Περί Συμπιεστικών

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Dimitris Graikopoulos
    Συμμετέχων

Διάβαζα κάπου για τα θαυματουργά συμπιεστικά γάμπας, μηρών, κάλτσες κλπ. Λένε ότι βοηθούν στην σωστή αιμάτωση και κυκλοφορία, μειώνουν την κόπωση, τις κράμπες, βοηθούν στην περιοστίτιδα, στις θλάσεις, στο συνάχι, στην στυτική δυσλειτουργία και την νόσο Τακαμούρι.
    Κάνουν δουλειά τελικά, ή είναι απλά placebo? Όταν συμπιέζω ένα άκρο, του μειώνω την παροχή αίματος… δεν του την βελτιώνω. Άμα φορέσω στενό παντελόνι, εσώρουχο ή κάλτσες, νιώθω άβολα και σε 5 λεπτά νιώθω τα πόδια κουρασμένα.

diazz
    Συμμετέχων

μια φαρμακοποιός μου είπε ότι κάνουν δουλειά στην αποκατάσταση

tazi
    Συντονιστής

Νομιζω ψηνουν και καφε….., ασχετα με τη πλακα τωρα, γενικα βοηθανε στην αποκατασταση και στη περιπτωση που εισαι ψιλοτραυματιας, σε προφυλασουν. Τα χρησιμοποιουν ποκυ οι βοινισιοι, νομιζω για περιοριζουν τους ‘κραδασμους/ταλαντωσεις’ των μυων

Echetlos
    Συντονιστής

Όταν συμπιέζεις, δεν μειώνεις την παροχή (αυτή παραμένει ίδια συνολικά) αλλά αυξάνεις την ταχύτητα ροής.
    Ασχέτως αυτού όμως, δεν υπάρχει καμμία έρευνα που να έχει αποδείξει την λειτουργικότητα των συμπιεστικών κατά την ώρα της άσκησης. Ούτως ή άλλως η ροή είναι ηυξημένη.
    Αντιθέτως, κατά την αποκατάσταση, όπου η κυκλοφορία του αίματος είναι μειωμένη, όντως κάνει δουλειά ο συμπιεστικός ρουχισμός. Για αναλόγους σκοπούς χρησιμοποιούνται και στην Ιατρική.

trexantiris
    Συμμετέχων

Χρησιμοποιώ συμπιεστικά μηρών/γαμπών καιρό τώρα και μάλιστα έχω κάνει στον εαυτό μου αρκετές δοκιμές σε «σκληρές-πολύωρες» προπονήσεις είτε σε βουνό είτε σε άσφαλτο, φορώντας στο ένα πόδι συμπιεστικά και στο άλλο όχι.
    Επιπλέον έχω κάνει και δοκιμές (φορώντας τα ή όχι) και σε αγώνες υπεραποστάσεων.
    Αυτό που έχω καταλάβει – τουλάχιστον στον εαυτό μου – είναι ότι όντως ενδέχεται να βελτιώνουν την ταχύτητα αποκατάστασης μετά την αθλητική προσπάθεια αλλά κατά τη διάρκειά της δεν έχω παρατηρήσει την παραμικρή διαφορά στην αίσθηση κόπωσης ή πιασίματος των μυών.

Οπότε πλέον σε απαιτητικούς πολύωρους αγώνες τα έχω καταργήσει με το πρόσθετο μάλιστα πλεονέκτημα ότι σε αγώνες μεγάλου θερμικού φορτίου (όπως πρόσφατα τον «Ευχίδα – 107Κ» και το «Κρόνιο Πέρασμα – 70Κ) η ανυπαρξία των συμπιεστικών βοηθάει στην καλύτερη ψύξη των εργαζόμενων μυών της περιοχής που καλύπτουν.

big-blue
    Συμμετέχων

Νομίζω πως ίσως μπορούν να σε προφυλάξουν από μια λανθασμένη σύσπαση-κίνηση της γάμπας.
    Εγώ τουλάχιστον, έπειτα από μια θλάση που έπαθα σε αγώνα βουνού, όπου δε φορούσα (γλίστρισα, τράκαρα με ένα δέντρο και ένιωσα τη γάμπα να συσπάται μπρος-πίσω αν με καταλαβαίνετε), φοράω τα συμπιεστικά γάμπας σε διάφορους αγώνες που με ενδιαφέρουν και τους πάω στα όριά μου.
    Μανώλη που ήσουν χαμένος;

trexantiris
    Συμμετέχων

…big-blue είμαι χαμένος στο…τρέξιμο! :Ρ :Ρ :Ρ
    …αυτό με τη σύσπαση δεν μπορώ να το κρίνω καθώς δε μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο (είτε φοράω, είτε όχι συμπιεστικά).

dimitrissss
    Συμμετέχων

Όταν είχα πρωτοπάει να τα ψωνίσω στον Λεονάρδο μου είπε ότι εμποδίζουν τους μυς να ταλαντώνονται. Όταν συνήθισα δεν ήθελα να τρέχω χωρίς αυτά. Πέρυσι σε αγώνες τα φορούσα ακόμα και καλοκαίρι. Φέτος το καλοκαίρι που δε τα φοράω δεν βλέπω διαφορές. Το σίγουρο είναι πάντως ότι κακό δεν κάνουν.

