Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Παπουτσια trail για πετρωδες τερεν

Παπουτσια trail για πετρωδες τερεν

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 20 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Elda
    Συμμετέχων

Καλημερα. Τα περισσοτερα τρεξιματα βουνου τα κανω στο Νοτιο Υμηττο που εχει πολλη πετρα αλλα τα θελω και για αγωνες που εχουν αρκετη πετρα οπως το Armeno gate στα Στυρα που απ ο,τι ειδα σε ενα βιντεακι που δημοσιευσαν οι διοργανωτες θα εχει μπολικη. Επισης θα τρεξω και στο Τειχιο σε 12 μερες αλλα εκει δε γνωριζω το τερεν. Προς το παρον τρεχω με τα salomon ultra glide, γενικα ειμαι ευχαριστημενη αν και σε κατηφορες με πετρα τα νιωθω να γλιστρανε αρκετες φορες. Επισης να πω οτι θελω παπουτσια με καλο κρατημα ειδικα σε κατηφορες γιατι εκει ειμαι αρκετα αργη, μαλλον ψυχολογικο ειναι γιατι το φοβαμαι να παω πιο γρηγορα και θα ηθελα ενα παπουτσι με καλυτερο κρατημα που ενδεχομενως να μου εδινε περισσοτερη αυτοπεποιθηση. Περιμενω τα φωτα σας!

giannis d
    Συμμετέχων

τρεχω και με τα glide…αλλα οταν φορεσα το akasha της la sportiva στο Αρτεμισιο καταλαβα τι θα πει παπουτσι βουνου ,για μενα οτι καλυτερο εχω δοκιμασει

Elda
    Συμμετέχων

Tα akasha τα ειχα δοκιμασει πριν απο 2 χρονια στον Δημητριαδη στη Βουλιαγμενης, ετυχε να εχει στο νουμερο μου, δυστυχως εμεις οι γυναικες εχουμε μεγαλο προβλημα στα τρεηλ παπουτσια, δε βρισκουμε ουτε πολλα μοντελα ουτε πολλα νουμερα για δοκιμη. Τα glide τα ειχα αγορασει απο τον Ιταλο μονο με βαση κριτικες, εντελως στα τυφλα απο αποψης μεγεθους-εφαρμογης, ευτυχως ηταν τελεια στα ποδια μου! Τα akasha οντως τα ειχα νιωσει απιστευτα καλα, αλλα δεν ηθελα να διαθεσω τοτε 140 ευρω, κι ετσι δεν τα πηρα. Θα ριξω παλι μια ματια να δω σε τι τιμες κυμαινονται εφοσον ειναι παπουτσι που το γνωριζω και δε θα χρειαστει ουτε να το δοκιμασω ουτε να το παρω και παλι στα τυφλα.

giannis d
    Συμμετέχων

Μαρια προσεχε το νουμερο στα la sportiva ,εχει αποκλιση απο μοντελο σε μοντελο …απαραιτητη η δοκιμη

mikeb
    Συμμετέχων

Καλησπέρα κι από μένα. Το akasha όπως είπε κι ο συντρέχτης ίσως είναι το πιο κοντινό σε αυτό που ζητάς απο θέμα προστασίας, κατάλληλο για πετρώδες τερεν και καλή πρόσφυση σχεδόν σε οτιδήποτε. Επίσης αν το βρεις να το δοκιμάσεις το salomon wings sky – προστατευτκό, με επίσης πολύ καλύ πρόσφυση και για τεχνικό τερεν. Εγώ ήμουν μεταξύ αυτών των 2 και τελικά πήρα το Akasha 2 αλλά δεν τα έχω τρέξει ακόμα. Το 2 βέβαια είναι ψηλά σε τιμή ακόμα. Τέλος αρκετά καλές κριτικές έχει και το Saucony peregrine 12 το οποίο έχει ελαφρύνει κιόλας απλά ίσως είναι ενα κλίκ λιγότερο προστατευτικό αλλά η σόλα του είναι εφάμιλλη των 2 που προανέφερα.
    Καλό βράδυ και καλό ψάξιμο.

