Ασκησιογενές άσθμα

• Αυτό το θέμα έχει 12 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 3 μήνες πριν από τον χρήστη stratus.
Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Συντάκτης
    stratus
    Συμμετέχων

Πριν απο 2 χρονια ξεκινησε ενα περιεργο προβλημα.Ενω ετρεχα με χαμηλους παλμους,δεν ενιωθα ανετα.Δεν λαχανιαζα ,αλλα ενιωθα μια δυσκολια στην αναπνοη.Το προβλημα μου εμφανιζοτανε μια φορα στις 10 προπονησεις και δεν εδωσα σημασια.Ελεγα ειμαι κουρασμενος,ειχε ζεστη,ειχε υγρασια.Βεβαια σε ολους σχεδον τους αγωνες πηγαινα χαλια,αλλα παλι εβρισκα καποια δικαιολογια.
    Το τελευταιο χρονο και ειδκα το τελευταιο εξαμηνο το προβλημα εγινε εντονοτατο.Οταν ειχε πολυ κρυο και ετρεχα ενιωθα το στηθος μου να βραζει,σαν να εχω βρογχικα.Αναγκαζομουνα να σταματησω για να βηξω για να “καθαρισει” το στηθος μου απο αυτην την αισθηση.Οι γιατροι μου συνεστησαν τα κλασσικα,δηλαδη εξετασεις.Ολες βγηκαν τελειες.Εκανα και καρδιολογικες και ο καρδιολογος μου ειπε μετα το τεστ κοπωσεως “οταν μεγαλωσετε να ξαναρθετε”Το προβλημα ομως χειροτερευε.
    Το κερασακι ηρθε πριν 15 σχεδον ημερες που ηθελα να τρεξω την τρομερη διαλλειματικη 3Χ800 με 3.40 το χλμ ρυθμο.Αυτο σημαινει 22 δευτερολεπτα το 100αρι.Ξεκιναω και στα πρωτα 100 μετρα εχω 135 παλμους,αλλα ειμαι ετοιμος να σκασω και αναγκαστηκα να σταματησω για να παρω ανασες.
    Με ψαξιμο στο ιντερνετ διαπιστωσα οτι τα συμπτωματα παραμπεμπουν σε ασκησιογενες ασθμα και πραγματι η επισκεψη στον πνευμονολογο το επιβεβαιωσε.Μου εδωσε καποιο spray το οποιο θα χρησιμοποιω πριν το τρεξιμο και πραγματικα ειδε μεγαλη βελτιωση.Το κακο ομως ειναι οτι οπως μου ειπε οι πνευμονες μου ποτε δε θα μπορουν να δουλεψουν 100% σωστα.Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι στο χρονο που σκεφτομαι να κανω σε ενα αγωνα να προσθετω ενα 5% επιπλεον.Αυτο το 5% μπορει να αυξηθει αναλογα με τις καιρικες συνθηκες δηλαδη αν εχει πολλη γυρη,πολυ κρυο κλπ
    Η ερωτηση λοιπον ειναι,αν καποιος που εχει γινει το ιδιο προβλημα,καταφερε να το ξεπερασει 100%;

Elda
    Συμμετέχων

Αντιγραφω απο τοπικ της 24/8/2013:

Εδω και 8 μηνες περιπου, μπορει και παραπανω, κατα τη διαρκεια του τρεξιματος αισθανομαι σα να υπαρχει κατι στο λαιμο μου και βηχω για να το απομακρυνω, οσο πιο γρηγορος ο ρυθμος τοσο πιο εντονος ο βηχας. Καποιες στιγμες μαλιστα αισθανομαι να μου κοβεται η αναπνοη. Οταν τελειωνω το τρεξιμο σταματαει εντελως ο βηχας, αλλα ο λαιμος μου αισθανεται γδαρμενος. Στους αγωνες βηχω παντα κλασικα (ολο το Μεγαλεκο ετσι τον εβγαλα) κι εχω βαρεθει ν ακουω τις κλασικες ερωτησεις εισαι καλα? πνιγηκες? γιατι βηχεις? καπνιζεις? κλπ!. Τον τελευταιο καιρο εχει γινει πιο εντονο και με δυσκολευει παρα πολυ. Ειχα δει εναν ΩΡΛ πριν 1.5 μηνα, δε μου ειχε βρει κατι μου ειχε πει να κανω γαργαρες, εισπνοες ευκαλυπτου και κατι χαπια που δεν εχω παρει. Με τις γαργαρες γινομουν χειροτερα και τις σταματησα.

