4ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος ΞΑΝΘΗ 26/11/2017

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

Καλησπέρα κι από εμένα! Συγχαρητήρια Γιάννη και Σωτήρη αλλά και στους πολλούς Καβαλιώτες που είδα και πραγματικά έσπασαν τα κοντέρ!

Στα δικά μου τώρα.. χτες το απόγευμα είχα διαιτησία (βοηθός) σε λασπωμένο γήπεδο και γύρισα σπίτι κουρασμένος και με υποψία κρυώματος (βήχα και ίσως πυρετό). θορυβήθηκα αρκετά κι έτσι το πρωί παρότι καλύτερα, καθώς πήγαινα στην Ξάνθη και μετά από συζήτηση στο αυτοκίνητο, αποφασίσαμε με ένα συντρέχτη να πάμε παρέα για 1:55.

Έκανα μικρό ζέσταμα και..Ξεκινήσαμε τον αγώνα λίγο πιο αργά αλλά γρήγορα πιάσαμε τον επιθυμητό ρυθμό και μάλιστα κόλλησαν μαζί μας και ο Φίλιππας (του φόρουμ ντε!) με αρχικό στόχο το 2ωρο και ένας ακόμα Καβαλιώτης. Έκανα το λαγό ως το 15 περίπου αλλά ένιωθα αρκετά καλά κι αποφάσισα να συνεχίσω πηγαίνοντας με την αίσθηση, αφήνοντας το 5:30 κατά μέρος. Τα ανηφορικά χιλιόμετρα βγήκαν λίγο πιο αργά, οι ευθείες και τα τελευταία χιλιόμετρα αρκετά πιο γρήγορα κι έτσι έφτασα να πηγαίνω στο τέλος με 4:40 χωρίς ενέργεια.. τελικός χρόνος (ρολογιού) 1:55:02, χάνοντας στο τσακ το sub1:55! Δεν πειράζει όμως, θα έχω περισσότερα περιθώρια βελτίωσης για το επόμενο 😛

ενεργειακά τώρα, πέραν των 2 χθεσινών πιάτων μακαρόνια που κατέβασα, πήρα μόνο ένα τζελ στο 10ο χιλιόμετρο (είχα καιρό να δοκιμάσω και το φοβήθηκα) και λίγη coca cola στο 18ο από τους εθελοντές κι εντόπισα ένα ενεργειακό κενό στα χιλιόμετρα 15-18, ενώ και προς το τέλος δεν είχα τη ζωντάνια που θα ήθελα. αναμφίβολα έπαιξε το ρόλο της η κούραση μέσα στην εβδομάδα αλλά κι ένα έξτρα τζελ σίγουρα θα βοηθούσε.

μετά τον αγώνα είμαι αρκετά πιασμένος και κουρασμένος, άυριο ελπίζω καλύτερα. εις άλλα με υγεία!

Echetlos
    Συντονιστής

@tzatzikis90 Τάσο, ωραίος! Έτσι, με υπομονή και θα επιστρέψεις γρήγορα στο κανονικό σου επίπεδο.

@ichasone Συγχαρητήρια για το ΡΒ!

@sotiris_diamantopoulos Δεν ξέρω πολλούς που στον πρώτο τους ημί έκαναν τέτοια επίδοση… Πας για ωραία πράγματα, Σωτήρη!

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@tzatzikis90 συγχαρητήρια και σε σένα, 1.55 με βήχα και αγώνα την προηγούμενη μέρα δεν είναι καθόλου μα καθόλου άσχημα. Αρκετοί μάλλον στη θέση σου δεν θα έτρεχαν καν.
    @echetlos να δούμε Νίκο τι θα μας βγάλει η επόμενη τρεξιματική χρονιά, η 1η πήγε καλά. Ελπίζω να έχω περιθώρια βελτίωσης μέχρι το πλατώ.

By the way, τελικά πιο κοντά στην εκτίμηση του χρόνου μου έπεσε ο McMillan και όχι το runalyze. Τις προεκτάσεις αυτού θα περιγράψω στο άλλο thread που συζητούσαμε το pace ημιμαραθωνίου.

