Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 646 έως 660 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tol ga
    Συμμετέχων

Λέω επειδή έχει 4mm drop από 8 που έχω τα άλλα saucony

Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

Μου θυμίζεις εμένα όταν ήμουν φοιτητής. Μέχρι να αποφασίσω αν θα πάρω 386 ή 486 βγήκε ο Pentium. Τι πρόβλημα να έχεις από το παπούτσι;

Καλά @dimitrissss, τι θυμήθηκες τώρα!!!! Τι εποχές και εκείνες!!!
    οι 386 παρελθόν, οι 486 το μέλλον …χαχαχα

Sokrates Sokratis
    Συμμετέχων

Έχει κάποιος άποψη για αυτό εδώ; https://www.cosmossport.gr/el/product/reebok-supreme-floatride-ultk/bs8128

Έτσι γενικά. Ξέρω ότι πρέπει να τα δοκιμάσω πάνω μου πρώτα να τα δώ, αλλά επειδή όλα μου τα ασφάλτινα χιλιόμετρα μέχρι ώρας τα έχω κάνει με δύο ζευγάρια πολύ οικονομικών Reebok ( https://www.zakcret.gr/eshop/%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B5%CF%82-Reebok/Reebok-Sport-SUBLITE-XT-BD5537-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-110339040248-18 ) και τα έχω βολευτεί πάρα πολύ τα σκέφτομαι σοβαρά σαν ενδεχόμενο για την έρευνα αγοράς που κάνω εν όψει Μαραθωνίου.
    Υ.Σ. Συγνώμη προκαταβολικά για την τοποθέτηση link καταστημάτων δεν έχω σκοπό να διαφημίσω κανέναν τυχαία τα τραβηξα από το google.

Echetlos
    Συντονιστής

@sokratesargyropoulos Λένε ότι η σόλα του είναι πολύ καλή, απλά δεν ξέρω για το upper.
    Πολύ overengineered μου φαίνεται και δεν ξέρω μήπως η κάλτσα ξεχειλώνει μετά από λίγο.
    Είναι πάντως το πρώτο “σοβαρό” running μοντέλο της εταιρείας.
    Υπάρχουν όμως πολλά άλλα “δοκιμασμένα” μοντέλα, γιατί να κάνεις εσύ το πειραματόζωο; 😉

Κανένα πρόβλημα σχετικά με τα links, μην ανησυχείς.

Echetlos
    Συντονιστής

Στις 10:30 το πρωί το online store της Nike ενημέρωσε με sms πως το Vaporfly είναι διαθέσιμο και στις 12:30, το ένα χρώμα είχε εξαντληθεί εντελώς και στο άλλο έχουν μείνει 5 νούμερα!

roukounas
    Συμμετέχων

Απιστευτο δεν ειναι? Το πρωι ειδα οτι εχουν μεινει 3 νουμερα.
    Ειναι δυνατον να ξεπουλανε ετσι 250 ευρω παπουτσια? Ξερουμε αν ειχε γινει τοσος ντορος με κατι asics αντιστοιχης τιμης πριν 2-3 χρονια ή ειναι λογω της διαφημιστικης καμπανιας(του sub2hours εγχειρηματος) της nike?
    Λουξεμβουργο γιναμε! Θα μου πεις εδω δινουν 1500 πλεον για κινητα..

Echetlos
    Συντονιστής

@roukounas Οχι, καμιά σχέση τα asics τότε. Ούτε και με τα Prophecy ακόμη παλαιότερα.
    Το θέμα είναι ότι στα Vaporfly έχει σαφώς να κάνει με το marketing αλλά εν προκειμένω, είναι και το προϊόν μοναδικό, απ’ όσο λένε όλοι.
    Θα επανέλθουμε σύντομα… 😉

dimitrissss
    Συμμετέχων

Το online store της Nike είναι στην Ολλανδία. Και γενικά μη νομίζεται ότι υπάρχουν μεγάλες ποσότητες στα online stores. Όταν πήρα από το runningwarehouse τα Peg34 σε προσφορά στο νούμερό μου, το νούμερο στο συγκεκριμένο χρώμα εξαντλήθηκε. Ένα ζευγάρι για κάθε νούμερο είχαν.

