Τζελάκια. Μεγάλη Ιστορία.

Αυτό το θέμα περιέχει 138 απαντήσεις, έχει 37 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Elda 3 μέρες, 9 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 139 συνολικά)
  • Συντάκτης

Echetlos
    Συντονιστής

@elda Βάσει όσων ισχυρίζεται η εταιρεία, Μαρία:
    Δεν απαιτείται καθόλου νερό.
    Απορροφούνται και τα 25γρ υδατάνθρακα, ενώ στα υπόλοιπα περίπου το 60%. Πολύ σημαντικό.
    Η υδρογέλη έχει τέτοια σύνθεση, ώστε να περνάει πολύ πιο γρήγορα από το στομάχι στο έντερο και να αποφεύγονται οι όποιες διαταραχές.

Γιάννης Μπ.
    Δρομέας

Δεν απαιτείται καθόλου νερό.
    Απορροφούνται και τα 25γρ υδατάνθρακα, ενώ στα υπόλοιπα περίπου το 60%. Πολύ σημαντικό.

@echetlos.. Νίκο, έχω διαβάσει την σελίδα τους αλλά δεν μπόρεσα να βρω αυτά που αναφέρεις.. Προφανώς τα έχουν με τέτοιο τρόπο που δεν το κατάλαβα? 🙁

Echetlos
    Συντονιστής

@johnb Μίλησα με τον υπεύθυνο στην έκθεση κι επειδή μου έκανε εντύπωση το προϊόν, το έψαξα και λίγο παραπάνω.
    Απ’ ό,τι διάβασα, αναμένονται και τα πρώτα εργαστηριακά αποτελέσματα σχετικά με όσα ισχυρίζεται η εταιρεία.

Γιάννης Μπ.
    Δρομέας

το έψαξα και λίγο παραπάνω.

@echetlos, οπότε μπορείς να μου πεις αν το παρακάτω είναι καλό?? σε αυτό βασίζονται και λένε ότι απορροφούνται και τα 25γρ ?

Carbohydrates 25 g – of which sugar 25 g

δεν το έχω δει σε άλλα gel …. και αυτά που παίρνω έχουν 29,2 – 10,9 !!!

Echetlos
    Συντονιστής

Με μπέρδεψες, Γιάννη…
    Ποιο “παρακάτω”;

Elda
    Δρομέας

Eννοει οτι στα maurten στα 25 γρ υδατανθρακων που περιεχουν, ειναι και τα 25 σακχαρα, ενω στο gel που χρησιμοποιει στα 29 γρ υδαταν. μονο τα 10,9 ειναι σακχαρα. Στα high 5 που κοιταξα η αναλογια ειναι 23-2.7. Αυτο ρωταει κατα ποσο ειναι αυτο που κανει τη διαφορα.

Echetlos
    Συντονιστής

Ααααα…
    Δεν ξέρω γιατί το αναφέρει γενικώς ως σάκχαρα, στην πραγματικότητα είναι γλυκόζη (μαλτοδεξτρίνη) και φρουκτόζη.

big-blue
    Δρομέας

Νίκο νομίζω πως το τραβάνε λίγο με το 60% απορρόφησης, μόνο. Εγώ πίνω πολύ νερό, κάπου >800ml/10K (45’), φουλ ενυδατωμένο είναι το στομάχι, γιατί να μην απορροφηθούν. Ασε που αν είναι λίγα τα 25γρ κ αν δεν απορροφούνται όλα κ με την κατανάλωση που έχω, θα βάραγα τοίχο κάθε χρόνο, πράγμα που ίσως έπαθα μόνο την πρώτη χρονιά, που ήμουν εντελώς χύμα (όπως το βλέπω τώρα:))

Σάκχαρα είναι όλοι οι υδατανθρακες, sugar εννοούν τη σουκρόζη ή σακχαρόζη νομίζω, δηλαδή απλούς υδατανθρακες ή μονοσακχαρίτες. Εμείς δε θέλουμε μόνο αυτούς γιατί απορροφούνται αμέσως κ δεν έχουν διάρκεια. Κάτι σαν το boost που μου δίνει η Coca Cola στο 32, μόνο για 1χλμ όμως:(
    Είχε γράψει ένα άρθρο ο Νίκος για τη μαλτοδεξτρίνη (πολυσακχαρίτης)

Echetlos
    Συντονιστής

Ηλία, απ’ όσο έχω διαβάσει, σε ένα 25άρι gel περίπου 15γρ είναι αυτά που τελικά απορροφούνται. Δεν είναι η Maurten που το λέει για τον ανταγωνισμό, θέλω να πω.
    Σχετικά με το είδος των υδατανθράκων, αυτό λέω κι εγώ. Είναι αυτογκόλ που αναφέρουν απλά sugars ενώ έχουν και πολυσακχαρίτη.

