Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 2ος μαραθώνιος Κρήτης

2ος μαραθώνιος Κρήτης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 69 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ποιος είπε ότι την παλεύω… έχω σφυρίξει κανονικά… χαμστερ. Δεν έχω άλλη επιλογή … Θα τα πούμε και από κοντά.

Echetlos
    Συντονιστής

Αθλητής της Εθνικής ομάδας μαζί με ενοχλητικό θαυμαστή του.

unnamed

spy
    Συμμετέχων

…πολυ ωραία φωτογραφία … συγχαρητήρια και στους δύο … αλλά Γιώργο … μου φαίνεται ότι τις επιδόσεις SUZIPA … τις φυλάς μόνο για τη Θεσσαλονίκη…!!!

mashine
    Συμμετέχων

@echetlos Ο ενοχλητικός θαυμαστής τυγχάνει να είναι και φανατικός του προγράμματος asics? 😛

Echetlos
    Συντονιστής

@mashine Α ναι, εσύ δεν την ξέρεις την αρχοντομουτσουνάρα του…

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Μην βάζετε απαγορευμένες λέξεις (Asics) και τον πιάσει πάλι αλλεργία. … Σε πρώτη ευκαιρία θα γράψω την προσωπική μου ανασκόπηση.

georgeb
    Συμμετέχων

Ο Μαραθώνιος Κρήτης ήταν ο 2ος Μαραθώνιος στον οποίο συμμετείχα μετά από αυτόν της Αθήνας τον Νοέμβριο. Είχα ξεκινήσει προετοιμασία τον Δεκέμβριο, με στόχο χρόνο 4:06:00-4:10:00 . O Ιανουάριος λόγω μίας γρίππης που με ταλαιπώρησε για πάνω από 2 εβδομάδες, με έφερε αρκετά πίσω, και σκεφτόμουν να μην τρέξω στον αγώνα. Τελικά κατόπν προτροπής και των προπονητών, αποφάσισα να συνεχίσω την προπόνηση κανονικά για τον αγώνα. ΄Ετσι ο Φεβρουάριος και Μάρτιος πήγαν πολύ καλά προπονητικά και γενικά ήμουν αισόδοξος για κάποια καλύτερη επίδοση (είχα κάνει 4:33 περίπου στην Αθήνα). Τελικά με το που μπήκα στο ταπερ, άρχισε να πονά έντονα η λαγοκνημιαία στο δεξί πόδι, με αποτέλεσμα μόλις 3 ημέρες πριν τον αγώνα και ύστερα από αρκετή ξεκούραση, μασάζ κλπ να νοιώσω αρκετά καλύτερα μόλις 3 ημέρες πριν τον αγώνα.
    Φυσικά υπό αυτές τις συνθήκες δεν ήξερα τι να περιμένω, οπότε αποφάσισα να πάω λίγο πιο συντηρητικά. Ο τελικός μου χρόνος ήταν 4:13:56 (κάνοντας 19 λεπτά ρεκόρ) και οπωσδήποτε με άφησε πολύ ευχαριστημένο. Θεωρώ ότι έκανα πολύ καλή κατανομή των δυνάμεων μου, έχοντας σχεδόν σταθερό tempo τουλάχιστον μέχρι το 36, όπου λίγο η κούραση, λίγο η αρκετή ζέστη με τον ήλιο, λίγο οι αρκετές ανηφόρες προς το τέλος, αλλά και ο αντίθετος άνεμος που υπήρχε σε όλο σχεδόν το 2ο μισό του αγώνα, με έκανε να ρίξω λίγο τον ρυθμό μου.
    Κάποιες γενικές παρατηρήσεις.
    -Είχε δίκιο ο @spy Σπύρος λέγοντας ότι δεν είναι flat η διαδρομή. Αν εξαιρέσουμε τις ανηφόρες στα πρώτα χλμ, αλλά και στα τελευταία, υπήρχαν ενδιάμεσα αρκετές “ύπουλες” ανηφορίτσες που σίγουρα σε χρέωναν.
    -Παρά το γεγονός ότι υποτίθεται ο δρόμος ήταν κλειστός για τα αυτοκίνητα, στη κυριολεξία, ειδικά στο 2ο μισό, τρέχαμε μαζί τους. Αστυνομία και εθελοντές υπήρχαν σε διασταυρώσεις, αλλά δυστυχώς καποιοι δεν υπάκουγαν στις υποδείξεις τους! Προσωπικά ένα αυτοκίνητο πήγε να πέσει επάνω μου λίγο μετά τον Πλατανιά στην επιστροφή, παρά το γεγονός ότι υπήρχε αστυνομικός και του είχε πει να περιμένει να περάσω, ο οδηγός προσπάθησε να να περάσει, με αποτέλεσμα ο αστυνομικός με πολύ έντονες φωνές να τον σταματήσει τελευταία στιγμή. Πραγματικά κάποιο συμπολίτες μας είναι εντελώς απαράδεκτοι.
    -Υπήρχαν κάποιοι, έστω και λίγοι θεατές που πραγματικά μας ενθάρυναν στην προσπάθεια μας. Πολλοί ηλικιωμένοι αλλά και μικρά παιδάκια. Από αυτά που διάβαζα για τους εκτός Αθήνας Μαραθωνίους, περίμενα να υπάρχει η απόλυτη νέκρα.

Echetlos
    Συντονιστής

@bougasgeorge Συγχαρητήρια, Γιώργο!

georgeb
    Συμμετέχων

@Echetlos Ευχαριστώ πολύ Νίκο, να είσαι καλά!

