Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / βοήθεια για Παπούτσι δρόμου

βοήθεια για Παπούτσι δρόμου

Αυτό το θέμα περιέχει 20 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Thanasis Karapanos 1 μήνας, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 21 συνολικά)
  • Συντάκτης

Alexandros serres
    Δρομέας

γεια σας, είμαι καινούργιο μέλος..δεν έχω κατέβει επίσημα σε αγώνες αλλά απο τα 17 μου τρέχω..δεν έδινα ιδιαίτερη έμφαση στα παπούτσια αλλά βλέπω ότι τελικά παίζει μεγάλο ρόλο μετά απο κάποια χλμ. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια? είμαι 1,82 78 κιλά τα στοιχεια απο το σωματότυπο μου , τα αναφέρω γιατι μου είπαν ότι παίζει ρόλο.. πρόκειται να πάρω μερος στη Πόλη μου στη Σέρρες τον Σεπτεμβριο 23 χλμ .

Echetlos
    Συντονιστής

@alex36-serres Αλέξανδρε, καλωσήρθες!

Πλέον, τα δρομικά παπούτσια είναι σαν τα αυτοκίνητα, δύσκολα θα βρεις «κακό» μοντέλο.
    Αυτό που παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο είναι να κάτσει καλά στο πόδι σου, η εφαρμογή του δηλαδή. Η σόλα, ακόμη κι αν είναι λίγο πιο σκληρή ή πιο μαλακή από αυτό που θες, συνηθίζεται γρήγορα, δεν πρόκειται να έχεις ποτέ κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
    Αν όμως δεν ταιριάζει σωστά στο πόδι, εκεί έχουμε θέμα.
    Οπότε, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις διάφορα μοντέλα.
    Nike Pegasus, Saucony Ride, Adidas Solar, Brooks Ghost, όπως και άλλα της κατηγορίας αυτής είναι μερικές προτάσεις.
    Υποθέτω ότι η αναζήτηση θα γίνει στις Σέρρες, σωστά;

Alexandros serres
    Δρομέας

Ναι φίλε μου Σέρρες. Σκέφτηκα πιο οικονομική λύση διαδικτυακά αλλά αν δε τα φορεσεις δε θα καταλάβεις νομίζω.

Echetlos
    Συντονιστής

Οπότε αυτό σε περιορίζει εκ των πραγμάτων, φαντάζομαι.
    Θεσσαλονίκη κάποια στιγμή;

Alexandros serres
    Δρομέας

αν έχεις κάποιο κατάστημα στείλε λινκ και διευθυνηση ..

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Alexandros serres
    Δρομέας

σευχαριστώ πολύ Σωτήρη.

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitris_katsaros Καλησπέρα Δημήτρη.
    Με τι έτερχες μέχρι τώρα και τι διαφορετικό θα ήθελες να έχει αυτό που ψάχνεις;

Καλησπέρα και από μένα!! Ψάχνω ένα παπούτσι για προετοιμασία Μαραθωνίου διαλειμματικές ενδυνάμωση long run! 1.81 /84κιλα με σκοπό να πάω κάτω από 80 και με χρόνο στα 10χλμ 43λεπτα τη θα προτείνατε;

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitris_katsaros Μπορείς να δεις τα Nike Elite 9/10, Adidas Boston και Skechers GOrun 5.

Βασικά θέλω ένα γρήγορο αθλητικό με αρκετή επιστροφή!! Το πρόβλημα είναι ότι τα τρώω έξω αριστερά!!

Echetlos
    Συντονιστής

@teh_lunatic Γεια σου, Θανάση.
    Υπάρχουν πάρα πολλά μοντέλα στην αγορά. Πραγματικά θα χαθείς αν αρχίσουμε όλοι τις προτάσεις.
    Θα σου πρότεινα να πας σε ένα μαγαζί με διάδρομο και να δοκιμάσεις διάφορα. Είναι η καλύτερη λύση.

Καλησπέρα ! Νέος στο τρέξιμο και στο περπάτημα θα έλεγα γενικότερα.
    Ανεξαρτήτως budget τι θα μου προτείνατε για παπούτσι… Δεν ξέρω τπτ απο το πως πατάω και όλα αυτά που ενδεχομένως χρειάζονται… Ευχαριστώ για την βοήθειά σας

Thanasis Karapanos
    Δρομέας

Θα ήθελα 2-3 να έχω στο μυαλό μου καλύτερα γιατί το κατάστημα που νομίζω ότι έχει δυνατότητα να δοκιμάσω με διάδρομο και ίσως πελματογράφημα είναι πολύ εκτός πόλης και δεν θα έχω την δυνατότητα να πάω πολλές φορές… Προτιμώ να πάω και να ψωνίσω στο καπάκι να μην έχω πολύ τρέξιμο πέρα δώθε… + το ότι δε θέλω κάτι ιδιαίτερα ψαγμένο.. απλά ένα decent παπουτσάκι για πολύ ελαφριά χρήση

