Alphafly ή Vaporfly Next 2;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@manoschania Αύριο ή μεθαύριο, θα έχω φωτογραφίες και θα σου στείλω.

Μάνος Χανιά
    Συμμετέχων

Μια χαρά , ευχαριστώ .

Echetlos
    Συντονιστής

@tse89 Εσύ είσαι 28 ετών, δεν έχεις ανάγκη από μαγικούς ζωμούς…

Vslis
    Συμμετέχων

@echetlos αν όντως ειναι τα alphafly σε καλή κατάσταση , δηλώνω παρών..

Μάνος Χανιά
    Συμμετέχων

Ελπίζω να μην άλλαξε γνώμη 😂

Echetlos
    Συντονιστής

Α ναι, το είχα ξεχάσει και μάλλον κι αυτός…
    Κάτσε να ρωτήσω.

Μάνος Χανιά
    Συμμετέχων

Τέλεια τα παπούτσια ,σου αυξάνουν πολύ το μήκος του διασκελισμού .

Vslis
    Συμμετέχων

@manoschania καλοφόρετα. Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

Babinovski01
    Συμμετέχων

Υπάρχει και σχετικό βίντεο στο YouTube για αυτό που λες και μάλιστα σε σύγκριση με τα vaporfly πάνω σε διάδρομο.Στο χιλιομετρο αν θυμάμαι καλά είναι 100 βήματα λιγότερα τα alfa σε σχέση με το vapor.

Andy
    Συμμετέχων

Τελικά προτίμησα τα Vaporfly Next2. Ήταν πολύ δελεαστική η τιμή τους (185 με το εκπτωτικό) για να αντισταθώ.
    Πρώτη στον στίβο σήμερα και ξέχασα να κλείσω το στόμα όπως πρότεινε ο @echetlos και έφαγα μερικές μύγες!!!
    Πέρα από την πλάκα ετοιμάζομαι για έναν φιλικό “αγώνα” στον στίβο την επόμενη Κυριακή (3 φίλοι θα τρέξουμε). Σήμερα ήταν το τεστ των 6 χιλιομέτρων σε ρυθμό αγώνα 10k.
    4:05 έπρεπε να το πάω, 3:54 μου βγήκε το 6αρι έσπασα και το PR μου στα 5k (19:34) και νιώθω και τα πόδια ξεκούραστα.
    Πολύ πολύ θετικές εντυπώσεις, ανυπομονώ να δω πως θα πάω και στο δεκάρι.
    Το upper του Vaporfly2 , είναι αρκετά άνετο. Έχω στενό σχετικά πόδι και χρειάστηκε να σφίξω αρκετά τα κορδόνια. Καμία ενόχληση πάραυτα και πολύ καλή εφαρμογή.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Andy.
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@andreas_dimitrakopoulos σίγουρα έχεις βελτιωθεί πολύ!!! αποκλείεται το Next% να σου “έδωσε” -11 sec/km στο 6ρι από μόνο του.
    Προσωπικά για αποστάσεις <= 10Κ ίσως με το eSpeed (ή κάποιο αντίστοιχο παπούτσι) να είμαι πιο γρήγορος απ’ ότι με το Next. Γιατί με αφήνει να “ρολαρώ”, με γρήγορο cadence, και όχι να “χοροπηδάω” με μεγαλύτερο stride length, αλλά μικρότερο cadence. Και έχω την εντύπωση (δεν το έχω φορέσει ακόμα) ότι το AF είναι ακόμα πιο “χοροπηδηχτό”!

Για Μαραθώνιο αλλάζουν τα πράγματα…

Andy
    Συμμετέχων

Ναι @aristidi σίγουρα έχω ανέβει, πάραυτα την προηγούμενη Παρασκευή “πάλευα” κυριολεκτικά να κάνω 3 διχίλιαρα στο 4¨00 και σήμερα έβγαλα το 6άρι λίγο πιο γρήγορα. Σίγουρα αποδίδει το πρόγραμμα, όμως τα πόδια μου είναι πραγματικά ξεκούραστα, κάτι που δεν συνέβη στις προηγούμενες προπονήσεις.
    Παρεπιπτόντως με e-speed έτρεχα τα δύσκολα κομμάτια στον στίβο και ειλικρινά η αίσθηση ΜΕΤΑ την προπόνηση είναι πολύ καλύτερη. Νιώθω πολύ καλά, λιγότερο χτυπημένος. Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

TAKISSS
    Συμμετέχων

Προσωπικά με τα VF κάνω τέμπο 10″/χλμ πιο κάτω. Τεμπο 8χλμ εναλλάξ μια εβδομάδα κάνω 4:25 με τα turbo2 και την αλλη βδομάδα 4:15 με VF.

TAKISSS
    Συμμετέχων

Επίσης την τετάρτη 10Χ600 στο 4:10 με kinvara 10. Σημερα 3Χ2000 στο 4:10 με VF. Οπως λέει και ο Echetlos, “κλέβεις με τα VF”

Echetlos
    Συντονιστής

@aristidi Αριστείδη, η ταχύτητα είναι το γινόμενο του διασκελισμού με τον αριθμό βημάτων.
    Πώς ξέρεις ότι η αύξηση του δευτέρου σε κάνει γρηγορότερο απ’ όσο η αύξηση του πρώτου;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.