Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    georgeb
    Συμμετέχων

@echetlos Ευχαριστώ πολύ Νίκο!

mike299
    Συμμετέχων

Καλησπέρα στην παρέα,
    με παρέπεμψαν εδώ ως πιο ειδικοί για συμβουλή αγοράς αθλητικού υποδήματος

Είμαι ερασιτέχνης δρομέας εδώ και μερικούς μήνες (5 με 10Κ, 3 φορές εβδομαδιαίως) κυρίως για να με βοηθήσω να χάσω βάρος (100+Kg αυτή την στιγμή 🙁 ).

Αποφάσισα να πάρω ένα καλό παπούτσι καθότι τρέχω σε άσφαλτο και γνωρίζω ότι αυτό καταπονεί πολύ τα πόδια. Δυστυχώς, στην επαρχία που βρίσκομαι, παρόλο που έκανα ερεύνα αγοράς, δεν βρήκα τα μοντέλα που ήθελα για να τα δοκιμάσω (pegasus, boost, ghost κ.α.)

Από αυτά που δοκίμασα, αυτά που μου έδωσαν την καλύτερη αίσθηση ήταν τα Asics Gel Galaxy 8 και Mizuno Wave Inspire 13, αλλά τα δεύτερα απορρίπτονται καθότι είναι stability ενώ εγώ πατάω ελαφρώς εξωτερικά.

Μάλλον θα πάω στα σίγουρα στα Asics αλλά θεώρησα καλό να ρωτήσω και εδώ πρώτα για μια επιπλέον γνώμη

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Echetlos
    Συντονιστής

@mike299 Κατ’ αρχάς, καλωσήρθες Μιχάλη!
    Επειδή έχεις κάποια επιπλέον κιλά (προς το παρόν 😉 ), θα σου πρότεινα κάτι που να έχει, τόσο απορροφητικότητα όσο και σταθερότητα.
    Δες το Mizuno Enigma και το Brooks Ghost.

mike299
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για τα ghost 9 ενδιαφερόμουν και εγώ (είχα διαβάσει και την παρουσίαση εδώ στο site), αλλά δεν ξέρω αν θέλω να ριψοκινδυνέψω να πάρω ένα παπούτσι που δεν εχω δοκιμάσει.

Αν τελικά το προχωρήσω, μπορεί κάποιος να μου πει πως αντιστοιχούν τα νούμερα? Φοράω 43 σε καθημερινό παπούτσι και στα τωρινά running -no name- shoes μου, ενώ από αυτά που δοκίμασα, στα Mizuno ήθελα το 43, αλλά από το Asics και κάτι air nike που φοράω 44.
    Συγνώμη για το πρήξιμο, αλλά αφού δεν θα μπορώ να τα δοκιμάσω θα πρέπει να το πετύχω με την πρώτη.

Επίσης ποιο Online κατάστημα για την αγορά θα προτείνατε? Με προειδοποίησαν ότι γενικά κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις

diazz
    Συμμετέχων

@mike299 μέτρα το πόδι σου από την φτέρνα μέχρι το μεγάλο δάκτυλο να μετά δες τον πίνακα από την εταιρία που γράφει τα cm και τον νούμερο που θέλεις

αλλα θα ηταν καλύτερα να το δοκιμάσεις πρέπει να έχει και λίγο κενό στο μπροστά

για online δες στο skroutz.gr γραφουν και κριτικές οι χρήστες

mike299
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ diazz για την συμβουλή
    είναι 27,5 cm οπότε πάω στο 44

Echetlos
    Συντονιστής

@mike299 Εγώ πάντως με επίσης 27.5cm πέλμα, φοράω 45 σε δρομικό παπούτσι.

Vicky
    Συμμετέχων

Καλημέρα.
    Σκέφτομαι την αγορά παπουτσιοϋ κυρίως για τις μεγαλες προπονήσεις.
    Μέχρι τώρα τρέχω τα μεγάλα με pegasus 31 και 33 και τις πιο μικρές -γρήγορες- με zante εχω το 1 και το 2..
    Δοκίμασα το triumph iso 2 αλλα μετα απο καποια ωρα με κουραζει….
    Σκεφτομαι για Adidas supernova η για το New Balance Borakay….Το Borakay ειχα παρει το 1 αλλα η ακαμψια της σολας με κουραζε….διαβαζω ομως οτι εχει αλλαξει το 2 και 3….
    Θα θελατε να μου πειτε την γνωμη σας;;

Echetlos
    Συντονιστής

@vicky Γεια σου, Βίκυ.
    Με μπέρδεψες λίγο… Supernova και Bora είναι πολύ διαφορετικά.
    Αν θυμάμαι καλά, ήσουν ευχαριστημένη από το Pegasus. Θες κάτι πιο μαλακό;
    Πώς περίπου να είναι;

Vicky
    Συμμετέχων

Καλησπέρα.
    Νικο το pegasus 33 αρχικα μου φανηκε πιο σκληρο το συνηθισα ομως. Με τα pegasus ειμαι πολυ ευχαριστημενη καλα θυμασαι. Μου βγηκε λιγο θεμα με shin splint και μεσα σε ολα οσα κανω για αυτο ειπα να παρω και ενα αλλο παπουτσι ισως πιο απορροφητικο απο τα pegasus για να το εναλασσω στα μεγαλα….
    Γενικα προτιμω τα μαλακα παπουτσια….

tol ga
    Συμμετέχων

Θα ήθελα να ρωτήσω το boracay είναι πολύ απορροφητικό παπούτσι? Κάνει για long runs ?

mike299
    Συμμετέχων

@echetlos
    Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να φορέσω 45 παπούτσι, ακόμα και τα 44 οπότε πήρα ήταν γιατί το 43 ήταν οριακά μικρο.

Το νούμερο το αντιστοίχησα συμφωνα με https://www.shoesizingcharts.com/ που με δείχνει 43-44. Ελπίζω το δικό σου πόδι να είναι μεγάλο και να μην την πατήσω 🙁

Echetlos
    Συντονιστής

@vicky Οπότε ένα level up σε cushioning θα μπορούσε να είναι το Vomero.
    Κι αν θες χαμηλό drop, Zealot, Clifton, Freedom.
    Όσον αφορά τα shin splints, δε νομίζω να φταίει το παπούτσι, κάπου αλλού ψάξε την αιτία.

@nimbus19 Το Boracay είναι αρκετά απορροφητικό αλλά με semi-soft πάτημα.
    Φυσικά και κάνει για LRs. Βασικά, σχεδόν τα πάντα κάνουν για LRs, εξαρτάται βέβαια και σε τι είναι συνηθισμένος ο καθένας.

@mike299 Μιχάλη, το δικό μου πόδι είναι μετρημένο 27.5cm και σχεδόν πάντα πάω σε 29cm για running παπούτσι.

mike299
    Συμμετέχων

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα, μετράμε από το σημείο που πατάει η φτέρνα ή από την νοητή κάθετο με το έδαφος από την καμπύλη που τελειώνει το πόδι (όπως το δείχνει εδώ https://cordshoes.com/images/length-width-measurements.png πχ ?

Echetlos
    Συντονιστής

@mike299 Να στο πω διαφορετικά: κόλλα το πέλμα σου στον τοίχο και μέτρα μέχρι το τέλος του μακρύτερου δαχτύλου σου.
    Την κούρμπα της φτέρνας την περιλαμβάνεις, αυτά τα 1-2mm που είναι στον αέρα ας πούμε. Φαντάζομαι αυτό εννοείς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.