Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 916 έως 930 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    thesalos
    Συμμετέχων

σιγουρα νικο στα παπουτσια ισχυει το -περι ορεξεως….

και στα 5 χοκα που ειχα μεχρι τωρα το πελμα μου μπηκε ανετα ,και θα ελεγα οτι του αρεσε και το μαλακο αυτο πατημα.
    το κλιφτον ομως το ξεχωρισα , γνωριζοντασ και τισ κριτικες για το κακο φιτ .
    παρολα αυτα γνωρισα φανατικους με το μοντελο αυτο.
    αν ηταν το πρωτο κλιφτον που φορουσα, ανετα θα ελεγα οτι ειναι ενα καλο παπουτσι απο την χοκα ,δεν με ενοχλει πουθενα ,σιγουρα το μπροστα μερος ειναι πιο ανετο ,οσο για το νεο υλικο του επανω μερους θα δειξη το καλοκαιρι που εχουμε μπροστα.

πιστευω οτι η χοκα ακουσε σε μεγαλο βαθμο τις κριτικες ,και εφτιαξε ενα νεο κλιφτον

Ανώνυμος
    Ανενεργός

vanquish 3 ,ενα εξαιρετικο παπουτσι που αγορασα μετα την εξαιρετικη παρουσιαση του Νικου και κουμπωσε κυριολεκτικα σε μενα…

tol ga
    Συμμετέχων

Echetlos θα ηθελα τη γνωμη σου..Μαλλον θποφερω 14 μηνες απο συνδρομο ταρσου..σπανιο αλλα συνδρομο των δρομεων με παγιδευση νευρου στον αστραγγαλο..βεβαια διαγνωση δεν εγινε γιατι λενε ειναι πολυ δυσκολη..μονο κλινικα και αυτη αποδειχθηκε οτι μαλλον δεν εχω..αλλα εγω υποφερω απο πονο και ιδιαιτερα μετα απο τρεξιμο την αλλη μερα περισσοτερο σαν καψιμο στη πατουσα,.και αυτη μονιμη ενοχληση καθε μερα..
    ο ορθοπεδικος μου προτεινε να δοκιμασω παπουτσι με υπερπρηνισμό και συνδιασμο με τους πατους που φοραω να δημιουργησουμε μια σταθεροτητα στον αστραγγαλο και σταθεροτητα στο ποδι ωστε να μην ενοχλειται η περιοχη μιας και το συνδρομο ταρσιαιου ειναι η παγιδευση νευρου στον αστραγγαλο..
    Αξιζει το πειραμα?εαν ναι αξιζει να δοκιμασω το nike structure 20?προτεινεις κατι αλλο?

Echetlos
    Συντονιστής

@petaloudas Καλά χιλιόμετρα!
    Πράγματι, η εμφάνισή του ξεγελάει. Ο όγκος του εξαφανίζεται όταν τρέχεις.

Echetlos
    Συντονιστής

@nimbus19 Νομίζω το είχαμε ξανασυζητήσει…
    Άπαξ και στο λέει ο γιατρός που εμπιστεύεσαι, το σωστό είναι να το ακολουθήσεις. Άλλωστε, απ’ ότι καταλαβαίνω, έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ και αναγκαστικά πρέπει να πειραματιστείς με διάφορες λύσεις.

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι μήπως, stability παπούτσι + πάτοι με στήριξη, στο τέλος προκύψει overcorrection και σου αλλάξουν εντελώς το πάτημά σου.
    Το Structure έχει αρκετή στήριξη, απλά είναι σχετικά σκληρό μοντέλο. Δες και τα Ravenna ή Guide.

tol ga
    Συμμετέχων

το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανενα γιατρο γιατι με εχουν τυραννησει 14 μηνες τωρα ψυχολογικα και οικονομικα…πλεον προσπαθω να γιατρευτω μονος.παντως εαν υπαρχει παγιδευση νευρου μεγαλο πραγμα ρε παιδια!δεν περναει με τιποτα!και νιωθεις οτι εισαι αναπηρος και δεν μπορεις να τρεξεις.να ελεγα οτι δεν εκατσα και 1 χρονο χωρις τρεξιμο να πω..λες και εχω το σουπερ τραυματισμο και δεν γινομαι καλα!ισως τελικα να ειναι και σουπερ τραυματισμος!παντως εαν παθει ζημια νευρο δυσκολα επανερχεται

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

Δυστυχώς την ίδια εμπειρία (τουλάχιστον στα ορθοπεδικά θέματα) έχω κι εγώ. Σε ένα απλό πρόβλημα θλάσης, ο ορθοπεδικός μου πρότεινε αντιφλεγμονώδη και μαγνητική, ενώ φίλος φυσικοθεραπευτής που σύστησε δυο μέρες πάγο και όλα καλά. Αυτό πριν από τρία χρόνια.

