12ος Μαραθώνιος Θεσσαλονίκης "Μέγας Αλέξανδρος" – 2017

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 113 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Alexandra
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά! Όσοι στεναχωριόσαστε ότι δεν πιάσατε τον στόχο, σκεφτείτε μόνο ότι σταθήκατε στην αφετηρία. Πόσοι και πόσοι αρρωσταίνουν 3 μέρες πριν τον μαραθώνιο; Σπασιμοοοοο. Ναι εντάξει, θα μου πείτε από τη στιγμή που στήθηκα στην αφετηρία, ήθελα να κάνω το χρόνο που είχα θέσει ως στόχο. Ναι, οκ, αλλά σκεφτείτε να σας έπιανε κάτι στο 12ο χλμ (και όχι στο 38ο, ας πούμε). Σκεφτείτε να μην τερματίζατε. ναι, δε σας περνάει από το μυαλό διότι προφανώς δε σας έχει συμβεί. Αλλά μπορεί και να συμβεί και στον πιο έμπειρο. Σπύρο, δες τη θετική πλευρά του χρόνου σου….θα πεισμώσεις και θα έχεις και πάλι στόχο :)) Χρήστο, μην τα λες έτσι απότομα…περπάτησα, λέει ο άνθρωπος, και έκανε 3:13….
    Καλή ξεκούραση παίδες -και κορασίδες!

vasilis lar
    Συμμετέχων

Καλημέρα στην παρέα και από εμένα, για 9η συνεχόμενη χρονιά συμμετέχω στους αγώνες της Θεσσαλονίκης και για 9η συνεχόμενη χρονιά κάνω το 10άρι έτσι ώστε αμέσως μετά να μην χάσω την απόλαυση του καφέ της παραλιακής με την ταυτόχρονη έλευση των αθλητών του Μαραθωνίου, τα συγχαρητήρια λοιπόν σε όλους τους φίλους και φίλες που έτρεξαν την μεγάλη απόσταση, δεν μπορώ να πω κάτι, να προσθέσω, να σχολιάσω η να κριτικάρω σε αυτά που αναφέρθηκαν οι προλαλήσαντες παρά μόνο το ότι όλα αυτά τα χρόνια που βρίσκομαι στους τερματισμούς σπάνια ακούω κάποιον να είναι χαρούμενος για την επίδοσή του σε αυτόν τον αγώνα…..ίσως τις περισσότερες φορές να φταίει ο καιρός, αυτή η απότομη εναλλαγή της καμπίσιας υγρασίας με την ζέστη να παίζει ουσιαστικό ρόλο ”μπουκώνοντας” τους περισσότερους……τελειώνοντας να σταθώ σε 2 σημεία, πρώτον στην χαλαρή προέλευση του κόσμου ο οποίος δίνει το παρόν του μόνο στο τελευταίο χιλιόμετρο (και που αποτελείτε από φίλους και συγγενείς των συμμετεχόντων δρομέων), αυτό βέβαια οφείλετε στην εν γένει αθλητική παιδεία του Έλληνα και χωρά συζήτησης, και δεύτερο η διοργάνωση τα έκανε θάλασσα και μπάχαλο στην παράδοση των προσωπικών αντικειμένων αφού δεν υπήρχε υπεύθυνος και ο καθένας έψαχνε να βρει και να πάρει μόνος του την σακούλα. Καλή συνέχεια σε όλους!

Dimitris Graikopoulos
    Συμμετέχων

Τελικα το πιασιμο σημερα ειναι πολυ πιο ηπιο, περπαταω σαν ανθρωπος, μονο το κατεβασμα σκαλας θελει δουλιτσα ακομα.
    Εκανα το βραδυ μια διαπιστωση….οτι ο μαραθωνιος (με την προετοιμασια του) ειναι σαν την εγκυμοσυνη. Οι ορμονες, βαράνε κόφτες. Ο πονος, μπορει να γινει αφορητος (μην δαγκωσετε οι γυναικες, τα αγορια εχουμε μικροτερη αντοχη/ανοχη σε αυτον!). Η λυτρωση, ερχεται μετα απο πολυ κοπο. Μπορει να μην περνας πολυ…ομορφα καποιες στιγμες (για να το θεσω κομψα), μπορει την ωρα που το κανεις να βριζεις και να λες “γιατι το εκανα αυτο? δεν θα το ξανακανω ποτε!”, αλλα οταν τελειωσει και χαλαρωσεις, θελεις να το κανεις παλι!

