Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Αυτό το θέμα περιέχει 803 απαντήσεις, έχει 72 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 1 ώρα, 2 λεπτά πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 804 συνολικά)
  • Συντάκτης

VOLTEROS
    Συμμετέχοντας

καλησπέρα
    ποιο παπούτσι προτείνετε για τον κλασσικό μαραθώνιο ,μεταξύ hoka one one clifton 4 και saucony triumph iso 3
    ο χρόνος αν όλα πάνε καλά θα είναι μεταξύ 4:00 με 4:15 ωρες

Echetlos
    Συντονιστής

@volteros Πολύ απορροφητικά και τα δύο μοντέλα.
    Νομίζω πιο καλή εφαρμογή το Saucony, πιο ελαφρύ όμως το Hoka.
    Τα έχεις και τα δύο και δεν έχεις αποφασίσει ποιο προτιμάς ή τώρα θα κάνεις την αγορά;

VOLTEROS
    Συμμετέχοντας

καλησπέρα
    τα έχω και τα δύο και είναι ακριβως όπως τα λές
    νομίζω οτι το saucony λόγω καλής εφαρμογής μέτα απο λίγο είναι σαν να μην το φοράς ενω το hoka είναι μεν απορροφητικό αλλά συνεχώς το αισθάνεσαι και φοβάμαι οτι για 42 χλμ αυτό θα είναι σπαστικό

Echetlos
    Συντονιστής

@volteros Πέραν της εφαρμογής, δεν ξέρω και πόσο εξοικειωμένος είσαι με το 4άρι drop για 42Κ…
    Έχεις κάνει κάποιο μεγάλο τρέξιμο με το Clifton;

VOLTEROS
    Συμμετέχοντας

οχι μόνο 12 χλμ
    είχα και ποιο παλαιά μοντέλο της hoka το bondi 5 και δεν ειχα κάποιο πρόβλημα με το drop

Echetlos
    Συντονιστής

Λοιπόν, όταν είχε βγει το Breakthru νομίζω πως ήταν από τα πιο αδιάφορα μοντέλα που έχω δοκιμάσει.
    Σκληρό και flat πάτημα, άκαμπτο, δεν εξυπηρετούσε κάτι στην γκάμα της Saucony.
    Έτρεξα λίγο με την 3η έκδοση και πραγματικά εντυπωσιαστηκα.
    Πολύ ελαφρύτερη αίσθηση απ’ ότι στα χαρτιά, χαμηλό προφίλ και performance εφαρμογή, η δε σόλα μαλακή στο αργό (κυρίως πίσω) αλλά ζωηρή όταν ανοίξεις.
    @dimitrissss Θυμίζει πολύ το Lunar Tempo. 😉

dimitrissss
    Συμμετέχοντας

@echetlos Είχα δοκιμάσει το πρώτο Breakthru και δεν είχα βρει κανένα νόημα στην ύπαρξή του. Κάτι ανάμεσα σε Kinvara & Ride? Μα το έβγαλαν μαζί με το Zealot που το είχα προτιμήσει κιόλας και δε το μετάνιωσα. Για να συγκρίνω κάποιο με το LunarTempo, το πρώτο όχι το 2, θέλω και το απίστευτα χαμηλό του βάρος με το upper που είναι σα να φοράς ρούχο όχι παπούτσι. Τώρα τα έχω ακόμα για τις βόλτες μου 😛

Echetlos
    Συντονιστής

Καμμία σχέση με το πρώτο. Το δεύτερο δεν ξέρω, το είχα αγνοήσει εντελώς.
    Το cushioning μοιάζει με του LT, αν και μου φάνηκε πιο energetic, προφανώς λόγω Everun.

dimitrissss
    Συμμετέχοντας

Δεν έχει ISO άρα θα είναι καλό 😛

Echetlos
    Συντονιστής

Χαχαχα… το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα κι εγώ!
    Το επάνω μέρος του είναι σχεδόν αγωνιστικό, ίσως και στενό για κάποιους.

dimitrissss
    Συμμετέχοντας

32 χιλιόμετρα με το Elite σήμερα. Ιγκρίνιτι. Αρκεί να αλλάξω δέσιμο γιατί έχει λεπτά κορδόνια και ανύπαρκτη γλώσσα σε κάποια φάση με κόβανε πολύ. Μάλλον δε θα κάνω τις θηλιές με τις πίσω τρύπες. Δεν είναι απαραίτητες κιόλας στο συγκεκριμένο παπούτσι.

Echetlos
    Συντονιστής

Κάνε παράλληλο δέσιμο, αποσυμφορίζει πολύ.
    Τι είναι το ιγκρίνιτι;

dimitrissss
    Συμμετέχοντας

Νίκο το κολάρο στη φτέρνα των elite μοιάζει με των zoom fly που κάνουν παράπονα;

Echetlos
    Συντονιστής

Όχι Δημήτρη, του ZF είναι πιο παχύ, σκληρό και ψηλό.

geovich84
    Συμμετέχοντας

Χθες το απόγευμα πήγα στο κατάστημα OUTRUN στη Μαρίνα του Φλοίσβου για να δοκιμάσω 2-3 μοντέλα που είχα βρει για τις ανάγκες που σας είχα αναφέρει νωρίτερα. Λέγοντας τους τις ανάγκες που πρέπει να καλύπτει το παπούτσι που θέλω να αγοράσω, με προέτρεψαν να κάνω μια δωρεάν ανάλυση πελματογραφήματος και τρόπου τρεξίματος. Τα αποτελέσματα έδειξαν ελαφρώς χαμηλή καμάρα στο δεξί μου πόδι και σχετικά μεγάλο «κουντεπιέ». Μου πρότειναν και δοκίμασα το Saucony Ride 10, Brooks Transcend 4, Saucony Breakthrou 3 και ένα ακόμα Asics που έμοιαζε με το Breakthrou. Όλα ήταν αρκετά ελαφριά με μαλακό πάτημα, το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ότι στα πρώτα 2 μοντέλα δοκίμασα το 45 νούμερο γιατί δεν είχαν πιο μικρό(φοράω το 44 στα Mizuno Wave Rider 19). Δεν μπορώ να πω ότι σαν μέγεθος ήταν μεγάλο, ίσως ήταν ότι φορούσα λεπτή κάλτσα και δεν ένιωθα το πόδι ιδιαίτερα σταθερό. Δοκίμασα το Breakthrou στο διάδρομο και πραγματικά είχε πολύ racing αίσθηση. Τελικά δεν πήρα κάποιο γιατί θέλω να δοκιμάσω και το Nike Zoom Elite 9, που δεν το είχαν στο κατάστημα αν και μου είπαν ότι είναι πιο ελαφρύ απ’ αυτά που δοκίμασα και πως δεν θα μου προστατεύει καλά το πόδι στα πιο μεγάλα τρεξίματα.

Υ.Γ. Μετά από την συμβουλή του Νίκου, πήρα στη Nike στα McArthur και μου είπαν ότι έχουν το Elite 9 σε πράσινο χρώμα στα 55€. Όσοι πιστοί προσέλθετε…

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 4 εβδομάδες πριν από  geovich84.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 4 εβδομάδες πριν από  geovich84.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 706 έως 720 (από 804 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.