Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Ρούχα & εξοπλισμός / Έρευνα αγοράς ρολογιού τρεξίματος δρόμου και βουνού

Έρευνα αγοράς ρολογιού τρεξίματος δρόμου και βουνού

Αυτό το θέμα περιέχει 4 απαντήσεις, έχει 3 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  chrisbat 8 μήνες πριν.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης

chrisbat
    Δρομέας

καλημέρα!!
    έχω το garmin forerunner10 και το καημένο δεν αντέχει πάνω απο 4 ώρες με gps.
    δυο μαραθωνίους έτρεξα και στον ένα άντεξε μέχρι το 40,5 (4ω46λ) και στον άλλο μέχρι το 37 (4ω16λ).
    οπότε κάθε χρόνο η απόδοση της μπαταρίας πέφτει 3 χλμ (μιση ώρα δηλαδή, 😁😎).
    στα βουνά είναι χειρότερα τα πράγματα, μόνο για ημι αντέχει.
    βλέπετε είμαι και εγω «άλλου» επιπέδου και πρέπει να κάνω το βήμα για ρολόι.

μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το garmin 235 που δανειστηκα απο φίλο για να τρέξω μαραθώνιο βουνού την ανοιξη και το αγάπησα.
    αρα θέλω κάτι σαν και αυτό ή το ίδιο.
    δεν θέλω να διαθέσω περισσότερα απο 200-250€ και θα ήθελα να έχει…
    ακριβεια gps σε διαδρομές και υψομετρικές,
    μεγάλη διάρκεια μπαταρίας με gps (10ωρες+),
    μεγάλη διάρκεια ζωης της μπαταρίας ή να αντικαθισταται,
    αντοχή σε βροχές,θαλασσα,ντουζιέρα,
    καταγραφή διαλλειματικών,
    αποστολή δεδομένων με bluetooth σε android κτλ
    ειδοποίηση εφαρμογών (smart Watch λειτουργίες)
    ανθεκτική οθόνη σε γρατσουνιές ή να προστίθεται κάλυμμα.

υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτές τις τιμές ή είναι μονόδρομος το 235;;
    το 230 είναι καλύτερο μοντέλο;;
    ευχαριστώ!!!

Dimitris Voutyras
    Δρομέας

@chrisbat καλημέρα! 230 και 235 ειναι ουσιαστικά το ιδιο ρολοι με τη διαφορά οτι το 235 μετράει παλμούς απο τον καρπό, ενω το 230 χρειάζεται παλμογράφο στο στήθος. Εχω το 235 2μιση χρόνια και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος απλά σε προπονήσεις με απότομη αλλαγή ρυθμού η ένδειξη των παλμών δείχνει οτι να ναι για κάποιο διάστημα μέχρι να επανέλθει. Αν δεν δίνεις μεγάλη βάση στους παλμούς στο συστήνω, βλέπω στο σκρουτζ έχει πέσει στα 190€, τιμή πολύ καλή για αυτά που προσφέρει.

naftony
    Δρομέας

@chrisbat εγώ έχω το garmin 735. Στο skroutz το έχει στα 250 ευρώ. Σε σχέση με αυτά που θες έχουμε και λέμε:
    Έχει ακρίβεια στο gps έχοντας και επιπλέον GLONASS. Ακρίβεια στα υψόμετρα έχουν μόνο τα ρολόγια με βαρομετρικό αισθητήρα (π.χ. fenix) αλλά είναι ακριβότερα (τουλάχιστον τα GARMIN).
    Διάρκεια μπαταρίας μετρημένη με gps 11 ώρες και με gps+GLONASS 9 ώρες (μαζί και με το παλμογράφο καρδιακού παλμού).
    Αντοχή σε θάλασσα εννοείται, αφού είναι τριαθλητικό ρολόι.
    καταγραφή διαλλειματικών ΝΑΙ
    αποστολή δεδομένων με bluetooth σε android ΝΑΙ
    ειδοποίηση εφαρμογών (smart Watch λειτουργίες) ΝΑΙ
    ανθεκτική οθόνη σε γρατσουνιές ΝΑΙ και έχω βάλει επιπλέον επιπλέον tampered glass (2 ευρώ από ebay).
    Το σχόλιο του Dimitri Voutyra για τους παλμούς στις διαλλειμματικές σωστό. Πάντως μη νομίζεις οτι και η ζώνη στο στήθος είναι απόλυτα ακριβής. Έχω τρέξει με 2 ρολόγια ταυτόχρονα, ένα με ζώνη και ένα με παλμούς από τον καρπό και διαφορές είδα ελάχιστες.
    Μεγάλο πλεονέκτημα (τεράστιο θα έλεγα) οτι μπορείς να προσθέσεις από το site της garmin πολλές εφαρμογές, θέματα, όψεις ρολογιού κλπ. Εγώ έχω προσθέσει και οθόνη που σου δείχνει ενώ τρέχεις 8 δεδομένα ταυτόχρονα, από τα 4 που έχει ως προεπιλογή.
    Η διαφορά του 235 με το 735 είναι οτι το 235 επικεντρώνεται κυρίως σε δρομείς ενώ το 735 εκτός αυτού έχει επιπλέον και δεδομένα για τρίαθλο καθώς και λίγο καλύτερη μπαταρία.
    Ελπίζω να βοήθησα.

chrisbat
    Δρομέας

Και από πού είναι καλό να αγοράσουμε;
    Ελλάδα ή εξωτερικό αν σκεφτούμε εγγυήσεις κτλ.;;;

chrisbat
    Δρομέας

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
    Αγόρασα το Garmin forerunner 235.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια, καλές γιορτες!!!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.