Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Επιλογή παπουτσιού all around

Επιλογή παπουτσιού all around

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Sakis
    Συμμετέχων

Καλησπέρα,πριν μερικούς μήνες γύρισε ο αστράγαλος και έπαθα κάταγμα κνήμης με επέμβαση και λάμα.Περπαταω κανονικά κάθε μέρα 5-6 χιλιόμετρα,καμιά φορά και παραπανω αν δεν βαρεθω και κάνω και ελαφρύ τζοκινγκ ενίοτε.Πριν μερικές ημέρες αγόρασα τα asics kayano 28 αλλά είχα θέμα με τη φτέρνα πίσω (γλυστρουσε)και τα γύρισα πίσω.Πηρα και τα nimbus 23 αλλά δεν μου ταίριαξαν και έφυγαν και αυτά.Ψαχνω σταθερά παπούτσια για αποφυγή τραυματισμών,να είναι άνετα γιατί θα τα φοράω πιο πολύ έξω και να έχουν καλή απορρόφηση κραδασμών,δηλαδή ψάχνω κάτι πολύ άνετο και να κρατάει και λίγο το πόδι.Το budget είναι ταβάνι ως 120€.Ξεχασα να να φέρω ότι είμαι περίπου 90 κιλά και 44χρ.Αλλη μια ερώτηση είναι ,αν το πόδι έχει πχ 27,3 εκατοστά μήκος από αστράγαλο ως το μακρύτερο σημείο με κάλτσα ,ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος παπουτσιού,τα 28 η τα 28,5 εκατοστά;Ακούω προτάσεις,ευχαριστώ.

Echetlos
    Συντονιστής

@sakisd Καλημέρα, Σάκη.
    Τι δεν σου άρεσε στα Nimbus; Και μαλακά είναι αλλά και σταθερά.

Ο γενικός κανόνας λέει το παπούτσι να είναι +1.5cm απ’ όσο το πόδι (χωρίς κάλτσα).

Sakis
    Συμμετέχων

Καλημέρα Νίκο και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Τα nimbus έκανα το λάθος να πάρω την στενή γραμμή(lite show),γιατί τα είχε σε μια πάρα πολύ καλή προσφορά για αυτό δεν μου ταίριαξαν ,μου εσφιγγαν το πόδι και μπροστά ήταν αρκετά οριακά λόγω ότι δεν υπήρχαν νούμερα.Υπαρχει κάτι άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά που ψάχνω,Απαλότητα,σταθερότητα,καλή αντικραδασμικη προστασία,να τα φοράς όλη μέρα και να μην έχεις θέμα;

Echetlos
    Συντονιστής

@sakisd Κατ’ εμέ, αυτό που ζητάς ονομάζεται Brooks Glycerin, Σάκη.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 8 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Echetlos.
    Sakis
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ Νίκο,θα τα δοκιμάσω.Τα Nike Air Zoom Vomero 15 πως τα βρίσκεις;Είναι κοντά σε αυτό που θέλω ή πάμε αλλού;Αν μπορείς να μου πεις και μια εναλλακτική εκτός από τα brooks,σε περίπτωση που δεν θα με βολεψουν.Να’σαι καλά για τις πολύτιμες συμβουλές σου!

Echetlos
    Συντονιστής

Καλό παπούτσι είναι συνολικά το Vomero, απλά δεν έχει το softness που πιθανώς ψάχνεις.
    Από εκεί και πέρα, θα μπορούσες να δεις και μεταξύ των Clifton, 1080 και Infinity.

Sakis
    Συμμετέχων

Κατάλαβα οκ,θα κοιταξω και αυτά που είπες thx.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.