Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 436 έως 450 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    dimitrissss
    Συμμετέχων

@echetlos Συνεχίζοντας να τρέχω με τα Zealot 1 μετά από 1000 χιλιόμετρα προπονήσεων στο τέλος με βλέπω να καταλήγω σε Zoom Streak για τα recovery runs 😛

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitrissss Πώς είναι μετά από 1000Κ;

dimitrissss
    Συμμετέχων

Τα αισθάνεσαι κάπως “λεπτά”. Στο ταρτάν no problem. Ίσως τα βάλω και μια άσφαλτο πριν τα “κηδέψω”, πάντως είχα κάνει ασφάλτινο long run 30 χιλιομέτρων όταν είχαν σχεδόν 900 χωρίς πρόβλημα. Βέβαια εδώ και καιρό τα έχω και για βόλτα κτλ. Αντίθετα στα Lunartempo μετά από 600 χιλιόμετρα νομίζεις ότι το forefoot έχει τρυπήσει. Θα τα 800αρισω μάλλον και αυτά λόγω άλλων προτεραιοτήτων.

Giannis Vrouh
    Συμμετέχων

Βέβαια τα στοιχεία που ψάχνω είναι αυτά που ανέφερες απλα ψάχνω κι άλλες εναλλακτικές

Echetlos
    Συντονιστής

@giannis_vrouhakis Με τι τρέχεις μέχρι τώρα;

Antpits
    Συμμετέχων

Καλησπέρα, αγόρασα τα mizuno enigma 6 σε αντικατάσταση wave rider 19, τα φόρεσα σε 3 μικρές προπονήσεις και μετά στον Ποσειδώνιο ημιμαραθώνιο, μετά τον αγώνα από τον πόνο στο σημείο που είναι ο αχίλλειος δεν μπορούσα να περπατήσω, μετά από 3 μέρες με ενοχλεί ακόμα. Θα ήθελα την βοήθεια σας, είναι πιθανόν να προέρχεται από το παπούτσι? δεν εμπιστευόμαι κανένα πωλητή γιατί μου τα πρότεινε σαν πολύ καλύτερα από αυτά που είχα (50 – 70χλμ την εβδομάδα) και 45 ευρώ παραπάνω από ότι τα είδα στο ιντερνετ. Ευχαριστώ

Echetlos
    Συντονιστής

@antonispits Καλησπέρα Αντώνη.
    Νοιώθεις πόνο “μέσα” στον αχίλλειο ή στην περιοχή του δέρματος γύρω από αυτόν;
    Στην δεύτερη περίπτωση, δεν αποκλείεται ο σχεδιασμός του κολάρου να μην ταιριάζει στο πόδι σου και να δημιουργεί τριβή και ερεθισμό στο σημείο. Συμβαίνει…
    Στην πρώτη περίπτωση, αν σε πονάει ο τένοντας, μάλλον κάτι άλλο φταίει αφού Rider και Enigma έχουν παρεμφερή χαρακτηριστικά.
    Επίσης, το σημείο που περιγράφεις, είναι και αυτό που η κνήμη “ενώνεται” με την ποδοκνημική άρθρωση και μπορεί απλά να είναι κουρασμένη.
    Αν το θέμα είναι στο αχίλλειο, θα πρέπει κανονικά να υπάρχει ερυθρότητα ή και ελαφρύ πρήξιμο στο σημείο και να αισθάνεσαι τον πόνο όταν το πέλμα βρίσκεται σε ραχιαία κάμψη (όταν δηλαδή το στρέφεις προς τα επάνω) και ο τένοντας διατείνεται.
    Δοκίμασες να τρέξεις πάλι με τα Rider;

Antpits
    Συμμετέχων

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την βοήθεια, ερυθρότητα δεν υπάρχει. Χθες ρώτησα εναν πολύ εξειδικευμένο φυσιοθεραπευτή, μου είπε ότι ενδεχομένως να είναι από καινούργιο παπούτσι και ότι ο αχίλλειος είναι πεπαχυσμενος και προτείνει αποχή 3-4 μέρες. Επειδή το πρώτο που μου είπε ήταν για το παπούτσι και έπεσε μέσα ότι ήταν καινούργιο, για αυτό θορυβήθηκα και ρώτησα.
    Όταν το πέλμα βρίσκεται σε ραγχιαία κάμμψη δεν πονάω.
    Τα rider μετά από +1000 χλμ απεβίωσαν (τα πέταξα)
    Έχεις κάποια πρόταση για παπούτσι για προπόνηση μαραθωνίου και αγώνες ημι, ουδέτερο πάτημα? Ή αυτά δεν συνδυάζονται στην πράξη και θέλει άλλο παπούτσι για τον βαρύ όγκο και άλλο για τις γρήγορες προπονήσεις και τους αγώνες?
    Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια

Echetlos
    Συντονιστής

@antonispits Από την στιγμή που σε είδε ειδικός, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η γνώμη μου αλλά πιο πολύ για την κουβέντα…
    Αφού δεν σε πονάει στην ραχιαία κάμψη, προφανώς δεν υπάρχει θέμα στον τένοντα αυτόν καθαυτόν.
    Το όποιο πρήξιμο μπορεί να προέρχεται από ερεθισμό της περιοχής από κακή εφαρμογή του παπουτσιού. Κοινώς, πίεση.
    Μπορεί να στρώσει μετά από λίγα τρεξίματα, μπορεί και όχι. Είναι αυτό που λέμε “δεν σου έκατσε”…

Από εκεί και πέρα, η κατηγορία του Enigma (premium cushioned) έχει πολλές επιλογές, Αντώνη.
    Το Mizuno έχει το πιο σκληρό αλλά και σταθερό πάτημα από όλα τα αντίστοιχα. Αν θες κάτι σχετικά παρεμφερές, δες το NB 1080.
    Αλλιώς, πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με διάδρομο και δοκίμασε διάφορα μοντέλα. Είναι ο μόνος τρόπος.

Giannis Vrouh
    Συμμετέχων

Echetlos με τα ride 9

Echetlos
    Συντονιστής

@giannis_vrouhakis Άρα ψάχνεις κάτι λίγο πιο απορροφητικό, σωστά;
    Δες Triumph 3, Vomero 12, NB 1080, Glycerin 14.

diazz
    Συμμετέχων

ποια είναι ι διαφορά ανάμεσα στο ride και στο Triumph ?

Echetlos
    Συντονιστής

@diazz Αρκετή…
    +50gr, +3mm σόλας, πιο μαλακό, πολύ πιο άκαμπτο, είναι λίγο δεινόσαυρος πλέον το Triumph.

diazz
    Συμμετέχων

ευχαριστώ

Apostolos Galimanas
    Συμμετέχων

Αναζητω παπουτσι με παρα πολυ καλη προστασια..ειμαι 73 κιλα και το θελω για ελευθερα τρςξιματα μιας και δεν ασχολουμαι με τεμπο και διαλειμματικες..εχω ηδη triumph 11 kai nike vomero 11…ειμαι αναμεσα σε nimbus 18 or 19, new balance 1080 v7, hoka clifton 3, kai γιατι οχι nike pegasus 33.. γυρω στα 30 χιλ την εβδομαδα κανω με 3 προπονησεις..
    Τι προτεινεται λοιπον μιας και εχω προβλημα ισχιαλγιας και θελω καλη προστασια για τη μεση μου?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 436 έως 450 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.