Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

Τοποθέτηση ετικέτας: 

• Αυτό το θέμα έχει 378 απαντήσεις, 58 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη Etien.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 379 συνολικά)
  • Συντάκτης
    oldman
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια και από εμένα σε όσους έτρεξαν και δοκίμασαν τις δυνάμεις τους! Συγχαρητήρια επίσης στην ομάδα του goRUN για τη θερμή ενθάρρυνση σε ένα κρίσιμο σημείο της διαδρομής!
    Μετά από 4 φορές στην κλασσική διαδρομή, έχω να μοιραστώ κάποια συμπεράσματα:
    1. Κανείς δε μπορεί να περιμένει ότι θα τρέξει αυτόν τον αγώνα σε ιδανικές συνθήκες καιρού. Αν αυτό συμβεί θα είναι έκτακτο και θα είναι λαχείο!
    2. Αυτή η διαδρομή ΔΕΝ τρέχεται με negative split, τουλάχιστον για τους περισσότερους δρομείς, ΟΛΩΝ των επιπέδων. Όποιος το καταφέρει μάλλον θα μπορούσε να έχει πετύχει καλύτερο χρόνο, αλλά θα έπρεπε να τον εξασφαλίσει στην αρχή της κούρσας. Αν κάποιος έχει αμφιβολίες, ας κάνει μια πρόχειρη στατιστική ανάλυση στα αποτελέσματα, όποιας κατηγορίας δρομέων θέλει. Όχι μόνο εφέτος, και σε άλλες χρονιές. Αυτό πρέπει να το λάβει υπόψη του όποιος κάνει στρατηγική για να τρέξει την κλασσική.
    3. Η οργάνωση και οι εθελοντές διατηρούν εξαιρετικά υψηλό επίπεδο. Ωστόσο για να εξυπηρετηθεί τέτοιο πλήθος δρομέων, όπως εφέτος, χρειάζεται να γίνει μεγάλη επένδυση και σοβαρά έργα στον Μαραθώνα.

Εύχομαι καλή ξεκούραση και πολλές μελλοντικές επιτυχίες σε όλους.

stratus
    Συμμετέχων

@spy Για να παραφρασω μια ατακα απο τον ελληνικο κινηματογραφο θα πω οτι ειμαι Μανιατης και τα λεω τσεκουρατα.Επισης αγαπητε Σπυρο θα στα χωσω και δε θα σε καλοπιασω οπως οι υπολοιποι -:)
    Το εχεις ξεσκισει το σωμα σου και τον οργανισμο σου Σπυρο,με τους συνεχομενους αγωνες και τα ασταματητα χλμ.Τρεχεις απο αγωνα σε αγωνα και απο προπονηση σε προπονηση και κατα τη γνωμη μου αν ειχες παει ξεκουραστος στον αγωνα χθες θα εκανες κατω απο 3.15,ειμαι σιγουρος (ενταξει εδω σε καλοπιανω).Ολοι πιστευουμε οτι ειμαστε αθανατοι,αλλα καποια στιγμη διαπιστωνουμε την πικρη αληθεια.Ξεκουρασου καμια 15 ημερες και ξεκινα προετοιμασια για Θεσ/κη,χωρις να βαλεις ενδιαμεσα καμια 100στη αγωνες και θα με θυμηθεις.
    ΥΓ Μη ξεχνας οτι ειμαστε απο τους πρεσβυτερους του φορουμ και οχι τιποτα παιδακια.

big-blue
    Συμμετέχων

Σπύρο ο χρόνος σου είναι σπουδαίος!
    Καμία σχέση δεν έχει με το 3:15 του Ναυπλίου, που απλά τοτε είχε λιγη ζέστη. Η κλασσική θελει διαχείριση εντος του αγωνα, είναι σαν αγώνας ποδοσφαίρου ή μπασκετ καλυτερα, θέλει να αλλάζεις συνεχως πλάνα.
    Μαρία @elda κάποια ζώα δε μας πίστευαν για τον αερα, τωρα μας πίστεψαν (δυστυχώς) και τα ζώα:)
    Οι περισσότεροι τρέχουμε την κλασσική με την προσμονή του καλού καιρού, το αναμένουμε με στατιστικες ελπίδες κ όλο χαστούκια τρώμε απ´ το 2012.
    Πέρα απ´ τον αερα εγώ που είμαι κρυουλιάρης έτρεξα πάλι με αμάνικο! 13/11! Ε αμάνικο είχα να βάλω σε προπόνηση απ´ το Σεπτέμβρη.

