Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Παλμοι για κατωφλι και μαραθωνιο.

Παλμοι για κατωφλι και μαραθωνιο.

Αυτό το θέμα περιέχει 16 απαντήσεις, έχει 7 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  panos gr 3 εβδομάδες, 3 μέρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)
  • Συντάκτης

Elda
    Δρομέας

Στο σημερινο ημι στα τελευταια 17χλμ (1 ωρα και 28 λεπτα) ο μεσος ορος παλμων μου ανα χλμ ηταν 162-165 με μεσο ορο σ αυτα τα 17χλμ 163,4 και μεγιστους τους 168 στο τελος (αφηνω εξω τα 4 πρωτα χλμ που ηταν πιο χαμηλοι).

Αν λοιπον μπορω να τρεχω 1.5 ωρα με 162-165 παλμους, στους ποσους παλμους βρισκεται το κατωφλι μου, δηλ. στους ποσους να τρεχω τα τεμπο μου? Μεχρι τωρα τα ετρεχα καπου εκει, αλλα προφανως δεν πιεζω οσο θα πρεπε. Κι επεισης σε ποσους παλμους θα μπορουσα θεωρητικα να κυμανθω στο μαραθωνιο? Ειπαμε, εργομετρηση δεν μπορω να κανω καθοτι δεν εχω μαθει να τρεχω σωστα σε διαδρομο, οποτε δεν ξερω μεγιστους, ειδα 171 τον προηγουμενο μηνα στο Αιγιο κι χω δει και 173 πριν καναδυο χρονια.

big-blue
    Δρομέας

Οι παλμοί σου σε ένα 15αρι όλα μέσα, είναι περίπου ίσοι με του κατωφλίου.
    Αν τα πρώτα 4-5Κ του ημί τα πηγες ψιλοχαλαρα, θα είσαι εκεί, στους 165 κατώφλι, ίσως κ λίγο παραπάνω.
    Τώρα για μαραθώνιο πας κάτω από 160, πες 155-160.
    Δες το σε μεγάλα κομμάτια με ΜΡ αν όντως είσαι εκεί.
    Βέβαια αν δεν ξέρουμε τους μέγιστους έχουμε περιθώρια σφάλματος…
    Κάνε χιλιαρια βρε Μαρία κ στο τελευταίο, δώστα όλα. Εγώ έφτασα 178 παλμούς όταν εχω μετρήσει 181 σε εργομέτρηση

Elda
    Δρομέας

Οχι, δεν τα πηγα ψιλιχαλαρα, απο την αρχη στο ιδιο pace κινηθηκα. Στο 2ο, 3ο, 4ο χλμ ειχα μεσους 155, 159, 160, αντιστοιχα. Στο 1ο με την πατατα που εκανα να μη σβησω το ζεσταμα απο το ρολοι, δεν μετρηθηκαν σωστα. Για τα χιλιαρια εχεις δικιο, και οντως ειχα φορεσει παλμογραφο την τελευταια φορα που εκανα χιλιαρια πριν καμια δεκαρια μερες, αλλα εχω αδυνατισει και κατεβαινε στην κοιλια. Τωρα εσφιξα τη ζωνη με συρραπτικο για να στενεψει περισσοτερο!

big-blue
    Δρομέας

Ε, τότε αν πήγες όλα μέσα σε αυτόν τον ημί, το κατώφλι σου θα είναι λίγο παραπάνω.
    Δες για 167-168. Δοκίμασε εκεί τα τρεξίματά σου και δες κ τα αντίστοιχα του ΜΡ σου, αν κάνεις τέτοιες προπονήσεις.
    Νομίζω πως με άνω όριο τους 160 για ΜΡ θα είσαι μέσα. Όλα αυτά βέβαια, εάν έτρεξες δυνατά τον ημί κ αν ηταν νορμαλ ημί, χωρις κόντρα ή ευνοϊκό αέρα, ανηφοροκατηφόρες κτλ

Elda
    Δρομέας

Επανερχομαι μετα τον ημι των Τρικαλων να πω οτι απο το 4ο χλμ και μεχρι και το 18ο ειχα σταθερα μεσο ορο παλμων ανα χλμ 163-164 με μεγιστους 165-166, απολυτη σταθεροτητα. Οποτε για 15χλμ και χρονο 1 ωρα και 16 λεπτα ειχα 163-164 παλμους. Στα επομενα και τελευταια 3 χλμ που πηγα πιο γρηγορα ειχα 165(max 167), 167 (168), 168 (169). Παροτι εκανα τα τελευταια 180μ με pace 4:20 φτανοντας και το 4:04 ως βελτιστο pace, οι παλμοι μου δεν ξεπερασαν τους 169 (αν και στον ημι του Αιγιου προν 5 εβδ εφτασαν τους 171 στο τελος). Με αυτα τα δεδομενα σε τι παλμους θα μπορουσα να κυμανθω σε ενα δεκαρι?

