τροφοδοσία σε μαραθώνιο βουνού για δύσκολα στομάχια

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
  • Συντάκτης
    chrisbat
    Συμμετέχων

@ichasone για ποια 5-6ωρη προπόνηση μιλάς; κάνεις τόσο μεγάλες προπονήσεις;; εγώ το ανέφερα εδώ και θεωρείται απαγορευτικό!!!
    πάντως άλλο 5ωρες και χαλαρός και άλλο σε αγώνα αγχομενος και σε διπλάσιο χρόνο. Ότι κι αν δοκιμάσεις έχει διαφορά και ιδικά όταν καταναλώνεις τα διπλάσια. Δεν ρωτάω για να αλλάξω τακτική αλλά για να δω αν υπερβάλλω με τόσα υγρά και ιδικά με το maurten που με το ζόρι κατάφερα να πιω 3σακουλάκια σε 8ωρες αγώνα όταν 3σακουλακια καταναλώνω στα longrun χωρίς πρόβλημα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και μακάρι χωρίς ζέστη.

chrisbat
    Συμμετέχων

@echetlos πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ αυτή η πληροφορία. Ευχαριστώ!

Μήπως όμως ισχύει και αυτό;…
    κάποιος που σε 10ωρες θέλει 10τζελακια *25γρ υδατάνθρακες θα πάρει σύνολο 250γρ ύδατανθρακες.
    Εγώ με 6σακουλακια θα πάρω για την ίδια ώρα 474γρ υδατάνθρακες.
    Δεν είναι υπερβολή;

thesalos
    Συμμετέχων

Ή λογική λέει να πας στον ολυμπο με ότι έχεις δοκίμασει στην προπ.ζεστα,δύσκολο πεδίο ,πολλά υγρά , πολλές ώρες,σίγουρα κάνουν ένα στομάχι χάλια.προσωπικά πάω πιο απλα.κοιταω να πινω περί τα 500-600γρ νερό ανά ώρα περίπου και ανάλογα την θερμοκρασία. Πινω στο 20-40-60 λεπτό για να το έχω έτσι σε κάποιο μέτρο.τώρα το δύσκολο είναι οι θερμίδες που θα χρειαστείς και από που θα τις βρεις.είμαι των 9.30 στον ολυμπο ,οπότε μιλάμε για πολλές ώρες.τελευτεα φορά πήρα 2 χαμερ τζελ,2 τοστ,1 πατάτα με τυροσαλατα .μαζί και με κάτι από τα στεκ υπολογιζω γύρω στις 900 θερμίδες. Ξέρω παιδιά που πάνε με 4 τζελ.γενικά είμαι καλυτερα με τροφη η και μιχ με τζελ.θέλει δοκιμή όμως.
    Μείνε στο πλάνο που δοκιμασες,αν χρεισιμοποιης καφεινη ένα τζελ με 40 μγ στα πριόνια θα σε τονώσει.

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

για κάποιον σαν εμένα – που υπολογίζω να βγάλω μαραθώνιο βουνού σε 8,5 ώρες!! – και με στομάχι που μετα τις 3 ώρες αρχίζει να αισθάνεται άσχημα (ειδικά οταν υπάρχει και συνδιασμός ζέστης) ποια θα ήταν η καλύτερη τακτική για να βγάλω εις πέρας το δύσκολο αυτό εγχείρημα;;;

sorry αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ: αναρωτιόμουν ότι εφόσον έχεις αυτά τα προβλήματα με τον οργανισμό σου, γιατί να έχεις “στόχο” τέτοιου είδους αγώνα; γιατί να επικρατεί το δόγμα “το τερματίζω” (όχι τον αγώνα, αλλά τον οργανισμό μου); Εννοείτε ότι μπορεί να βγουν προβλήματα κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι σωστό να πηγαίνω σε αγώνα με δεδομένο πρόβλημα. Άποψή μου βεβαία

chrisbat
    Συμμετέχων

για την ποσότητα υδατανθράκων jel Vs maurten τι λέτε;
    τι ισχύει αν κάποιος σε 10ωρες θέλει 10τζελακια (*25γρ υδατάνθρακες) δηλαδή περίπου 250γρ ύδατανθρακες;;
    τόσους θα χρειαστεί και με maurten ή θα πρέπει να πίνει συνεχώς 1φακελακι ανά ώρα και σε 10ωρες να φτάσει τους 790γρ υδατάνθρακες;;