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

Έχετλε, έχω διαβάσει πολλές φορές τις αναλύσεις σου περί παπουτσιών και είναι αλήθεια ότι με έχεις ανησυχήσει λίγο. Διότι μέχρι τώρα διάλεγα παπούτσια με κριτήριο την πρώτη αίσθηση φορώντας το. Δηλαδή δεν κοιτούσα αν ανήκει σε κάποια κατηγορία ( stability ή κάτι άλλο). Βέβαια, πάντα μου άρεσαν τα πιο “δομημένα” παπούτσια (τύπου kayano, triumph) και δεν κοιτούσα αν κάνουν τα συγκεκριμένα για tempo ή intrval. Βέβαια, αν και με ενδιαφέρει να τα πηγαίνω καλά, δεν κοιτάω τόσο την λεπτομέρεια. Κάνω κάτι λάθος; 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

@skull Μα κι εγώ αυτό ακριβώς θεωρώ ως βασικό κριτήριο, την αίσθηση που αποκομίζεις από ένα παπούτσι. Ούτε κατηγορίες, ούτε βάρη, ούτε drop κτλ.
    Οπότε γιατί σε έχω ανησυχήσει, Γιώργο; 🙂
    Ρίξε μια ματιά εδώ.

Echetlos
    Συντονιστής

@nimbus19 Κάποιον πρέπει να εμπιστευτείς, δεν γίνεται διαφορετικά. Αλλιώς παρατάς το τρέξιμο…
    Πάντως, στην περίπτωση του καρπιαίου σωλήνα που μοιάζει αρκετά, η επέμβαση για την απελευθέρωση του νεύρου είναι ιδιαίτερα απλή.
    Έχεις συζητήσει αυτή την λύση;

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

ΧΑΧΑ, το λέω γιατί έχεις την ικανότητα-δυνατότητα να ψάξεις κάθε λεπτομέρεια στα παπούτσια, κάτι το οποίο δεν έκανα ποτέ (το λέω για καλό).
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: φοράω συχνά σε χωματόδρομο και βουνό τα adidas kanadia 8. Τα συγκαταλέγω στα άσχημα παπούτσια, αλλά με άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο. Πριν από λίγες ημέρες είναι μια αξιολόγηση στο youtube, όπου ο σχολιαστής το έβγαλε ΆΧΡΗΣΤΟ (τα κεφαλαία επίτηδες). Και λεώ ρε γμτ, τόσο άσχετος είμαι;

Echetlos
    Συντονιστής

@skull Δεν είσαι άσχετος, απλά κάνεις την καλύτερη δουλειά: δεν ασχολείσαι και δεν το υπεραναλύεις! 😉

Κοίτα… να σου πω αν ένα μοντέλο θα σου αρέσει, δεν γίνεται. Μπορώ όμως να σου πω αν αντικειμενικά είναι στενό ή φαρδύ, μαλακό ή σκληρό, εύκαμπτο ή άκαμπτο ή να στο συγκρίνω με κάποια άλλα μοντέλα που τρέχεις, αν τα έχω δοκιμάσει. Αυτό είναι και το νόημα ενός review, τίποτα περισσότερο. Όπως δεν μπορώ και να σου πω αν το σχήμα του θα κάτσει απροβλημάτιστα σε κάθε σημείο ή ιδιαιτερότητα του ποδιού σου.

tol ga
    Συμμετέχων

Δυστυχώς φίλε μου Εchetlos μπορεί να είναι ίδια τα 2 σύνδρομα αλλά ο ταρσιαιος δεν χωράει εγχείρηση ..είναι τόσο πολύπλοκη που μπορεί να πάθεις και ζημιά…από ότι μου είπανε οι γιατροί…όσους ρώτησα μακριά μου είπανε…άρα τη κάτσαμε τη βάρκα που λένε και στο χωριό μας…

Ανώνυμος
    Ανενεργός

Νικολα μια γνωμη για τα ALTRA , ευχαριστω…

George Kar
    Συμμετέχων

καλημέρα σε ολους σας!ποια είναι η αισθηση του nike zoom fly κ συνισταται η χρηση του ως προπονητικο εχοντας saucony kinvara 8 για αγωνιστικο ως 21χλμ για τρεξιμο κ τρεξιμο τριαθλου?ευχαριστω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 916 έως 930 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.