Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 2ος μαραθώνιος Κρήτης

2ος μαραθώνιος Κρήτης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

Το γεγονός ότι το δεύτερο μισό είναι δυσκολότερο, με προβληματίζει ως προς την στρατηγική. Ίσως το positive split να είναι μονόδρομος. Το πόσο positive είναι το θέμα…

georgeb
    Συμμετέχων

@Kalogeridis αν και δεν με βλέπω τελικά, καθώς ο πόνος επιμένει, γιατί λες ότι το 2ο μισό είναι δυσκολότερο ? Λόγω συσσωρευμένης κούρασης ή λόγω περισσοτερο ανηφορικου 2ου μισού? Αυτό που σίγουρα θα δυσκολέψει το 2ο μισό είναι αν επιβεβαιωθεί ο ΒΑ άνεμος 3-4 Β. Λογικά θα είναι κόντρα.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Στο πήγαινε, μετά την διασταύρωση του κλαδισου ξεκίνα μια ανηφόρα παρατεταμένη, γύρω στο χλμ, ακολουθούμενη από μεγαλύτερης απόστασης ηπιότερη κατηφόρα. Στο έλα , γύρω στο 36_37 που θα τη βρούμε από την ανάποδη, θα είναι κατά τη γνώμη μου δυσκολότερο το έργο μας. Τον αέρα δεν τον έχω βάλει στο παιχνίδι αφού θα τον λάβω υπόψιν μου το Σάββατο που θα είναι σίγουρο. Μακάρι να τα καταφέρεις.

georgeb
    Συμμετέχων

@kalogeridis Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να τα καταφέρω να τρέξω τελικά. Χθες έκανα μασάζ και βλέπω σήμερα μεγάλη βελτίωση. Πήγα και στον φυσιοθεραπευτή μου και μου έδωσε και αυτός θάρος. Για να δούμε τι θα δούμε.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ήταν η ταινία ή από το ισχιο? Ότι και να ήταν, εφόσον κατέβεις ρίξε λίγο τις απαιτήσεις σου για να προφυλαχθεις . Προλαβαίνεις άλλο ένα πάτημα αύριο.

georgeb
    Συμμετέχων

Ταινία είναι. Σίγουρα συντηρητικά θα πάω και βλέπουμε. Αν εννοείς μασάζ για αύριο, ο coach το απέκλεισε και μάλλον έχει δίκιο καθώς σήμερα σε μικρό τεμπάκι που έκανα, αισθανόμουν αρκετά κουρασμένα και πονεμένα τα πόδια από το μασάζ το χθεσινό.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

4 μποφόρ ανατολικό (κόντρα στην επιστροφή) αλλά ας περιμένουμε, μιας και τώρα δίνει λιακάδα, αλλά ρίχνει καρέκλες…

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Έκανα χθες Μια απόπειρα να φτιάξω στρατηγική για τον αγώνα, και αμυντικά σκεπτόμενος μου έβγαλε τον ίδιο χρόνο με πέρισυ… Ούτε στο σχεδιασμό δε με θέλει 🙂 . Επειδή γενικά φέτος δε με πάει, θα πάω με στρατηγική @spy . Πάμε και ότι βγει. Δε θα σκάσουμε κι ολας. Μακάρι να πετύχω κάποιον καλό σε βολικό ρυθμό, να κολλήσω και όταν θελήσω, αν μπορέσω να δώσω ο,τι έχω. Πέτυχα χθες ένα παλικαράκι στο στάδιο, τα είπαμε, με 1.45 ημι. Πάει για 4ώρα. Τον έχω στα υπόψιν…

spy
    Συμμετέχων

@kalogeridis: Παναγιώτη τον αγώνα τον είχα ανεβάσει πέρσι εδω στο νήμα του μαραθωνίου Κρήτης!Πρόσεχε τον αέρα στο δεύτερο μισό … μαζί με τις ανηφόρες … διότι αν ο αέρας είναι κόντρα από το 20ο που γίνεται η αναστροφή … το πρώτο μισό θα σου βγει γρήγορο … και θα καείς…!Κανόνισε negative split οπωσδήποτε 1′-2′ … τρέξε ελεύθερα,απρόσκοπτα … με πολλά νερά, επειδή έχει ζέστη κατω, ακολούθησε κατά τ’αλλα και τη δική μου στρατηγική “κουτουρου” … και όλα θα πάνε καλά … με ένα νέο ρεκόρ !Καλή επιτυχία, καλό τερματισμό σε σένα … αλλά και σ’ολους όσους αποτολμησουν το εγχείρημα!Χαιρετισμούς στον Ζορο που έχω πολύ καιρό να δω…!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Χλωμό το negative με τόσο ευνοϊκές συνθήκες στο πήγαινε. Τουλάχιστον να έχω δυνάμεις και να μην υποφέρω στην επιστροφή. Θέλω να μου αφήσει ευχάριστη αίσθηση. Πέρισυ πάρα το ρεκόρ βλάστημησα…. Δεν είναι για ρεκόρ η φάση…

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Το σάιτ που παρακολουθώ τον καιρό, δίνει την Κυριακή 4 ανατολικό. Χαρντκορια η επιστροφή. Ο Ποσειδώνας το δίνει βοριά πάλι 4 άρι. Αν είναι βοριάς θα βάλω οπωσδήποτε βαμβάκι στα αυτιά. Αν είναι ανατολικός βαζελίνη σε στομάχι και κοιλιά.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Δε φαντάζεστε πως νιώθω με 7 (!) Μήνες προετοιμασία, με χίλιες δύο αναποδιές, και να μου δίνει τέτοιον αέρα τη μέρα του αγώνα. Τα έχει αυτά το άθλημα βέβαια, αλλά ακόμα και με καταιγίδα το προτιμώ. Θα πάω σίγουρα για αγορά αντιανεμικου. Χωρίς δοκιμή σε προπόνηση, αλλά ούτε τόσο αέρα έχω δοκιμάσει… Χθες που περπάτησα σε 4 μποφόρ για αρκετές ώρες , με πιάσανε τα νεύρα μου. Κρίμα για αυτούς που πάνε για ρεκόρ.

georgeb
    Συμμετέχων

@kalogeridis Παναγιωτη βλέπω ότι ο αέρας από 3αρι σε 4αρι γίνεται κατά τις 12 πολύ χοντρικά. Βάλε ότι όπως βλέπω τη διαδρομή, τα τελευταία 4-5 χλμ γίνονται εντός πόλεως , οπότε λογικά θα κόβει λίγο και η ενταση , συνεπώς όσοι τερματίσουν πιστεύω μέχρι 4:30 ώρες, δεν θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τον αέρα (ότι δεν έχεις ξανατρεξει με 4αρι). Στο Ηράκλειο που μενω (αλλά και σε όλη τη Κρήτη , είτε βόρεια είτε νότια), πάρα πολλές προπονήσεις γίνονται από 4αρι και πάνω, γιατί φυσάει γενικά πολύ.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Στο διάδρομο έχει άπνοια…

georgeb
    Συμμετέχων

καταλαβα 😀
    Πώς την παλεύεις μέσα ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.