34ος Μαραθώνιος Αθήνας 2016

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 379 συνολικά)
  • Συντάκτης
    costastsico
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όλους και απο μένα . Ειναι τέλειες και πολυ συγκινητικές οι περιγραφές όλων σας .
    Εγω ειχα και πέρσι σαν μπούσουλα το πινακακι που ανέβασε ο tazi το οποίο για την κλασσικη ειναι πιστεύω ταμάμ που λένε και οι γείτονες . Ετσι και φετος ξεκίνησα μαζί μ ενα φίλο και σκοπό να παμε για χρόνο κοντα στο 3:30 με κρυφή ελπίδα να γράψει 3 είκοσι φεύγα , καθώς στο μέγα Αλέξανδρο έγραψε 3:27. Το πρωτο πεντάρι έφυγε αέρα σύμφωνα με το πλάνο . Το δεύτερο το ίδιο και λιγο πιο τσιμπημένο . Καπου στο 15-16 σκέφτομαι οτι ίσως δεν ειναι η μέρα μου . Οι σφυγμοί μου δεν μπορούσαν με τίποτα να δικαιολογηθούν απ το ρυθμο μου. Λέω κάτι δεν παει καλα αλλα συνεχίζουμε στο πλάνο . Πέρασμα ημι κατα γράμμα με τον πίνακα . Μετα το 24-25 καθως αρχίζουν να σφίγγουν τα πόδια κανω σκέψεις του τύπου που πηγε η προπονηση, τι διάολο κανω λαθος τοσο καιρό , μηπως δεν έφαγα σωστά , μηπως έφαγα πολυ… οι σφυγμοί στο θεό .οποτε αλλάζω οθόνη στο ρολόι και δεν τους ξαναβλέπω ! Συνεχίζω κανονικά περιμένοντας να έρθει ο σταυρος μπας και ξυπνήσει το εργαλείο . Εκεί εγινε και ενα πολυ αστείο περιστατικό . Μόλις ξεπροβάλει μπροστά μας απο μακριά η γέφυρα της Αγίας Παρασκευής λέω στο φίλο μου ” άντε ρε μωρό μου εσένα περιμενουμε εδώ και 30 χιλιόμετρα “.εκεινη την ωρα συνειδητοποιώ οτι τρέχει μπροστά μας μια κοπέλα με σορτσάκι και μπουστακι η οποία μόλις μ ακούει γυρίζει και μας κοιτάει μ ενα ύφος … του τύπου ” καλα ρε φιλε ακόμα και στο μαραθωνιο καμάκι κανεις ; “. Πολυ κλάμα μιλάμε .
    Με το περνάω τις ανηφορες ξαφνικά βρίσκω δύναμη και ανάσες .Ανοιγω ρυθμο όπως ειχα σχεδιάσει όμως καταλαβαίνω οτι έχω χάσει αρκετό χρόνο στο προηγούμενο πεντάρι και μάλλον πρεπει να αφήσω τους κρυφούς στόχους στην άκρη . Μεχρι το 38-39 ειχα περίεργα μηνύματα απ το σώμα μου . Εκεί που μου έλεγε βάρα αντέχεις , ξαφνικά μου έστελνε που πας ετσι ρε Καραμήτρο .. το αρνητικό μήνυμα δεν το διάβαζα και συνέχιζα κανονικά . Απ το 39 έτρεχα χωρις να νιώθω ,ένιωθα μεθυσμένος , σαν να ειχα πάρει υπερβολική δόση απ το runners high! Άκουγα μονο την ανάσα μου και τους σφυγμούς μου μεσα στ αυτιά μου σαν να φοράω ακουστικά ! Περίεργο συναισθήμα.
    Στροφή για καλλιμαρμαρο και ουτε συγκίνηση ουτε τίποτα . Μεχρι και οι μεταλλικές ράμπες για να μπεις μεςα στο σταδιο οι οποίες ήταν ανηφορικές με ενοχλούσαν !!!τερματισμος τελικα σε 3:30 και λιγο . Ξέχασα να αναφέρω το τι μπινελίκι άκουσε ο αέρας για τη μάνα του σ όλη τη διαδρομή δε λέγεται . Σορυ για το σεντόνι αλλα ήθελα να τα πω καπου …

Echetlos
    Συντονιστής

@costastsico Συγχαρητήρια, Κώστα!

Koukouvagia
    Συμμετέχων

6ος Μαραθώνιος στην κλασικοαυθεντική διαδρομή για μένα φέτος και προσωπικό ρεκόρ!

