37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2019

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 219 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Elda
    Συμμετέχων

Περιεργη φαση ο καιρος, θα ελεγα πως το πιο ζορικο κομματι απο καιρικες συνθηκες ηταν τα πρωτα 10χλμ, που ευτυχως ηταν ευκολη ως διαδρομη. Μα να ξεκινας με μια ωραια συννεφια και στα 200μ ν ανοιγουν οι ουρανοι, να σε βαραει στα πλαγια η βροχη, να γινονται μουσκεμα ρουχα και παπουτσια και μετα απο 5 λεπτα να βγαζει ηλιο, ο,τι χειροτερο αυτο, να τρεχεις σα σε χαμαμ μετα, χωρια τους βρεγμενους δρομους, τη γλιστρα και τις λακουβες. Δεν ξερω αν εφταιξε αυτο αλλα στα πρωτα 10χλμ ενω πηγαινα σταθερα στο 5:35 οι παλμοι μου ηταν αρκετα ψηλα για το ρυθμο αυτο, παροτι η αισθηση ηταν καλη. Ευτυχως μετα τα 10 ηταν στεγνα, δεν ειχε βρεξει απο εκει και κατω και μεχρι τον ημι τρεχαμε ομορφα με καποιες ριπες κοντρα αερα που ομως δε με ζορισαν ιδιαιτερα, αντιθετα με δροσιζαν και μου εριχναν τους παλμους και με εκαναν να πηγαινω γρηγορα. Απο τον ημι ξαναρχισε το ψιλοβροχο αλλα δε με ενοχλουσε καθολου, ευτυχως δεν ειχε κρυο και δεν ενιωθα να κρυωνω με τα βρεγμενα ρουχα, ημουν μια χαρα. Γενικα θα ελεγα πως εμενα ο καιρος μου αρεσε, πολυ καλυτερα απο αλλες χρονιες με τη ζεστη, δε με ταλαιπωρησε, προυποθεση βεβαια να ενυδατωνεται κανεις σωστα τοσο στον αγωνα οσο και πριν απο αυτον.

kostao
    Συμμετέχων

Αν κρίνω από τους χρόνους και όσο θυμάμαι τις άλλες χρονιές μάλλον φέτος κάνατε τις καλύτερες επιδόσεις. Είτε οι καιρικές συνθήκες σας βοήθησαν είτε ( και το πιο πιθανό) το πρόγραμμα του κόουτς που μπήκε στη ζωή μας σας εξασφαλισε την αναμενόμενη απόδοση. Συγχαρητήρια σε όλους.

Στέλιος
    Συμμετέχων

Πολλα συγχαρητηρια σε ολους!! Χαρηκα που μπορεσα να βρεθω μαζι με την τρελοπαρεα ωστε να χειροκροτησουμε ολους τους γνωστους και αγνωστους 42αρηδες! 🙂

@aristidi Αριστειδη, δε μας ειδες γιατι ησουν απο την αλλη μερια του πεζοδρομιου! Παντως μια χαρα σε ειδα ζωηρο-ζωηρο !Αψογος και για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα κατι λιγοτερο, συμφωνα με αυτα που εβλεπα στο garmin connect 🙂

@etien, Παναγιωτη, χαρηκα πολυ που μπορεσα να σου κανω ενα high5! Τα σεβη μου !!! 😀

@elda, Μαρια προφανως δε με γνωρισες, αλλα δωσαμε χερακι στο 39 ! Πολλα μπραβο για τον χρονο σου! 🙂