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitris_graikopoulos Βγες σήμερα ή αύριο για 25′-30′ περπατοτρέξιμο, θα σε βοηθήσει πολύ.

TJohn
    Συμμετέχων

Καλησπέρα κι από μένα!

Τον ευχαριστήθηκα πολύ τον μαραθώνιο προχθές! Ο πρώτος μου! Από το κρύο της προθέρμανσης το πρωί στην Πέλλα, μέχρι τη ζέστη της Θεσσαλονίκης αργότερα. Όλες οι στιγμές και οι εικόνες καλά χαραγμένες στη μνήμη μου! Όμορφη διαδρομή!

Στο δια ταύτα. Εντυπωσιάστηκα από το πόσο άνετα βγήκε! Τελικά όλα στο μυαλό είναι! Είχα μόνο ένα θεματάκι με το γαστρεντερικό και σταμάτησα 2 φορές για τουαλέτα! Κατά τα άλλα άψογα! Συντηρητικό πρώτο μισό, με πολλές δυνάμεις στα τελευταία χιλιόμετρα! Ενδεικτικά ο ρυθμός μου τα τελευταία 2 χλμ (3:38,3:42/km).

Ο συνολικός μου χρόνος: επίσημος 3:21, καθαρός (χωρίς τις τουαλέτες) 3:16!!

Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να δείτε αναλυτικά τον αγώνα μου: https://www.strava.com/activities/924357665

Το άνετο σημερινό τρεξιματάκι αποθεραπείας έδειξε πόσο καλά σωματικά είμαι! Ήδη σκέφτομαι τον επόμενο μαραθώνιο! Ίσως το 3ωρο να μην είναι τόσο άπιαστο τελικά!! 😀

Echetlos
    Συντονιστής

@john Με 3:21 πρώτο μαραθώνιο, άνετα μάλιστα, έχεις κάθε δικαίωμα να κοιτάς το 3ωρο…
    Πολλά μπράβο!!!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

@John απίστευτο… Μπράβο σου.!!! Μπορείς εννοείται πολύ πιο κάτω.

tazi
    Συντονιστής

@john Συγχαρητηρια, ξεκινησες με εξαιρετικες προοπτικες. Τοσο η επιδοση, οσο η εντυπωσιακη δυναμη στο τερματισμο και το post race feeling δε σου αφηνουν περιθωρια να μη συνεχισεις για κατι πολυ καλυτερο!!. Ισως οχι αμεσα για sub3, στον επομενο δηλαδη, αλλα σιγουρα στο κοντινο μελλον γι αυτο και κατι ακομα σημαντικα καλυτερο. Εισαι πολυ δυαντος

kostao
    Συμμετέχων

@john είσαι φοβερός. Έβαλα στο strava το flyby που μου έδειξε που με προσπέρασες σαν σίφουνας και νομίζω θυμήθηκα το σκηνικό (δυο άτομα με πέρασαν και μόνο ένας ήταν τόσο άνετος και με 3:38 ρυθμό). Συγχαρητήρια, έχεις και χρόνια μπροστά σου για μίνι καριέρα.