Elda
    Συμμετέχων

Eυχαριστω πολυ. Τα peregrine ηταν τα πρωτα παπουτσια βουνου που ειχα αγορασει το 2018, το 8 πρεπει να ηταν αν θυμαμαι καλα. Στη συνεχεια ειχα αγορασει τα peregrine iso στο ιδιο νουμερο με τα προηγουμενα αλλα μου ηταν μεγαλα και τα επεστρεψα. Τα peregrine 8 μου ειχαν ταιριαξει πολυ καλα μια και ολα τα δρομικα μου τρεξιματα τα κανω με saucony και 4αρι drop χρονια τωρα (kinvara, freedom) αλλα σε θεματα προσφυσης δεν μπορω να πω οτι ημουν απολυτα ευχαριστημενη, βεβαια 4 χρονια αργοτερα σιγουρα θα εχουν αλλαξει τα πραγματα. To akasha 2 απ ο,τι ειδα ειναι στα 140 στο sportsshoes (δεν το βρισκω και πουθενα αλλου σε γυναικειο και στο νουμερο μου), μαλλον θα περιμενω λιγο ακομα. (ωραιο το ορεινο τρεξιμο αλλα πολυεξοδο με αρκετους αγωνες εκτος Αττικης συν το κοστος του ιδιου του αγωνα που οι περισσοτεροι το εχουν ευρω/χλμ!)

Hadabis
    Συμμετέχων

Τα akasha τα 1 εχω και μετα απο 370 χλμ κυριως σε πετρωδες ειναι θηρια αντεχουν παρα πολυ. Επισης εχουν αρκετη προστασια, απο κατω πρεπει να ειναι πιο σκληρα απο τα ultra glide που λες βεβαια. Κοιταξε παντως και τα akasha 1 αντι τα δυο μηπως τα βρεις πιο φτηνα ειναι σχεδον ολοιδια απο οτι εχω δει.

Elda
    Συμμετέχων

Δυστυχως εδω δεν υπαρχουν τα akasha ουτε τα 1 ουτε το 2 στο νουμερο μου, οποτε ρισκαρα και τα παρηγγειλα απο το sportsshoes, βρηκα κι εναν εκπτωτικο κωδικο 10% οποτε μαζι με τα μεταφορικα βγηκε στα 130 ευρω. Ας ελπισουμε να μου κανουν.

Hadabis
    Συμμετέχων

στο κανονικο μου νουμερο πηγα δεν εχω και το πιο στενο ποδι αλλα οχι και το πιο φαρδυ και μου ειναι οκ.

Λάμπρος
    Συμμετέχων

Μέχρι στιγμής έχω φορέσει LaSportiva Mutant και Bushido II καθώς και Salomon Sense Ride 4.
    Το Bushido, καθότι επιθετικό και αρκετά ανεπαρκές όσον αφορά την προστασία του πέλματος από φυτεμένη πέτρα, δεν το συστήνω σε σχέση με αυτό που ζητάς.
    Το Mutant και το Sense Ride είναι ευκολοφόρετα και ταιριάζουν σε όλα τα τερέν εκτός από τη λάσπη (γιατί εκεί θέλεις σόλα με πιο ψηλά επιθέματα [lugs]). Και τα δυο θα σου δώσουν την απαιτούμενη εμπιστοσύνη για να πας όσο γρήγορα θέλεις στην κατηφόρα.
    Τα Mutant τα έχω λιώσει στην κυριολεξία, πριν εξι μήνες τους άλλαξα τη φαγωμένη σόλα τους με μια Vibram και τα παπούτσια έγιναν καινούργια (και ίσως έχουν καλύτερη πρόσφυση πια). Απόλυτα ευχαριστημένος, καταπληκτικό all around παπούτσι.
    Τα Sense Ride είναι τόσο «εύκολα» και άνετα που τόλμησα να τα πρωτοφόρεσω άστρωτα στο πολύ απαιτητικό Lava Trail στα Μεθανα (25km) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Θέλουν μεγάλη προσοχή στο νούμερο γιατί είναι τεράστια (από 43 πήγα στο 42 και θα μπορούσα να κατέβω και άλλο). Οπωσδήποτε δοκιμή πριν μια πιθανή αγορά.
    Χωρίς να το έχω δοκιμάσει έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το Hoka Speedgoat.

