Τζελάκια. Μεγάλη Ιστορία.

Αυτό το θέμα περιέχει 138 απαντήσεις, έχει 37 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Elda 3 μέρες, 9 ώρες πριν.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 136 έως 139 (από 139 συνολικά)
  • Συντάκτης

harris_vak
    Δρομέας

Το ίδιο θα εφαρμόσω και γω. Ένα τζελάκι πριν την έναρξη, μετά απο το 5χλμ και ανα 5 GU. Στο 20χλμ και στο 30χλμ θα πάρω GU Roctane. Saltsticks απο το 7,5χλμ και ανά 5χλμ.

aroulio
    Δρομέας

Και δωσ’ του εκεί που βρίσκεται,
    λίγη απ’ την άσπρη σκόνη……

🙂

nikpap
    Δρομέας

gel with Vitargo ,αν τα εχει δοκιμασει καποιος φιλος ας μας πει τη γνωμη του

Elda
    Δρομέας

Λοιπον, να γραψω την τροφοδοσια μου με Maurten για το μαραθωνιο της Θεσσαλονικης. Δοκιμασα την ασπρη σκονη την παραμονη ωστε να παρω 80 εξτρα γρ υδατανθρακων, αλλα και ως τεστ για τον αγωνα. Χαλι μαυρο, κοινως μπλιαχ. Σκετο ζαχαρονερο, δεν πινοταν με τιποτα, 2 ωρες εκανα να το κατεβασω. Δε με ενοχλησε καθολου ομως, γενικα ειμαι γερο στομαχι κ δε μ ενοχλει τιποτα οποτε λεω δε βαριεσαι θα το παρω κ σρον αγωνα.

Κυριακη πρωι με παει ο συζυγος στην Πελλα κ ξεκιναω απο τις 6.30 να πινω την αηδια. Δεν εχω καταληξει ακομα στο ποτε θα παρω τα τζελ γιατι δεν ξερω ποτε θα τελειωσει το μαρτυριο στο μπουκαλι. Τελος παντων ξεκιναω τον αγωνα στις 8 κι εχω ακομα το 1/3 περιπου με το οποιο τρεχω μαζι και το πινω μεχρι το 5 περιπου (παλι σχεδον 2 ωρες εκανα) οποτε παιρνω τα τζελ maurten ως εξης: 7.5, 12.5, 17.5, 22.5, 27.5 και στο 32.5 high 5 με καφεινη. Saltsticks 5 15 25 35.

Συμπερασμα: τα τζελακια εχουν τελεια γευση, μπορει να ειναι ημιστερεα αλλα ανοιγουν πανευκολα και γλιστρανε κατευθειαν στο στομα, πολυ ευκολα στη χρηση και νοστιμα. Δεν ερεθιζουν το στομαχι, πρωτη φορα μπορουσα να πινω νερο μεχρι το 40 χωρις να νιωθω σρομαχι πλυντηριο. Η σκονη αηδια αλλα τα 80 γρ υδατανθρακες θεωρω οτι επαιξαν ρολο στο οτι ενιωθα τοσο γεματη ενεργειακα σε ολη τη διαρκεια του αγωνα. Πιστευω πως ενα 20ευρο μια φορα το χρονο το αξιζουν.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 136 έως 139 (από 139 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.