dimitrissss
    Συμμετέχων
    mitsubae
    Συμμετέχων

Παίδες καλημέρα μετά από καιρό…
    Τρέχοντας σήμερα ένα χαλαρό διωράκι το πρωί, μου τριβέλιζε το μυαλό η ιδέα της
    προσθήκης ενός ακόμα ζευγαριού δρομικών παπουτσιών και εδώ είναι που θέλω τα φώτα σας.
    Καταρχάς τα τελευταία τρία χρόνια τρέχω με τα Brooks Ravenna V (τα οποία έλιωσαν και πετάχτηκαν)
    και τώρα με τα Brooks Ravenna VI τα οποία θεωρώ πως έχουν κουμπώσει σωστά επάνω στα πόδια μου
    χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
    Ένα θεματάκι που παρατηρώ είναι πως το δεξί μου πόδι πατάει έντονα πρώτα με το μικρό δάχτυλο
    και μετά κάνει την κίνηση να πατήσει όλο, με αποτέλεσμα να ψιλογλυστράει το πόδι μου μέσα
    στο παπούτσι αλλά και να φαγώνεται λίγο πιο έντονα το δεξί παπούτσι σε εκείνο το σημείο.
    Γενικά υπερπρηνίζω (δεν ήμουν για τα adrenaline κατά τον Καράμπαλη που με είχε δεί στο μαγαζί
    του πρίν 3 χρόνια) και είμαι βαρύ παιδί (90 plus, πολλές φορές και πολύ plus….)
    Το ερώτημα είναι απλό: προχωράω σε αγορά των Brooks Ravenna VII (καλή τιμή αυτήν την εποχή στο startfitness)
    ή πάω σε κάτι άλλο για δοκιμή?
    Θα ήθελα, αν πήγαινα αλλού, να δοκίμαζα κάτι σε New Balance κατά προτίμηση.
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μετά από σχεδόν 250 χιλιόμετρα με τα Pegasus 34 μπορώ να πω ότι περισσότερες φορές η πιο απλή λύση είναι και από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη.

Vicky
    Συμμετέχων

Θα συμφωνήσω μαζί σου Δημήτρη.
    Έχω χρησιμοποιήσει το 31 και το 33 και είμαι πολύ ευχαριστημένη…

big-blue
    Συμμετέχων

Δημήτρη θα τα έβαζες για marathon shoe ή θες κάτι πιο γρήγορο;

Echetlos
    Συντονιστής

@mitsubae Γενικότερα, 11άδα που κερδίζει, δεν αλλάζει. Επίσης, ξέχνα το Adrenaline, είναι νάρθηκας!
    Παρεμφερές του Ravenna είναι το Saucony Guide, mild stability κι αυτό αλλά με αίσθηση neutral.
    Θα μπορούσες να δεις και το Ghost. Ουδέτερο μεν αλλά πολύ σταθερό.

dimitrissss
    Συμμετέχων

@big-blue Ηλία είναι ολίγον τι γκουμούτσα για αγώνα. Έστω και για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ, συνήθισα και με τα LunarTempo που είναι πανάλαφρα. Λογικά με τα Elite θα τον τρέξω τον επόμενο, να δω πως θα πάνε και στο 32άρι, διαφορετικά θα βουτήξω από κάνα στοκάδικο κάνα LunarTempo. Πάντως για όποιον τρέχει μαραθώνιο με κλασικά trainers είναι πολύ καλή επιλογή. Ζυγισμένο παπούτσι και προστασία έχει και responsive είναι. Μια άλλη παρατήρηση που έκανα κοιτώντας τα ζευγάρια μου είναι ότι τα παπούτσια της Nike έχουν στενές σόλες στο πίσω μέρος που τα κάνει λιγότερο σταθερά και πιο ουδέτερα κατά τη γνώμη μου σε σχέση με παπούτσια άλλων εταιρειών. Π.χ. άμα κοιτάξεις τα Skechers από κάτω το πλάτος της σόλα σου θυμίζει Hoka.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 646 έως 660 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.