panos gr
    Συμμετέχων

Νομιζω οτι η χρηση τους ειναι για μετα απο δυσκολες προπονησεις και αγωνες για μια πιο γρηγορη αποκατασταση .
    στο θεμα απόδοσης δεν υπαρχει καμια βελτιωση περα απο την αισθηση οτι παμε πιο γρηγορα ισως λογο λιγότερων κραδασμών των μυών

Elda
    Συμμετέχων

Φορεσα κι εγω πρωτη φορα χθες σε αγωνα και εχω να πω πως ουτε κατα τη διαρκεια του αγωνα ειχα το γνωστο σφιξιμο που εχω τους τελευταιους μηνες στις γαμπες και ειδικα στην αριστερη ουτε σημερα εχω κανενα πιασιμο και κανενα πονακι εκει παροτι ειμαι παντου πιασμενη, οι γαμπες ειναι μια χαρα. Αντιθετα μετα το Ναυπλιο ηταν πετρα και πονουσαν πολυ, μονο μετα το μασαζ ηρθαν στα ισα τους.

Αλλα…. ειμαι πιασμενη παρα πολυ σε τετρακεφαλους, που δεν ημουν τις αλλες φορες μετα απο μαραθωνιο μια και παταω μπροστα παντα οι γαμπες πιανονταν, οπως επισης μετα το 25, παθαινα συχνα πυκνα κραμπες στα δαχτυλα και των 2 ποδιων και σφαδαζα απο τον πονο, εβγαζα κραυγες και με κοιτουσαν οι διπλανοι με απορια! Σε προπονηση δεν ειχα προλαβει να τις φορεσω σε μεγαλα μια και τις αγορασα πριν λιγο καιρο, μονο μεχρι 16χλμ τις ειχα φορεσει οπου δεν ειχα κποιο θεμα (οπως και στον αγωνα εξαλλου μεχρι εκει καλα ημουν).

Πιστευετε οτι φταινε τα συμπιεστικα για ολα αυτα, τις κραμπες και το πιασιμο στους τετρακεφαλους? Βεβαια, αν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε τρεξιμο χωρις συμπιεστικα και το τρομερο σφιξιμο στη γαμπα που ειχα στο Ναυπλιο απο τον ημι περιπου και το οποιο επιδεινωνοταν συνεχεια οσο προχωρουσα και μου εκοβε ρυθμο και σε τρεξιμο με συμπιεστικα με τις κραμπες on and off χθες με τις οποιες παρα τον πονο καταφερνα να τρεξω οπως ηθελα εκτος απο ελαχιστες στιγμες, θα επελεγα τα συμπιεστικα και τις κραμπες γιατι ερχονταν κι εφευγαν και δε μου εκοβαν ρυθμο σε αντιθεση με τη γαμπα που οσο περνουσε η ωρα ποναγε περισσοτερο. Αλλα ειμαι περιεργη να δω τι παιχτηκε.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Τα συμπιεστικά τα ξεκίνησα λόγω «πιασμένης» δεξιάς γάμπας. Η γάμπα το Ιούλιο θα κλείσει 3 χρόνια πιασμένη anyway. Και τώρα που δε τρέχω καθόλου πιασμένη είναι. Όταν τα φοράω καλυτερεύει η αίσθηση αλλά αυτό ίσως διοχετεύει το φορτίο κάπου αλλού. Π.χ σε μένα όταν δεν πιάνεται η γάμπα πιάνεται ο δικέφαλος. Πάντως και εγώ αισθάνομαι καλύτερα με τα συμπιεστικά παρά χωρίς.

Elda
    Συμμετέχων

Για λυστε μου μια απορια pls. Αυτο που λετε οτι βοηθανε στην αποκατασταση, εννοειτε αν τις φοραει κανεις στην προπονηση ή σε αγωνα μετα η αποκατασταση θα ειναι πιο ευκολη ή αρκει να τις φορεσει κανεις μονο μετα την προπονηση ή τον αγωνα για καλυτερη αποκατασταση? Εγω δηλ τωρα που γυρισα απο ενα 30αρι χωρις να τις φορεσω και νιωθω τις γαμπες μου αρκετες σφιχτες, θα με βοηθουσε αν φορουσα τις συμπιεστικες καλτσες για το υπολοιπο της ημερας?

Echetlos
    Συντονιστής

@elda Τρέχεις χωρίς τις συμπιεστικές (δεν σου προσφέρουν κάτι) και τις φοράς αμέσως μετά.
    Το ιδανκό είναι να κοιμηθείς και με αυτές, αν τις αντέχεις και δεν σ’ ενοχλούν, αφού η «δράση» τους αφορά τις περιόδους όπου δεν υπάρχει κίνηση, άρα μειωμένη κυκλοφορία του αίματος.

Elda
    Συμμετέχων

Το ιδανικό είναι να κοιμηθείς και με αυτές

Καθ τωρα που σηκωθηκα απο τον απογευματινο μου υπνο μου το λες?😠😠🤣🤣

Echetlos
    Συντονιστής

Χαχαχα… έχεις και τον βραδυνό μπροστά σου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 18 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.