου και στο πανω μερος και αναγκαστηκα να σταματησω μετα απο 2 χιλιομετρα γιατι δεν αντεχα αλλο! Ελυσα τα κορδονια και τα ξαναδεσα πιο χαλαρα και εβγαλα ανετο 10αρι.
    Χθες το δοκιμασα σε ημιμαραθωνιο και ηταν μπομπα! Μαλακο πατημα και παρολο που οταν το ειχα δοκιμασει σε μαγαζι μου χε φανει οτι εχει λιγο ψηλο τακουνι, δεν το καταλαβαινω πλεον και με εχει βολεψει.
    Το συνιστω με λιγα λογια για οποιον το σκεφτεται.

Νικο ευχαριστω και παλι! Τωρα μετα το Πασχα θα παω για αντικατασταση του Zante. Θα περιμενω να πεσει λιγο η τιμη του Elite 9 και θα το παρω

diazz
    Συμμετέχων

@roukounas ευχαριστώ αλλα θα πάρω το ride δεν είχα ποτε saucony και ειναι ευκαιρία να δοκιμάσω

Echetlos
    Συντονιστής

Win win κατάσταση, παίδες! 😉

Elda
    Συμμετέχων

Επεσε εντελως τυχαια το ματι μου σε διαφημιση του runner store που ειχε τα ride 9 στα 56 ευρω!!! Υπηρχαν στο νουμερο μου και με παρακαλουσανε να τα αγορασω, ε, τι να κανω υπεκυψα και τα παρηγγειλα. 😛 Tα freedom-ακια θα περιμενουν.

spy
    Συμμετέχων

…σημερα τα “εσκασα” κι εγώ κανονικότητα…!Πήρα τα freedom-ακια, σε χρώμα μαύρο παρακαλώ, τα οποία προορίζονται για παπούτσια “ειδικών αποστολών”…!
    @elda: Μαρία είδα και τα Α6…Τα ερωτεύτηκα αμέσως … αλλά είπα να μην το παρακανω …!Την επόμενη φορά … παρ’ολο που μου έλεγαν ότι δεν είναι για μαραθώνιο … εγώ επέμενα ότι κάνουν μία χαρά … και γι’αυτό …!

Elda
    Συμμετέχων

@Spy, Σπυρο, καλοφορετα τα freedom! Aναμενω εντυπωσεις μια που ταιριαζουν τα γουστα μας στα παπουτσια! Τα Α6 αναφερονται ως καταλληλα απο 5αρι μεχρι και μαραθωνιο. Θεωρητικα δεν ειναι για μαραθωνιο, αλλα εσυ ειδικα ως ελαφρυς δρομεας και με το πατημα που εχεις, θεωρω οτι θα τα φοραγες ανετα. Εχω βγαλει μεχρι και 30αρι σε προπονηση και τα ποδια μου και κατα τη διαρκεια αλλα και μετα ηταν αναλαφρα σα να μην ειχα τρεξει καθολου. Πριν τραυματιστω σκεφτομουν το ενδεχομενο να τα εβαζα στο Ναυπλιο.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Με γεια και στους δυο σας! Πάντως όλα τα παπούτσια κάνουν για όλες τις αποστάσεις αναλόγως και τις προσαρμογές του εκάστοτε δρομέα. H New Balance λέει ότι το 1600 είναι για 5 και 10 χιλιόμετρα αλλά ο Μερούσης τρέχει με αυτά μαραθώνιο. Θα μου πείτε είναι ο Μερούσης. Ένας φίλος μου που ούτε στυλάκι είναι ούτε έμπειρος δρομέας, έβγαλε όλη την προετοιμασία με τα 1400 και έτρεξε και τον Κλασικό με αυτά. Ούτε που του πέρασε από το μυαλό αν είναι κατάλληλα ή όχι. Τα ψώνισε σε outlet επειδή του άρεσε η τιμή και αυτό ήταν. Τα πήρε προσαρμόστηκε σε αυτά έτρεξε.

Echetlos
    Συντονιστής

Μεγειά και στους δυο σας!
    Συμφωνώ με αυτό που λέει ο @dimitrissss, ανέκαθεν το υποστήριζα.

Βέβαια, έχω τους ενδοιασμούς μου για την κατηγορία παπουτσιών σαν το Α6, στις πολύ μεγάλες αποστάσεις.
    Τα πλεονεκτήματά τους (βάρος, responsiveness, εφαρμογή), νομίζω ότι στον μαραθώνιο αντισταθμίζονται από την έλλειψη cushioning και τελικά το ισοζύγιο είναι εις βάρος τους.

Echetlos
    Συντονιστής

Θυμάμαι την εποχή που έκανα τα πάντα με τα 1400 V1&V2, από 200άρια μέχρι 22Κ LRs, όταν έβαλα στον στίβο τα Streak LT (κατηγορία Α6), οι γάμπες μου ήταν τούμπανο για 4 ημέρες!
    Προφανώς έπαιζε ρόλο και το ότι κοπανιόμουν αλλά το cushioning ήταν σχεδόν ανύπαρκτο.

mashine
    Συμμετέχων

@echetlos Θυμάμαι τα streak τα φόρεσα out of the box σε 4χ1500 και είχα πιάσιμο στις γάμπες μια εβδομάδα!
    @dimitrissss Είχα και εγώ τα rc1600 v2 και τα φόρεσα μια φορά σε ένα σετ 8χ200 και ξηλώθηκε η σόλα!Τα πήγα πίσω την επόμενη.
    Το cushion που είχαν πάντως σε καμμία περίπτωση δεν ήταν για παπούτσι των 150γρ.Μάλλον για παπούτσι των 200γρ ήταν.Εκπληκτικό.
    @spy @elda Καλοφόρετα!

nikos19
    Συμμετέχων

Καλησπερα παιδια μια γνωμη θα ηθελα επειδη ειμαι μπερδεμενος για ημι και long run ποιο θεωρειται καλυτερο shechers gorun 5 στα 85 ευρω η να περιμενω να πεσει λιγο η τιμη του freedom?

Echetlos
    Συντονιστής

Εντάξει, αργήσαμε λίγο αλλά τι να πρωτοπρολάβουμε…
    Hoka Clifton 3.

IMG_3295(1)

Skakinen
    Συμμετέχων

Ωχ…!!!
    Τι κόθορνος είναι αυτός…!!!
    Όσο καλό παπούτσι και αν είναι, απορρίπτεται λόγω design…

Echetlos
    Συντονιστής

Χαχαχα… 😀 Dεν έχεις ξαναδεί τέτοια, Διονύση;

Skakinen
    Συμμετέχων

Όχι, παραδέχομαι την άγνοιά μου σχετικά με αυτό το μνημείο αισθητικής…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.