Ζημιά απο φυσιοθεραπεία

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Bonobo
    Συμμετέχων

Καλημέρα και καλη χρόνια σε ολους!

Απο πάντα είχα κοιλες (3-4-5-6) και σπονδυλολίσθηση την οποία την είχα υπό έλεγχο με επισκέψεις στον χειροπρακτικο. (Κυριως παθαινα λουμπαγκο).Πρόσφατα κατα την διάρκεια μιας έξαρσης (καραντίνα, καθισιό, αναβολή τρεξίματος) χτυπάω μερικές φυσιοθεραπειες για το **μωτο, ε λοιπόν στην 3η συνέδρια ξεκινουν οι μαλάξεις πανω στον γλουτιαιο και παραξενεύτηκα λέω οκ ωραία μασαζάκι.
    Ξεκινά να βάρα το πόδι και καταλήγω μετα απο 2 εβδομάδες με αφόρητους πόνους στο ισχυακο, με πρισμενη κνήμη, γάμπα και δεξιά στον μηρό. Κάψιμο-οίδημα-αγκύλωση, πόνος που οχι απλά δεν αντέχεται, δεν κοιμήθηκα για 72 ώρες.
    Ο ορθοπαιδικος με στυλακι «πάλεψε το μονη σου», παω για 2η γνωμη και μου λεει με το μασάζ παγιδεύτηκε τη ισχυακο και εχεις καραμπινάτη φλεγμονή. Με το ζόρι μου έγραψε ενέσεις οι οποίες κρατούν το πολυ 5 ώρες, ειμαι και 55 κιλά, δεν μπορω αλλα φάρμακα κλπ 🙁

Για παγίδευση ισχυακου νερού εσείς τι αναλγητικά χρήσιμοποιειτε;

Echetlos
    Συντονιστής

@bonobo Καλή χρονιά και καλωσήρθες!

Δεν είμαι ειδικός του χώρου αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, το πιθανότερο είναι να σε πάτησε έντονα και βαθιά και να προκάλεσε κάποια ζημιά (κάκωση;) στον απιοειδή μυ. Κάτω από αυτόν περνάει το ισχιακό νεύρο, οπότε μάλλον έχει μπλοκαριστεί από τον απιοειδή. Σε συνδυασμό και με τις κοίλες σου, προέκυψε όλο αυτό που περιγράφεις. Σου δίνει και στη μέση πόνο;

Φαντάζομαι ότι τα αντιφλεγμονώδη είναι αναπόφευκτα αλλά μάλλον πρέπει να πας και σε κάποιον άλλον ειδικό να σε εξετάσει. Ίσως να βοηθούσε και μία μαγνητική, να δεις τι ακριβώς συμβαίνει στον γλουτιαίο.
    Περαστικά.

Bonobo
    Συμμετέχων

Ευχαριστω για την απάντηση 🙂
    Δεν πονώ στην μέση οχι αλλα αν πατήσω περίπου στην περιοχή που εχω θέμα στην σπονδυλικη αμέσως αντανακλά στο ισχυακο ακριβώς εκει που πονάω. Η διάγνωση του γιατρού ειναι σωστή απλά δεν θελει να με φορτώσει με φάρμακα επειδή ειμαι εχω λίγα κιλά. Αν επιμένω πιστεύω θα το διερευνήσει xtra.

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.