Τελικα ψαχνοντας μονη μου τον τελευταιο καιρο στο ιντερνετ, διαπιστωσα πως ολα τα συμπτωματα που εχω ταιριαζουν με το ασκησιογενες ασθμα. Να σημειωσω πως ουδεποτε ειχα αναπνευστικα θεματα και ο,τι μου συμβαινει εμφανιζεται μονο κατα τη διαρκεια του τρεξιματος και αυτο τον τελευταιο καιρο και οχι απο την αρχη (τρεχω συστηματικα σχεδον 2 χρονια). Οποτε οπως καταλαβαινω θα πρεπει να επισκεφτω πνευμονολογο να δουμε τι εξετασεις θα πρεπει να κανω, αν οντως εχω ασκησιογενες ασθμα και τι αγωγη θα πρεπει ν ακολουθησω.

Τελικα εκανα σπιρομετρηση σε πνευμονολογο στο Σισμανογλειο και οριακα βγηκε οτι εχω ασκησιογενες ασθμα, μου εδωσε aerolin να παιρνω στην προπονηση και symbicort (κορτιζονη) το βραδυ, δεν ειδα κανενα αποτελεσμα, πηγα και σε αλλον εναν πνευμονολογο, μια απο τα ιδια, στο τελος τα παρατησα ολα και απλα συνεχισα να τρεχω με βηχα, ενα μαρτυριο. Καποια στιγμη προσπαθωντας με τεχνικες αναπνοης ειδα μια βελτιωση, αλλα απο το καλοκαιρι του ’14 ημουν ακομα χειροτερα. Ειχα πεισθει ομως οτι δεν ειχα ασθμα (τρανοτερη αποδειξη οτι δε με επιανε κανενα εισπνεομενο ουτε στο ελαχιστο οπως και το οτι ο βηχας μου ηταν ο ιδιος ειτε ετρεχα πρωι ειτε βραδυ, χειμωνα καλοκαιρι, με υγρασια, με βορια κλπ καμια διαφορα) και προσπαθουσα μονη μου να βρω τροπους να το διορθωσω ψαχνοντας στο ιντερνετ.

Τελικα στις αρχες του ’15 ειχα την εμπνευση να δοκιμασω τα αυτοκολλητα τσιροτα μυτης και μετα απο 2 φορες που τα φορεσα βηχας τελος και δε χρειαστηκε καν να τα ξαναφορεσω. Αργοτερα ομως μου παρουσιαστηκε αλλο προβλημα με ρινικη βλεννα, αλλα αυτο ειναι αλλη θεμα, για την ιστορια αφου εκανα καυτηριασμο στς κογχες τον Ιαν του 2016 χωρις βελτιωση, μετα απο 6 μηνες το ελυσα και αυτο μασωντας τσιχλα! (εκει που αποτυγχανει η επιστημη επιτυγχανουν τα γιατροσοφια χαχα!)

Εσυ βεβαια απο τη στιγμη που βλεπεις βελτιωση με τα εισπνεομενα, μαλλον εχεις οντως ασκησιογενες ασθμα, αλλα απ οσα ειχα διαβασει την εποχη εκεινη, αν και μαλλον δεν ξεπερνιεται ποτε πληρως, αντιμετωπιζεται μια χαρα. Αρκετοι εξαλλου ελιτ αθλητες (σιγουρα η Ραντκλιφ και δε θυμαμαι ποιοι αλλοι) το εχουν και τρεχουν με αυτο. Απλα θα πρεπει να εχεις μαζι σου σε προπονησεις και αγωνες το αερολιν να το παιρνεις οποτε χρειαζεται.

Κανε μια δοκιμη παντως να τρεξεις και με τα τσιροτα, δε χανεις τιποτα. (breathe right)

stratus
    Συμμετέχων

Μαρια εμενα μου εδωσε το Tilade.Το spary ειναι για να προλαβεις τα συμπτωματα,αν αρχισουν τα συμπτωματα δεν κανει τιποτα (το γραφουν και οι οδηγιες)Το δοκιμασα χθες και σημερα.Ειδικα σημερα η διαφορα ηταν τεραστια.Σε κατι ανηφορες που μου εβγαινε η γλωσσα εξω να τις βγαλω ολα αυτα τα χρονια σημερα βγηκαν 10-15 δυτερολεπτα κατω,χαζευοντας τη φυση.
    Οπως λες και εσυ, ετσι και γιατρος μου ειπε οτι 100% αποδοση δε θα εχω ξανα,οτι και να κανω.Με σταναχωρησε αυτο,αλλα τουλαχιστον δε θα αναρωτιεμαι καθε φορα μετα απο αγωνα γιατι δεν πηγα καλα.
    Τα τσιροτα τα εχω δοκιμασει και δε μου εκαναν κατι,προφανως επειδη αναπνεω μονιμως απο το στομα,οτι χειροτερο για το ασθμα.
    Ντομινικ Γουιλκινς και Μπεκαμ ειναι ακομα 2 γνωστοι αθλητες με το ιδιο προβλημα

