Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Χρόνιος πόνος στο πέλμα και στη γάμπα

Χρόνιος πόνος στο πέλμα και στη γάμπα

Αυτό το θέμα περιέχει 12 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  tol ga 6 μήνες, 4 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Συντάκτης

tol ga
    Δρομέας

Καλησπερα παιδια και ευχομαι υγεια σε ολους..
    Εδω και 18 μηνες τυραννιεμαι απο χρονιο πονο στο πελμα και στη γαμπα και σχεδον σε ολο το ποδι..
    πολλες διιαγνωσεις πολυ κουραση και απορριψεις για πελματιαια,ταρσιαιο συνδρομο και αλλα πολλα..
    Περισσοτερο ψυχολογικη κουραση και οικονομικη.Και να ελεγα οτι δεν εχω παει σε επιστημονες…
    Πονος λοιπον στο πελμα συνεχεια ο οποιος χειροτερευει και ανεβαινει στη γαμπα και ακομη πιο ψηλα.
    Το κουφο ειναι οτι εαν ειμαι ξυπολυτος σπιτι ειμαι πολυ πολυ καλυτερα…
    οταν κανω ασκηση για τη γαμπα δηλαδη ανυψωση πελματος προς τα πανω ποναω αρκετα…
    δεν λεω οτι κατα τη διαρκεια τρεξιματος προχθες(δοκιμη μετα απο πολλους μηνες)το πελμα ψιλοπηρε φωτια και μετα πονος και στα δαχτυλα…καψιμο και στη κνημη..γενικα ενας χαμος που οι επιστημονες αδυνατουν να βρουν αφου οι εξετασεις βγαινουν καθαρες…
    Νευρο ειναι το ξερω αλλα μηπως τελικα εχω ισχιαλγια οπως παλια αλλα σε τρομερο βαθμο?αλλα 18 μηνες δεν θα ειχε περασει?
    Ακουω γνωμες

Echetlos
    Συντονιστής

Όταν δεν κατάφεραν να βγάλουν άκρη τόσοι ειδικοί, τι να πούμε εμείς, πέρα από περαστικά; 🙁

tol ga
    Δρομέας

το θεμα αγαπητε φιλε μου ειναι οτι πολλες φορες βρισκεις λυση απο μη ειδικους…μια γνωμη δεν βλαπτει…να σαι καλα!

Kalogeridis
    Δρομέας

Θα γράψω κι εγώ τη θεωρία μου. Όσο προχωρούσα στην ανάγνωση του κειμένου σου , μου ήρθαν στο μυαλό μνήμες 2005. Τη χρονιά εκείνη ταλαιπωρήθηκα αφάνταστα για ένα εξάμηνο από ισχιαλγία. Ότι δοκίμασα δεν λειτούργησε. Η αλήθεια είναι πως από τη στιγμή που έβαλα στον ύπνο , μαξιλάρι κάτω από τα γόνατα σε ιπτια θέση ύπνου, βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση. Όσο και αν φανεί παράδοξο , η λύτρωση ήρθε μια μέρα όταν κουβαλώντας ένα καφάσι ξύλα (γιατί η ζωή τρέχει) με σωστή τεχνική άρσης του βάρους, αποθετοντας το βάρος στο έδαφος συνειδητοποίησα ότι πλέον δεν υπάρχει πόνος. Έτσι ξαφνικά. Δεν επανήλθε. Ένα νεύρο κάπου ζοριζοταν και με την κίνηση εκείνη ξαμαγκωσε. Μάλιστα είχε περάσει πάνω από τρίμηνο που είχα κόψει από χάπια, αλοιφές και εμπλαστρα. Μόνο διατάσεις έκανα εκείνο το διάστημα.
    Ένας φυσιοθεραπευτής κάποτε, εξετάζοντας με , μου είχε επισημάνει ότι όταν ξαπλωμένος μπρούμυτα και έχοντας τα κουτεπιε έξω από το κρεβάτι, τα πόδια ανοίγουν σαν να πλασάρουν και χάνουν έντονα την παραλληλία , είναι δείγμα ισχιαλγίας. Δοκίμασε το. Ενάμισης χρόνος είναι μεγάλο διάστημα το οποίο δε σημαίνει απόλυτα ανάλογο πρόβλημα , όσο λανθασμένη διαχείριση του. Άλλαξε φυσιοθεραπευτή . Και ξανά αν χρειαστεί…

Kalogeridis
    Δρομέας

Αν έχεις θέμα ανισοσκελιας είναι πολύ πιο πιθανό το ενδεχόμενο της ισχιαλγίας. Έχεις κάνει τέτοιο έλεγχο?

tol ga
    Δρομέας

Φοράω πατους 1 χρόνο τώρα…το πέλματογραφημα είχε δείξει ότι πατάω αριστερά όπου είναι το πρόβλημα λίγο προς τα έξω η πτέρνα…όχι όμως κάτι σοβαρό…

tol ga
    Δρομέας

Εννοώ λίγο προς τα έξω αριστερά αλλά όχι κάτι φοβερό…είναι πλέον μια κατάσταση που σε ωθεί να πας για τρέξιμο έστω και λίγο γιατί και να κάθεσαι δεν έχει ουσία…και ας πονάς…

