Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Γνωμη για παπουτσια

Γνωμη για παπουτσια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Chris Tsia
    Συμμετέχων

Γεια σας, μολις εντοπισα τη σελιδα κ κανετε τρομερη δουλεια.
    Θα ηθελα τη γνωμη σας για το τι παπουτσια να επιλεξω.
    Ειμαι 1,67 κ 68-70 κιλα κ συνηθως τρεχω απο 5-10 χλμ ερασιτεχνικα και συνηθως 5:30/χλμ.
    Τρεχω σε ολες τις επιφανειες, ασφαλτο γρασιδι κ χωμα.
    Εχω βρει σε καλες τιμες στα 70-80€ τα NIKE ZOOM FLY & το Performance Adizero Boston 8
    Ευχαριστω.

• Το θέμα τροποποιήθηκε 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Chris Tsia
    • Το θέμα τροποποιήθηκε 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Chris Tsia
    Echetlos
    Συντονιστής

@chris_tsia Χρήστο, καλωσήρθες.

Για τα μοντέλα που αναφέρεις μπορείς να βρεις κριτικές στο site.
    Μαλακό παπούτσι το Zoom Fly, αν εννοείς το 3, αρκετά πιο σκληρό το Boston.
    Δες και το Reebok Forever, παίζει και σε πολύ καλές τιμές.

Chris Tsia
    Συμμετέχων

Απερριψα τελικα το zoom fly, το reebok το βρισκω γυρω στα 20€ πανω απο το pegasus 36. Για τα δικα μου δεδομενα αναμεσα απο boston 8 και pegasus 36 τι θα αγοραζατε;
    Ευχαριστω!

Echetlos
    Συντονιστής

@chris_tsia Το Pegasus.

Thanoskar
    Συμμετέχων

καλησπέρα σας, εχει κανείς τρέξει και με το freedom 1 και με το freedom 2? το 1 ξεκαθαρα ήθελε ενα μεγεθος μεγαλύτερο αλλά για το 2 έχω μπερδευτεί αρκετά αν χρειάζεται να πάρω το ίδιο νουμερο με το freedom 1

Echetlos
    Συντονιστής

@thanoskar Προσωπικά ανέβηκα μισό νούμερο στο v1 κι ήμουν εντελώς εντάξει.
    To v2 είναι true to size.

Thanoskar
    Συμμετέχων

@Echetlos σε ευχαριστώ πολύ. η άποψη είναι πάντα πολύτιμη.

Echetlos
    Συντονιστής

@thanoskar Δεν το έχω φορέσει το v2 αλλά όταν κάποτε είχα κάνει την ίδια ερώτηση με σένα, πάνω από 10 άτομα μου είπαν ότι πας στο κανονικό σου νούμερο.

αλλη μια ερωτηση για το freedom 2.. το θεωρεις true to size ακόμα και για μαραθώνιο?

Elda
    Συμμετέχων

Εχω φορεσει 2 ζευγαρια freedom 1 κι ενα freedom 2. Εγω γενικα το παπουτσι το θελω σαν καλτσα, να εφαπτεται με το ποδι, δεν το θελω χαλαρο και ανετο, οποτε παροτι ειχα διαβασει οτι ειναι σχετικα στενο δεν ανεβηκα νουμερο στο 1, απο το να ρισκαρω να μου ειναι χαλαρο προτιμησα να παρω το ιδιο κι ας με στενευε λιγο. Στα μικρα τρεξιματα μου ηταν οκ, στα μεγαλα λιγο μου πιεζε το μεσαιο δαχτυλο στο ενα ποδι, αλλα τιποτα το ιδιαιτερο, εβγαλα 4 μαραθωνιους με αυτα χωρις κανενα προβλημα. Οταν πηρα το 2 διαβασα κριτικες οτι ειναι πιο ανετο οποτε παρεμεινα στο ιδιο νουμερο και οντως ειναι μια χαρα, δε με χτυπαει πουθενα. Μαραθωνιο δεν προλαβα να τρεξω με αυτο μονο μεχρι 28αρι. Η γνωμη μου ειναι οτι κρινεις αναλογα με την αισθηση του 1. Αν σου ηταν αρκετο ανετο τοτε στο 2 να κατεβεις νουμερο, αν σου ηταν οριακο προς το στενο τοτε παραμενεις στο ιδιο.

tazi
    Συντονιστής

@elda Μαρια παρε το NB rebel και θα με θυμηθεις, οχι τοσο εμενα δλδ αλλα κυριως τον Νικο, Η ΚΑΛΤΣΑ και το performance.