mashine
    Συμμετέχων

@spy Ετσι είναι η φάση ,μια ημιτονοειδής καμπύλη πότε είσαι στην πάνω και πότε στην κάτω κορυφή.Μέχρι την επόμενη φορά λοιπόν και
    άκουσε μας @Echetlos @Tazi

@oldman Ο καιρός είναι ο μόνο λόγος για να αποφύγει κανείς την κλασσική.Οι ανηφόρες είναι πάντα εκεί σε περιμένουν ρεκόρ δεν θα κάνεις και το ξέρεις.

zakis
    Συμμετέχων

4ος Μαραθώνιος από τον Νοέμβριο του 2014, 3ος στην Κλασσική.

Η 4μηνη προπόνηση βγήκε ικανοποιητικά με προπονητικό ρυθμό αγώνα 5:35. Κρυφός πόθος (και σχεδίαση αγώνα) το 4ωρο. Ρεαλιστικός το 4:05.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά αλλά στο 15Κ η αίσθηση δεν ήταν ξεκούραστη, οι παλμοί είχαν σκαρφαλώσει στο κατώφλι (158) και λίγο πιο ψηλά (160) και εκεί αποφάσισα να μετριάσω τις απαιτήσεις και να κάνω σωστή διαχείριση δυνάμεων. Όπερ και έγινε. Έριξα ρυθμό, συγκεντρώθηκα στην σωστή ενυδάτωση και τροφοδοσία (τζελάκι κάθε 5 χλμ, salt stick κάθε 10 και κόκα κόλα στο 30), περπάτησα την ανηφόρα της ανισόπεδης στον Σταυρό και εκεί “ξεκίνησα” τον πραγματικό αγώνα.

Το αποτέλεσμα ήταν να έχω δυνάμεις στο τελευταίο 10άρι που δεν πίστευα ότι υπήρχαν μέσα μου. Ήμουν τόσο χαρούμενος που είχα ένα συνεχόμενο χαζοχαρούμενο χαμόγελο μέχρι το Καλλιμάρμαρο όπου τερμάτισα στις 4.08.47 χέρι χέρι με την μικρή μου κόρη (12 λεπτά καλύτερα από πέρσι, 5 λεπτά χειρότερα από Θεσσαλονίκη).

Ευχαριστώ την υποστήριξη του GORUN στην Φειδιππίδου που πραγματικά μου έδωσε φτερά.

ΥΓ1. για τον μπατζανανάκη μου τον @spy μιλήσανε σοφά οι έμπειροι του φόρουμ.
    ΥΓ2. Η τεχνολογία με εγκατέλειψε φέτος στον αγώνα. Κράσαρε το FR220 στο 28 και η εφαρμογή iSmoothRun του κινητού στο 35. To plan c ήταν το ρολόι μου που μου έλεγε πολύ απλά την ώρα και μπορούσα να κάνω κάποιες εκτιμήσεις για τον ρυθμό μου…

oldman
    Συμμετέχων

@mashine Συμφωνώ, ο καιρός είναι σχεδόν εγγυημένο πρόβλημα, όχι μόνο στον αγώνα, αλλά και στην περίοδο προετοιμασίας! Αλλά αν υποθέσουμε ότι πας για PB επί της κλασσικής, πάλι δε θες τα απρόοπτα…

Πες μας τώρα τι παίρνεις τον τελευταίο καιρό και έχεις γίνει άπιαστος! 🙂

chamav
    Συντονιστής

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας! Δυστυχώς, ένα κρύωμα της τελευταίας στιγμής με απέτρεψε από το να συμμετέχω. Για αυτό και δεν ήμουν παρών στο πάρτυ και στους δρόμους να σας υποστηρίξω. Του χρόνου πάλι…

manolee
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όσους αγωνίστηκαν είτε πέτυχαν τον στόχο τους είτε όχι
    Τέταρτος κλασσικός και για μένα και έχω την αίσθηση ενός deja vu , σαν να τρέχω την ίδια μέρα κάθε χρόνο από πλευράς καιρού.Με βάση την προετοιμασία μου είχα στόχο το 3:45 , αλλά τελικά χρειάστηκε να δώσω μάχη για να κατέβω το 4ωρο και τερμάτησα 3:58 , που είναι πάντως PB

