Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@nimbus19 Μου κάνει εντύπωση που σου είπε κάτι τέτοιο ο γιατρός.
    Οι πάτοι φτιάχτηκαν υποτίθεται με stability χαρακτηριστικά από μόνοι τους, γιατί να θες extra σταθερότητα από το παπούτσι;
    Κι αν στο τέλος ο όλος συνδυασμός αλλάζει εντελώς την βιομηχανική σου;
    Εν πάση περιπτώσει, αν θυμάμαι καλά ταλαιπωρείσαι καιρό, οπότε δοκίμασέ το.

Το Guide 7 είναι 4 μοντέλα πίσω, πιθανώς ο αφρός να έχει ξεραθεί τόσον καιρό στην αποθήκη. Απόφυγέ το καλύτερα.
    Από εκεί και πέρα, πρέπει να πάρεις τους πάτους ανά χείρας, να πας σε κάποιο μαγαζί και να δοκιμάζεις κάθε μοντελο με τα orthotics.
    Κάποιες επιλογές είναι τα Kayano, Structure, Adrenaline, Hurricane.

tol ga
    Συμμετέχων

1 χρόνο ταλαιπωρουμε 4 ορθοπεδικοί…πιθανό σύνδρομο ταρσού..οποίος δεν το ξέρει καλύτερα..σπάνια πάθηση νεύρου στο πόδι..στο τρέξιμο σε πεθαίνει..μου είπε ο ορθοπεδικός να το δοκιμάσουμε μήπως τρεξω χωρίς μεγάλη ενόχληση..έχω ήδη 3 ζευγάρια ουδέτερα..άντε δώσε λεφτά πάλι για άλλο παπούτσι που μπορεί να μη κάνει δουλειά..ίσως στη τελική η εγχείρηση είναι η μόνη λυση

Echetlos
    Συντονιστής

Καμιά φορά η εγχείρηση όντως είναι η λύση.
    Αρκεί να είσαι βέβαιος για το τι τελικά έχεις.
    Περαστικά, συντρέχτη!

tol ga
    Συμμετέχων

O ορθοπεδικός μου είπε παπούτσι με μέσο υπερπρηνισμο και όχι υψηλό εξαιτίας ότι θα φοράω και τους πατους…άρα τα kayano πιστεύω δεν κάνουν…κάτι άλλο για πρόταση? Brooks ravena? Saucony guide? Να έχει φυσικά και καλή προστασία…το asics gt 2000 τι λέει? Σε ευχαριστώ φίλε για τη βοηθεια

Echetlos
    Συντονιστής

@nimbus19 Τότε πας μια κατηγορία κάτω: Guide, Ravenna, GT1000, Ultra ST, Supernova ST, ΝΒ 860. Το Ghost είναι πολύ σταθερό αν και neutral, όπως επίσης και όλα τα Mizuno λόγω σχεδίασης.
    Οπωσδήποτε πας με τους πάτους σου, δεν εφαρμόζουν σε όλα τα μοντέλα καλά.

tol ga
    Συμμετέχων

φιλε μου επειδη δεν θελω να ρισκαρω και πολλα χρηματα γιατι πειραμα θα κανω τι λες για το guide 7 saucony?ειναι για υπερπρηνισμο?εχω ακουσει καλα λογια.ξερω οτι ειναι μοντελο πριν 3 χρονια αλλα δεν με ενδιαφερει,,,…η να παω mizouno h to ravenna?σε ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια

Echetlos
    Συντονιστής

@nimbus19 Το Guide είναι όντως για ελαφρύ (υπερ)πρηνισμό και καλό παπούτσι.
    Απλά έχω τις ενστάσεις μου για την κατάσταση που θα βρίσκεται ο αφρός μετά από τόσα χρόνια αποθήκευσης. Πολύ πιθανόν να έχει ξεραθεί.
    Για δες εδώ: http://www.runningwarehouse.eu/Nike_Zoom_Structure_20_Mens_Shoes_Pure_Platinum_Black/descpage-NAS20MC.html

cranfield
    Συμμετέχων

Καλησπέρα,

Πραγματικά ενδιαφέρουσα η γνώμη σου Νίκο αναφορικά με τον ωφέλιμο χρόνο ζωής στον αφρό των παπουτσιών. Είχα την πεποίθηση ότι αν η αποθήκευση είναι όπως πρέπει οι αλλοιώσεις μάλλον δεν θα έπρεπε να είναι μεγάλες (φυσικά υπάρχει γήρανση του υλικού δεν το συζητάμε – είναι δεδομένο). Επομένως πάμε για αλλαγές ελαστικών στα πατούμενα 1000kms ή 2 χρόνια ότι έρθει πρώτα!!!

Echetlos
    Συντονιστής

Καλημέρα Γιάννη,
    Πιστεύω πως τα 3.5-4 χρόνια που θα έχει μείνει στο ράφι το Guide που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, είναι πάρα πολλά.
    Κι είναι διαφορετικό να νοιώθεις την σόλα να χάνει σιγά σιγά τις ιδιότητές της, καθώς τα φοράς, από το να ξεκινήσεις και να έχει ήδη τις αλλοιώσεις της.
    Αν υπάρχει κάποιος χημικός εδώ μέσα, ας μα διαφωτίσει.

giannislari7
    Συμμετέχων

Καλησπέρα στην παρέα του gorun …
    Έφτασε η ώρα για την αγορά του νέου μου παπουτσιού .
    3 επιλογές … Μέχρι στιγμής νούμερα σε όλα!
    Έχοντας σαν το απόλυτο true size Pegasus 33 (44.5 US 10.5) θα ήθελα και βοήθεια στο νούμερο για το καθένα όποιος μπορεί να βοηθήσει .
    Ride 10
    Triumph 3
    Freedom ISO .
    Τα παπούτσια θα καλύψουνε τον μεγαλύτερο όγκο χιλιομέτρων της χειμερινης προετοιμασίας μου . Ένα άλλο στοιχείο οι περισσότερες προπο΄νησεις γίνονται σε άσφαλτο και χωματόδρομο .
    Για πάμε τη βοήθεια του κοινού

Echetlos
    Συντονιστής

@argyroulisgiannis

Ride 10 – 44.5
    Triumph 3 – 44.5
    Freedom ISO – 45

Ψηφίζω Freedom, Γιάννη.

giannislari7
    Συμμετέχων

και εγώ προς τα εκεί κλείνω … μοιάζει καθόλου στο borocay V2 ? αυτές οι γάμπες δεν θα ηρεμήσουνε ποτέ με τα 4άρια drop 😛

Echetlos
    Συντονιστής

Οχι, καμμία σχέση…
    Πολύ πιο unstructured επάνω. Αυτό για κάποιους ίσως είναι θέμα, βέβαια.
    Η δε σόλα έχει αρκετά περισσότερο semi-soft cushioning και δεν συγκρίνεται σε rebound.
    Και βγάζει και πάρα πολλά χλμ λόγω full everun.

roukounas
    Συμμετέχων

Πολυ ομορφα τα (οικονομικα απλησιαστα) AM4LDN της Adidas

Echetlos
    Συντονιστής

Όμορφα σίγουρα είναι, για τρέξιμο δεν ξέρω αν είναι…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.