Echetlos
    Συντονιστής

Ευχαριστώ @vslis!

Echetlos
    Συντονιστής

Αλλαγές λέει στην διαδρομή.
    Έχουμε κανέναν Χανιώτη να δώσει κανένα στοιχείο;

@kalogeridis
    ;

“Με αφετηρία την Ορθόδοξο Ακαδημία Κρήτης στο Κολυμπάρι, οι δρομείς διατρέχουν την Κεντρική Οδό του Κολυμπαρίου κατευθύνονται προς τα Χανιά μέσω της Παλαιάς Εθνικής Οδού Κισάμου – Χανίων. Στον Ταυρωνίτη στρίβουν δεξιά στην επαρχιακή οδό Ταυρωνίτη-Παλαιόχωρας όπου τη διατρέχουν μέχρι τη γέφυρα στο Συρίλι. Εκείστρίβουν αριστερά προς Συρίλι και μέσω της παλαιάς επαρχιακής οδού Ταυρωνίτη-Παλαιόχωρας επιστρέφουν στη Π.Ε.Ο. και συνεχίζουν την πορεία τους προς Χανιά. Στο ύψος των Αγ. Αποστόλων στρίβουν αριστερά και διατρέχουν τις Οδούς Νεάρχου, Δρακονιανού, Αγ. Αποστόλων, Δασκαλογιάννη και επιστρέφουν στη Π.Ε.Ο. Κισάμου-Χανίων. Στον Κλαδισό στρίβουν αριστερά και συνεχίζουν διατρέχοντας τις οδούς: Γεωργιακάκηδων, Σελίνου, Κων/νου Παλαιολόγου, Μονής Γωνιάς, Ακτή Παπανικολή, Ακτή Κανάρη, Ακτή Κουντουριώτη, Χάληδων, Σκαλίδη, Σελίνου, Μονής Γωνιάς, Κισάμου, Κυδωνίας, Αποκορώνου, Γεωργιλάδων, Δικτύνης, Φαλασάρνης, Αν. Γογονή, Λεωφ. Ηρακλείου, Νεάρχου, Ι. Σφακιανάκη, Πλατεία Ελευθερίας (Δικαστήρια), Ηρώων Πολυτεχνείου (αναστροφή στη βίλα Κούνδουρου), Πλατεία Ελευθερίας (Δικαστήρια), Ανδρ. Παπανδρέου, Πλατεία Σοφ. Βενιζέλου (Δημ. Αγοράς), Ελ. Βενιζέλου και τερματίζουν στο Εθνικό Στάδιο Χανίων από την πύλη της Οδού Ελ. Βενιζέλου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 6 μήνες, 2 εβδομάδες πριν από Echetlos.
    Hadabis
    Συμμετέχων

Πρέπει πρώτα να κατασταλάξουν στη διαδρομή για να χουμε άποψη στο σάιτ του αγώνα είναι διαφορετική σε κάποια κομμάτια η διαδρομή.

Είδα τώρα το ποστ με τις αλλαγές στη διαδρομή την κάνανε με ακόμα περισσότερες ανηφορες δυστυχώς μαζί με το λιοπυρι ζορικα τα πράγματα.
    Σιγουρα έχει καμία 200 m υψομετρικη αύξηση στο σύνολο της διαδρομής,
    με απότομες αυξήσεις στην αρχή της διαδρομής στα πρώτα 10 χιλιόμετρα μετά όταν φτάνει στη πόλη (τελευταία χιλιόμετρα )έχει διαφορες αλλά μικρές ανηφόρες

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 6 μήνες, 2 εβδομάδες πριν από Hadabis.
    Echetlos
    Συντονιστής

@hadabis Ευχαριστώ!
    Άρα δεν είναι για καλό οι αλλαγές, ε;

Spyros
    Συμμετέχων

@echetlos
    χωρίς να είμαι Χανιώτης, η βασική αλλαγή που αναφέρεται στο δελτίο τύπου (σε σχέση με τη διαδρομή που είχε ανακοινωθεί το Φλεβάρη), είναι η προσθήκη του τμήματος Ταυρωνίτης-Συρίλι-Ταυρωνίτης (“βγαίνει” από το ύψος της θάλασσας και πηγαίνει προς τα νότια και επανέρχεται – γύρω στα 6-7 χιλιόμετρα, όπως το είδα). Οπότε, πρέπει να έχουν μειώσει τις “βόλτες” μέσα στα Χανιά.
    Το αν το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ανηφορικό ή όχι δεν το γνωρίζω.
    Μέχρι πέρυσι ο αγώνας ξεκινούσε από τα Χανιά, πήγαινε μέχρι Μάλεμε και γύριζε πίσω. Τώρα, ξεκινάει από Κολυμπάρι και πηγαίνει προς Χανιά. Το μόνο “κακό” είναι ότι σε μεγάλο μέρος της διαδρομής θα είναι ο ήλιος απέναντι, λόγω προσανατολισμού (δυτικά -> ανατολικά).

Hadabis
    Συμμετέχων

Ουσιαστικά ναι μειωσανε τις βόλτες μες τη πόλη και προσθέσανε αυτό το κομμάτι το οποίο είναι ανηφορικό και ναι @spyros έχει δίκιο θα έχουμε τον ήλιο κούτελο σε όλη τη διαδρομή μέχρι τα χανια. Έχει πάντως σιγουρα παραπάνω ανηφόρα από πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 69 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.