Ρολόι προπονησης

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Κυριάκος Καρλής
    Συμμετέχων

Ψάχνω για κάτι από 50 ευρώ έως 150… Ακρίβεια στις μετρήσεις και design όσο γίνεται…εγώ έχω το forerunner 225 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απλά ψάχνω για την κοπέλα μου και τον αδερφό μου θέλουν κάτι που να τα συνδυάζει και τα 2. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Ευχαριστώ

Vicky
    Συμμετέχων

Καλησπέρα.
    Αν δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από τις δυνατότητές του, Garmin Vivoactive 3 στα 150 ευρώ. Το έχω ένα χρόνο ως καθημερινό ρολόι, όποτε το φόρεσα για τρέξιμο μέτρησε σωστά, έχει ενσωματωμένο αξιόπιστο μετρητή παλμών, GPS, και πολλές δυνατότητες ως smart watch.
    Στο σύνολό του πολύ καλό σε πολύ καλή τιμή.

Periklis
    Συμμετέχων

Δοκιμασμένο από φίλο και φίλη που το πήραν και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι, θα σου πρότεινα το Huawei GT 2 sport. Για κοπέλα μάλιστα υπάρχει η έκδοση για μικρότερους καρπούς 42mm που είναι και πιο “γυναικείο” στυλ. Καλό σε ακρίβεια, πλούσιο περιεχόμενο και ως sport αρκετά καλό αλλα και ως smart watch από τα καλύτερα ίσως. Για γυναίκα νομίζω είναι σούπερ. Μεγάλο συν η μπαταρία…ξεχνάς να τη φορτίσεις.

https://www.skroutz.gr/s/21272675/Huawei-Watch-GT-2-Sport-Edition-42mm-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

https://www.skroutz.gr/s/20786296/Huawei-Watch-GT-2-Sport-Edition-46mm-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Διαφορετικά όπως λέει η Vicky παραπάνω, το vivoactive 3 στα 160κατι ευρώ είναι καταπληκτικό σε ΑΚΡΙΒΕΙΑ και ποιότητα. Το έχει η κοπέλα μου και το έχω τεστάρει πολλές φορές, είναι άψογο σε μετρήσεις. Μονο αρνητικό ότι δεν κρατάει πολύ η μπαταρία του, θες ανά 2-3 μέρες μια φορτισούλα αν το χρησιμοποιείς για δραστηριότητες καθημερινά. Αυτό βέβαια με 42mm λουράκι δεν κάνει για αντρικό καρπό. Ιδανικό για γυναίκες με λεπτό καρπό.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ Xiaomi Stratos. Θα κλαις τα λεφτά σου. Και άσε τις καλές κριτικές που θα διαβάσεις. Εχουν παγίδες! Πολλές!

Φτηνό σε τιμή το Huawei GT 1 (λιγότερο αξιόπιστο από το GT2, με ωραία οθόνη, δυνατή μπαταρία, αλλά αν το χρησιμοποιείς για χαλαρή προπονησούλα, περπάτημα, τρεξιματάκι χωρίς απαιτήσεις μεγάλες, νομίζω τότε μόνο είναι από τις καλές επιλογές στα χρήματα έως 100 ευρώ.

Προσωπικά, όλα τα κινέζικα δε τα έχω σε εκτίμηση. Είμαι της άποψης “δώσε κάτι παραπάνω και χτύπα Garmin”. Ειναι τσιμπημένα, αλλά αξίζουν. Δεν τα εμπιστεύομαι τα κινέζικα από άποψη ποιότητας κατασκευής. Δειχνουν εντυπωσιακά, με τις οθόνες τους κτλ αλλά μπορεί με 2-3 μπανάκια στη θάλασσα να τα καληνυχτήσεις! Σχετικά είναι όλα όμως και παίζει ρόλο πως και σε τι βαθμό τα χρησιμοποιεί κανείς.
    Είδα ενα post το πρωί στο site που κάποιος πουλάει ενα FENIX 5s Plus στα 200 ευρώ με 4 μόνο μηνες χρήσης οπως ισχυρίζεται. Αν ισχύει, για μένα τα 200 ευρώ για το ρολόι αυτό ειναι τίποτα! Το αγοράζεις χθες!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από Periklis.
    Κυριάκος Καρλής
    Συμμετέχων

Σας ευχαριστώ πολυ και τους 2 βοηθήσατε πολύ θα τα κοιτάξω όλα αυτά που προτείνατε όσο για το φονικό παίζει να το κοιτάξω για μένα χαχαχ … Ευχαριστώ πολύ

Κυριάκος Καρλής
    Συμμετέχων

Και μια ερώτηση για το sumsung active επειδή αρέσει στον αδερφό μου λέει τίποτα ;;

Periklis
    Συμμετέχων

Το γνωρίζω, το έχω δει, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Πρέπει να ειναι καλό σε ακρίβεια αλλά ΔΕΝ εχει μπαταρία καλή. Eχει ωραία ανάλυση οθόνης, αλλά μεταξύ αυτού και του vivoactive3 θα διάλεγα το δεύτερο. Νομίζω ότι μεταξύ αυτού (samsung) και huawei GT 2 sport πάλι διαλέγω το 2ο. Και μοιάζουν κιόλας ειδικά η έκδοση με το 42mm GT2. Τσέκαρε τα!