Elda
    Συμμετέχων

Xρηστο, επειδη ειδα οτι δε σε εχει πιασει η αγωγη αναρωτιεμαι μηπως δεν εχεις ουτε εσυ ασθμα αλλα κατι αλλο. Για τσεκαρε κι αυτο που ειχα κοιταξει κι εγω τοτε:
    http://www.aafp.org/afp/2010/0115/p156.html
    Ασκησιογενης δυσλειτουργια φωνητικων χορδων που συχνα γινεται εσφαλμενη διαγνωση για ασθμα. Ψαξε για exercise induced vocal cord dyfunction.
    Δες κι εδω ενα πολυ κατατοπιστικο βιντεο:

Η δυσκολια σου ειναι στην εισπνοή ή στην εκπνοη? Γιατι στις φωνητικες χορδες το προβλημα ειναι στην εισπνοη οπου εχεις αισθηση πνιγμου ή πολυ πονεμενου λαιμου, σε αντιθεση με το ασθμα οπου η δυσκολια ειναι στην εκπνοη. Αυτη ειναι και η βασικη διαφορα τους. Εγω ειχα στην εισπνοη και απο εκει πειστηκα οτι δεν ειχα ασθμα.

stratus
    Συμμετέχων

@Elda Μαρια καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον.
    Εχω παει σε 3 πνευμονολογους και σε 3 σπιρομετρησεις που εκανα η παραμετρος fev 1 μετα τη ληψη αερολιν βελτιωθηκε πανω απο 20% το ελαχιστο.Αυτο μου ειπαν ειναι χαρακτηριστικο του ασθματος διοτι το οριο μη ασθματος ειναι βελτιωση μεχρι 12%
    Στο 10αρι του ΣΔΥΑ ειχα τα γνωστα χαλια παρα τη ληψη αερολιν στην αρχη.Αυτο με εκανε να το ψαξω και πραγματι βρηκα τη δυσλειτουργια των φωνητικων χορδων.Tο ωραιο ειναι οτι εχω γαστρικη παλινδρομηση η οποια δημιουργει το προβλημα στις φωνητικες χορδες αλλα δημιουργει και ασθμα.Επισης υποφερω απο αλλεργικη ρινιτιδα που ειναι ενας παραγοντας του ασθματος.
    Κατα τη διαρκεια του τρεξιματος οταν με πιανει το προβλημα δεν μπορω να εισπνευσω ουτε να εκπνευσω -:)Νιωθω σα να προσπαθω να εισπνευσω μεσα απο καλαμακι.
    Για να μπερδευτω λιγο ακομη μερικες φορες καθαριζω το λαιμο μου γιατι με ενοχλει.Αυτο ειναι δειγμα προβληματος στις φωνητικες χορδες.
    Καταληγω στο συμπερασμα οτι εχω και ασθμα και δυσλειτουργια στις φωνητικες χορδες και οτι πρεπει να σταματησω να παιζω τζοκερ.
    Περα της πλακας ξερω οτι δεν μπορω να κανω κατι για τις χορδες αν εχω προβλημα και επειδη απο τον Αυγουστο εχω δωσει πανω απο 2000 ευρω σε γιατρους δεν εχω διαθεση να επισκεφτω ΩΡΛ