Πολλή πίεση στο τελευταίο 10άρι που πρέπει να ήταν το δυσκολότερο που έχω τρέξει ποτέ, όχι καρδιοαναπνευστικά, αλλά γιατί έπρεπε να ξεπεράσω τον πόνο των κουρασμένων μου ποδιών, που μετά τον Σταυρό ήταν σαν τσιμεντένια βαρίδια! Αν είχε συμβεί νωρίτερα, θα είχα συμβιβαστεί και θα είχα κόψει. Αλλά όταν μέχρι τότε όλα πάνε ρολόι, δύσκολα παίρνεις την απόφαση να εγκαταλείψεις την προσπάθεια για τον στόχο σου! Ευτυχώς, είχα την τύχη από το 34 περίπου και σχεδόν ως το τέλος να συντρέξουμε με την φίλη Ζήνια που αποδείχτηκε εξαιρετική λαγός και η οποία δεν φάνηκε να ενοχλείται από τα αγκομαχητά μου! Τελικά η προσπάθεια απέδωσε, με 3:50:21 και even split (1:54:54 – 1:55:27)!

Στα highlights, πολλοί φίλοι στην διαδρομή, Κώστας και Έρη στο τελείωμα της ανηφόρας του Σταυρού, ο συντρέχτης Βασίλης στο νομισματοκοπείο, η γυναίκα μου και ο μεγάλος μου γιός στην Φειδιππίδου και λίγα μέτρα παρακάτω, ο echetlos και η υπόλοιπη ομάδα του goRUN!

Και του χρόνου, να ‘μαστε καλά!

Echetlos
    Συντονιστής

@andreas_georgilidakis Άντε ρε Ανδρέα, επιτέλους… Πολλά μπράβο, φίλε!!!

konkarien
    Συμμετέχων

Καλημέρα σας.

Συγχαρητήρια κατ’ αρχάς σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν στον Μαραθώνιο,
    καλή αποκατάσταση να έχετε και να είστε γεροί να ξανατρέξετε και του χρόνου.

Στα δικά μου τώρα.Αυτός ήταν ο 6ος μου συνεχόμενος Μαραθώνιος
    στην Κλασική Αυθεντική διαδρομή.
    Παρότι όλα κύλησαν καλά στην προετοιμασία,χωρίς δυσάρεστα και απρόοπτα και νιώθοντας καλά,
    δεν μπόρεσα να πετύχω τον στόχο που είχα για το 3:45′ που κυνηγάω από πέρυσι.

Τελικός καθαρός χρόνος 3:54′:48” και ένα λεπτό πάνω από πέρυσι

Στεναχωρήθηκα λίγο αλλά τι να κάνουμε αυτά έχει ο Μαραθώνιος κι Κλασική,οπότε να ‘μαστε καλά
    και πάμε γι’ άλλα.

Καλή σας συνέχεια

than
    Συμμετέχων

Έκτος συνεχόμενος Μαραθώνιος στην Αθήνα. Στόχος μια καλή συμμετοχή αλλά κυρίως να μην καώ εντελώς ώστε να διεκδικήσω κάτι καλό την άνοιξη του 2017 σε φλατ αγώνα.
    Δύσκολη και γεμάτη χρονιά το 2016, και κάπου τον Σεπτέμβριο με επισκέφτηκε η λαγονοκνημιαία ταινία, με αποτέλεσμα να απέχω εντελώς από το τρέξιμο για 20-25 μέρες. Όταν επέστρεψα, ήταν πλέον αργά για μεγάλα long run, οπότε κατέβηκα στον αγώνα με ελλιπή προετοιμασία. Δεν πειράζει, σκέφτηκα, το σώμα θυμάται, πάμε χαλαρά για κάτι καλύτερο από πέρσι (sub 3:42). Αυτό από μόνο του (η απομυθοποίηση δηλαδή της μαραθώνιας διαδρομής) είναι για εμένα μεγάλο κεκτημένο, παλιά με τρόμαζε.
    Το πλάνο έλεγε συντηρητικό ξεκίνημα, άνετα έως το 30 και μετά γκάζι όσο πάει. Negative split καραμπινάτο δηλαδή, κατά τη γνώμη μου και στην περίπτωσή μου μονόδρομος. Ο αγώνας κύλησε χωρίς μεγάλα προβλήματα, από τους καλύτερους αγώνες μου στην Αθήνα ever. Μια μικρή στάση για διατάσεις στο 23ο (έτρεχα με ελαφριά τσιμπηματάκια στην ταινία από το 16ο έως το 23ο) και σφάχτες μετά το 30ο που έγινε η προσπάθεια για άνοιγμα ρυθμού, αλλά δεν τα κατάφερα. Ο κόντρα αέρας μετά τη Ραφήνα με δυσκόλευε αλλά με δρόσιζε κιόλας, δεν μπορείς να τα έχεις όλα, για την Κλασσική μιλάμε άλλωστε…
    Τελικά το ρολόι έδειξε 3:40. Ακόμα και χωρίς τα προβληματάκια που ανέφερα, δύσκολα θα καταφέρω να σπάσω το 3:30 στην Αθήνα. Και πάμε τώρα στο θέμα που με καίει, γιατί με χρόνο σε 10άρι ~41 λεπτά και ημί ~1:31, όλοι μα όλοι οι υπολογιστές επίδοσης μου δίνουν μαραθώνιο κάτω από 3:20 στη χειρότερη… Είμαι τρελά αντιοικονομικός στο τρέξιμο (νομίζω 3,1 gr/min στο κατώφλι) και αυτό είναι το Α και το Ω για έναν γρήγορο μαραθώνιο. Πήρα 4 τζελάκια των 40gr, ok λίγα είναι, αλλά πόσα να πάρω πια?
    Επόμενος στόχος ένας μαραθώνιος την άνοιξη (μάλλον εξωτερικό) όπου θα κυνηγήσω το 3:20-3:30. Ίδωμεν…
    Συγχαρητήρια σε όλους, ανεξαρτήτως επίδοσης, στόχου κλπ. Και μόνο που κοπανιόμασταν καλοκαιριάτικα μέσα στον καύσωνα ώστε να είμαστε έτοιμοι το Νοέμβριο είναι τεράστια υπόθεση.
    Ένα τεράστιο ευχαριστώ στους διοργανωτές και στους εθελοντές. Ο Μαραθώνιος μας είναι ΆΨΟΓΟΣ, από όλες τις απόψεις.
    Επίσης, ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα του goRUN, που μας φιλοξενεί διαδικτυακά για να λέμε τον πόνο μας… Ευχαριστούμε για το pasta party και για την υποστήριξη από το γνωστό σημείο στη Φειδιππίδου (…μοναδικό μελανό σημείο ο κ. Τάζι που καθόταν σε καρέκλα όταν περνούσα…! – μετά είδα ότι έκανε 18 λεπτά στο απογευματινό 5άρι οπότε χαλάλι το καθισιό!)
    Και του χρόνου!
    Υ.Γ. Τον τύπο που έτρεχε με τρία μπαλάκια στα χέρια και έκανε ζογκλερικά τον είδε κανείς? Τον πέτυχα κάπου στη Νέα Μάκρη και πήγαινε και με καλό ρυθμό, ~5:30…!