Vicky
    Δρομέας

Μαρία έχουμε περίπου τα ίδια νούμερα….
    Τον Οκτώβριο στον ημιμαραθώνιο που έτρεξα με μέσο pace 4:50 είχα μ.ο. παλμών 165…τώρα τον Μάρτιο στον ημιμαραθώνιο που έτρεξα με pace 4:53 είχα μ.ο. παλμών 160…
    Οι μέγιστοι μου είναι 173-175 περίπου …και λέω περίπου γιατί αν και έχω κάνει τρεις εργομετρήσεις … ειδικά στην τελευταία δεν πίεσα πολύ και μου έβγαλε 167….από τότε έχω τρέξει σε αγώνες με υψηλότερους παλμούς.
    Πέρσυ το Μάιο σε αγωνιστικό πεντάρι όπου το έβγαλα με pace 4:29 οι παλμοί ήταν μ.ο. 170 όταν ανέβαζα λίγο ένοιωθα ότι θα έσκαγα…είχα τρέξει φουλ μέσα…πιο πάνω δεν είχε…
    Αγωνιστικό δεκάρι έχω καιρό να τρέξω… σκέφτομαι τον Μάιο να το κάνω…
    Πιστεύω ότι γύρω στους 168 παλμούς θα κινηθώ…
    Εκεί κοντά νομίζω είσαι και εσύ….

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Γεια σου Μαρία @elda. Τα δικά μου νούμερα έχουν ως εξής:
    Full effort ημί: 173 παλμοί (μ.ο.)
    Full effort 1 ώρα: 176 παλμοί (μ.ο.)
    Full effort 10άρι (40′): 179 παλμοί (μ.ο.)

Με βάση τα νούμερα που αναφέρεις, και τη δική μου εμπειρία, θα εκτιμούσα το κατώφλι σου κοντά στο 166-167, συμφωνώντας με τον @big-blue, και ένα βέλτιστο 10άρι θα σου έβγαινε ένα κλικ πιο πάνω, στο 168-169.

big-blue
    Δρομέας

Σωτήρη τι HRmax έχεις;

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

194 bpm @big-blue, με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα.

Elda
    Δρομέας

Σας ευχαριστω παιδια, καπου εκει το υπολογιζα κι εγω.

Echetlos
    Συντονιστής

Τα νιάτα, Λιάκοοοοο…τα νιάτα!

194 bpm @big-blue, με αρκετά μεγάλη βεβαιότητα.

big-blue
    Δρομέας

Νικ δεν είναι και στάνταρ, έχω φιλαράκι συνομήλικό μου σχεδόν, που ξεπερνάει το 190.
    Άσε που έχω «σώσει» μια έρευνα που είχες αναφέρει, για την πολύ αργή πτώση της hrmax σε σχέση με την ηλικία;)
    Αυτό το νήμα πρέπει να το κρατήσουμε κ να το εμπλουτίσουμε με άλλων δρομέων, ώστε να είναι μπούσουλας για όσους δουλεύουν με παλμούς.
    Θα ανεβάσω κ γω τα δικά μου όταν βρω χρόνο

panos gr
    Δρομέας

εγω πριν 2 μηνες στο ftp τεστ εβγαλα για 6χλμ ολα μεσα 182 μεσους και 191 μαξ με 3.40 pace
    στον ημι εβγαλα 176 μεσους με 185 μαξ ,με 4.15 pace αλλα νομιζω οτι δουλευω ψηλα για τα 38 μου χρονια

stratus
    Δρομέας

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως μετά από 1 1/2 μήνα off οι παλμοί έχουν εκτοξευτεί σχεδόν 20% παραπάνω.Ειπαμε έχασα προπονήσεις αλλά τόσο χάλια δεν το περίμενα να είμαι
    Τα easy πχ τα πήγαινα με 120-122 και τώρα Τώρα στο ίδιο pace είμαι γύρω στους 140 !!

big-blue
    Δρομέας

Πάνο, ίσως έχεις μεγαλύτερη hrmax απ´ τους 191. Έχεις κάνει εργομέτρηση;
    Χρήστο, καλώς ήρθες στο γκρουπ των 140 easy pace:)
    Παιδιά αν βάζουμε και το % επί της hrmax ο καθένας μας, θα είναι χρήσιμο κ για κάποιους άλλους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.