Λάμπρος
    Συμμετέχων

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από την κόρη μου. Γενικώς δεν ήταν ποτέ κανένα φαινόμενο αντοχής αλλά εντάξει, ας πούμε λίγο κάτω από τον μέσο όρο. Οταν πάνω στο παιχνίδι έτρεχε, σχεδόν πάντα ξεκίναγε να βήχει και για αυτό το λόγο αναγκαζόταν να σταματήσει το τρέξιμο. Δεν είχαμε ασχοληθεί μέχρι που ξαφνικά, ένα απόγευμα εκεί που περπατούσαμε με ένα αρκετά ανηφορικό μονοπάτι, της κόπηκε η αναπνοή. Πανικοβλήθηκε, προσπαθήσαμε να την ηρεμήσουμε, αυτό κράτησε 1-2 λεπτά και μετά πέρασε. Με την επιστροφή κανονίσαμε εξετάσεις, αρχικά σε καρδιολόγο, μετά σε πνευμονολόγο, στη συνέχεια πνευμονολόγο-αλλεργιολόγο. Ολα τέλεια, καμία εξήγηση. Βέβαια είχαμε πάλι επεισόδιο όταν η αλλεργιολόγος μας ζήτησε να βγούμε έξω, να τρέξουμε δυο-τρεις φορές γύρω από το νοσοκομείο μέχρι να «σκάσει» για να την εξετάσει πάνω στο στρές της άσκησης. Με την δύσπνοια που την έπιασε σταματήσαμε τη δοκιμασία πριν προλάβει να σκάσει. Βέβαια είχε ήδη ανεβάσει 192 σφυγμούς. Και πάλι όμως καμιά διαφορά στις μετρήσεις, καμιά ανταπόκριση στο Αερολίν. Η γιατρός μας είπε πως ίσως να είναι ψυχολογικό, ότι δηλαδή όταν αρχίζει να ζορίζεται, επειδή ξέρει ότι δεν θα τα καταφέρει, την πιάνει κάτι σαν κρίση πανικού (και η αλήθεια είναι πως σαν κάτι τέτοιο φαινόταν και στα δικά μας μάτια. Ενδεικτικά, μια φορά που ήμασταν στον Όλυμπο και ήξερε πως έχουμε μπροστά μας μια πορεία δύσκολη, διάρκειας 3 ωρών, έπαθε δύσπνοια στα 10 πρώτα λεπτά, φαινομενικά τελείως αδικαιολόγητα). Από τότε έχει κάποιο επεισόδιο 1-2 φορές τον χρόνο, αλλά πια το καταλαβαίνει και αντιδρά πριν επιδεινωθεί η κατάσταση, συνήθως ρυθμίζοντας την αναπνοή της όπως υποδεικνύει το ένστικτό της.
    Κανείς ποτέ δεν μας είπε για «Ασκησιογενή δυσλειτουργία φωνητικών χορδών» που αναφέρει παραπάνω η @Elda (με την ευκαιρία, σε ευχαριστώ Μαρία για τις πληροφορίες). Βλέποντας τα βιντεάκια που πόσταρε, αλλά και άλλα πολλά που βρήκα στην πορεία, είναι σαν να περιγράφεται η κατάσταση που βιώνουμε με την κόρη μου. Μου έδωσε το έναυσμα να το ψάξω λιγάκι και προς αυτή την κατεύθυνση. Είπαμε, οι εμπειρίες και η γνώση είναι για να μοιράζονται…

Elda
    Συμμετέχων

Κανείς ποτέ δεν μας είπε για «Ασκησιογενή δυσλειτουργία φωνητικών χορδών»

Καλημερα. Αυτο ακριβως θα εγραφα και στο Χρηστο που ειπε οτι δεν εχει ουτε τη δυνατοτητα ουτε τη διαθεση πλεον να επισκεφτει και ΩΡΛ, οτι το πιθανοτερο ενας ΩΡΛ στην ελλαδα να μην ηξερε καν την παθηση (ο δικος μου δεν την ηξερε) ή και να την ηξερε να μην μπορουσε να τη διαγνωσει σωστα μια και για να γινει σωστη διαγνωση πρεπει να γινει εν ωρα ασκησης (οπως περιγραφεται στο βιντεο που παρεθεσα) και οχι σε ακινησια στην καρεκλα του ιατρειου (απο τη στιγμη που αναφερομαστε σε ασκησιογενη δυσλειτουργια. Το συγκεκριμενο τεστ δεν ειναι πολυς καιρος που αρχισε να εφαρμοζεται στην Αγγλια νομιζω αρχικα. Εδω ειμαστε αρκετα πισω ακομη δυστυχως.

Αυτο που αναφερει παντως στο βιντεο για ητν αναπνοη με τη μυτη με ειχε βοηθησει και μενα εν μερει, δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει Χρηστο, να προσπαθεις δηλ περισσοτερο με τη μυτη παρα με το στομα να δεις πώς θα παει. Ειναι παντως τρομερα εκνευριστικο και απογοητευτικο να πληρωνεις τοσους γιατρους και να μην μπορεις να βρεις μια λυση και ν αναγκαζεσαι να το ψαχνεις μονος σου. Εγω ειναι η πρωτη φορα μετα απο 3+ χρονια που μπορω πλεον να τρεχω χωρις καμια ενοχληση, ουτε βηχα ουτε βλεννες στη μυτη ουτε ενοχληση στο λαιμο. Τι ειχα? Δεν εχω ιδεα. Το μονο που εκανα ηταν το τσιροτο στη μυτη που μου εξαφανισε το βηχα και ενα χρονο μετα το μασημα τσιχλας που μου εξαφανισε τις βλεννες απο τη μυτη (που δεν ειχαν φυγει παρα την επεμβαση στις ρινικες κογχες).