thesalos
    Συμμετέχων

καπως ετσι πηγενα και εγω πριν απο καιρο,ειχα 4-5 τζελ και 3 σκονακια με σκονη περπετουεμ.στην προπονηση που δοκιμαζα το σχημα μου εβγεναν ολα .2 φορες στο μετσοβο και 1 ολυμπο δεν μου βγηκε τιποτα,κατι σαν αυτο που γραφεις πριν,μετα απο 4 ωρες δεν κατεβεναι τιποτα απο αυτα,το στομαχι ειχε γινει κατι σαν βουρκος,την τελευτεα φορα εβαλα δαχτυλο και τα εβγαλα για να ηρεμησω,και απο τοτε ειπα τελος σε αυτα ,και αρχισα να δοκιμαζω αλλα.
    πιστευω οτι οταν πας για 9-10 ωρες στο βουνο ,ειναι κατι σαν να κανεις ουλτρα αγωνα ,και οχι μαραθωνιο.καλα κανεις και το ψαχνεις το θεμα τις τροφοδοσιας ,για να εχεις κατι να συγκρινεις, και να ξερεις τι δουλευεει και τι οχι.
    θεωριτικα 800 γρ υδατανθρακες θα μπορουσαν να σε στηριξουν,πρακτικα ομως ,εκει ειναι το θεμα.
    δεν νομιζζω να μπορεσει καποιος να τα παρει ολα αυτα,σε μαραθωνιους δρομου με 4-5 τζελ και βλεπω να τα βγαζουν οπως τα πηραν.

chrisbat
    Συμμετέχων

παει κι αυτός!!
    βγήκε και ο Olympus Marathon σε 09:58:00 !!!

@thesalos συμφωνώ οτι για μας οι μαραθώνιοι βουνού είναι ultra και έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε για να προσαρμόσουμε και το στομάχι μας να αντέχει. λοιπόν η εμπειρία μου….
    αφού τελείωσα το πρωινό μου κατα τις 04:30 το πρωι, μέχρι να στηθώ στην εκκίνηση έφαγα μια μπανάνα και μια μπάρα ακόμα.
    ξεκίνησα το αγώνα 06:05 ξανά με 1,5λίτρο νερό & maurten 320 στο σακίδιο πλάτης. μαζί μου κουβαλούσα μια μπάρα, 1τζέλ και άλλα 3 σκονάκια Maurten. ΒΑΡΟΣ!!!
    Μέχρι το 31 ρουφούσα μιγμα 5-6 φορές ανα 20λεπτά, έπινα έξτρα νεράκι στους σταθμούς να ξεκολάει το στόμα και salt sticks ανα 1ώρα. ενδιάμεσα στο 15, κοντά στις 2ώρες, κατέβασα 1κομματάκι παστέλι με λιγους ξηρούς καρπούς και στο 21, κοντά στις 5ώρες, ρούφιξα λιγη σουπα απο τον σταθμό και κάποιους ξηρούς καρπούς.
    στο 31λοιπόν σταμάτησα να ξαναφτιάξω μιγμα 1λίτρου (που αποδείχτηκε πάρα πολύ για να καταναλωθεί) και να φάω για να μπω στον ενιππέα. μόλις τελείωσα την παρασκευη του μιγματος κάθισα να φάω την μπαρα. εκεί μου ήρθε να τα βγάλω όλα!! την πέταξα πριν κατεβάσω καν την πρώτη δαγκωματιά και ειπα δεν μπορώ να φάω τίποτα. ρώτησα τα παιδια στον σταθμό τι να κάνω έτσι που ενιωθα και μου πρότειναν βραστη πατάτα με χυμα αλάτι. κατέβασα ενα κομμάτι και φεύγωντας κάτι ένιωσα προς το καλυτερο. μπήκα στον ενιππέα και άρχισα να τρέχω πίνοντας πάλι ρουφηξιές μίγματος ανα 15-20λεπτά. φτάνω στο 37 και πίνω κοκκα κολλα. εκεί άλλαξαν όλα! ήταν σαν να αναστήθηκα! δεν ένιωθα τίποτα άσχημο πλέον και έτρεχα καλύτερα ώσπου που έβγαλα τον αγώνα στο όριο.

συνολικές καταναλώσεις Olympus Marathon:
    2 λίτρα maurten 320,
    2 λίτρα νερό στους σταθμούς,
    1 κομματάκι παστέλι,
    1 χουφτα ξηρούς καρπούς,
    2 ρουφιξιές σούπα στο οροπέδιο (21χλμ),
    1/4 βραστή πατάτα με αλάτι
    2-3 μισά ποτηράκια κοκκα κόλλα
    9 saltsticks.

απο ενυδάτωση και ηλεκτρολύτες πιστεύω οτι ήμουν σούπερ!!
    απο ενέργεια πήρα 320γρ υδατάνθρακες απο το maurten και λίγους ακόμα απο τα υπόλοιπα.
    δεν ξέρω αν θεωρούνται επαρκεί τα παραπάνω θα περιμένω πάντως τις συμβουλές σας για να δω αν μπορώ να διορθώσω κάτι ακόμα.
    σιγουρα πρέπει να αλλάξω τον τρόπο που παίρνω το maurten λόγου βάρους που κουβαλάω μαζί μου. είναι θέμα που σίγουρα μου απορροφά ενέργεια.
    ευχαριστώ.

υ.γ. να θυμίσω οτι και στον ursa 40km 1,5λίτρο μιγματος κατάφερα να πιώ (240γρ υδατανθρακες), άλλα 2λίτρα νερο στους σταθμούς με λίγους ξηρους καρπους και 8 saltisticks σε 8:18:00ώρες!!

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.