Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Διαδρομές & Στάδια / Χρειάζεται ενα refresh η διαδρομή του ήμι-μαραθώνιου Αθήνας ;

Χρειάζεται ενα refresh η διαδρομή του ήμι-μαραθώνιου Αθήνας ;

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Periklis
    Συμμετέχων

Γεια σας! Ίσως φανεί χαζό το θέμα που θίγω, διότι πιθανόν να μη γνωρίζω καλά το τι ισχύει με αυτά, απλά θα ήθελα και τη γνώμη σας σχετικά με το γιατί η διαδρομή του ήμι-μαραθώνιου Αθήνας δεν αλλάζει και μένει ίδια, μονότονη και βαρετή.
    Στον Αυθεντικό Μαραθώνιο είναι συγκεκριμένη διότι έχει τη σημασία της, την ιστορία της. Δεν θα ήταν ωραίο ο ημι-Μαραθώνιος να αλλάζει η να έχει πχ 2-3 διαφορετικές διαδρομές και κάθε χρονο να οριζόταν μια, διαφορετική απο τη προηγούμενη ώστε να μην είναι μονότονο καθε φορά το ίδιο πράγμα;
    H Αθήνα έχει κι άλλες περιοχές που μπορεί να αναδείξει με διαδρομές.
    Συμφωνείται; Η μήπως υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο δεν αλλάζει; Kαθώς φαντάζομαι δεν είμαι ο πρώτος εξυπνάκιας που το σκέφτηκε αυτό η τον προβλημάτισε! 😀

Echetlos
    Συντονιστής

Κατ’ αρχάς, ο ημί της Αθήνας πρέπει να είναι… στον Δήμο Αθηναίων.
    Χρειάζεται οπωσδήποτε μεγάλες οδούς, κυρίως σε πλάτος, οπότε είναι επιβεβλημένη η χρήση συγκεκριμένων δρόμων.
    Επίσης, μην ξεχνάμε ότι είναι και άλλοι παράλληλοι αγώνες που κινούνται σε άλλες διαδρομές.
    Το κυριότερο όμως είναι ότι η χάραξη μιας διαπιστευμένης διαδρομής 21Κ είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και δεν μπορεί ν’ αλλάζει κάθε τρεις και λίγο. Γνωρίζοντας αρκετά πράγματα εκ των έσω, σε διαβεβαιώ ότι ο αγώνας αυτός είναι ένα πολύ μεγάλο εγχείρημα οργανωτικά και άπαξ και κατάφερες να το στήσεις, δεν το πειράζεις.

Periklis
    Συμμετέχων

Kατάλαβα. Ισως ηταν αστοχο το θέμα που έθιξα. Μου ακουγεται λογικό αυτό που λέτε και είναι πράγματι δυσκολο οργανωτικά φαντάζομαι όλο αυτό να στηθεί. Απλά θα ήταν πολύ όμορφο ίσως να υπάρχουν αγώνες τέτοιων αποστάσεων μεγάλων και σε άλλες περιοχές. Υπάρχουν νομίζω, προσφατα έγινε ενας στη Ποσειδώνος (παραλιακά) και ειχε συμμετοχή από κόσμο αλλα όχι τόσο μεγάλη όσο αυτή στον ημι-Μαραθώνιο. Σε αυτό βέβαια φταίει και η προβολή που γινεται σε κάθε αγώνα σωστα;

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.