Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 676 έως 690 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Κατ’ αρχάς υπάρχουν Glide 8 στα outlet της adidas. 90€ τα έχουν, σήμερα τα είδα.
    Μαλακό παπούτσι, χωρίς να είναι αργό και στα 10mm είναι τα Epic και τα Glide. Προσωπικά τα θεωρώ από τις καλύτερες σόλες που έχω δοκιμάσει, συν το χαμηλό τους βάρος.
    Και η σίγουρη λύση φυσικά, τα Pegasus.

Τα Boston 6 έχουν ελάχιστη διαφορά από τα 5 στο softness, οπότε…

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@echetlos ευχαριστώ πολύ! Πήγα outlet (Αχαρνων) αλλά δεν ειχε τα νούμερά μου στο Glide 8, οπότε πήρα Pegasus. Δεν τα έχω φορέσει ακομα.. να δουμε.. Το υλικό το βλέπω πιο σκληρό από το boost των Glide, αλλά φαίνονται αρκετά άνετα. Θα τα λιώσω…

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Τίποτα φίλε, μεγειά!
    Προσωπικά το προτιμώ από το Glide, κυρίως λόγω βάρους και όγκου.
    Κι οι αερόσακοι θα μαλακώσουν λίγο με τον καιρό.

Και κάτι προς όλους: μην το σνομπάρετε ως fashion μοντέλο το LunarEpic, είναι εξαιρετική επιλογή.

cranfield
    Συμμετέχων

Καλημέρα,

Αγόρασα τελικά τα Pegasus 34 και αφού τα παρέλαβα την Παρασκευή τα έβαλα αμέσως (ξέρω δεν είναι το καλύτερο…) για 28χλμ. LR με αργό ρυθμό 5:45-6:00. Συγκρίνοντας τα με τα Launch πράγματι είναι αρκετά ποιο μαλακά – αλλά ζωηρά αν κινηθείς γρηγορότερα – στο νερό δείχνουν να γλιστράνε αρκετά αλλά θα δούμε. Όμως το πρόβλημα που μου έβγαλαν – και δεν ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε – ήταν μια πίεση στο δεξί μετατάρσιο μετά το 12-15χλμ που με ενοχλούσε αλλά όχι σε βαθμό να σταματήσω. Μετά την προπόνηση δεν πόναγε καθόλου και με ελάχιστο stretching – no problem. Σήμερα προσπάθησα ξανά με άλλους πάτους – λεπτότερους – και είχα πάλι ενόχληση μετά το 13χλμ. Υπάρχει καμία ιδέα να το αποφύγω αυτό που συμβαίνει ή είναι θέμα κατασκευής του παπουτσιού;

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!!!
    Γιάννης

Echetlos
    Συντονιστής

@cranfield Καλημέρα Γιάννη.
    Ένοιωθες καθόλου το airbag να σε πιέζει κάτω από τα μετατάρσια; Κάποως σαν εξόγκωμα; Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο σε κάποια Nike με zoom μπροστά.
    Βέβαια, σε αυτές τις περιπτώσεις εμφανίζεται στην αρχή αυτή η αίσθηση και στην συνέχεια φεύγει, ενώ σε εσένα συνέβη το αντίθετο. Είναι μόνο στο ένα πόδι;

cranfield
    Συμμετέχων

Καλημέρα Νίκο,

Δεν μπορώ να πω ότι πιέζει το airbag τόσο πολύ αλλά σαφώς είναι αισθητό και όπως σωστά αναφέρεις μόνο στο δεξί πόδι εμφανίζει αυτό το φαινόμενο. Δεν ξέρω μάλλον μου έχουν κάνει βουντού με τα brooks κάθε φορά που θέλω να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό πάντα κάτι γίνεται!!!

Echetlos
    Συντονιστής

Τότε ίσως φταίει το ότι το παπούτσι είναι αρκετά άκαμπτο μπροστά, λόγω zoom, και σου κουράζει το πέλμα κατά την απογείωση.
    Μετά από κάποια τρεξίματα στρώνει κάπως, βέβαια.
    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

cranfield
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ πολύ Νίκο πολύ λογικό θα προσπαθήσω και επιπλέον θα βάλω λεπτούς πάτους (έχω από τα Hoka) ώστε να μην έχω καθόλου επιπλέον αντίσταση…..

dimitrissss
    Συμμετέχων

Εγώ έχω αρχίσει να ψιλολατρεύω τα Pegs. Το καλοκαίρι τα μετατάρσιά μου είχαν αρχίζει να βγάζουν κόπωση. Τώρα με περισσότερα χιλιόμετρα δεν αισθάνομαι τίποτα. Πάντως το επόμενο που θα μπει στο rotation θα είναι μάλλον Saucony Zealot 3 ή Ride 10 οι βασικού υποψήφιοι. Το Σάββατο έκανα ένα easy με τα Triumph ISO των 1100+ χιλιομέτρων και νόμιζες ότι το παπούτσι είναι ακόμα για long run. Κάτι τέτοια ακούει ο Πήλικας και βγαίνει από τα ρούχα του ή μάλλον από τα παπούτσια του 😛

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitrissss Χαχαχα… 1100..?!? Θα χάσουμε την δουλειά μας!

mashine
    Συμμετέχων

@dimitrissss Ωραίος ο Πήγασος!
    1100k με βλέπω να κάνω με τα streak flyknit!Πάρα πολύ καλή προπονητική παντόφλα! 😛

manolee
    Συμμετέχων

Ενημερωτικά , και νομίζω μέχρι σήμερα είναι, στο runningwarehouse για παραγγελία απο 3 αντικείμενα και πάνω έχει 30% έκπτωση σε όλα

Echetlos
    Συντονιστής

@big-blue Έλα, Ηλία…

DSC05090(1)

big-blue
    Συμμετέχων

Χαμός γίνεται… 8 πόδια έπρεπε να έχουμε και 8 πορτοφόλια γεμάτα
    Αντικαθιστούν κάποιο από Zante η Boracay;

Echetlos
    Συντονιστής

Όχι, τα Fresh Foam παραμένουν.
    Απλά θα είναι και πάλι το γρήγορο μοντέλο της σειράς 8ΧΧ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 676 έως 690 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.