Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Αγορά παπουτσιών για Newbie

Αγορά παπουτσιών για Newbie

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Vangelis11
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σας. Αν και δεν είμαι νέος στον αθλητισμό καθώς έπαιζα παλιότερα ποδόσφαιρο , είμαι άσχετος στην επιλογή παπουτσιών αποκλειστικά για τρέξιμο. Έχω αρχίσει το τρέξιμο μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα αποχής – σχεδόν χρόνο , επειδή είχα κάτι ενοχλήσεις στο γόνατο που ξεκίνησαν μετά από τρέξιμο σε άσφαλτο σε συνδυασμό με ακατάλληλα παπούτσια.
    Οι αποστάσεις που θέλω να διανύω είναι μικρές (10-15χλμ) τουλάχιστον για τώρα , σε χαμηλή ταχύτητα (7-8 km/h), κυρίως σε ταρτάν αλλά και σε άσφαλτο. Θα ήθελα ένα παπούτσι που να προστατεύει το γόνατο από τους κραδασμούς όσο αυτό είναι εφικτό γιατί δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια. Το ύψος μου είναι 1.80 και το βάρος μου 75 κιλά. Εμπειρία από παπούτσια για τρέξιμο έχω μόνο από τα adidas supernova glide boost 7 τα οποία δεν με ενθουσίασαν. Έχω δει κάποια μοντέλα όπως το saucony triumph iso 5 , mizuno wave rider 24 και reebok floatride energy 2 αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει και πελάγωσα στην επιλογή… Σίγουρα θα πάω να τα δοκιμάσω απλά θα ήθελα την γνώμη σας γιατί σε ορισμένα καταστήματα το μόνο που ενδιαφέρει τους υπαλλήλους είναι το κέρδος και ίσως πέσω σε λάθος επιλογή.

Echetlos
    Συντονιστής

@evangelos Γεια σου, Βαγγέλη.
    Όπως έχουμε γράψει πολλές φορές εδώ, προστασία = αντικραδασμικότητα + σταθερότητα.
    Το δεύτερο είναι απαραίτητο ιδίως για όποιους έχουν πρόβλημα με τις αρθρώσεις του (ισχίο, γόνατο, ποδοκνημική).
    Θα μπορούσες να δεις μοντέλα όπως τα Ghost, Glycerin, Triumph, 1080, Vomero.

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 1 έως 2 (από 2 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.