Α, και να μη ξεχάσω, εγώ κάποτε έψαχνα για ρολόι φτηνό, σκεφτόμουν το Xiaomi amazfit bip το οποίο έχει νομίζω 50 ευρώ τώρα. Το είχε μία γνωστή και όπως πολλοί αλλοι ετσι κι εκείνη ελεγε τα καλύτερα. Δεν ξέρω, απλά επειδή είπες οτι ψάχνεις κάτι από 50 εως 150, σκέφτηκα να το αναφέρω ως επιλογή. Αλλά γενικά, αν θες τη γνώμη μου, μια φορά παιρνεις sportwatch, τουλάχιστον για να σε βγάλει μια 4ετία-5ετία σίγουρα. Σκάστα και πάρε ενα και μη σκέφτεσαι τα λεφτά. Θελω να πω οτι αν ειναι να κάνεις κατι κανε το σωστά. Και σωστά μόνο από 150 και πάνω βρίσκεις.

Κυριάκος Καρλής
    Συμμετέχων

Συμφωνώ αυτής της άποψης είμαι πάρε κάτι καλό να μην παιδευεσαι έχω το Garmin 8 μισή χρόνια και ότι και να πω είναι λιγο ….θα τους ψήσω για κάτι καλό ευχαριστώ πολύ…

pseiras
    Συμμετέχων

Σαν smartwatch το samsung ειναι εξαιρετικο ειδικα το Active 2 και το Galaxy.
    Η μπαταρια των 3-4 ημερων ειναι ενα θεμα ομως.
    Σαν sportwatch εχει διαφορους περιορισμους αλλα με την παρακατω εφαρμογη δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αλλα ρολογια.
    https://galaxystore.samsung.com/geardetail/ye0lz9RwAz
    Ο τυπος που την έχει φτιαξει , εχει ριξει πολυ δουλεια και ειναι ο ιδιος δρομεας με αμεση εξυπηρετηση στη FB σελιδα του και συνεχομενα updates.
    Πλεον δεχεται μεσω της εφαρμογης εξωτερικους αισθητηρες , powerpods , εχει δημιουργια προπονησεων , custom οθονων , αυτοματο ανεβασμα στο strava κτλπ.

Periklis
    Συμμετέχων

Kαλά είναι όλα, εντάξει… ούτε διαφήμιση κάνουμε σε καποια εταιρία ουτε σημαινει οτι τα garmin δεν βγαζουν κι αυτά προβλήματα. Ολα αυτά τα μαραφέτια έχουν και θα έχουν θεματάκια. Προσωπικά επειδή τα εχω δει και χρησιμοποιήσει, τα Huawei GT2 συνδυάζουν smartwatch & sportwatch λειτουργίες με ωραια οθόνη και στυλάκι. Εγώ πχ ήθελα sportwatch και τα “έσκασα” για το 935. Aν πηγαινα για κάτι πιο οικονομικό που να συνδυάζει αθλητισμό αλλα κυρίως καθημερινότητα η βολτουλα δε θα με χαλαγε το GT2 sport. Αλλα για αυστηρά αθλητική χρήση, θα επέλεγα ξανά και ξανά garmin.
    Επίσης, ως επιλογή οικονομική οπως ζήτησες για την κοπέλα θα σου πρότεινα κι αυτό…
    https://www.skroutz.gr/s/20567758/Suunto-3-Fitness-Black.html
    https://www.skroutz.gr/s/22059671/Suunto-3-Slate-Grey-Copper.html
    Δεν έχω άποψη όμως καθόλου για τα suunto. Ξέρω όμως ότι σε θέματα κατασκευαστικής ποιότητας ειναι φοβερά. Σε αυτό το τομέα η garmin χάνει. Γενικά τα suunto έχουν στοιβαρή κατασκευή, τα κουμπιά τους πχ τα πατάς και νιώθεις ποιότητα. Ενώ στα garmin νομίζεις οτι ειναι σα ξεχαρβαλομένα. Παντα καπου θα χανει η μια εταιρία και καπου η άλλη.

pseiras
    Συμμετέχων

Δεν ξερω πως τα καταφερα και εξαφανισα το μυνημα μου στην επεξεργασια οποτε το ξαναβαζω.

Υπερεκτιμημενα τα garmin οσο δεν παει για την τιμη τους.
    GPS να προσπαθουν “μονιμα” να το ισιωσουν (ειδικα με τον sony αισθητηρα), τα ιδια με τον αισθητηρα καρδιακων παλμων που δειχνει κουκουρουκου.
    Οποιος παρακολουθει το φορουμ τους τα γνωριζει.
    https://forums.garmin.com/outdoor-recreation/outdoor-recreation/f/fenix-6-series
    Οποτε ολα τα μετρητικα να ειναι στο περιπου με αποτελεσμα τα δεδομενα που παιρνεις να ειναι στο περιπου σωστα.
    Χρειαζεσαι pod για να εχεις σωστη ενδειξη pace και αποσταση και εξωτερικη ζωνη παλμων για την καρδια.
    Ολα αυτα τα χρονια εναν sleep tracker δεν μπορεσε να φτιαξει σωστα και μπορει να κανεις βολτες 3 το πρωι και να σου βγαζει βαθυ υπνο.
    Ολα τα αλλα , stress level , body battery , vo2max και ενα σκασμο αλλες μετρησεις ειναι εξωτερικης εταιρειας (firstbeat) και τα παιρνει ετοιμα.

fenix 6

Εκει που αξιζει πραγματικα ειναι στο Garmin connect που ειναι πληρεστατο.
    Τα λεω εγω που εχω το fenix 6 και πληρωσα 700 ευρω και επιμενω οτι ειναι υπερεκτιμημενο (το hardware με την συγκεκριμενη οθονη πρεπει να τους στοιχιζει 30 ευρω , αν ενα iphone στοιχιζει στην apple οπως ακουγεται 100-150 μαξ δολλαρια).

Θα συμφωνησω με τον Περικλή οτι με το GT2 μια χαρα κανεις την δουλεια σου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από pseiras.
    Κυριάκος Καρλής
    Συμμετέχων

Σας ευχαριστώ πολύ ….για εκεί τον βλέπω τον αδερφό μου

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.