Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Διατροφή / Αμινοξέα στον αγώνα

Αμινοξέα στον αγώνα

• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 6 μήνες πριν από τον χρήστη Echetlos.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    manolee
    Συμμετέχων

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος άποψη για την χρήση αμινοξέων στον αγώνα .Μιλάω για αμινοξέα σε άμεσα απορροφησιμη μορφή .Ένας φίλος του οποίου γενικά εμπιστεύομαι τη γνώμη επιμένει πολύ στην χρησιμοποίηση τους και το έχω ακούσει και αλλού τελευταία

Επειδή έχω ευαισθησία στο στομάχι σε τζελάκια χρησιμοποιώ τα GUNAMINO FORMULA SPORT και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για περισσότερες πληροφορίες παραθέτω και σχετικό σύνδεσμο http://pharmakeio-online.gr/gunamino-formula-sport-24-fakelakia.html
    Είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμα στον αγώνα απο τζελάκια και δεν έχουν ανεπιθύμητες παρενέργειες(να θέλεις να πας τουαλέτα). Το μόνο που δεν σε καλύπτει είναι στο αίσθημα κορεσμού, οπότε εγώ σε κάποιο σημείο του αγώνα χρειάζομαι και μία μπανάνα ή μια μπάρα

Echetlos
    Συντονιστής

Με μπερδέψατε…
    Τα gels παρέχουν βασικά υδατάνθρακα για να αναπληρώσεις (όσο το δυνατόν) το καταναλώμενο γλυκογόνο.
    Τα αμινοξέα συνθέτουν πρωτείνη, δεν έχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι όφελος μπορεί να υπάρχει από την λήψη πρωτείνης κατά την διάρκεια του αγώνα.
    Πότε θα προλάβει ο οργανισμός να την συνθέσει και να αρχίσει να επαναδομεί μυικό ιστό;

manolee
    Συμμετέχων

boulinik , το ξέρω το συγκεκριμένο προιόν , αλλα δεν βολεύει ιδιαίτερα γιατί πρέπει να διαλυθεί σε νερό και στον αγώνα μου είναι λίγο δύσκολο
    Νίκο δεν εννοώ να αντικαταστήσουμε τα τζελάκια με αμινοξέα , αλλά παράλληλα
    Αν είναι άμμεσα απορροφήσιμα σε 20-25 λεπτά είναι στο αίμα και αυτή μάλλον θα είναι η χρησιμότητα τους , να αποφύγουμε να καταναλώσουμε μυικο ιστό για να παράγουμε ενέργεια

Echetlos
    Συντονιστής

@manolee Μπερδεύτηκα, ο boulnik αναφέρθηκε σε αντικατάσταση των gels από αμινοξέα, έχεις δίκιο.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.