Τζελάκια. Μεγάλη Ιστορία.

Αυτό το θέμα περιέχει 138 απαντήσεις, έχει 37 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Elda 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 139 συνολικά)
  • Συντάκτης

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Καλημέρα παιδιά,
    μια γρήγορη ερώτηση για οποίον ξέρει: πόσο νερό πίνουμε με τα high 5 energy gel των 40 γραμμαρίων;

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@skull Γιώργο τσέκαρε λίγο αν είναι των 92 θερμίδων. Αν ναι, τότε σύμφωνα με τον fellrnr θέλεις 122ml νερού για να γίνει ισοτονικό http://fellrnr.com/wiki/Comparison_of_Energy_Gels

Γιώργος Κ
    Δρομέας

εδώ λέει 952 kj ή 224 kcal

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Αν και το λύσαμε τηλεφωνικά το θέμα, τα γράφω κι εδώ. Οι 224 θερμίδες αντιστοιχούν στα 100γρ, οπότε στα 40γρ της συσκευασίας αντιστοιχούν όντως περίπου 90 θερμίδες. Αν εμπιστευόμαστε την ανάλυση του fellrnr που βασίζεται στις ποσότητες φρουκτόζης, μαλτοδεξτρόζης και γλυκόζης που υπάρχει σε κάθε gel (και της ποσότητας νερού που χρειάζεται ο κάθε τύπος υδατάνθρακα για να γίνει ισοτονικός), τότε όντως χρειάζονται αυτά τα 122ml νερού.

Αν κάποιος έχει κάτι άλλο υπόψη, ας μιλήσει τώρα ή ας σωπάσει για πάντα :p

harris_vak
    Δρομέας

Για τα gu ποια η γνώμη σας; μεχρι στιγμής σε όλους τους αγωνες καταναλωνα τα high5. Σημερα χρησιμοποίησα στην προπόνηση ενα gu με αμινοξεα 55mg Sodium, 35mg Potassium. Αυτα θα χρησιμοποιήσω στον ερχομενο μαραθωνιο Μέγα Αλέξανδρο ανα 5 χλμ και ενα roctane στη μέση του αγώνα.

Elda
    Δρομέας

Tα gu ειναι πιο παχυρευστα απο τα high 5 και απαιτουν περισσοτερο νερο, για το λογο αυτο προτιμω τα high 5, καταπινονται πιο ευκολα πανω σε αγωνα, τα δε isogel ακομα πιο ευκολα και δεν απαιτουν νερο, αλλα με δυσκολευουν στο ανοιγμα. Οι ηλεκτρολυτες που εχουν τα gu δε μ ενδιαφερουν εφοσον παιρνω saltsticks.

big-blue
    Δρομέας

Το βασικό στα τζελάκια είναι οι υδατάνθρακες.
    Ηλεκτρολυτες θα παίρνεις ξεχωριστά, δε φτάνουν αυτοί των τζελ.

Σωτήρη ωραίο άρθρο, που τα σκαλίζεις:) Δεν έχει τα δικά μου, τα energy up

karakatsanisg
    Δρομέας

Για ημιμαραθώνιο στο 1.40 πόσα να πάρω;

Echetlos
    Συντονιστής

@karakatsanisg7 Κανονικά δεν χρειάζεσαι κανένα.
    Αρκεί και περισσεύει το γλυκογόνο σου, εκτός αν είσαι υπερβολικά ενεργοβόρος ή ο αγώνας έχει μεγάλες ανηφόρες.
    Καλού κακού, πάρε ένα στο 10ο χλμ.

Echetlos
    Συντονιστής

Τα Maurten όντως δεν απαιτούν καθόλου νερό;

harris_vak
    Δρομέας

Tα έχεις δοκιμάσει τα Maurten;Τελευταία άκουσα καλά λόγια.

geomaz
    Δρομέας

Τα Maurten τα δοκιμασα και μου αρεσαν. Εχω ενα θεμα με τα τζελακια,που ειναι παχυρευστα και γλυκα. Τα συγκεκριμενα μου αρεσαν και θυμιζουν ζελε οχι ρευστο.Τωρα ως προς την αποδοση δεν ειμαι σε θεση να πω αν ειναι καλυτερα η οχι απο τα hammer πχ

Echetlos
    Συντονιστής

Το 70% να ισχύει απ’ όσα ισχυρίζεται η εταιρεία, τότε το προιόν είναι πολύ μπροστά από τα υπόλοιπα.

Elda
    Δρομέας

3.50 ευρω το τζελακι για 25γρ υδατανθρακα??? Ασε που ο ζελες που δε μου αρεσει καθολου ως υφη, δεν ξερω πώς θα ειναι το τζελακι βεβαια. Και τι στην ευχη κανουν παραπανω, εγω δεν καταλαβα απο την περιγραφη τους, οποιος εχει καταλαβει ας μας πει.

KostasVer
    Δρομέας

Τη Maurten την χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρονο (λιγο πριν ερθει Ελλαδα)
    Σε εγωνες δρομου μου είναι αδυνατον να συνηθησω το τζελακι της.Πολυ παχυρευστο.Αντιθετως ένα διαλλυμα 320 με 500ml νερο είναι ο,τι πρεπει για να σε επαναφερει ακομη και μετα από πολλα χλμ!
    Στο βουνο βεβαια τα πραγματα είναι διαφορετικα!Με 1 τζελακι στη Πετροστρουγκα και ένα διαλλυμα από Οροπεδιο μεχρι Πριονια ενιωθα ότι τοτε ξεκιναγα στον Ενιπεα.
    Συμφωνω με Elda ότι δρομικα βολευει τζελακι με νερο για ευκολοτερη καταναλωση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 139 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.