Αρχική / Θέματα / Διάφορα θέματα / Απόψεις / Ομάδα goRUN στο Facebook

Ομάδα goRUN στο Facebook

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@elda Πιθανώς να είναι έτσι όπως τα λες, Μαρία. Μάλλον σίγουρα έτσι θα είναι, μιας κι εσύ τα κατέχεις καλά τα φόρα και τα social media.

Το θέμα είναι άλλο όμως. Κατ’ αρχάς, δε νομίζω ότι θα προλαβαίνω και τα δύο μαζί. Κι αν δεχθούμε ότι μπορεί η κίνηση στο FB να είναι μεγαλύτερη από εδώ, θα χρειάζεται κι εκεί παρακολούθηση.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι δε μου αρέσει το FB, δεν το κάνω κέφι. Δεν αποκλείω να αλλάξω γνώμη δουλεύοντάς το, πραγματικά όμως δεν ξέρω αν είμαι διατεθειμένος να δοκιμάσω.
    Σίγουρα κάποιος θα μπορούσε να πει, “ρε φίλε, τι αρέσει στους χρήστες μετράει, όχι τι αρέσει σε εσένα”. Κι ίσως να είχε δίκιο.
    Μιας όμως και το goRUN δεν έχει εμπορικό σκοπό, δεν κυνηγάει στατιστικά και έσοδα, ο μόνος στόχος μου είναι να περνάω καλά μαζί με τα μέλη. Μέχρι στιγμής το καταφέρνω, ελπίζοντας το ίδιο και για τους υπολοίπους.
    Δεν είμαι ξεροκέφαλος (θέλω να πιστεύω), απλά ο τρόπος λειτουργίας του FB δε με ελκύει καθόλου.
    Παρ’ όλα αυτά, θα σε πάρω να μου τα πεις καλύτερα. Κι ευχαριστώ και για την συμβουλή/παρότρυνση. 🙂

Aφεντικο, μηπως ηρθε ο καιρος εκτος απο σελιδα να φτιαξεις και ομαδα στο φου-μπου? Πλεον τα φορα τεινουν για αποσυρση, ολοι με ομαδες δουλευουν, πολυ πιο ευκολα στη χρηση, δε χρειαζεται εγγραφη-συνδεση και το βασικοτερο δεν αντιμετωπιζουν τεχνικα θεματα. Στην αρχη μεχρι να το συνηθισει κανεις θελει το χρονο του, αλλα μετα παει μονο του. Και μπορειτε να γραφετε και αρθρα και αξιολογησεις σε ξεχωριστα αρχεια να μη χανονται.Και εχει και αναζητηση για οποιον θελει ν ανατρεξει σε παλια θεματα. Τροφη για μελλοντικη σκεψη.

Elda
    Συμμετέχων

Καταλαβαινω απολυτα τι λες, για μενα ειναι πρωταρχικης σημασιας ο διαχειριστης να κανει κεφι το φορουμ που εχει φτιαξει καθως και το χωρο στον οποιο εχει στηθει αυτο, αλλιως θα βαριεται να το υποστηριξει με αποτελεσμα ο,τι καλο εχει γινει ν αρχισει να χανεται. Κακα τα ψεματα, ο καλος διαχειριστης κανει και το καλο φορουμ και τουμπαλιν. Εχεις δικιο ως προς το διπλο κοπο παρακολουθησης αν δουλευουν και τα δυο, συνηθως η ομαδα στο fb στηνεται ως το επομενο βημα ενος φορουμ, η εξελιξη του ας το πουμε ετσι. Συμφωνω παντως μαζι σου στο οτι δε σε ελκυει το fb, κι εγω στην αρχη ετσι ενιωθα, μετα το συνηθισα, ειναι απιστευτη ευκολια ειδικα απο το κινητο, το ειπα εξαλλου οτι θελει το χρονο του. Εγω παντως πιο πολυ το προτεινα επειδη στο fb γλιτωνεις εντελως οτιδηποτε εχει να κανει με το τεχνικο κομματι, δε θελει καν στησιμο, απλα το ανοιγεις, καλεις τα μελη και τελος. Θα τα πουμε οποτε θες για περισσοτερη αναλυση!

stratus
    Συμμετέχων

Στο facebook ξυπνας ενα πρωι ή μεσημερι ή βραδυ και σου εχουν κλεισει τη σελιδα γιατι παραβιασες και καλα τους κανονες και υστερα τρεχεις και δε φτανεις.
    Υπαρχουν αρκετα παραπονα στα διαφορα φορα που ξαφνικα εκλεισαν επαγγελματικες σελιδες.
    Την επαθα και εγω πριν λιγους μηνες.Πηγα να μπω και μου γραφει γιοκ ο λογαριασμος διοτι παραβιασατε τους κανονες.Οσοι με ξερετε θα γνωριζετε οτι κατα 90% φαγητα ανεβαζω,προφανως ημουν κακη επιρροη για τους ευσωμους. Σε 3 ημερες μου τον επανεφεραν το λογαριασμο.

