Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

Τοποθέτηση ετικέτας: 

• Αυτό το θέμα έχει 378 απαντήσεις, 58 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη Etien.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 379 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

Καλημέρα αγαπητοί δρομείς
    Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία και στον αγώνα των 5 και στον αγώνα των 10 και στον αγώνα των 42.
    Μεγάλη γιορτή, μεγάλες στιγμές, μεγάλες προσδοκίες. Όλοι να βρεθούμε στον τερματισμό υγιείς και χαρούμενοι.
    Και σε όσους σταθούν σαν θεατές στους αγώνες αξίζει ένα μεγάλο ευχαριστώ που θα είναι εκεί όχι για τον εαυτό τους, αλλά για όλους εμάς.

Καλή δύναμη, και την ίδια αποφασιστικότητα, δύναμη , επιμονή υπομονή που δείχνουμε κατά τις δρομικές μας περιπέτειες, να δείξουμε και στην προσωπική καθημερινότητά μας. Γιατί και η ίδια η ζωή μας είναι ένας καθημερινός “δρομικός” αγώνας 24 ωρών.

Είμαστε λοιπόν, ΟΛΟΙ….ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΟΙ

Alexandra
    Συμμετέχων

Θυμάται κανεις ποιο χλμ είναι στον προαστιακό στον Γέρακα; Το 27ο;

than
    Συμμετέχων

Σταθμός Παλλήνη, ~29ο χλμ.
    1 χλμ πριν το Σταυρό.

Alexandra
    Συμμετέχων

Πωωωωω πάει μακρυά η βαλίτσα…
    Να μη θυμάμαι ποτέ ποιο χλμ ειναι!

Ευχαριστώ!

@geopa
    Συμμετέχων

Καλό αγώνα … καλό τερματισμό … καλή διασκέδαση!!!!!!

mitsubae
    Συμμετέχων

Καλή ξεκούραση σε όλους και όλες που κατάφεραν και φέτος να στηθούν στην αφετηρία αυτού του αγώνα!
    Δυστυχώς για εμένα δεν ήταν καλή χρονιά και δεν μπόρεσα να κατέβω.
    Πρώτα ο θεός, να ‘μαστε καλά για του χρόνου!

Περιμένουμε εντυπώσεις!

spy
    Συμμετέχων

…δεν θέλω να γράψω πολλά πράγματα, γι’αυτο θα περιορισθω στα βασικά:πέρασμα ημι 1:37:48 ταχύτερα 1,5 λεπτό από τον στόχο … και βγαινω στην απέραντη ευθεια μετά το Πικερμι που οδηγεί Αθηνα με κόντρα αέρα … ο,τι χειρότερο για μένα!Είχα δυνάμεις πολλες, αλλά δυστυχώς ο αέρας με “ξεκανε”…!!!Βρισκόμουν στο 30ο χλμ σε 2:22 και κάτι, εντός στόχου πάλι, αλλά είχα χασει πολύ ενέργεια … και την επερχόμενη κατηφορα δεν την πήγα όπως έπρεπε!Πέρασα εμφανώς καταβεβλημένος από το 39ο χλμ, όπου βρισκόταν ή γνωστή παρεα … και απλά τους χαιρετησα με ένα νευμα, διότι δεν είχα πολλά κουράγια, ενώ στο 40ο χλμ με προσπέρασε ο @sotos-marathon, γεγονός που με χαροποιησε ιδιαίτερα, αφού πριν την εκκίνηση επί λέξει του είχα πει”αλίμονο σου αν τερματισω πριν απο εσενα, κι ας ξεκινάς από το 3ο μπλογκ”!Τερματισα σε 3:22:03, με τα τελευταία μέτρα να τα διανυω με την κόρη μου…!Αν είχε αλλά 500 μέτρα θα έπεφτα κάτω…!Τα έδωσα όμως όλα … κι ας μην ειμαι ευχαριστημένος από την επίδοση (ήθελα κάτι κάτω από 3:20), ασχετα αν αυτή είναι καλύτερη κατά 2,5 λεπτά από πέρσι!Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους τερματισαντες … κι ειδικά στον Σωτηρη …ο οποιος, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι … για μεγάλα πράγματα!!!

