Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Επιλογη παπουτσιων για αρχαριο

Επιλογη παπουτσιων για αρχαριο

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Συντάκτης
    parisaktos
    Συμμετέχων

Χαιρετω, την εκλεκτη παρεα της κοινοτητας του gorun.
    Ειμαι 52 ετων 1,70 υψος 75 κιλα ,επειδη παντα μου αρεσε το να περπαταω ,αποφασησα να ασχοληθω περισσοτερο εντατικα,και να προβω στην αγορα καταλληλων παπουτσιων για εμενα και θα ηθελα την αποψη σας.
    Να διευκρηνισω οτι ουσιαστικα ποτε δεν εχω τρεξει συστηματικα,στα 35 μου που πηγαινα εντατικα(καθημερινα) γυμναστηριο,δυο φορες την εβδομαδα ειχα καθιερωσει να κανω διαδρομο για 45 λεπτα περιπου.
    Αυτη ειναι και η μονη εμπηρεια που εχω απο τρεξημο,σε πραγματικες συνθηκες ποτε δεν ετρεξα,τωρα βγαινω και κανω γρηγορο βαδην,αποστασεις περιπου 10χλμ.
    Εχω αγορασει ,με βαση τις συστασεις του φορουμ,τα REEBOK FOREVER FLOATRIDE ENERGY,το βρησκω καλο παπουτσι,το εχω κανει ηδη περισσοτερα απο 35χλμ,διχως ενοχλησεις,δοκιμασα να αρχησω να τρεχω,το παπουτσι εχει καλη αποσβεση ,μου μεταφερει σχετικα λιγους κραδασμους,αλλα ωστοσο φοβαμαι να τρεξω,θεωρω οτι και παλι ειναι αρκετοι οι κραδασμοι που μεταφερονται στο σωμα,αν ειχε κατα το 1/3 λιγοτερους δεν θα φοβομουν να αρχησω χαλαρο τρεξημο με χαμηλη ταχυτητα.
    Εχω αγορασει και το pegasus 36 αλλα εκ των υστερων καταλαβα οτι μου ειναι στενο πηρα την regular εκδοση δεν γνωριζα καν το βγαινει σε wide αλλα και extra wide,ετσι εβγαλα το συμπερασμα οτι εχω σχετικα φαρδυ πελμα,παρολο που αγορασα το 42,5.Γι αυτο και θα το πουλησω,ειπα θα στρωσει ,το εχω κανει 8χλμ αλλα η πιεση στα σφηνοειδη οστα και στο 5ο μεταταρσιο(εξωτερικα στην περιφερεια του πελματος)ειναι ισχυρη και καθηστα αυτην την εκδοση απαγορευτικη για την γεωμετρια του δικου μου πελματος.
    Απ οτι εχω καταλαβει πρεπει να παρουσιαζω υποπρηνισμο,με βαση το τεστ του βρεγμενου ποδιου πανω σε χαρτι,αλλα και απο τις φθορες σε παλια μου αθλητικα παπουτσια.
    Εχω διαβασει καλα σχολια για τα Hoka One One Clifton 6,να διευκρινησω οτι δεν μ ενδιαφερουν επιστροφη ενεργειας και επιδοσεις,θελω να αγορασω ενα παπουτσι μεχρι 90 ευρω max,ωστε να ξεπερασω τον φοβο της μεταδωσης των κραδασμων στο σωμα και να αρχισω σιγα σιγα να τρεχω.
    Θα βοηθουσε μια αγορα παπουτσιου με χαμηλο drop ,π.χ 4mm ;
    Ευχαρηστω εκ των προτερων για τον χρονο σας,περιμενω απαντησεις απο τους σχετικους,αν γινετε να προταθει συγκεριμενο παπουτσι για τις αναγκες μου,εχω διαβασει αρκετα τεστ απο παπουτσια που περασαν απ τα χερια του Echetlos αλλα επειδη δεν εχω μετρο δεν μπορω να αποφασησω,παντως το REEBOK FOREVER FLOATRIDE ENERGY καθεται καλα στο ποδι μου παρολο που ειναι Ουδετερο

pseiras
    Συμμετέχων

Στην θέση σου θα πηγαινα για Saucony Triumph 17.

naftony
    Συμμετέχων

@parisaktos καλώς ήλθες. Εφόσον έχεις θέσει όριο τα 90 ευρώ, έχεις και σχετικά φαρδύ πέλμα, δες το πολύ καλό New Balance Propel, στα 72 ευρώ στο site της New Βalance. Mε 20-30 ευρώ παραπάνω μπορείς να πας σε Saucony Triumph 17, new balance 1080v10, brooks glykerin 17 κλπ.

parisaktos
    Συμμετέχων

@pseiras και naftony Ευχαρηστω για τις απαντησεις αλλα ξεφευγουμε σε χρηματα με τα Saucony Triumph 17,οπωτε τα New Balance Propel ειναι μονοδρομος για εμενα,εχουμε αλλη εναλλακτικη για πολλυ απορροφητικο παπουτσι;
    Να δουμε,θα μου κανει το 41 μισο ,το εχω παραγκειλει θα το φερουν στο καταστημα στην Μητροπολεως στην Θεσσαλονικη,δυστυχος δεν εχουν το 42 για εναλλακτικη δοκιμη ,να δουμε πως θα κατσει.
    Απο διαπνοη πως ειναι το propel;σε σχεση με το REEBOK FOREVER FLOATRIDE ENERGY,το οποιο και κατεχω και θεωρω οτι ειναι καλη η διαπνοη του.
    Ευχαρηστω και παλι οσους βοηθανε

naftony
    Συμμετέχων

@parisaktos μπορείς να δεις και λίγο παλιότερα μοντέλα, όπως το saucony triumph iso 5 και το new balance 1080v9, τα βρίσκεις και τα δύο σε καλή τιμή

Echetlos
    Συντονιστής

@parisaktos Κώστα, καλωσήρθες!