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Καλημερα σε ολους και ολες και πολλα συγχαρητηρια σε οσους στηθηκαν στην αφετηρια γι αυτο το υπεροχο ταξιδι, ασχετα με το αν στο τελος υλοποιηθηκαν οι χρονικοι στοχοι η οχι…
    Ξυπνωντας το Σαββατο το πρωι η μεση μου και το αριστερο ισχιο μου ηταν σεα αθλια κατασταση..παει λεω δεν το βλεπω να τρεχω..
    Το απογευμα κανω ενα καλο μασαζ οπου ο φιλος μου και φυσικοθεραπερυτης μου ο Μπαμπης μπορω να πω οτι εκανε καλη δουλεια με αποτελεσμα την Κυριακη το πρωι στις 4 τα ξημερωματα που σηκωθηκα απο το κρεβατι να ειμαι 80% καλυτερα απο την προηγουμενη ημερα.
    Απο την στιγμη που αισθανθηκα καλυτερα αρχισα να σκεφτομαι αμεσως τον αγωνα την στρατιγικη που θα ακολουθησω να μελεταω τα περασματα που μου ειχε στειλει ο κοουτς με περασμα τον ημι σε 1.40’…
    Στην αφετηρια στηθηκα νωρις ετσι ωστε να ειμαι μπροστα στο μπλοκ μου(3) το οποιο βοηθησε αρκετα γιατι επιασα τον ρυθμο που ηθελα απο την αρχη..πριν την εκκινηση τα λογια του Σπυρου (@spy) ”εαν δεν με περασεις και ας ειμαι στο δευτερο μπλοκ θα εχεις αδικησει τον εαυτο σου” μ εκαναν να εχω εναν στοχο..και ας ηταν δυσκολος…
    Ολα ξεκινησαν καλα αλλα μετα το 13ο χλμ αν θυμαμαι καλα ο ανεμος γυρισε και τον ειχαμε κοντρα..σταματαω 2 φορες για ”πιπι μου” βρισκω τον Αργυρη καπου στο 19ο χλμ οπου μου λεει οτι δεν ειναι πολυ καλα.πηγαινουμε μαζι πλεον …περναω το ημι σε 1.41′.28” 1.30” λεπτο πιο αργα απο τα περασματα που εχουμε πει με τον κοουτς αλλα δεν με απασχολει πολυ γιατι σκεφτομαι οτι μολις βγω στο 30ο χλμ και ειμαι καλα θα το καλυψω το 1.30” …ο Αργυρης σιγα σιγα δυστηχως μενει πισω..δεν του λεω κατι για μην τον παρασυρω…
    Φτανω στο 30ο χλμ και ειμαι καλα! αρχιζω και ανοιγω τον ρυθμο μου προοδευτικα…βλεπω τον Μανωλη στο 32οχλμ και τρεχει για λιγο μαζι μου λεγοντας μου ΄΄κανε το 10αρι της ζωη σου…ο ρυθμος εχει κλειδωσει στο 4.35” με 4.30”..
    Μετα το 35ο χλμ αισθανομαι οτι εχω πολλες δυναμεις και αρχιζω και ριχνω τον ρυθμο κατω απο το 4.30”…
    Συνανταω τον κοουτς στο 37οχλμ με ρωταει αν θελω κατι? ….ναι του απανταω: ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΤΟ 3.20′!!!
    Στη Φειδιππιδου συνανταω την παρεα του gorun!!! ΝΙΚΟΣ(@echetlos)Νικος (@tazi) Γιωργος (sigi) οπου χαιρετιομαστε και μου δινουν δυναμη!!!
    Ο ρυθμος εχει γινει πολυ γρηγορος πλεον..4.15”/χλμ συνανταω τον @spy στο 40οχλμ του φωναζω και του λεω να παμε μαζι, φυγε Σωτηρη δεν εχω να παω, μπραβο Σωτηρη μου φωναζει! και μου δινει κι αλλη δυναμη..
    Κανω εναν προχειρο υπολογισμο και βλεπω οτι το σπαω το 3.20’…δεν κρατιεμαι πλεον..στριβω στην Ηρωδου Αττικου και αρχιζω να την κατηφοριζω με αναφυλιτα… τι πραγμα και αυτο ρε παιδι μου που μας πιανει εκεινη την στιγμη λες και ειναι ο πρωτος μας μαραθωνιος.. μπαινω στο Σταδιο με περιμενουν οι γιοι μου με τα μπλουζακια τους και τις σημαιουλες τους..πιανομαστε και τερματιζουμε και οι τρεις μαζι!!!!
    Τελικος χρονος: 3:19′:13”!!!!!!!!! ΕΥΤΥΧΙΑ-ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ-ΔΙΚΑΙΩΣΗ!!!