lenin67
    Συμμετέχων

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους όσους στήθηκαν στην αφετηρία του Μαραθώνιου, ανεξάρτητα από τερματισμούς και επιδόσεις. Και μόνο για να σταθείς στην αφετηρία θέλει δύναμη ψυχής και προετοιμασία, που ούτε να διανοηθούμε δε μπορούμε εμείς οι υπόλοιποι. Μεγάλη σημασία έχουν και οι παράλληλοι αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων, που κάνουν προσιτή τη συμμετοχή στη μεγάλη γιορτή σε πολύ περισσότερο κόσμο και τον “γλυκαίνουν” να συνεχίσουν την προπόνηση με στόχο και όνειρο την αφετηρία στο Μαραθώνα. Για όλους εμάς τους 5άρηδες και 10άρηδες, οι Μαραθωνοδρόμοι φαντάζουν ημίθεοι, αφού ο κόπος για τον τερματισμό στα 10 κμ φαντάζει ελάχιστος μπροστά στην τιτάνια προσπάθεια που απαιτείται για τον τερματισμό των 42 κμ!
    Σήμερα ευτυχώς ο καιρός ήταν καλός – ιδιαίτερα για μας στα 10 κμ και όσους δεν έκαναν πάνω από 4 ώρες τον Μαραθώνιο. Μόνο πρόβλημα ο αέρας και ο ήλιος για τους Μαραθωνοδρόμους. Όσο για τα 10 κμ, τόσο το endomondo, όσο και το timex, τη μέτρησαν 10.25 και 10.19 αντίστοιχα. Πολλά συγχατηρήρια σε όλους και ΄μακάρι να είμαστε καλά να ξανατρέξουμε καλύτερα και του χρόνου!

Nikolas
    Συμμετέχων

Τα επίσημα δεν τα έχω δει ακόμη, αδυναμία της σελίδας να φορτώσει. Το ρολόι έγραψε περίπου αυτό:

Χτες είχα στόχο τον τερματισμό.
    Στην εκκίνηση έλεγα άντε πάμε και για κάτι καλύτερο καθώς ένιωθα καλά. Στην πορεία έλεγα οτι πάει πολύ καλά-αναπάντεχα-, αν κρατήσω πάω για βελτίωση χρόνου κοντά στην μια ώρα και θα γράψω μπροστά το 3…. Πράγμα που δεν έγινε. Τελικά, όλα καλά νομίζω, χάρηκα τρέξιμο μέχρι το 34. Μετά μέχρι το τέρμα πόνεσα πολύ. Τα πόδια για να κινηθούν έπρεπε να δουλεύουν τα χέρια στο δεκαπλάσιο. Μέχρι το 34 χάρηκα ανηφόρα,ύστερα μίσησα κατηφόρα. Έλεγα. τι είναι 35-40 λεπτά, άντε να ανοίξεις ρυθμό. Πιάνω το 4/χλμ για δυο λεπτά και γειά σας. Στο 7/χλμ επόμενος ρυθμός, δεν μπόρεσα. Στον τερματισμό έπρεπε να κάνω διατάσεις στους δικέφαλους μηριαίους αλλιώς δεν στεκόμουν όρθιος. Αυτά τα καλά και του χρόνου. Καλή ξεκούραση σε όλους. Πολλά μπράβο σε όλους

tazi
    Συντονιστής

@nikolas Και παλι ομως συνετριψες το ρεκορ σου απο οτι καταλαβαινω, συγχαρητηρια!!

@spy
    Μπραβο Σπύρο, κατεβασες το χρονο σου και αντεξες τον στρατηγο ανεμο, μια χαρα τα πηγες.
    Γενικα αν δειτε περασματα των καλων ελληνων θα παρατηρησετε οτι οι περισσότεροι βγηκαν αρκετα εκτος στοχου, λογω του αερα, με μεγαλo positive
    Αυτος που ετρεξε συνετα και κατεβασε το χρονο του ειναι ο καλος μου φιλος @david, που εκανε 25650 και ηταν ο πρωτος δρομεας της ομαδας της adidas!
    Οσο για εμενα, ειμαι ευχαριστημενος απο τον εαυτο μου δεδομενης της προπονησης που εκανα λογω του τραυματισμου.
    Ο γιος μου παρολο που εσπασε το 19 και εκανε PB με 1850, δεν ειναι ευχαριστημενος και δικαιως. Στο εναμιση τον επιασε η κοιλια του, το παθαινει συχνα σε αγωνες, και δε μπορεσε να κρατησει ρυθμο
    Αυτος που τα πηγε περιφημα και ειναι πια εμφανες οτι εχει αλλαξει κατηγορία ειναι ο @mashine που εκανε 17.08 στο πρωινο πενταρι. Αυτο μεταφραζεται σε ρυθμο 3.26!

