Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Παπούτσια για περπάτημα 148 κιλά

Παπούτσια για περπάτημα 148 κιλά

• Αυτό το θέμα έχει 3 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 1 μήνα πριν από τον χρήστη Echetlos.
Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Nikos Kantzavelos
    Συμμετέχων

Καλημέρα σε όλους. Έχω ξεκινήσει προσπάθεια να χάσω μπόλικα κιλά. Στην προσπάθεια αυτή πήρα καινούργια παπούτσια τα Χριστούγεννα Asics Gel Nimbus 22. Είχα διαβάσει ότι είναι πολύ καλά για υπέρβαρους. Στην αρχή είχα πολλά προβλήματα γιατί ήταν στενά και δεν τους έδωσα χρόνο να ανοίξουν. Δημιουργήθηκαν φουσκάλες στην περόνη και των δύο ποδιών.

Γρήγορα ξεπεράστηκαν με σκάσιμο και επιδέσμους. Ακόμα πιο γρήγορα δημιουργήθηκαν καινούριες. Αυτή την φορά στο μικρό δάχτυλο του δεξιού ποδιού και κάτω από το μεγάλο δάχτυλο. Ξεπεράστηκαν και αυτές. Τώρα έχω εδώ και δύο βδομάδες που με ταλαιπωρούν φουσκάλες στις φτέρνες και των δύο ποδιών και ειδικότερα στο δεξιά. Έψαχνα να βρω γιατί. Άλλαξα κάλτσες, τίποτα. Βρήκα άρθρα για πρηνισμό. Κοιτώντας παλιά μου παπούτσια πρόσεξα ότι το εσωτερικό μέρος της φτέρνας του δεξιού ποδιού είναι πιο φαγωμενο. Διάβασα ότι αυτό λέγεται υπερπρηνισμος. Το κακό είναι ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο για το αριστερό το οποίο είναι νορμάλ. Να σημειώσω ότι περπατάω γύρω στα 7 χλμ την μέρα. Αν προσπαθήσω για παραπάνω οι φουσκάλες επιδεινώνονται. Αξίζει να πάρω άλλο ζευγάρι παπούτσια που να βοηθούν με τον υπερπρηνισμο ή απλά όλα αυτά είναι απόρροια του βάρους μου?

big-blue
    Συμμετέχων

Καλημέρα Νίκο και καλώς ήρθες.
    Θα σε βοηθούσε πάρα πολύ να συνδιάσεις το τρέξιμο με ένα καλό πρόγραμμα από επιστήμονα διαιτολόγο. Καλό θα είναι να καταλαβαίνει από αθλητισμό αλλά θα το βρεις εσύ αυτό. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ και άλλαξα δυο επίπεδα χάνοντας μόνο 6 κιλά (αλλά ήταν λίπος)!
    Τώρα, σχετικά με τα παπούτσια. Δες να είναι το νούμερό σου. Ας περισσεύει μπροστά και ένα δάκτυλο όταν τα φοράς με την κατάλληλη κάλτσα. Δώσε προσοχή στις κάλτσες! Να εφαρμόζουν καλά! Πιστεύω πως το πρόβλημα στις φουσκάλες είναι από τις κάλτσες σου, δεν πατάνε καλά, ή είναι πολύ σφιχτές και σου δημιουργούν φουσκάλες. Πάρε αθλητικές κάλτσες, συνθετικές, όχι πετσετέ, θα βρεις σχετικά άρθρα στο site. Μην τσιγκουνευτείς τα 6-15€/ζευγάρι, όταν παίρνεις ένα παπούτσι των 100€+. Εγώ έχω κάλτσες 8 χρόνια!
    * Α, δε φταίει ο πρηνισμός σε όλα αυτά

Nikos Kantzavelos
    Συμμετέχων

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Ακολουθώ ήδη ένα πρόγραμμα και εχω χάσει γύρω στα 20 κιλά και συνεχίζω. Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω αλλάξει ήδη κάλτσες. Διαβάζοντας για την σύνθεση τους έλεγαν ότι είναι από βαμβάκι και πολυεστέρα και ότι μέλημα τους είναι η καταπολέμηση της υγρασίας που οδηγεί σε φουσκάλες. Είναι οι παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/17223364/Nike-Everyday-Lightweight-SX7677-010-3-%CE%B6%CE%B5%CF%8D%CE%B3%CE%B7.html#description

Από εκεί και πέρα αφού διάβασα το σχόλιο σου κοίταξα και για άλλες βρήκα αυτές

Αθλητικές

Μου φαίνεται πολύ υπερβολική η τιμή αλλά αν είναι εγγυημένα καλές να τις πάρω.

Εσύ τι θα μου πρότεινες? Ίσως σε κάτι με πιο μικρή τιμή. Είδα και κάτι xcode έχει διάφορες. https://www.skroutz.gr/c/935/athlitikes-kaltses/m/27366/Xcode.html

Echetlos
    Συντονιστής

@mastersokin Νίκο, λογικά κάτι δεν πάει καλά με το νούμερο.
    Ένας γενικός κανόνας είναι ο εξής: μετράς το μήκος του πέλματός σου και προσθέτεις 1.5cm. Αυτά θα είναι τα εκατοστά του παπουτσιού που Θα πάρεις.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.