ΥΓ.1:Κοουτς Δημητρη Θεοδωριδη σ ευχαριστω πολυ για ολα!!
    ΥΓ.2:Αργυρη (@winarg)παλι δεν τα καταφεραμε να τερματισουμε μαζι…οπως σου το εγραψα εχθες μας το φιλαει για το sub3!!!
    ΥΓ.3:Το δευτερο μισο της διαδρομης 1.37′.45” το negative split πρεπει να το προτιμαμε…

ΥΓ.4: ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΣΥΝΤΡΕΧΤΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!

Σα ευχαριστω!

Echetlos
    Συντονιστής

@sotos-marathon Μπράβο ρε Σωτήρη, η τέλεια κούρσα!
    Αυτό ήταν το φθινόπωρό σου!!!

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Σ ευχαριστω πολυ Νικο @echetlos!! η αληθεια ειναι οτι τον ευχαριστηθηκα πολυ αυτον τον αγωνα!!

spy
    Συμμετέχων

@stratus: …Χρηστο η αληθεια πρεπει να λεγεται:εχεις απολυτο δικιο, αλλα παντα ειχα το αγχος του χρονου (ειτε στη δουλεια μου, ειτε στα χομπυ μου, για τα οποια επρεπε να εξασφαλιζω ελευθερο χρονο) … και γεγονος ειναι οτι στην ηλικια που βρισκομαστε … τα περιθωρια στενευουν ακομα περισσοτερο … για κατι καλυτερο απο πλευρας επιδοσης!Παντως, σε καθε περιπτωση, πρεπει να χαλαρωσω … και να συμβιβαστω με την πραγματικοτητα, οποια κι αν ειναι αυτη, επανερχομενος στην προτεραια κατασταση, στην οποια ετρεχα … απλα για την χαρα της δραστηριοτητας αυτης καθεαυτης!Αν ερθουν καλες επιδοσεις εχει καλως … αν οχι … και παλι ωραια, αφου η ενασχοληση αυτη μονο χαρα προσφερει…!!!

@big-blue
    : Ηλια ευχαριστω για τα καλα σου λογια … και συγχαρητηρια για την εξαιρετικη σου επιδοση … μετα απο τοσες αναποδιες!
    … χιλια συγγνωμη παιδια για την γκρινια μου … απλα οπως εγραψε κι ο @tazi …μερικες φορες παραειμαι παρορμητικος! Σας ευχαριστω πολυ ολους για το εποικοδομητικο feedback … και απλα … θα συνεχισουμε την προσπαθεια, κανοντας αυτο που αγαπαμε … αφου ομως προηγηθει πρωτα λιγη ξεκουραση!!!

Elda
    Συμμετέχων

Eγω του τα γραψα του Σωτηρη και στο fb, θεωρω πως εκανε εξαιρετικη διαχειριση, οπως ακριβως και στο 10αρι στα Λιοφιλια. Θα θελα λοιπον τη γνωμη του @zlioupas πανω στον αγωνα του Σωτηρη που εκανε negative split κατα σχεδον 4 λεπτα συμφωνα με αυτο που εγραψε οτι η κλασικη δεν ειναι για negative split.(Σωτηρη βαλε τα περασματα σου αν θες να τα καμαρωνουμε οσοι δεν αισθανομαστε ασχημα που ειμαστε πιο αργοι 😛 ) Θεωρεις οτι θα μπορουσε να τον ειχε παει πιο γρηγορα γενικοτερα αν πηγαινε το πρωτο μισο πιο γρηγορα? Εσυ Σωτηρη τι πιστευεις? Αν πηγαινες συμφωνα με το αρχικο πλανο στο 1:40 ή και λιγο πιο γρηγορα δε θα εκανες τον ιδιο ημι μετα? Προφανως ειχες πολλες δυναμεις στο δευτερο μισο, αλλα αυτο εγινε επειδη κρατησες στο πρωτο ή επειδη απλα εισαι στο επιπεδο που εισαι και θα ειχες τις ιδιες δυναμεις ακομα και με πιο γρηγορα πρωτο ημι? Θυμιζω στον oldman πως στα Λιοφιλια πριν 1.5 μηνα εκανε 10αρι 39:37, θεωρητικα ειναι για πιο κατω σε μαραθωνιο.

