Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    cranfield
    Συμμετέχων

Καλημέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας καθώς εχθές δοκίμασα τα Nike Pegasus 34 και τα βρήκα αρκετά ζωηρά και απλά μπήκαν σκέψεις να τα αγοράσω – αν και φανατικός οπαδός των Launch (6 ζευγάρια) – τα Nike μου φάνηκαν αρκετά responsive και ελάχιστα πιο μαλακά στο πίσω μέρος αλλά επειδή δεν είχα Nike έχω μερικούς ενδοιασμούς πως συμπεριφέρονται σε αποστάσεις Long runs (+25) ή για χρήση σε μαραθώνιο – διατηρούν αυτή την αίσθηση ή μετά από κάποια χιλιόμετρα σκληραίνουν.

Ευχαριστώ πολύ!!!
    Γιάννης

big-blue
    Συμμετέχων

Αυτό το ”νάρθηκας” έγραψε πολύ ψηλά!
    Ευχαριστώ Δημήτρη. Δε θα τρέξεις κλασσικό, ε;
    Εγώ με βλέπω να ξανατρέχω με τα Ζάντε 1, αν δεν πάρω άλλο παπούτσι. Παρόλο που είναι 2 ετών, έχουν λίγα χλμ (κάπου 300 θα έχουν τότε…).
    Ας είμαι όπως είμαι τώρα και τον τρέχω και με πέδιλο:)

Echetlos
    Συντονιστής

@cranfield Παρεμφερή μοντέλα είναι, Γιάννη.
    Το Launch έχει πιο performance εφαρμογή, το Pegasus είναι ελαφρώς πιο απορροφητικό και bouncy λόγω zoom, το οποίο έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει ο αφρός.
    Είναι βέβαια και αρκετά πιο άκαμπτο.

cranfield
    Συμμετέχων

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο – μάλλον θα το δοκιμάσω το βρήκα και σε αρκετά καλή τιμή 85€ – θα επανέλθω με εντυπώσεις!!!

Γιάννης

dimitrissss
    Συμμετέχων

@big-blue Ηλία έχω πάρει διαζύγιο με την κλασική έστω και προσωρινό. Θέλω να τρέχω κάθε φορά και σε διαφορετικό μέρος μαραθώνιο σε Ελλάδα ή εξωτερικό. Ελπίζω όσο μπορώ και αντέχω να το κάνω. Από την άλλη ιδέα να προπονούμαι καλοκαιριάτικα για να ανεβοκατεβαίνω στις ανηφοριές της κλασικής δε μου αρέσει και τόσο.

Echetlos
    Συντονιστής

Saucony Ride 10.
    Σύντομα το review του πολύ δημοφιλούς μοντέλου.

22046104_2378233835735039_5079271387870002264_n

teobot
    Συμμετέχων

Ωραια φαινονται στο ανθρακι τα Saucony. Αυτα κ τα Freedom ISO σκεφτομουν να δοκιμασω μετα τα Adidas Glide 8 που εχω. Περιμενουμε το review 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

Ζωντανά είναι ακόμη πιο όμορφα.
    Και για όποιον κάνει και casual χρήση στα δρομικά του, είναι και πολύ άνετο.

Odysseas
    Συμμετέχων

Καλημέρα, θα ήθελα καμιά γνώμη για προπονητικό παπούτσι κάτι ανάμεσα στο Launch και το Glycerin.
    Χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το launch 3 για όλες τις προπονήσεις μου αλλά θα ήθελα κάτι ποιο απορροφητικό για τα long runs. Προσπάθησα αρκετά με το Glycerin 13 αλλά μου φαίνεται πολύ βαρύ και απορροφητικό, αισθάνομαι τα πόδια μου βαριά σαν να σέρνομαι… Στις προϋποθέσεις είναι το drop να είναι 9-10mm (ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω).
    Μήπως αυτό που ψάχνω είναι το Ghost ή/και κάποιο άλλο?

Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας

Echetlos
    Συντονιστής

@odiodiodi To Ghost μοιάζει αρκετά με το Glycerin σε βάρος και όγκο. Το 9 τουλάχιστον.
    Προσωπικά θα πρότεινα Pegasus ή Ride.

Odysseas
    Συμμετέχων

@Echetlos σ’ευχαριστώ για την συμβουλή, θα δοκιμάσω το Pegasus αν και νομίζω το είχα δοκιμάσει και παλιά και δεν μου καθόταν πολύ καλα.
    Το Ride λόγω του χαμηλότερου drop (8mm αν δεν κάνω λάθος) θα το αποφύγω… από 8mm και κάτω στα long runs τραβάει ο αχίλλειος

diazz
    Συμμετέχων

@Echetlos οι διάφορες ride και launch ποιες είναι ?

Echetlos
    Συντονιστής

@odiodiodi Δες και τα Nike LunarEpic και Lunar Glide.
    Πολύ καλά παπούτσια.

Echetlos
    Συντονιστής

@diazz Πιο άνετη εφαρμογή το Saucony, του Launch είναι πιο performance.
    Πιο μαλακά τα Ride, κυρίως μπροστά, και πιο bouncy λόγω everun.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@Echetlos (και όποιος άλλος φυσικά εχει να προτείνει κατι)

Θέλω να πάρω άμεσα προπονητικό παπούτσι με τα εξής χαρακτηριστικά
    – Χρήση: Για τα καθημερινά Easy 10-15km (ρυθμός 5:00 min/km). Να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε LR (εως 32km με ρυθμό 5:20 min/km)
    – Σχετικά μεγάλο drop λόγω ερεθισμού σε αχίλλειο (καλύτερα >= 8mm)
    – Να είναι σχετικά ελαφρύ αλλά με ικανοποιητική ενίσχυση (χωρίς υπερβολές)

Iδανικά παπουτσια για αυτό το σκοπό, και ψάχνοντας κατι αντίστοιχο, από αυτά που έχω μέχρι τώρα θεωρώ τα
    Nike Zoom Fly: αλλά δεν μπορώ να το έχω για καθημερινή χρήση, το κρατάω για τον Μαραθώνιο, και παραείναι ακριβό για να πάρω και 2ο ζευγάρι. Επιπρόσθετα, μάλλον δεν αντέχει και πολύ στην φθορά
    Adidas Glide Boost προηγούμενες εκδόσεις (είχα 3 ζευγάρια): Δεν υπάρχει πλέον

Ενω δεν με βολεύουν πλέον
    Adidas Boston 5 (προηγούμενο μοντέλο): Θα ήθελα οριακά λίγη περισσότερη ενίσχυση. Ισως με καλύπτει το νέο μοντέλο
    Kinvara: Tα 4mm drop με ζορίζουν πλεον
    Mizuno Wave Rider: Το νοιώθω αργό ακόμα και για τα Easy και το έχω μονο για recovery

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 661 έως 675 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.