Elda
    Συμμετέχων

Στο μεταξυ οταν τελειωσα τον αγωνα σκεφτομουν πως εκλεισα τους λογαριασμους μου με την κλασικη και δεν ξερω αν θελω να ξανατρεξω εκει (με ο,τι αυτο συνεπαγεται, καλοκαιρινη προετοιμασια που σιχαινομαι κλπ). Τωρα, μολις λιγες ωρες μετα βλεποντας το πώς ετρεξα, τις ανηφορες τις πηγα για πλακα, θα σας ανεβασω μετα τα 5αρια μου να δειτε οτι μοιαζει σα να ετρεχα φλατ μαραθωνιο, σκεφοτμαι οτι θελω να ξανατρεξω να κυνηγησω κατι καλυτερο. Κατι το βουνο που ετρεχα μετα απο το Μεγαλεκο και μεχρι τον Ιουλιο, κατι οι βαρβατες ανηφορες της παραλιακης προς Σουνιο στα LR και με κοντρα βορια πολλες φορες καθως και η διπλη αναβαση της Λ. Σαρωνιδας μια φορα την εβδομαδα το τελευταιο διμηνο (2x1640m με 110μ συνεχους ανηφορας), πιστευω πως με εκαναν τουρμπο, δεν καταλαβα τιποτα. Αν ειχα και τη φυσικη κατασταση που ειχα τον Απριλιο πιστευω θα πηγαινα ακομα καλυτερα. Θα δειξει… Προς το παρον ξεκουραση για λιγο, επομενος στοχος το 10αρι του ΣΔΥΑ, και μετα χαλαρα βαζουμε μπρος για sub 3:45 στη Σαλονικα.

Αλέξης
    Συμμετέχων

Με δεδομένο την πλήρη απουσία μου από το τρέξιμο τα τελευταία 4χρονια και 6 απο τον τελευταίο κλασσικό,με προπονήσεις που ξεκίνησαν δειλα δειλα τον Ιούνιο και με 30 35 χλμ την εβδομάδα,η αλήθεια είναι ότι είχα αμφιβολίες ακόμη και για τον τερματισμό.
    Τελικά μου βγήκε ένα αξιοπρεπές 4:29,αλλά ακόμη πιο χαρούμενος που μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες τα προηγούμενα χρόνια,τελείωσα τον αγώνα σχετικά ξεκούραστος,χωρίς κράμπες κτλ και με pb κλασσικής τρομάρα μου.
    Επομένος στόχος η Θεσσαλονίκη την άνοιξη,μα πάνω απ’ολα,χαρούμενος που επέστρεψα στο τρέξιμο μετά από τόσα χρόνια.
    Καλή αποκατάσταση σε όλους!

PanDex
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια τους σήμερα και εχτές. Πολύ δύσκολες συνθήκες σήμερα που δίνουν διπλή αξία στο αποτέλεσμα του καθενός.
    Στα δικά μου, εχτες pb με 38.36 όλα πήγαν όπως ήθελα και ίσως ακόμα καλύτερα. Τα φρέσκα πόδια αυτής της βδομάδας τελικά ήταν ανταμοιβή, παρότι φοβόμουν το αντίθετο. Χάρηκα πολύ που είδα γνωστούς από το φόρουμ .

mashine
    Συμμετέχων

Ετυχε να είμαι στην εκκίνηση το πρωί στον Μαραθώνα.Περα από 20 αθλητές στο πρώτο μπλοκ οι υπόλοιποι 80 ήταν άσχετοι!

tazi
    Συντονιστής

Μπραβο συμφορουμιτες, περίεργες συνθήκες σήμερα και από όσο διαβάζω οι περισσότεροι ανταποκριθηκαν περίφημα. Συγχαρητήρια σε όλους. Όσο γι αυτούς που δεν ευοδωθηκαν οι κόποι τους με ένα αντίστοιχο χρόνο να ξαναπούμε το γνωστό χιλιοειπωμενο αλλα πολύ σωστό σχόλιο. Καμία προετοιμασία δε πάει χαμένη, πάντα εξαργυρωνεται λίγο αργότερα. Χάρηκα πολύ που είδα φίλους, γνωστούς και νέα πρόσωπα στο 39, που χαιρέτησα φίλους στον αγώνα και που την έσπασα στον γκρινιάρη με το κουδούνι μου.