Kostão
    Συμμετέχων

Να γράψω λοιπόν και εγώ τις εντυπώσεις μου από τον πρώτο μου Μαραθώνιο.
    Αρχικά μια επισήμανση, επειδή δεν είχα σκοπό να τρέξω την απόσταση, δεν είχα κάνει πρόγραμμα Μαραθωνίου. Απλά, επειδή τους τελευταίους μήνες τα χιλιόμετρά μου ήταν μ.ο. 65-70 πρόσθεσα και 2-3 μεγάλα τρεξίματα και είπα ότι κατεβαίνω.
    Η διοργάνωση από την αρχή ακόμα, από τα πούλμαν μου άφησε καλή εντύπωση, εντυπωσιάστηκα από τον κόσμο στο Μαραθώνα και από το πολύ καλό και έντονα εορταστικό κλίμα που επικρατούσε. Δεν είναι απλά ένας Μαραθώνιος, είναι ένας θεσμός.
    Το βράδυ υπολογίζω να κοιμήθηκα μόνο 2 ώρες αλλά ήμουν καλά. Έφαγα ένα πρωινό στο σπίτι και 2 μπάρες εκεί και άρχισα τριγυρνάω στην περιοχή. Η σακούλα ζεστασιάς που έδιναν σε μένα έκανε καλή δουλειά, με ζέστανε γιατί τελικά το είχε το κρύο του. Ήμουν τοποθετημένος στο 10 μπλοκ, και σκέφτηκα να στηθώ μπροστά για να αποφύγω το συνωστισμό. Τελικά, πέτυχε. Ξεκίνησα χωρίς να συναντήσω πολλούς δρομείς μπροστά μου, μέχρι που έφτανα τα προηγούμενα μπλοκ. Εμένα προσωπικά δε με εμπόδισαν όλοι αυτοί που έπρεπε να προσπεράσω, δε θεωρώ ότι μου στοίχισαν σε χρόνο(ενώ μια επίσκεψη στο χωράφι για πότισμα μπορεί να μου έφαγε ένα λεπτό). Είχα ένα πρόβλημα στην αρχή να δω τους σφυγμούς μου(μου φάνηκε ότι λόγω κοντινής απόστασης έπαιρνα σήμα από άλλους δέκτες) και τελικά μου φάνηκε ότι από λάθος δείχνει πιο πολλούς. Μετά κατάλαβα ότι ήταν όντως πιο ψηλά. Αποφάσισα να μην ασχοληθώ με αυτό, να τρέξω με την αίσθηση και να δω αν κάνω τα περάσματα που είχα αποφασίσει από πριν.
    Διαπίστωσα ότι πήγαινα ακριβώς όπως ήταν η στρατηγική μου, δεν το πίστευα κιόλας. Νερά από τον κάθε σταθμό (για να τα πίνω πιο εύκολα είχα στη ζώνη μου ένα στόμιο από τα κόκκινα μπουκάλια «πιπίλα» και το βίδωνα πάνω στα μπουκαλάκια για να πίνω, με βόλεψε πολύ). Τζελάκια είχα πάνω μου έπαιρνα ανά 7,5 χλμ. Ούτε κατάλαβα πως έφτασα στο 15. Μου άρεσε πολύ που έβλεπα τόσο πολύ κόσμο, πέρασα πολύ καλά. Προσπαθούσα να μείνω πάνω στη μπλε γραμμή όποτε την έβλεπα, πιστά (και πάλι έκανα 250 μέτρα παραπάνω). Ο πόνος στο αριστερό ισχίο που φοβόμουν ότι θα μου δημιουργήσει πρόβλημα εμφανίστηκε μετά το 10 περίπου αλλά δεν έφτασε να με καθυστερεί.