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα με μια σχετική ποικιλία δρομικών παπουτσιών και πες στον πωλητή/τρια να σου δώσουν οτιδήποτε σε nike (pegasus, odyssey react, epic react, structure, winflo), saucony (ride), brooks (ghost, adrenaline) από 80 έως 120 ευρώ. Δοκίμασε όσα περισσότερα μπορείς/προλαβαίνεις εκεί στο κατάστημα. Αν δεν έχουν διάδρομο γυμναστηρίου, τι στο καλό, θα έχουν ένα χώρο 2-3 μέτρων όπου θα μπορείς να κάνεις ότι τρέχεις. Είναι σημαντικό να νιώσεις το παπούτσι καλά στο πόδι σου, να μην σε ενοχλεί κάτι όπως πατάς κάτω. Παράλληλα, συμβιβάσου με την ιδέα ότι μπορεί να κάνεις λάθος επιλογή. Αρκετοί το έχουμε πάθει και θα συνεχίζουμε να το παθαίνουμε. Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι πιο ακριβό από 120 ευρώ. Έχω πετύχει πολλούς πωλητές να προωθούν asics (αλήθεια, αν τους πληρώνει η asics, κάνει καλή δουλειά, αν δεν τους πληρώνει, τότε κάνει ακόμη καλύτερη δουλειά). Μην τους ακούσεις. Επίσης πολύ δύσκολα θα σε βολέψει κάτι σε adidas στα χρήματα αυτά, ή και σε περισσότερα χρήματα, οπότε αν επιμείνει ο πωλητής να δοκιμάσεις το ultraboost με τα 170Ευρώ, ή το Pulseboost με τα 140, δοκίμασε τα μεν, αλλά πιθανότατα θα παίζουν καλύτερες επιλογές με λιγότερα χρήματα.

Thanasis Karapanos
    Δρομέας

Κάτι που ίσως βοηθήσει…
    όταν περπατάω για πολύ και ας πούμε κουράζομαι … μια πιάνει κυρίως ένας πόνος στην κνήμη και προς χαμηλά στον αστράγαλο..απο την μπροστινή πλευρά όμως. Υπάρχει πιθανότητα αυτό να το κάνει το παπούτσι ? Να προτιμήσω κάτι σε ψηλό offset ως πιό ξεκούραστο (λογικά) ή κάτι σε πιο φλατ ώστε να δυναμώσω το πόδι γενικότερα?
    εαν δεν ισχύουν αυτά που λέω διορθώστε με

thesalos
    Δρομέας

το 1 πραγμα που κατηγορουμε συνηθως ειναι το παπουτσι.και κατα την γνωμη μου το 1 πραγμα που συνηθωσ φταιει ειναι αυτα που κανουμε.δυστυχως οτι παπουτσι και να παρεις , τι θα γινει μετα απο 200 χιλ. ποιος ξερει?.παντως εχω δει οτι καποια παπουτσια σε αφηνουν μια καλη αισθηση και καποια οχι.απο εκει και περα παμε μαλον ατα τυφλα.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@teh_lunatic Θανάση γι’ αυτό που λες ούτε φταίει το παπούτσι, ούτε θα είναι αυτό που θα σου διορθώσει το πρόβλημα. Πιθανότατα, δεδομένου ότι είσαι νέος στο χώρο του περπατήματος και του τρεξίματος, να μην έχουν συνηθίσει οι μύες σου και οι τένοντες σου σε αυτό το είδος καταπόνησης κι έτσι κάποια στιγμή να σε ενοχλούν. Αυτό έχει συμβεί σε όλους μας είτε στην αρχή της δρομικής μας πορείας, είτε όταν αυξάνουμε απότομα χιλιομετρικό όγκο, είτε όταν αυξάνουμε την ταχύτητα, και γενικά όποτε κάτι καινούριο εντάσσουμε στην προπόνησή μας. Πιθανότατα, δε, αυτός ακριβώς είναι και ο τρόπος με τον οποίον βελτιωνόμαστε, καθώς η καταπόνηση αναγκάζει εν τέλει τον οργανισμό να ενισχύσει τα συγκεκριμένα σημεία, οπότε επανερχόμαστε δυνατότεροι και καλύτεροι.

Ξαναλέω λοιπόν ότι αυτό δεν αλλάζει κάτι στις συμβουλές που σου έχουμε δώσει ως τώρα. Πηγαίνεις σε ένα μαγαζί και βλέπεις τι σου αρέσει και τι όχι. Θα μπορούσα να σου πω να παραγγείλεις τώρα το Pegasus 35/36 αλλά μπορεί να μην χωράει καν το πόδι σου εκεί μεσα ή μπορεί να είναι ό,τι πιο άβολο έχεις φορέσει μετά το βατραχοπέδιλα που είχες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 21 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.