12ος Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης "Μέγας Αλέξανδρος" – 2017

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 113 συνολικά)
  • Συντάκτης
    kostao
    Συμμετέχων

Αν θέλεις κάνε μια ερώτηση εδώ στους έμπειρους για τροφοδοσία αν και υπάρχουν πληροφορίες παντού, εγώ έχω μόνο τον πρόσφατο ΑΜΑ στην πλάτη μου.

Manos Drakopoulos
    Συμμετέχων

@john θα σου πρότεινα, μη γνωρίζοντας φυσικά ακριβώς τις προπονήσεις σου, εκτός από τα Long run που απομένουν ως τον αγώνα να δοκιμάσεις τζελ ή οτιδήποτε άλλο σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και σε μικρότερες προπονήσεις οι οποίες γίνονται σε ένταση ρυθμού αγώνα.

Προσωπικά αυτό με έχει βοηθήσει καθώς δεν περιέχουν όλα τα Long run τμήματα σε ρυθμό αγώνα και είναι εντελώς διαφορετική η συμπεριφορά στην πέψη & την κατανάλωση υδατανθράκων όταν πας χαλαρά πχ 1+ λεπτό πιο αργά από το ρυθμό στόχο από ότι στον ρυθμό στόχο ή και γρηγορότερα!

Με 1¨28 στον ημιμαραθώνιο σίγουρα έχεις την εμπειρία & την ταχύτητα να πας πολύ καλύτερα από 3¨30! Καλή επιτυχία!!

stratus
    Συμμετέχων

Ξεκινησαν να ερχονται τα bib.
    Ο καιρος,αν και πολυ νωρις,δειχνει μια ταση να δροσισει.Αν πραγματικα η τσαη επαληθευθει θα εχουμε πολυ καλο καιρο για αγωνα.

kostao
    Συμμετέχων

Να έχει και ένα αεράκι στην πλάτη μας…. τουλάχιστον να μην το έχουμε κόντρα.

tzatzikis90
    Συμμετέχων

Θα κανονίσουμε καμία συνάντηση το Σάββατο;; καφεδάκι έστω;; ακούω συμμετοχές και προτιμήσεις!

kostao
    Συμμετέχων

Εννοείται να κανονίσουμε! Και καφέ και φαγητό. Δεν μπορεί να μην μαζευτούμε, κοτζάμ Διεθνής Μαραθώνιος είναι.

spy
    Συμμετέχων

…μου ήρθε το bib 178 block 1 … δεν θυμάμαι το 2014 να υπήρχαν περισσότερες από μία εκκίνηση !!! Μπορεί από τότε να άλλαξαν πολλά …!

kostao
    Συμμετέχων

@spy εμένα με έχουν block 2, μπορεί να έχει και άλλα blocks.

spy
    Συμμετέχων

@kostao: … Κώστα εσύ είσαι καλύτερος από μένα … γιατι στο 2 ??? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω …!!!

stratus
    Συμμετέχων

@tzatzikis90 Τασο μεσα ειμαι εγω για πρωι Σαββατου,εξαλλου θα ειμαι απο Παρασκευη απογευμα
    @spy Ρε Σπυρο θα σε μαλωσω .Αφου θα τρεξεις μαραθωνιο,γιατι σκοτωνεσαι στις προπονησεις αυτη την εβδομαδα;Ηρεμησε λιγακι,ταπερ εχουμε -:)

kostao
    Συμμετέχων

@spy όχι μόνο δεν είμαι καλύτερος, ούτε κοντά σου δε μπορώ να σταθώ (αν και πιστεύω μπορώ να κολλήσω μαζί σου να δοκιμαστώ στις 2/4)! Μην κοιτάς κάτι 1000ρια και 5ρια που τρέχω όλα μέσα. Έχω τρέξει μόνο τον πρόσφατο Μαραθώνιο με 3:44 και δήλωσα τον χρόνο αυτόν στην εγγραφή. Προφανώς θέλει κάποιο όριο 3:30 ή κάτι τέτοιο για πρώτο block.

spy
    Συμμετέχων

@stratus: Χρήστο ο,τι μου λέει ο προπονητής κάνω!Έχω αλλά 3 γρήγορα ως και την Δευτέρα … και μετά κάθομαι !Αύριο 1000αρια … τη Κυριακή 60’τεμπο … και τη Δευτέρα 30’τεμπο!Να σου πω την αλήθεια κι εγώ θα ήθελα να ήμουν πιο “αρακτος” … αλλά τι να κάνω ???

stratus
    Συμμετέχων

@spy Θα τα πουμε απο κοντα ελπιζω,να σου εξηγησω καποια πραγματα.Ποτε ανεβαινεις;Αν θελεις στειλε μου με μηνυμα το κινητο σου να τα πουμε.

Odysseas
    Συμμετέχων

@kostao, πέρυσι είχα τρέξει τα 5χλμ στο Μέγα Αλέξανδρο και ενώ είχα δηλώσει χρόνο 24 λεπτά με βάλανε στο γκρουπ 4. Όχι ότι τα 24 λεπτά είναι κανένας σπουδαίος χρόνος, αλλά αν έβλεπες κόσμο στα γκρουπ 2 και 3… μέχρι και κάτι θειές με σκαρπινάκια τύπου aerosoles ήταν στο γκρουπ 2. Οπότε ή όρισαν τα γκρουπ στην τύχη ή οι περισσότεροι είχαν την ιδέα να δηλώσουν ψεύτικους χρόνους για να μπουν μπροστά (κάτι που δεν το νομίζω)…

Βέβαια στο μαραθώνιο τα πράγματα λογικά είναι διαφορετικά! Λιγότερες και πιο σοβαρές συμμετοχές άρα θέλω να πιστεύω πως τους χρόνους τους λαμβάνουν υπόψιν.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μία εκκίνηση είχε πέρυσι. Ένα σχοινί μόνο χώριζε τα 2 μπλοκ. Και τελευταίος να είσαι στην εκκίνηση σε δυόμιση, τρία λεπτά έχει περάσει τη γραμμή. Φέτος δε ξέρω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 113 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.