Πολύ καλή επιλογή το Propel.
    Από εκεί και πέρα, έχε υπ’ όψιν σου ότι όλα τα προπονητικά παπούτσια έχουν επαρκή προστασία από τους κραδασμούς. Κάποια ίσως περισσότερη αλλά κανένα δεν θα σε αφήσει ξεκρέμαστο.
    Αυτό που εσύ νοιώθεις, ως νέος στο σπορ, δεν είναι έλλειψη cushioning από το παπούτσι αλλά οι προσαρμογές που καλείται να κάνει το σώμα και “αντιδράει”. Θα νοιώσεις κόπωση, ίσως και μικροενοχλήσεις, στους ιστούς αλλά φορά με τη φορά θα βλέπεις ότι τα πόδια σου θα συνηθίζουν ολοένα και περισσότερο.
    Να θυμάσαι ότι η απορρόφηση των κραδασμών γίνεται από τους μύες και τους τένοντες, όχι από το παπούτσι. Δηλαδή, προπόνηση. 😉

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από Echetlos.
    parisaktos
    Συμμετέχων

@echetlos,καλως σας βρηκα,ναι ετσι ειναι σχετικα με τις προσαρμογες,αφου καποιες στιγμες αναρωτηθηκα μηπως εχω ξεχασει πως ειναι να τρεχει κανεις;χαχαχα,μηπως κραταω πολλυ ακαμπτο το σωμα μου;
    Το ψαχνω με το propel,το εχει και σε καλη τιμη αυτον τον καιρο,το FOREVER FLOATRIDE ENERGY το εχω αγορασει σε 41 νουμερο δεν ξερω αν μου κανει το ιδιο νουμερο και στο propel,δυστυχος δεν υπαρχει διαθεσημο το 42.
    Να εισαι καλα ηταν ουσιαστικα αυτα που ειπες,θα περασω μια βολτα και απο το Saucony Triumph 17,θα παω σε μαγαζι να το δοκιμασω,αν και ξεφευγει αρκετα απ τον προυπολογισμο μου,θελω να δω τι αισθηση θα αποκομισω.

Echetlos
    Συντονιστής

@parisaktos Το 41 στο Reebok είναι “ψεύτικο”.
    Το FFE είναι αφενός μισό νούμερο μακρύ, οπότε πας σε 41.5, αφετέρου το 41.5 η Reebok το ονομάζει 41.
    Άρα το 42 είναι το νούμερό σου.

pseiras
    Συμμετέχων

@parisaktos
    Το μεγάλο αρνητικό στο Saucony Triumph 17 ειναι η διαπνοή του (επειδή είδα οτι το ανέφερες σαν βασικό χαρακτηριστικό στην αγορά σου)
    Στα θετικά είναι οτι βγαζει 1000+ χιλ και καταλήγει φθηνή και έξυπνη αγορά.
    Ο αφρός που φοράει είναι μάλλον ο κορυφαίος αυτήν την στιγμή , με κερασάκι στην τούρτα τα ξεκούραστα πόδια την επόμενη ημέρα.

Echetlos
    Συντονιστής

@pseiras Κώστα, δεν φοράει τον PWRN PB το Τ17 αλλά τον PWRN+, ο οποίος είναι TPU και EVA.

pseiras
    Συμμετέχων

Έχεις απόλυτο δίκιο Νίκο , εγω μπερδεύτηκα.
    Παρολα αυτά και ο PWRN+ έχει φοβερές κριτικές και κορυφαία χαρακτηριστικά για την συγκεκριμένη κατηγορία που συζηταμε.

parisaktos
    Συμμετέχων

@echetlos δυστυχος δεν υπαρχει σε 42 το propel(βασικα ετσι οπως μετρησα εγω το πελμα μου ειναι στα 25,8mm,με βαση τον καταλογο μεγεθων της new balance με παει στα 26mm που αντιστοιχει σε 41,5 Ευρωπαικο,πριν απο λιγο κοιτουσα τα διαφορα μεγεθη της new balance σχετικα με το πλατος του πελματος εχει συνολικα 6 επιλογες ,το διαθεσημο που υπαρχει ειναι σε standard το συμβολιζει με D,πιθανο να μου κατσει καλυτερα το επομενο μεγαλυτερο wide 2E,αλλα αυτο δυσκολα να βρεθει στην Ελλαδα.
    Για να δουμε μου ειπαν την επομενη εβδομαδα θα το φερουν στην Μητροπολεως στην Θεσσαλονικη.
    @pseiras τα πολλα χλμ που βγαζει το Saucony Triumph 17…. Στα θετικά είναι οτι βγαζει 1000+ χιλ και καταλήγει φθηνή και έξυπνη αγορά…ειναι μεγαλο ατου

parisaktos
    Συμμετέχων

Να κανω μια χαζη ερωτηση;εχουν διαφορα τα καλουπια των γυναικειων με τα ανδρικα; βρησκω φθηνο ολομαυρο,και στην περιγραφη το εχει σαν γυναικειο,υπαρχει ομως μονο στην Αμερικανικη αγορα…η ολομαυρη εκδοση σε ανδρικο και γυναικειο

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.