Η κουρσα μου

Θερμα συγχαρητηρια σε ολους οσους ετρεξαν, ο καιρος παροτι δροσερος ξεγελασε πολλους στην αρχή και τους θερισε μετα λογω του αερα. Αυτη ομως ειναι και η ομορφια του αγωνα, για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι ο μαραθωνιος θελει ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ

ale
    Συμμετέχων

Αλλος ενας μαραθωνιος τελειωσε, ομορφα συναισθηματα παρολο που δεν μου βγηκε καθολου ο αγωνας. Περασα ημι 1:32:50 και κρατιομουν να μην ανοιξω και αλλο για να εχω δυναμη μετα το 30κμ, αλλα δεν τραβαγε το εργαλειο, ετσι απο το 25κμ αρχισα να πεφτω σταδιακα αλλα δεν με ενοιαζε ελεγα τουλαχιστον θα το κοπανησω μετα το 32κμ να κανω pb διαδρομης, “π@π@κια” πηγαινα τα τελευταια 10κμ με 5:30 δεν τραβαγα καθολου. Δεν πειραζει στον επομενο θα παω καλυτερα, το καλο ειναι επειδη εκανα αποθεραπεια μεσα στον αγωνα τωρα ειμαι μυικα σουπερ.
    Συγχαρητηρια σε ολους για την προσπαθεια σας, να ειστε καλα να τρεχετε οσο κανετε κεφι.

ale
    Συμμετέχων

Δεν εγραψα χρονο 3:20:56.

Nikolas
    Συμμετέχων

@tazi Να είσαι καλά. 25 λεπτά κάτω έκανα.

Alexandra
    Συμμετέχων

“The marathon can humble you”-Bill Rodgers
    Βατερλώ💣💣💣
    Το έχω πει πολλές φορές: μπορεί να έχεις τερματίσει 10 μαραθωνίους αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τερματίσεις και τον επόμενο. Η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί από βήμα σε βήμα. Έχεις κάνει την προπόνηση σου, δεν έχεις τραυματισμό, δεν έχεις jet lag όπως πέρσυ που έτρεξες άυπνη, είσαι “για χρόνο”, είσαι για να “πάρεις εκδίκηση” για πέρσυ. Και εκεί που όλα πάνε τέλεια, σου έρχεται μια σουβλιά στο πλευρό, στο 16οχλμ. και “απλά” δε μπορείς να τρέξεις. Μέχρι το 32….Το 16-32 πήγε με πολυυυυ περπάτημα και τρέξιμο στο 6 και …Όπως και να’ χει, το διασκεδάζω. Άμα πάρεις απόφαση ότι πας “απλά” για τερματισμό, χαλαρώνεις.
    Για την ιστορία, 4:03. Πήγαινα για 3:46.
    Αλλά ένας τερματισμός μαραθωνίου,, είναι ένας τερματισμός μαραθωνίου.

Αυτό είναι το ωραίο στον μαραθώνιο: προετοιμάζεσαι 3-4 μήνες (ζεστούς μήνες κιόλας) και έχεις μόνο μια ευκαιρία. Δεν μπορείς να δοκιμάσεις πάλι την άλλη Κυριακή.

Μέτα την Κατεχάκη βαρέθηκα και με κράταγε η παρέα στο 39. Καλό σημείο να έχεις κάτι να περιμένεις. Νίκο είχατε ισοτονικά και τζελάκια; Θα σας χρειάστηκαν τόσες ώρες εκεί. 😆

Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όσους αγωνίστηκαν σήμερα, ο κόντρα αέρας και μάλιστα στο ανηφορικό κομμάτι είναι μεγάλος αντίπαλος, το ε΄χω ζήσει στον πρώτο μου μαραθώνιο το 2014 στη Θεσσαλονίκη που έσκυβα για να μην έχω μεγάλη επιφάνεια στα 6 μποφώρ (θυμάσαι @tazi ?). Εγώ δυστυχώς έχασα τη φετινή γιορτή λόγω έκτακτων επαγγελματικών υποχρέωσεων και ομολογουμένως μου κόστισε να σας βλέπω όλους σήμερα στους δρόμους. Μία φώτο από τον Τελευταίο δρομέα που περνούσε κατά τις 17.00 από μεσογείων και κατεχάκη

15032300_10209859791305940_5996229929182010554_n

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 379 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.