Elda
    Συμμετέχων

Ισχυει αυτο που λες Χρηστο, αλλα δεν ειναι ο κανονας. Ο προσωπικος μου λογαριασμος στο fb ειναι απο το 2007 και ποτε δεν αντιμετωπισα θεμα κλεισιματος.Την ομαδα που διαχεριζομαι στο fb τη δημιουργησαμε το 2009 ως συνεχεια ενος φορουμ απο το 2003, και επισης μεχρι σημερα δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα. Επισης ας μην ξεχναμε οτι η θεματολογια του παροντος φορουμ αλλα κυριως τα ατομα που συμμετεχουν, πολυ σπανια θα οδηγηθουν σε εντονες αντιπαραθεσεις ωστε να δημιουργηθει προβλημα στη λειτουργια της ομαδας. Και βεβαια αλλο οι επαγγελματικες σελιδες οπου μπορει να παιζουν αλλα συμφεροντα και να πεφτουν αναφορες για ψυλλου πηδημα κι αλλο μια ομαδα οπου κανεις δεν αποκομιζει καποιο χρηματικο οφελος ωστε να κανει αναφορα.

tazi
    Συντονιστής

Χωρις να ξερω και πολλα, νομιζω οτι ενα site ειναι αρκετα πιο λειτουργικο σε επιπεδο ευρεσης παλιοτερων δημοσιευσεων, αρθρων κλπ. Επισης νομιζω πως η εγγραφη και μονο προυποθετει ισως και ενα ειδος δεσμευσης προς το αντικειμενο που πραγματευεται η ιστοσελιδα, το φορουμ ειναι πολυ πιο χυμα, εχει αλλη λογικη. Οσο για την διπλη δουλεια, νομιζω οτι ο Νικος θα ηταν πολυ χαρουμενος αν εβρισκε καποιον να τον βοηθησει σε μερικα πραγματα. Ο Χαραλαμπος ως γνωστον εχει αποσυρθει, το ίδιο και εγω, για διαφορετικους ομως λογους.
    Ο Νικ, ειναι ο μονος που το goRUN και αυτο το παιρνει πολυ χρονο και ενεργεια, ισως πραγματι ενα φορουμ να του ελυνε τα χερια σε μεγαλο βαθμο, αλλα δε πιστευω να εξυπηρετουσε αυτο που εχει κατα νου. Σε καθε περιπτωση, αν καποιοw εχει τη διαθεση να βοηθησει ισωs αυτη ειναι μια καλη ευκαιρια να το πει.

Elda
    Συμμετέχων

@tazi, Nικο, χαθηκα λιγο με ο,τι αποκαλεις φορουμ και ιστοσελιδα. Αυτο εδω ειναι ενα φορουμ και εχει τη δομη ενος φορουμ, κεντρικη σελιδα, κατηγοριες, σχολια, αρθρα κλπ. Αυτο που λεω εγω στο fb ειναι ομαδα ή αλλιως facebook group οπου και εκει για να γινει καποιος μελος πρεπει να συμφωνει με καποιους κανονες που οριζονται απο τη διαχειριση, δεν ειναι χυμα σε καμια περιπτωση, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που οι συμμετεχοντες γραφουν με το κανονικο τους ονομα και οχι πισω απο την ευκολια ενος user name (ενταξει, εδω οι περισσοτεροι γνωριζομαστε, αλλα γενικα για τα φορα μιλαω). Το ποσο σοβαρη ή ποσο χυμα ειναι μια ομαδα (οπως και ενα φορουμ) εξαρταται απο τη διαχειριση πρωτιστως (τι επιτρεπει και τι οχι) και τα μελη δευτερευοντως.

Οσον αφορα το λειτουργικο κομματι στην ευρεση δεν εχει καμια διαφορα, οπως τα βρισκεις εδω τα βρισκεις εκει και ακομα καλυτερα, μπορεις να βαλεις στο ψαχτηρι λεξεις κλειδια, χρονικο διαστημα αναζητησης, δημιουργο νηματος κλπ. Το μονο προβληματικο κατ εμε ειναι οτι σε μεγαλα τοπικς γινεται χαμος στα σχολια και τα υποσχολια και μερικες φορες ειναι δυσκολο να τα παρακολουθησεις ολα. Αλλα απο την αλλη το ιδιο συμβαινει σε ολα τα μεγαλα τοπικς ειτε σε φορουμ ειτε σε fb ομαδα. Χωρια την απιστευτη ευκολια του ν ανεβαζει κανεις στο fb φωτο και βιντεο (πανευκολα και απο το κινητο) σε αντιθεση μ εδω οπου πρεπει πρωτα να το ανεβασεις σε καποιο αλλο site.

Οσον αφορα στο οτι ο Νικος θα χρειαζοταν βοηθεια, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω, δυστυχως οι γνωσεις μου και η εμπειρια μου περιοριζονται μονο στο κομματι του συντονισμου ενος φορουμ ή ομαδας, δεν κατεχω καθολου απο τεχνικα θεματα ουτε μπορω να συνεισφερω σε επιπεδο αρθρων κλπ. Αυτος ηταν και ο βασικος λογος που προτεινα τη δημιουργια ομαδας στο fb, γιατι εκει ο διαχειριστης απαλλασσεται εντελως απο οποιαδηποτε τεχνικα ζητηματα προκυτουν σε ενα φορουμ.

Η γνωμη μου παντως ειναι εφοσον δε σας βλεπω ιδιαιτερα θετικους για αλλαγη (κι οταν καποιος δεν ειναι θετικος σε μια αλλαγη μετα θα γκρινιαζει συνεχως), οτι δεν υπαρχει λογος να αλλαξουμε κατι, εξαλλου if it’s not broken, don’t fix it, παρα μονο σε περιπτωση που προκυπτουν συχνα τεχνικα θεματα στα οποια ο Νικος δεν μπορει ν ανταποκριθει, απλα τοτε να λαβει υποψη του αυτη την εναλλακτικη. Γι αυτο και την προτεινα εξαλλου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 1 εβδομάδα πριν από Elda.
Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.