Echetlos
    Συντονιστής

Το ν1 στο ανδρικό ήταν βασικά κοντό, όχι στενό.

Thanoskar
    Συμμετέχων

@Elda ευχαριστώ. Δηλαδή το 2 δεν σου ηταν πιο ανετο στα πλαινά από το 1 στο ίδιο νούμερο? Εμένα δεν εφαρμόζει σαν κάλτσα το 2 ( στο ίδιο νούμερο).
    το 1 ειναι ξεκάθαρα πιο κοντό από το 2 στο ίδιο νούμερο. ο @Echetlos έχει δίκιο.

Run Tony Run
    Συμμετέχων

Καλησπέρα και από εμένα

Γράφω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο ποστ, με λένε Αντώνη είμαι 1.90 και 92 κιλά περίπου (όταν ξεκίνησα να τρέχω ήμουνα 106kg)
    Ξεκίνησα το τρέξιμο πριν 4 χρονιά και τα πρώτα μου παπούτσια ήτανε τα pegasus 33, που τα είχα πάρει πριν ξεκινήσω επειδή ήτανε σε προσφορά, άλλα αποδείχθηκαν ήτανε αρκετά καλόβολα(κατά τύχη τα είχα πάρει και μισό νούμερο μεγαλύτερα) . Τα κράτησα για αρκετό διάστημα και μετά αγόρασα τα asics cumulus 21 (για κάποιο λόγο που είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η asics έχει τα καλύτερα παπούτσια για τρέξιμο) . Τα asics μου φάνηκαν αρκετά σκληρά εξ αρχής και μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι βαριά ειδικότερα μετά τα πρώτα 5-6 χλμ. Γενικότερα δεν μου ταίριαξαν καλά στα πόδια. Το μόνο θετικό που βρήκα ήτανε ότι δεν ένιωθες τόσο το οδοστρωμα , μάλλον έχουν σκληρή σόλα..(η άπλα είχα λιώσει τα πρώτα pegasus και ένιωθα κάθε επαφή με το έδαφος)

Τώρα είμαι στην διαδικασία να αγοράσω ένα καινούργιο ζευγάρι και προσανατολίζομαι στα pegasus 36 ή 37. Επίσης σκέφτομαι και pegasus turbo 2, θα αξίζει όμως η διαφορά? Επίσης διάβασα τα διάφορα ποστ του site (Παρεμπιπτόντως ,πολύ καλή δουλειά) και προτείνεται το Reabok forever.

Δεν με περιορίζει τόσο το τελικό πόσο που θα δώσω (max 140€), όσο να αξίζει τα λεφτά του αυτό που θα πάρω.

Γενικότερα κάνω ένα long run 10-15km την εβδομάδα σε μέτριο ρυθμό (5:40 – 6:00) και διαλείμματα η tempo μόνο αν προκύψει κανένας αγώνας…

Ευχαριστώ

Echetlos
    Συντονιστής

@mc02671 Κατ’ αρχάς, καλωσήρθες! 🙂

Να προτιμήσεις το 37 από το 36, αρκετά καλύτερο παπούτσι. Αν θες κάτι που να είναι και μαλακό, δες το Novablast.
    Αν πας στο Forever, συνδυάζεις και προπονήσεις που θα θες ν’ ανοίξεις ρυθμό, ιδίως αν αυτές είναι σε στίβο.

Echetlos
    Συντονιστής

New sheriff in town?

20200529_131051

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.