Echetlos
    Συντονιστής

@thanasiskypraios Πάντως από μπροστά μας πέρασες ακμαιότατος, Θανάση. Το να πας υπομέγιστα τον αγώνα και να κάνεις 3:40, δεν είναι και λίγο πράγμα. Συγχαρητήρια!
    Όντως είναι σχετικά υψηλή η κατανάλωσή σου αλλά όχι και απαγορευτική. Π.χ. εγώ είμαι στα 3.8gr ενώ ο @Skakinen νομίζω υπερέβαινε τα 4gr την εποχή που είχε 7-8% λίπος και κλασική 3:15!

Stellarun
    Συμμετέχων

Καλησπερα παιδια.Τωρα που ηρεμησα να πω και τα δικα μου. 2ος Μαραθωνιος συνεχομενος πληρη απαγοητευση για μενα δεν τον χαρηκα καθολου και σαφως το αποτελεσμα 4ωρες 38λεπτα δεν με δικαιωνει καθοτι ειχα προετοιμαστει για 4ωρες 20λεπτα στην χειροτερη περιπτωση!! ημουν ορεξατη και ξεκουραστη γενικα ομως εντελως απροσμενα στο 18ο χλμ αρχισε η καρδια μου (ελεγχους ειχα κανει) να βαραει ΤΑΜΠΟΥΡΛΟ ΑΚΑΝΟΝΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ φορα ενοιωσα ετσι!! σταματησα στην ακρη του δρομου ζητησα βοηθεια απο ενα φιλο μου δρομεα που ετυχε να περναει εκεινη την ωρα, πηρα ανασες περπατουσα και μετα με αφησε. Ζητησα βοηθεια μετα απο συνεργειο στην ακρη του δρομου με ρωτησαν καποια πραγματα, δεν ειχα κατι σοβαρο απλα για ανεξηγητο λογο ανεβασα παλμους! χωρις ομως να πιεζομουν εκεινη την στιγμη που ετρεχα. Με ολο αυτο μανι μανι εχασα 5 λεπτα ολοκληρα! Η ουσια ειναι οτι ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ το ετρεχα με μεγαλο ΦΟΒΟ και ΑΓΧΟΣ μην εχω κατι οποτε δεν μπορουσα ουτε ταχυτητα να ανοιξω ουτε να απολαυσω τον αγωνα.Ηθελα μονο να τερματισω να τελειωνει το βασανιστηριο.Τερματισα ολα καλα στον χρονο που ανεφερα και σιγουρα δεν με αντιπροσωπευει.Απλα αυτον τον ΜΑΡΘΩΝΙΟ δεν θελω να τον θυμαμαι ειλικρινα πιο ξυνος δεν γινοταν.Αλλα οκ υπαρχουν και οι ατυχες στιγμες σε αυτα δυστυχως και τα απροβλεπτα.Απλα απαγοητευεσαι γιατι ΟΛΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ κλπ νομιζεις οτι πανε χαμενα. Το μονο θετικο ειναι λογω του οτι δεν πιεσα στον αγωνα λογω του ΦΟΒΟΥ μου νοιωθω ξεκουραστη σχετικα, καθολου πιασμενη και σαν να μην ετρεξα μαραθωνιο καθολου. Πραγμα που σημαινει οτι η προετοιμασια μου ηταν καλη.Αυτα.Εμπειρια κι αυτο κι ελπιζω πραγματικα να μην την ξαναζησω ποτε!