stratus
    Συμμετέχων

Σημερα διαπιστωσα οτι τα πολλα χλμ που τρεχω μου εχουν καψει τα εγκεφαλικα κυτταρα και εχω καταστει πνευματικα αναπηρος.
    Οπως εγραψα απο το 18ο χλμ αρχισα να νιωθω τα ποδια μου βαρια,χωρις καμια λογικη εξηγηση.
    Η προετοιμασια βγηκε μια χαρα,αφου εχοντας πια και διπλωμα προπονητη,ακολουθησα σωστα τα πρωτοκκολα.Η μονη περιπτωση που υπηρχε ηταν να μην ειχε πετυχει το ταπερ,αλλα και αυτο δεν μπορουσα να το δεχτω αφου με ενα τεστ που ειχα κανει την τελευταια εβδομαδα ειχα διαπιστωσει οτι ημουν ξεκουραστος.
    Αρχισα να ψαχνω λοιπον τι αλλο μπορει να οδηγησει σε βαρια ποδια εκτος απο την κουραση και βεβαια ενας σημαντικος παραγοντας ειναι η αφυδατωση.Ελα ομως που μεχρι το 15ο χλμ που ξεκινησαν τα πρωτα δειγματα κουρασης ο καιρος μεχρι εκει ηταν πολυ δροσερος και δε δικαιολογουσε αφυδατωση.Ο καιρος δεν δικαιουλογουσε,αλλα η ηλιθιοτητα μου δικαιολογει.Μεχρι το 18ο ειχα παρει 3 τζελ εχοντας πιει κυριολεκτικα 2 γουλιες νερο.Γενικα απο την αποψη νερου ειμαι “κακτος”,εχοντας βγαλει και 30αρι σε προπονηση χωρις γουλια νερο με συνθηκες χειροτερες του αγωνα.Υπαρχει ομως ενας σημαντικος παραγοντας.Στην προπονηση δεν ειχα παρει τζελ.Σε email που εστειλα στη “μαμα” εταιρεια με την ερωτηση ποσο νερο πρεπει να πινει καποιος οταν καταναλωνει ενα gu τζελ η απαντηση ηταν 10 oz (=σχεδον 300 γρ).Στην αλλη ερωτηση μου,τι θα γινει αν καποιος δεν πινει νερο με τα τζελ,η απαντηση ηταν πρωτον αφυδατωση,διοτι απλα το τζελ δεσμευει νερο στο στομαχι για να αφομοιωθει και δευτερον κοιλιακες διαταραχες,τις οποιες ειχα.
    Το συμπερασμα ειναι οτι για να πετυχει καποιος τους στοχους του σε ενα αγωνα,αρχικα πρεπει να εχει και τη στοιχειωδη ευφυια …. -:)
    ΥΓ Εις γνωσιν και συμμορφωση

spy
    Συμμετέχων

@stratus: … Χρήστο, δυστυχώς κι εγώ έκανα λάθη στο τομεα ενυδάτωσης κι αναπλήρωσης ενέργειας …
    @john: … πολλά συγχαρητήρια! Εξαιρετική επίδοση για πρώτο μαραθώνιο … που δικαιωματικά σου επιτρέπει να ονειρεύεσαι … το 2 μπροστά …!!!

tazi
    Συντονιστής

Σημερα διαπιστωσα οτι τα πολλα χλμ που τρεχω μου εχουν καψει τα εγκεφαλικα κυτταρα και εχω καταστει πνευματικα αναπηρος.

@stratus Χρήστο υπάρχουν ορισμένοι…..απο εδω μεσα, ονομα και μη χωριο που λενε, που το υποστηριζουν αυτο. Εγω δεν ειμαι οπαδος αυτης της αποψης, μου δινεις πατηματα σε αχρειους του ειδους τους παρακαλω!

Παμε για τον επομενο

TJohn
    Συμμετέχων

@echetlos @kalogeridis @tazi @kostao @spy Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και την εμψύχωση για ακόμα καλύτερους χρόνους! Συγχαρητήρια και καλή αποκατάσταση σε όλους όσους έτρεξαν!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

@stratus Χρήστο πληρωσες το τίμημα της συνήθειας. Δεν το δουλεψες στην προπόνηση και την ώρα του αγώνα μαθημένος στην ανυδρια σε τελείωσε… άλλη μια εμπειρία. Όλοι όμως πρέπει να μάθουμε από το λάθος σου. Εννοείται ότι μόνο ως ένα λάθος λογίζεται και όχι όπως το στολισες Εσύ. Ο Σπύρος πέρισυ, ο Ελσιντ φέτος και τώρα Εσύ… Όλοι έμπειροι δρομείς. Σε ευχαριστούμε που το μοιραστηκες γιατι πρέπει να διδασκόμαστε όχι μόνο από τα θετικά αλλά και από τα λάθη των έμπειρων.
    Υγ. Ρε φίλε 300 μλ είναι πολλά… βλέπω να.κλείνω το καρέ της αφυδάτωσης !

stratus
    Συμμετέχων

@kalogeridis Αυτο που ακριβως μου ειπαν για το νερο ειναι το εξης.Παιρνοντας ενα τζελ,αυτο για να αφομοιωθει σωστα πρεπει να “βρει” στο στομαχι 300 γρ νερο.Αν λοιπον υποθεσουμε οτι καποιος θελει να παρει ενα τζελ στο 10ο χλμ,μπορει να πιει 150 γρ νερο στο 7,5ο χλμ και αλλα τοσα στο 10ο,δεν ειναι αναγκη δηλ. να πιει με τη μια 300 γρ νερο.
    Το λαθος μου το εμαθα καλα.Ηδη απο τωρα εχω αποφασισει να χρησιμοποιησω τζελ στον επομενο μαραθωνιο που δε θελουν νερο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 113 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.