>800ml/45′??? Θεωρητικά, αυτό είναι το ανώτατο όριο ανά ώρα. Τι στομάχι έχεις, ρε φίλε…

Γιάννης Μπ.
    Δρομέας

Eννοει οτι στα maurten στα 25 γρ υδατανθρακων που περιεχουν, ειναι και τα 25 σακχαρα,

Ακριβώς @elda, Ευχαριστώ.. 🙂

Εγώ παίρνω της Torq.. Και τελευταία τα Summer Shandy

sifounas
    Δρομέας

Κάποιος που έχει δοκιμάσει τα Maurten, μπορεί να δώσει περισσότερες οδηγίες τροφοδοσίας για Μαραθώνιο; π.χ. πόσα τζελάκια και ανά πόση ώρα – carbo loading πριν την κούρσα με την σκόνη κτλ
    Με ενδιαφέρει αρκετά, καθώς έχω θέμα με ανακάτεμα στο στομάχι με τα υπόλοιπα τζελ και λέω να τα δοκιμάσω πριν την Θεσσαλονίκη (έχω περιθώριο πιστεύω για ψιλοασφαλή συμπεράσματα) για να μην βγάλω κοτζάμ μαραθώνιο με μπανάνες και φυστίκια 😛

big-blue
    Δρομέας

Νικ, ναι, 4 σταθμοί/10Κ. Παίρνω το μπουκαλάκι, χύνω το μισό, πίνω το άλλο μισό σχεδόν. Πλέον τα δεκάρια μου είναι σε περίπου 45’:) Αν δεν πέσουν τα κιλά όμως, θα παραμείνουν τόσο…
    Άκου για το στομάχι: στο 32,5 ή στο 35: τζελάκι, μπανάνα (οκ, ενα κομμάτι), κόκα κολα, νερό, κ μπορεί Saltstick:) Κ μετά γκρινιάζω πως χάνω χρόνο στους σταθμούς.
    Αν έχω τζελάκι με καφεΐνη, παραλείπω κάτι απ´ τα υπόλοιπα, γιατί είναι πολύ παχύρευστο κ δεν τα γουστάρω γευστικά.
    Πόσο μακριά μου φαίνονται όλα αυτά…

Echetlos
    Συντονιστής

@asimos Τα Maurten είναι πολύ παχύρευστα, η διαδικασία λήψης είναι κάτι μεταξύ κατάποσης και μασήματος.
    Πήρα ένα σε ημί, κυρίως από περιέργεια. Το καλό είναι ότι η πυκνότητά του δεν το αφήνει να χυθεί από την συσκευασία, αν δεν προσέξεις. Ούτως ή άλλως, δεν μπορείς να το καταπιείς με τη μία. Αφήνει μια ζαχαρώδη γεύση, η οποία είναι μάλλον ουδέτερη. Πίνοντας νερό μετά από λίγο, έφυγε εντελώς.

Αν δεχθούμε ότι ισχύει ο ισχυρισμός της εταιρείας για απορρόφηση έως και 100gr υδατάνθρακα ανά ώρα (εξωφρενικό νούμερα μέχρι πρότινος), χωρίς στομαχικές διαταραχές μάλιστα, κάνε τους υπολογισμούς για την σχετική τροφοδοσία σου. Παρ’ όλα αυτά θεωρώ υπερβολική την τόσο μεγάλη κατανάλωση. Αν επίσης ισχύει ότι φτάνουν και τα 25γρ στο έντερο, με 3 Maurten είναι σα να παίρνεις 5 από τα άλλα.
    Σχετικά με το drink mix, το παίρνεις την προηγούμερνη ημέρα ως μέρος της υδατανθράκωσής σου.

Aquarunner
    Δρομέας

Καλησπέρα συντρεχτες!
    Σκέφτομαι να εφαρμόσω πλάνο τροφοδοσίας με τα gu Roctane ένα πριν την εκκίνηση και κάθε 5χλμ για μαραθώνιο.
    Τα συγκεκριμένα έχουν από 125 έως 180mg
    αλάτι ανάλογα την γεύση.
    Γνωρίζετε αν μπορώ να παίρνω στους ενδιάμεσους σταθμούς saltstick
    ή είναι αρκετό να με καλύψουν οι ηλεκτρολύτες από το gel;;;

Elda
    Δρομέας

@h2opolo ως προς το νατριο μπορει να σε καλυψουν τα roctane, αλλα χρειαζεσαι αναπληρωση και των υπολοιπων ηλεκτρολυτων που θα χασεις οπως καλιο, ασβεστιο και μαγνησιο (προσοχη σε κραμπες). Δεμ ξερω αν τα roctane περιεχουν κι αλλους ηλεκτρολυτες, αν οχι θα πρεπει να παρεις και saltsticks. Τωρα για το συνδυασμο ηλεκτρολυτων απο τζελακι συν ηλεκτρολυτες απο τα saltsticks αν θα εχεις προβλημα σε στομαχι δεν ξερω να σου πω, εγω προτιμω σκετους υδατανθρακες απο τα τζελακια και σκετους ηλεκτρολυτες απο τα χαπακια. Παντως μονο η αναπληρωση νατριου δε θα σε καλυψει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 139 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.