Echetlos
    Συντονιστής

@stellakoletti Είναι ήδη 17/11, ξέχνα το πλέον.
    Πάρε την προπόνησή σου και στόχευσε σε κάτι νέο. 😉

Stellarun
    Συμμετέχων

@Εchetlos απλα το πηρα λιγο βαρυα αλλα οκ προχωραμε μπροστα οπως ειπες!

Echetlos
    Συντονιστής

@stellakoletti Αφού ξέρεις ότι έχεις προπονηθεί κατάλληλα, γνωρίζεις τι ακριβώς συνέβη και σε κράτησε πίσω, δυνατότητα να ξανετρέξεις τον αγώνα δεν υπάρχει, τι άλλο μπορείς να κάνεις πέρα από το να κοιτάξεις μπροστά..;

big-blue
    Συμμετέχων

@than με τα λίγα που εχω δει απ´ τους χρόνους σου κ με δεδομένο το προχτεσινό 3:40 με κωλοβαρα (διατάσεις), χαλαρό πνεύμα αλλά κυρίως κόντρα αέρα, ΣΙΓΟΥΡΑ το εχεις το <3:30 στην κλασσική.
    Προφανως να πάρεις παραπάνω τζελ, εγώ παιρνω πανω από 8 + 1 μπανάνα. Και εγώ είμαι αντιοικονομικός, κάπου 3,5gr θελω (ελπίζω να εχει βελτιωθεί απ´ το 2014), αλλα τρώω, ενώ ξεσκίζομαι και στην υδατανθράκωση.
    Μόλις είδα κ τα περάσματά σου. Το 25-30 που ειναι το δυσκολότερο πεντάρι το πήγες πολύ γρήγορα νομίζω κ σου στοίχισε μετά (σε σχεση με το πως ξεκίνησες)

Alexandra
    Συμμετέχων

Τελικώς μπορεί κάποιος να μας πει γιατί στον μαραθώνιο παρουσιάζεται ό,τι δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί ποτέ πριν;
    ο ένας παρουσιάζει σφάχτη, ο άλλος ανεβάζει καρδιακούς παλμούς, τον άλλον τον πονάει ο τετρακέφαλος στο 12ο χλμ ( στο 12ο, όχι στο 35ο!)…πράγματα που δεν έχουν συμβεί ποτέ σε προπόνηση……

dimitrissss
    Συμμετέχων

Τελικώς μπορεί κάποιος να μας πει γιατί στον μαραθώνιο παρουσιάζεται ό,τι δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί ποτέ πριν;

Ίσως γιατί ο αγώνας είναι τόσο μεγάλης διάρκειας που χωράει πολλούς αστάθμητους παράγοντες και παραμέτρους. Εγώ στον πρώτο μαραθώνιο κατάλαβα ότι είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που τον επηρεάζουν που μικρή λεπτομέρεια να πάει στραβά σου ανατρέπει όλο σου τον σχεδιασμό. Ειδικά για εμάς που είμαστε πολύ αργοί σε σχέση με τους αθλητές επιδόσεων. Όσο μεγαλώνει η διάρκεια του αγώνα σου, σε συνδυασμό με το ότι πας στο όριο σου όλο αυτό το μεγάλο χρονικό διάστημα, η πιθανότητα να στραβώσει κάτι αυξάνεται γεωμετρικά.

spy
    Συμμετέχων

@Alexandra:…διότι οι περισσότεροι τρέχουν τα LR σε σχετικά flat εδαφη, ενώ ή κλασσική απαιτεί διαδρομές με παρατεταμένες ανηφόρες, ενίοτε κι ιδιαίτερα μεγάλης κλίσης, τουλάχιστον 10 χλμ … ώστε να συνηθίσει το σώμα στις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου αγωνα … τον οποίο τρέχεις σε αγωνιστικούς ρυθμούς κι όχι προπονητικούς …πράγμα που κάνει πολύ μεγάλη διαφορά!Αυτά πάντα … κατά την ταπεινή μου άποψη!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 331 έως 345 (από 379 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.