Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Πρόβλημα με HOKA Bondi 6

Πρόβλημα με HOKA Bondi 6

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Antonis
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες/εορτάζουσες.

Θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα HOKA Bondi 6.
    Καθημερινά, πηγαίνω για γρήγορο περπάτημα σε άσφαλτο (περίπου 12km σε 1:10). Σε κάθε “προπόνηση” το μεγάλο και μικρό δάκτυλο ερεθίζονται αρκετά (νύχι και δέρμα). Μάλιστα, στην πρώτη μου προσπάθεια να τρέξω με τα HOKA, το νύχι του μεγάλου μου δακτύλου σακατεύτηκε.
    Παλαιότερα, χρησιμοποιούσα τα Asics Νimbus/Kinsei για περπάτημα/τρέξιμο αλλά είχα αρκετούς πόνους στον αχίλλειο τένοντα και γι’ αυτό στράφηκα στα HOKA Bondi 6, με τα οποία δε νιώθω την παραμικρή ενόχληση. Το μόνο μου πρόβλημα, όπως προανέφερα, είναι οι ερεθισμοί στα δάκτυλα και ότι νιώθω να με “φρενάρει”.

Ένας φίλος, που τρέχει μεγάλες αποστάσεις, μου συνέστησε τα ΗΟΚΑ Clifton, αλλά φοβάμαι μην αντιμετωπίσω πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Θα ήθελα, παρακαλώ, όποιος έχει σχετική εμπειρία ή παραπάνω γνώσεις να μου πει τη γνώμη του.

Ευχαριστώ πολύ.

• Το θέμα τροποποιήθηκε 3 εβδομάδες, 3 ημέρες πριν από Antonis
    Echetlos
    Συντονιστής

@anpaleos Σίγουρα έχεις επιλέξει το σωστό νούμερο;
    Μέτρα όταν μπορέσεις το μήκος του πέλματός σου. Κόλλα την φτέρνα σου στον τοίχο και μέτρα το μήκος μέχρι το μακρύτερό σου δάχτυλο.
    Ο γενικός κανόνας λέει ότι το παπούτσι πρέπει να είναι +1.5cm απ’ όσο το πόδι.

Antonis
    Συμμετέχων

Σ’ ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση. Έχει ένα μικρό περιθώριο στο μπροστινό μέρος. Στα πλαϊνό μέρος είναι που με χτυπάει. Κάποιοι μου έχουν πει ότι με τα HOKA είναι σύνηθες πρόβλημα λόγω της μεγάλης σόλας. Τι να πω… Όπως και να χει σ’ ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 εβδομάδες, 3 ημέρες πριν από Antonis.
    Echetlos
    Συντονιστής

@anpaleos Για να είμαι ειλικρινής, δεν το ξέρω καθόλου το Bondi.
    Το Clifton 7, απ’ ό,τι λένε, έχει αρκετά άνε toe box. Κι είναι και πιο μαλακό από Bondi.
    Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
    Επίσης, πολύ άνετο μπροστά είναι το Asics Novablast και το ΝΒ Propel.

Antonis
    Συμμετέχων

Θα τα δοκιμάσω, σ’ ευχαριστώ !

Efthimios Papacharalampous
    Συμμετέχων

Καλημρα , το φοραω και εγω στον δρομο , υπαρχει και το wide . Πιθανων να επρεπε να παρεις αυτο

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 εβδομάδα, 1 ημέρα πριν από Efthimios Papacharalampous.
    Antonis
    Συμμετέχων

Καλημέρα Ευθύμιε. Έχεις δίκιο. Το μπροστινό μέρος του παπουτσιού είναι στενό για το δικό μου πόδι, αλλά στο κατάστημα δεν μου ανέφεραν ότι υπάρχει επιλογή wide. Θα είμαι περισσότερο προσεκτικός στην επόμενη αγορά 🙂

Thank you !

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.