    Στο 21,1 πέρασα 1:53:25 ακριβώς όσο ήθελα και μετά άρχισαν οι ανηφόρες, οι οποίες ήταν πολύ ήπιες για τα δεδομένα μου (εκτός του 25ου) και κράτησα γενικά ικανοποιητικό ρυθμό εκεί στα 5:33. Από το 28 και μετά έφυγε μαγικά ο πόνος και λίγο ανέβασα κιόλας, ιδέα δεν είχα που είναι αυτός ο Σταυρός που πρέπει να φτάσουμε (πρωτάρης). Τελικά στο 31 πρέπει να ήταν γιατί εκεί βλέπω ότι έπεσα στα 5:46. Οι σφυγμοί μου καταγράφηκαν αρκετά ανεβασμένοι στις ανηφόρες, σε επίπεδα ΗΜ, αλλά δεν ζοριζόμουν τόσο. Ίσως από τον αέρα… Η αίσθηση ήταν γενικά σαν να κάνω μια δύσκολη προπόνηση τέμπο.
    Το 32 ήθελα να το περάσω στο 2:53 και ήμουν ακριβώς εκεί. Σκέφτομαι από μέσα μου ένα δεκάρι με ρυθμό 5:00 με πάει στο 3:43, με ρυθμό 4:30 στο 3:38, και έτσι κάνω το πρώτο μου λάθος, ανοίγω πολύ νωρίς χωρίς καν να κοιτάω το ρολόι μου προσπερνούσα κόσμο και χαιρόμουν. Μόνο όταν άκουσα ένα σχόλιο από εθελοντή «καλέ, αυτός πάει σα σίφουνας» κοίταξα ότι πήγαινα με 4:07 και οι σφυγμοί στα κόκκινα. Ωχ, σκέφτηκα, την κάτσαμε. Αμέσως έκοψα αλλά όχι πολύ, ήδη είχα κάνει 2 χιλιόμετρα στο 4:30 και τα υπόλοιπα προσπάθησα να είναι γύρω το 5. Το όνειρο να μπω καλπάζοντας στην τελική ευθεία και στο στάδιο αναβλήθηκε. Προστέθηκε και πόνος στο δεξί τετρακέφαλο και σκέφτηκα δεν μπορώ να καλπάσω. Απλά κράτα το ρυθμό σου. Στο 39 πήρα δύναμη από sigi και echetlo και με κάποιον τρόπο έφτασα και τερμάτισα (χωρίς καλπασμό) σε 3:44:46. Ακριβώς όσο ήθελα. Απόλυτα ευχαριστημένος από όλα όσα έζησα χθες.
    Πράγματα που έμαθα και τα αγνοούσα μέχρι τώρα: 1. Ο Μαραθώνιος βγήκε στο 86% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας, με το τελευταίο 1/3 να είναι 95%. 2. Υπάρχουν περιθώρια για πιο κάτω αλλά δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ. 3. Πολύ εύκολα μπορείς να την πατήσεις σε οποιοδήποτε χιλιόμετρο.
    Συγγνώμη για το σεντόνι.
    Συγχαρητήρια για όσους έτρεξαν οποιαδήποτε απόσταση. Καλή ξεκούραση.
    ΥΓ: Χωρίς τους εθελοντές δεν υπάρχει Μαραθώνιος. Πολλά μπράβο.

Echetlos
    Συντονιστής

@kostao Κώστα, είναι προφανές ότι έχεις περιθώρια για ωραία πράγματα στον μαραθώνιο. Αρκεί να αποφασίσεις αν σου αρέσει η απόσταση. Συγχαρητήρια!
    Είσαι πολύ τυχερός που το λάθος σου δεν σου κόστισε παραπάνω.
    Απότομο άνοιγμα στην κατηφόρα, χωρίς να δώσεις χρόνο προσαρμογής στους τετρακεφάλους, μπορεί να αποβεί κυριολεκτικά μοιραίο και να καταλήξεις να τερματίσεις περπατώντας. Είναι ένα από τα βασικότερα SOS της κλασικής.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 271 έως 285 (από 379 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.