Θέμα με παλμούς κλπ

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tse89
    Συμμετέχων

Καλησπέρα!
    Λοιπόν το θέμα μου εμένα είναι οτι πλέον δεν μπορώ να βάλω ενταση στις προπονήσεις μου!
    Απο τον οκτωβριο και μετά κανω 3 runs /week 6-10 km αναλογα την διάθεση! Το pace είναι πάλι αναλογο με την διαθεση μου 4.50- 5.45 αναλογα την μέρα μου δλδ… γενικά είχα έντονη στρεσσογόνα περίοδο οριακά δεν ακολούθησα φαρμακευτικη αγωγή για το στρες τους τελευταιους 2 μηνες ιδιαιτέρως! Εκτος απο τρέξιμο ασφαλτου εβαλα και τρεξιμο βουνου μιας που μενω επαρχία!
    Όλες οι προπονησεις βγαινουν με μεσους παλμούς 145-155 δεν μπορω να παω ούτε πιο χαμηλά ούτε πιο ψηλά… ήμουν ποδηλατης δρόμου και εφτανα 185-190 για πλάκα στο παρελθον 2 χρονια πριν(έκτοτε μπήκα στρατό για το 9μηνο και όλα διαλυθηκαν αν και ετρεχα οσο γινόταν)… τωρα είμαι σε φαση που εχω κανει το 2019 177χλμ σύνολο αλλα σε καμια περίπτωση δεν κατάφερα να βαλω ενταση….μόλις ανεβασω ενταση αμεσως πονάνε κυριολεκτικα οι μυες των ποδιών μου του αριστερου κυρίως(γενικως μικροενοχλήσεις χρόνιες σε διαφορα σημεία του ποδιού). Επισης χάνω και σε ανάσες με την ενταση,εχω αίσθηση μη καλής πρόσληψης οξυγόνου!! Προσπαθω με μικρες διαλειμματικές μέσα σε γήπεδο να κάνω σπριντάκια-ταχυδυναμικες-πλυομετρικες δλδ και τετοιες μήπως και αφυπνιστεί το σώμα αλλα μόλις πιεσω λίγο παραπανω ακόμη και στις ασκήσεις αυτες οι πόνοι των μικροενοχλήσεων αυξάνονται ραγδαία με συνέπεια πολλές φορες να φιακόπτω την άσκηση μου! Ένας μόνιμος σχεδόν πόνος ειναι στην αριστερή εξω κεφαλή του γαστροκνήμιου και πολλες φορες εμφανίζεται και στην εσω κεφαλή αλλά υπαρχει ενας γενικευμένος πόνος-ενόχληση σε ολο τον αριστερο γαστροκνήμιο..επίσης δεν εχω καθόλου ευλυγισία στα κάτω ακρα και πονάω παντα κατα την διαρκεια των διατάσεων!επιπλέον στις προπονήσεις βουνού στις πολύ μεγαλες κλίσεις νιώθω ότι οι γάμπες μου είναι έτοιμες να σπάσουν και εχω παρει υποτίθεται ντροπ στα 8μμ για το θέμα αυτό αλλα μικρή αλλαγή!
    Απλώς τώρα ξεκινούν οι αγώνες και θα θελα να παρω μέρος όχι απλα για να τερματίσω αλλα για να κανω και κάποια καλή επίδοση για τα δεδομένα μου αλλά δεν το βλεπω! Συγνώμη αν κούρασα με το τεράστιο κείμενο μου..
    29χρονων 1.75 74κιλά

tazi
    Συντονιστής

@tse89 Γνωμη μου ειναι να πας για καμια μασαζοθεραπεια. Βασικα αρχικα να χαλαρωσεις το ποδι σου. Αφου αυτο ηρεμησει μετα νομιζω οτι θα μπορεις να κανεις οτι θες ακολουθωντας τις βασικες αρχες.
    Γενικα αμα κατι δε βγαινει μη το πιεζεις.

stratus
    Συμμετέχων

@tse89 Εγω θα σε στεναχωρησω.177 χλμ μεσα στο 2019 σημαινει 2 χλμ την ημερα μ.ο.Επισης βιαζεσαι.Οταν ξεκιναμε ο σκοπος ειναι να αυξησουμε την αντοχη.Αυτο ερχεται τρεχοντα πολλα χλμ με ανετο ρυθμο.Εσυ κανεις διαλλειματικες τις οποιες το σωμα σου δεν εχει τη δυνατοτητα να τις υποστηριξει.Γνωμη μου ειναι οτι πιεζεις το σωμα σου παραπανω απο οτι πρεπει.Χρειαζεται τουλαχιστον ενα 4μηνο με αργα χλμ που καθε 2-3 εβδομαδες θα τα αυξανεις για να μπεις σε διαλλειματικες
    ΥΓ Το τι εκανες πριν μερικα χρονια δεν εχει σημασια,ειδικα αφου το εκανες σε αλλο αθλημα

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 1 έως 3 (από 3 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.