Nikolas
    Συμμετέχων

Έχω περάσει πολλά χρόνια με sprey κορτιζόνης. Και άλλα πολλά ως καπνιστής.
    Κρίσεις δύσπνοιας έχω από τα 13 μου, με συχνότητα 1-2 φορές το χρόνο ( μου έχει συμβεί και επι ένα μήνα να είμαι χάλια).
    Πλέον ο βήχας και τα η αίσθηση οτι βράζει το μέσα μου το νιώθω αρκετά σπάνια (δεν έχει φύγει τελείως)
    Υπάρχει σε υπερβολικό βαθμό όμως η ρινική βλένα. Ειδικά όταν τρέχω με κρύο.
    Δεν ακολουθώ καμία αγωγή πλέον. Δεν ακολουθώ ούτε το τσιγάρο. Αυτή η δική μου εμπειρία.

stratus
    Συμμετέχων

Δυστυχως ετσι ειναι οπως τα λεει η Μαρια.Οπως σχεδον σε ολα τα πραγματα,ετσι και σε εξειδικευμενες διαγνωσεις ειμαστε πολυ πισω.Οπως εχω γραψει την επισκεψη στον πνευμονολογο την σκεφτηκα μονος μου,ψαχνοντας στο ιντερνετ.Μεχρι οτι ειναι και ψυχολογικο μου ειχαν πει οι γιατροι και μαλιστα μου ειχαν προτεινει να παρω και λεξοτανιλ για ενα διαστημα.
    Απο το στομα αναπνεω συνηθως,αλλα σημερα εκανα μια προσπαθεια να χρησιμοποιω τη μυτη περισσοτερο για εισπνοη.

stratus
    Συμμετέχων

Εργοσπιρομετρηση σήμερα και το αποτέλεσμα ήταν με απλά λόγια που πας ρε αναπηρε που θέλεις και αγώνες. Δυστυχώς ανήκω σε ένα μικρό ποσοστό ατόμων με άσθμα που ανταποκρίνονται ελάχιστα στις γνωστες θεραπειες.Το αερολιν πχ που συνήθως έχει διάρκεια 3-4 ώρες σε εμένα έπαψε να λειτουργεί μετά από μόλις μισή ώρα. Τώρα βέβαια εξηγειται γιατι τα πόδια μέσα σε λίγα χλμ γίνονται βαριά .Θυμαμαι περυσι στο μαραθωνιο πίστευα ότι την πατησα από τα gel αλλά φταιει το άσθμα. Από τη στιγμή που δεν παίρνω αρκετό οξυγόνο παρουσιάζεται και μυικη κόπωση. Η γιατρός μου έγραψε ένα συνδυασμό χαπιών και εισπνεομενων φαρμάκων μπας και γίνει κάτι. Επίσης μου τόνισε ότι πρέπει να παίρνω αερολιν στον αγώνα ανά 45 λεπτά. Η χρήση αερολιν Όταν γίνει σωστά θέλει σχεδόν 2 λεπτά Δυστυχώς
    Περαστικά μου -:)

Echetlos
    Συντονιστής

@stratus Οπότε λογικά δεν το είχες σε τέτοιο βαθμό παλαιότερα, ε;

stratus
    Συμμετέχων

@echetlos Το είχα Νικο .Τα τελευταία 3 χρόνια έψαχνα να βρω γιατι τα πόδια μου τα έφτυναν τόσο γρήγορα στους αγώνες, ειδικά στο μαραθώνιο. Το ωραίο δε ήταν ότι μετά τους αγώνες σε 2 ώρες ήταν σαν να μην είχα τρέξει. Προχθές στο σδυα(ειχα ξεχασει το spray σπιτι )που ζαλιζομουν στον τερματισμό ήταν από την έλλειψη οξυγόνου στον εγκέφαλο. Η γιατρός μου τόνισε τρέξιμο με το spray πάντα μαζι και στο πρώτο σύμπτωμα εισπνοές για να μη δω καμία στιγμή τα ραδίκια ανάποδα

stratus
    Συμμετέχων

Δοκιμασα τo cocktail εισπνοων και χαπιων,που μου δοθηκε, σημερα .Το αποτελεσμα πολυ ενθαρρυντικο.Για να δουμε τι θα γινει στον αγωνα

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.