Λάμπρος
    Συμμετέχων

Μόλις είδα πως αγόρασες τα Akasha. Πιστεύω πως θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη Μαρία.

AlexFocus
    Συμμετέχων

Ικανοποιημενος μεχρι στιγμης με τα Altra Mont Blanc. Πολυ ελαφρυ και πολυ καλο bouncy. Σε σχεση με τα La Sportiva Akyra που ειχα πριν καμια σχεση οσον αφορα το bouncy. Προστατευτικο μπροστα στα νυχια δεν εχει και αυτο σιγουρα σε κατηφορες μεσα στις πετρες δεν ειναι οτι καλυτερο. Εχει μια προστατευτικη ταινια της πλακας εντος του toe box η οποια ειναι με κολλα, και οχι ραμενη σε καμια περιπτωση επανω στο παπουτσι, και ξεκολλησε σιγα σιγα στο δεξι ποδι για πλακα, καθως το μεγαλο δαχτυλο μου οταν τρεχω σηκωνεται και εχω τρυπησει δυο παπουτσια ετσι (Asics Fujitrabucco και Asics Kayano 19😵‍💫), οποτε το εβγαλα σιγα σιγα γιατι με ενοχλουσε. Η γλωσσα αρκετα λεπτη και δεν την αισθανομαι να παιζει αριστερα/δεξια. Εχω το συνηθειο τα κορδονια να τα σφιγγω και επειδη η γλωσσα ειναι πολυ λεπτη ενοχλει λιγακι στο κουτουπιε το σφιχτο δεσιμο των κορδονιων. Σε βροχη και υγρα τερεν δεν εχουν δοκιμαστει αν και με τη σολα Vibram δεν νομιζω να εχω προβλημα. Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος αλλα πιστευω οτι για πιο τεχνικα κομματια, με πολυ πετρα δεν ενδεικνυνται. Αλλα για ευκολο χωματινο δρομο με λιγες πετρες που και που ειναι πολυ καλα.

Elda
    Συμμετέχων

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις. Ευτυχως ηρθαν πολυ γρηγορα τα παπουτσια απο το sportsshhoes και προλαβα να τα προβαρρω σε μια προπονηση την Τεταρτη και στον αγωνα των 30χλμ χθες στο Τειχιο. Εμεινα οντως πολυ ικανοποιημενη, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε σε πετρες ουτε σε χωμα, ολα μια χαρα. Επισης παρατηρησα οτι η μεγαλη πελιοψηφια των δρομεων φορουσε παπουτσια της La Sportiva, μου εκανε εντυπωση που τα Salomon ειναι πλεον ελαχιστα. Στο ποδι τα ενιωθα ενα κλικ πιο φαρδια απο τα 1 που ειχα δοκιμασει παλιοτερα, εγω γενικα το παπουτσι το θελω να το νιωθω σαν καλτσα, αλλα οκ, με καλο δεσιμο σε ολο το μηκος των κορδονιων δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα, σε καμια περιπτωση δεν ημουν για μικροτερο νουμερο, απλα το 1 πιστευω πως μου ειχε ταιριαξει καλυτερα, βεβαια αλλιως τα βλεπουμε τα παπουτσια την πρωτη φορα που τα δοκιμαζουμε κι αλλιως οταν τα τρεχουμε, ειδικα στο βουνο.

giannis d
    Συμμετέχων

Μαρια η la sportiva ειναι εξειδικευμενη στο βουνισιο παπουτσι …αλλα πραγματικα το akasha ειναι το κατι αλλο …καλα τρεξιματα να εχεις

AlexFocus
    Συμμετέχων

https://postimg.cc/rD0mdfd1

https://postimg.cc/870pNMt7

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 2 εβδομάδες πριν από AlexFocus.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 20 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.