aroulio
    Συμμετέχων

Περίεργος ο καιρός Νίκο. Από τις 7:30 το πρωί δε νομίζω ότι κρύωνε κανείς στο Μαραθώνα. Μπαίνω τουαλέτα με ήλιο και βγαίνω με συννεφία. Μέχρι να πλησιάσω στο 7ο μπλοκ μου ξεκινάει μια μπόρα η οποία όμως σταμάτησε στα 5 λεπτά. Και στο καπάκι ήλιος. Προυποθέσεις για χαμάμ όπως είπε η Μαρία. Πρόσκαιρη συννεφιά πάλι στο 13ο km μου αλλά για 5 λεπτά μόνο. Από το 18ο km μόνιμη συννεφιά που κράτησε περίπου μέχρι το 34ο km. Ότι καλύτερο μου έχει συμβεί σε κλασσική. Παράλληλα όμως είχαμε κόντρα αέρα σε σρκετά από τα ανηφορικά κομμάτια, κάποιες φορές ιδιαίτερα δυνατό.

Προσωπικά όπως τα μέτρησα έχασα πάνω από 5 λίτρα ιδρώτα με αυτό τον καιρό.

Τέλος, παρά την καλή αίσθηση που μου/μας προκάλεσε η συννεφιά, φαντάζομαι ότι και σε πολλούς άλλους φίλους οι παλμογράφοι θα έδειξαν σημαντική άνοδο των παλμών τους σχετικά με τις προηγούμενες προπονήσεις.

ΥΓ Ευχαριστούμε για το super support στο 39.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Μπράβο σας… δεν έχω λόγια!!! Όλοι κάνατε κούρσα… Ακόμα και ο Ηλίας που δεν του βγήκε, έκανε τουρισμό στο 3:2+:… Μαρία για εσένα δεν έχω λόγια… Σεβασμό μόνο και ραντεβού την άνοιξη για ο,τι καλύτερο βγει!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Ο κοουτς έχει τους αντίχειρες στη μασχάλη και κορδωνεται σαν το παγώνι , πηγαινοερχομενος στο σαλόνι του σπιτιού του ακούγοντας όπερα!!! Αξιός!!!

Elda
    Συμμετέχων

Mα δειτε εδω 5αρια, αν δεν ξερεις νομιζεις πως ειναι φλατ μαραθωνιος. Τις ανηφορες τις πηγαινα βασει παλμων οι οποιοι στο μεταξυ ειχαν πεσει και ηταν πιο χαμηλοι απο το πρωτο φλατ δεκαρι, ουτε που τις καταλαβα, πραγματικα. Αν μπορουσα να παω λιγο πιο γρηγορα την κατηφορα θα ειχα το ιδανικο, αλλα για μενα ηταν η πρωτη φορα που καταφερα εστω αυτο, να τρεξω την κατηφορα (βασικα γλιστρουσα στο βρεγμενο τερεν, πιο πολυ ενιωθα να κανω πατιναζ παρα να τρεχω, δεν μπορουσα να σηκωνω καθολου τα ποδια, ο τρεχαντηρης που ετρεξε μαζι μου μερικα μετρα στην Αγ. Παρασκευη μου λεει καπως περιεργος ο βηματισμος σου, του λεω ασε τωρα το βηματισμο μου, εχω και κατι κραμπες στα δαχτυλα, μια χαρα ειμαι).
    null

Elda
    Συμμετέχων

@Kalogeridis

ραντεβού την άνοιξη για ο,τι καλύτερο βγει!

Παναγιωτη βλεπω τις προπονησεις σου και σκεφτομαι τι ωραια που θα τανε να μεναμε κοντα να τις κανουμε παρεα, θα τραβαγε ο ενας τον αλλον και θα τις απογειωναμε, το μοναχικο κοπανημα οπως και να το κανεις δεν ειναι ο,τι το καλυτερο. Εμενα με βοηθησε μεν το να προπονουμαι με ομαδα αυτο το καλοκαιρι, αλλα κακα τα ψεματα, σαν το προγραμμα του κοουτς δεν ειναι κανενα.

tazi
    Συντονιστής

@elda Μαρία παουερ, όλα ίσωμα!!
    Τελικά η τακτική με τους παλμούς είναι η καλύτερη.

tazi
    Συντονιστής

Εγώ σήμερα απολαμβάνω ένα ωραιότατο DOMS και πολύ το χαιρομαι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 219 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.