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@nimbus19, δεν θα πω ότι καταλαβαίνω τι τραβάς, γιατί μια βδομάδα είχα προσπαθήσει να μείνω εκτός τρεξίματος και την 3η μέρα πήγα κι έτρεξα. Δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς θα ένιωθα αν είχα πόνους και ενοχλήσεις για τόσο καιρό. Συμφωνώ με τον Παναγιώτη @kalogeridis, αν έχεις κουράγιο και το σηκώνεις οικονομικά, ψάξε να βρεις φυσιοθεραπευτές ή/και ορθοπεδικούς που ξέρουν τι τους γίνεται. Επίσης, γενικά η άσκηση βοηθάει. Πιθανόν να το έχεις κάνει ήδη, αλλά εγώ θα ρωτούσα κάποιον φυσιοθεραπευτή για ασκήσεις για μέση/κορμό και πόδια. Με τις πρώτες μπορεί να στρώσεις τη μέση σου, αν φταίει αυτή, ενώ με τις δεύτερες μπορεί να “ξεφορτώσεις” κάπως την περιοχή που σε ενοχλεί. Κάτι άλλο που θα δοκίμαζα θα ήταν πολύ σταδιακή εισαγωγή στο τρέξιμο. Εφόσον το πρόβλημα τραβάει τόσο καιρό, θα προσπαθούσα να κάνω για ένα μήνα γρήγορο περπάτημα, για ένα μήνα πολύ ελαφρύ τρέξιμο (ίσως σε ελαφριά κατηφόρα για 10μ πχ ώστε να μην ζορίζω τη γάμπα), πάντα τόσο όσο το να μην πονάω, και μετά σταδιακά κάτι παραπάνω. Αν δεν βγαίνει άκρη με όλα αυτά, και δεδομένου ότι θα έχω δοκιμάσει τα πάντα, θα μπορούσα να σκεφτώ τον εαυτό μου να ασχολείται με κάποιο άλλο sport που δεν με επιβαρύνει τόσο, πχ το ποδήλατο. Δεν λέω ότι πρέπει να το κάνεις κι εσύ, σου λέω απλά τι θα έκανα ως Σωτήρης. Όπως και να ‘χει, εύχομαι να βρεις την υγεία σου σύντομα.

tol ga
    Δρομέας

Το πιο παράδοξο είναι ότι τα πόδια εκτός παπουτσιών δεν πονάνε καθόλου…και όταν μπαίνει το πόδι στο παπούτσι ο πόνος στο πέλμα είναι τρομερός…πώς γίνεται αυτό?υπάρχει εξήγηση?

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Δύο πράγματα που σκέφτομαι ότι αλλάζουν με το που βάζεις το παπούτσι είναι 1) η στήριξη στην καμάρα και 2) η πίεση στα πλαϊνά σημεία του ποδιού. Νιώθεις πόνο ακόμη κι όταν φοράς ένα εντελώς φλατ παπούτσι; Ή νιώθεις πόνο όταν φοράς ένα παπούτσι που σου είναι εντελώς χαλαρό, με τα κορδόνια εντελώς λυμένα;

tol ga
    Δρομέας

Εαν τώρα που μιλάμε φορέσω ένα πολιτικό παπούτσι μπορεί να ειμαι καλύτερα.εαν βάλω σαγιονάρα ο πόνος σχεδόν εξαφανίζεται.
    Ότι πιο τρελό έχω συναντήσει 17 μήνες τώρα.πολλοι Μιλανε για πεοραγμενο νεύρο που ενοχλεί στον αστραγγαλο…σύνδρομο ταρσού…
    Άλλοι μιλάνε για νεύρο από τη μέση…
    7 ορθοπεδικοί…πολλά ευρώ…μηδέν αποτέλεσμα..
    Έχω αποφασίσει να αρχίσω φυσιοθεραπείες αλλά στα τυφλά!!!

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.physio-pedia.com/Tarsal_Tunnel_syndrome

Αν δεν γνωρίζεις την ορολογία, καλύτερα να έρθεις σε επαφή με κάποιον φυσιοθεραπευτή. Δεν ξέρω αν τα έχεις κάνει ήδη, αλλά έχει κάποια tests (στρίβεις το πόδι με συγκεκριμένο τρόπο και σε πιέζει κάποιος σε συγκεκριμένο σημείο) τα οποία μπορούν να δείξουν με πολύ μεγάλη ακρίβεια αν έχεις ή δεν έχεις το σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα. Με τον τρόπο αυτό θα καταλάβεις τουλάχιστον τι έχεις (αν τα tests καταλήξουν κάπου) και δεν θα πηγαίνεις από διάγνωση σε διάγνωση. Τώρα, στην περίπτωση που όντως πάσχεις από σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα, υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις για θεραπεία, χωρίς όμως να υπάρχουν σοβαρές έρευνες που να αποδεικνύουν αν κάποια δουλεύει καλύτερα από κάποια άλλη. Όπως και να έχει όμως, ξεκίνα από μια σωστή διάγνωση που δεν θα δημιουργεί σε σένα και στον γιατρό ή φυσιοθεραπευτή αμφιβολίες.

tol ga
    Δρομέας

Εάν κάποιος γνωρίζει σχετικά για αυτό το σύνδρομο η το έχει περάσει θα παρακαλούσα να επικοινωνήσει μαζί μου..δυστυχώς ακόμη και οι γιατροί δεν είναι υπέρ της επέμβασης..ένα κωλοσυνδρομο που σε γονατίζει….

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.