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων
    tzatzikis90
    Συμμετέχων

Σωτήρη τρέχω 4 χρόνια περίπου «γεμἀτα» χιλιόμετρα κι έχω πάρει μέρος σε πολλούς αγώνες. Ξεκίνησα από τα χαμηλά (περίπου στο επίπεδο που είμαι τώρα) και αργά και σταθερά ανέβηκα αρκετά, σε σημείο να κάνω αρκετά καλούς χρόνους για μένα. Από εκεί και πέρα τελευταία για διάφορους λόγους έμεινα και πάλι πίσω όμως το σώμα γνωρίζει την απόσταση, θυμάται τις ταχύτητες ως ένα βαθμό και επειδή με είδα πως ήμουν το Σάββατο θα έλεγα πως η επίδοση (αργή και πάλι) βγήκε εξαιτίας της εμπειρίας μου περισσότερο και τίποτα άλλο. Αν ήταν ο πρώτος μου ημιμαραθώνιος, πιθανότατα να μην είχα τερματίσει καν στην κατάσταση που είμαι. Τέλος καλό όμως, συνεχίζουμε!

Συγχαρητήρια και πάλι για το δυνατό σου χρόνο!

Σ ευχαριστώ Νίκο! ξαναμπαίνουμε σιγά σιγά!

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Μπράβο Σωτήρη, τώρα τα είδα τα reports.
    Αρα μια χαρά σου βγήκε ενεργειακά!!!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Μπράβο Γιάννη για το σπάσιμο του 2ωρου. Τρώγοντας έρχεται η όρεξη…
    Μπράβο Τάσο για την επιστροφή στη δράση… άντε και σε χρόνους ανταξιους των δυνατοτήτων σου…
    Σωτήρη το γονατισες! Μπράβο! Εν τω μεταξύ σου έχω διάγνωσει μια hardcore αριθμολαγνεια, όμοια με.Αυτή που πάσχω και εγώ! Η διαφορά μας όμως είναι ότι εσύ το ψάχνεις πληρεστατα και με τη δουλειά που ρίχνεις μαζεύεις πολλούς καρπούς. Άξιος._
    Όσον αφορά τον χλμ όγκο που γράφεις, θα σε προβλημάτισω λίγο λέγοντας σου ότι με.λιγότερα χλμ βγάζω μαραθώνιο. Οπότε για τις ενοχλήσεις σε υποστηρικους μύες ίσως να πρέπει σιγά σιγά να πρέπει να βάλεις λίγη ενδυνάμωση . Θα έχει και αυτή έξτρα πεδία αριθμών να βγάλεις τα γούστα σου!!! Respect.

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@kalogeridis να ‘σαι καλά! Με προβλημάτισες όντως. Φαντάζομαι όμως ότι οι αντοχές και η δύναμη του καθενός παίζουν το ρόλο τους. Θεωρώ το σώμα μου αρκετά αδύναμο μυικά (ξεκίνησα να γυμνάζομαι μαζί με το τρέξιμο) και μάλλον άμαθο ακόμα στο κοπάνημα του τρεξίματος, οπότε οποιαδήποτε υπερβολή άνετα με οδηγεί σε τραυματισμό. Thanks για τη συμβουλή για ενδυνάμωση πάντως. Το έχω υπόψη και μέχρι τώρα θεωρούσα ότι γυμνάζομαι αρκετά, τώρα όμως τα δεδομένα αλλάζουν.
    Δεν θα έλεγα ότι είμαι ακριβώς αριθμολάγνος, αλλά μάλλον ψείρας. Έχω την τάση να εμβαθύνω πολύ όταν παθιάζομαι με κάτι (παίζει να κάνω το πιο καλό rib eye steak και καφέ φίλτρου στην περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης). Με πιάνει επίσης και το ερευνητικό-πειραματικό μου δαιμόνιο και κάπως έτσι ενώ τρέχω τον ημιμαραθώνιο σκέφτομαι τα παραπροϊόντα της κούρασης, το πώς μεταβάλλονται ανάμεσα στους 172 και 178 παλμούς, και αν έχω περισσότερη ένταση διαθέσιμη να δώσω στο τέλος του αγώνα σε σχέση με τον τελευταίο μου αγώνα των 10χλμ (όντως είχα).

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.