Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

Brooks Launch 4 την άλλη εβδομάδα…
    Ευχαριστούμε τον καλό φίλο @irunner!

IMG_3352(1)

mikeb
    Συμμετέχων

Καλησπερα σε όλους.

Μετά από πολύ καιρό επιτέλους ξαναρχίζω το συστηματικό τρέξμο σιγα σιγά με στόχο τον ΑΜΑ του 2017.
    Ειμαι σε αναζήτηση παπουτσιού για LR και easy κι ισως και για τον μαραθώνιο. Αυτό που κυρίως ψάχνω είναι να μου αφήνει τα πόδια όσο το δυνατόν πιο φρέσκα μετά από τα μέγαλα και τα ελεύθερα.Αυτο τον καιρό τρέχω με τα NB Pace το 1 τα οποία μου αρέσουν πολύ.
    Είμαι μεταξύ του Zante v2 ή v3 και του Asics dynaflyte για το οποίο εχω διαβάσει αρκετά καλές κριτικές.
    Γενικά μου κάθονται καλά ΝΒ, Asics kai Brooks οπότε θα περιμένω και την κριτική του Echetlos για το Launch.
    Αν κάποιος έχει κάποια γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

Καλό βράδυ.

Echetlos
    Συντονιστής

@mikeb Καλή επάνοδο, Μιχάλη.
    Το Vazee Pace είναι αρκετά σκληρό παπούτσι, οπότε σε οποιοδήποτε από τα άλλα καταλήξεις, σίγουρα θα σου είναι πιο ξεκούραστα.
    Δεν το έχω δοκιμάσει το asics. Θα σου πρότεινα μεταξύ Zante, Kinvara, GOrun 5.
    Αντίστοιχα είναι και τα Pureflow αλλά έχω καιρό να δοκιμάσω την σειρά.

Giannis Vrouh
    Συμμετέχων

@Echetlos τι πλεονεκτηματα και τι μειονεκτηματα έχουν τα launch 4 ?τι χιλιόμετρα καλύπτουν?

dimitrissss
    Συμμετέχων

Παραλειπόμενο από το σημερινό breaking2.
    All three shoes in the collection – the Nike Zoom Vaporfly 4%, Zoom Fly and Zoom Pegasus 34 will be available on June 8th 2017.

Echetlos
    Συντονιστής

@giannis_vrouhakis Λίγο πιο σφιχτή εφαρμογή κι ελαφρώς πιο responsive απο τα Ride που φοράς (αν θυμάμαι καλά).

mikeb
    Συμμετέχων

@Echetlos Σ’ευχαριστώ πολυ Νικόλα, αν και οι πρωτες προπονήσεις μου φαίνονται βουνό.
    Όσον αφορα τα παπούτσια τα Kinvara ειναι μια καλή επιλογή αν και ενα Triumph που είχα δεν μπορω να πω ότι μου είχε κατσει και πολύ καλά.
    Gorun και Pureflow αν τα βρω θα τα δοκιμάσω. Το Pace όντως έχει σκληρό πάτημα αλλά έχω τρέξει τον ΑΜΑ του 15 με αυτά και το cushioning τους είναι υπέραρκετο για μένα. Το καλό είναι ότι έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου να το ψάξω οπότε μπορεί να προκύψουν κι άλλες επιλογές.

Echetlos
    Συντονιστής

@mikeb Αν ήσουν οκ με το Pace, τότε πήγαινε στο Zante.
    Σχεδόν ίδια εφαρμογή και λίγο περισσότερο cushioning. “Συγχωρεί” περισσότερο στα μεγαλύτερα τρεξίματα.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μιας και μιλούσαμε για τα πατούμενα του breaking2!!!

NIKE ZOOM VAPORFLY 4% 255 €
    Όσο τα αναδρομικά που θα βγάζειτο ΤΣΜΕΔΕ κάθε εξάμηνο :O

Nike Zoom Fly 153 €

Όσο η ασφάλεια του αυτοκινήτου :O

Dkoukou
    Συμμετέχων

Τοσο κοστιζαν και τα Asics Metarun, και χωρις να εχουν “αποδειξει” οτι προσφερουν στη βελτιωση της δρομικης οικονομιας και των επιδοσεων του δρομεα μεγαλων αποστασεων. Τα Vaporfly τουλαχιστον εκαναν και τον αναλογο ντορο 😉
    Θα πουλησουν εξαιρετικα καλα, ειδικα σε 40αρηδες-50αρηδες, καλοπληρωμενα στελεχη εταιρειων που ειναι σοβαροι χομπιστες δρομεις σε χωρες οπως οι ΗΠΑ και ονειρευονται συμμετοχη και αξιολογη επιδοση ηλικιακου γκρουπ σε μαραθωνιους οπως της Βοστωνης. Αλλωστε η Nike δεν σχεδιαζει premium προϊοντα με γνωμονα τις οικονομικες συνθηκες της πλειοψηφιας στη Ψωροκωσταινα…

Echetlos
    Συντονιστής

Στην κλήρωση που κάνει η Nike USA για ένα Vaporfly Elite, στους όρους αναφέρεται:

One (1) pair of the never-to-be-released Nike Vaporfly Elite— worn in the Breaking2 attempt.
    The approximate retail value of these shoes: up to $525.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Δυο άτομα έχω δει μέχρι τώρα να φορούν Metarun και ξέρω ότι δε κάνουν στη ζωή τους ούτε ένα χιλιόμετρο τρέχοντας!

Dkoukou
    Συμμετέχων

Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις τωρα συνονοματε σχετικα με το για ποιους προοριζονται αρχικα τα high-end δρομικα προϊοντα και απο ποιους τελικα χρησιμοποιουνται…

mikeb
    Συμμετέχων

@echetlos Το Zante είναι νο 1 στη λίστα αυτή τη στιγμή και απλά θα ψάξω αν υπάρχει κάτι άλλο που να με καλύπτει εξίσου μέχρι να κάνω την αγορά. Για την ώρα αποτελειώνω το Pace οπότε προβλέπω να μπαίνει σφήνα και κανένα πιο performance-racing μοντέλο για τις γρήγορες προπονήσεις, βλέπε NB 1400 v4.

Antpits
    Συμμετέχων

Καλημέρα, μία ερώτηση για γυναικείο παπούτσι, μεταξύ ΝΒ Vazee και boracay foam V3 (54kg, 50km την εβδομάδα), ποιο προτείνετε σε αναλογία και με την διαφορά τιμής? Ευχαριστώ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 466 έως 480 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.